Jump to content
BulForum.com

Как се правят милиарди от безплатни услуги?


Godfather

Recommended Posts

Бахахахаха, току-що гледах днешният епизод на "Mad Money" по CNBC и бързам да споделя анализа на Jim Cramer относно движението акциите на технологичните компании. Джим направо се подигра с Микромек и особено с "ентусиазма" при обявяването на скорошните резултати за тримесечието. Той ясно показа, че на практика за последните десет години перформънса на книжата на Микромек е абсолютно плосък, т.е. на практика абсолютно нищо. За разлика от редица други технологични компании като Епъл и Гугъл например. Основната причина за това според колоритния анализатор е абсолютно неадекватното поведение на мастодонта от Редмънд в овладяването на нови пазарни ниши. За конкретен пример Креймър даде именно ситуацията на пазара на мобилни технологии от последно поколение и най-вече настъплението на iOS и Android, което в бъдеще се очаква коренно да промени цялостната ситуация при операционните системи изобщо. :)

 

Edit: Още култови моменти от Mad Money на CNBC. Стив Балмър се размина на косъм от влизането в почетния списък на шестте най-загубени CEO-та в корпоративния бизнес. Балмър спечели вота на зрителите, разделяйки първото място с шефа на AMR. Приносът на Стив Балмър за тази почетна позиция е следния:

MSFT is down 56% since Stеvе took over in January 2000, almost double the S&P 500’s 24% decline over the same period. The company just reported a strong quarter, no doubt, but the stock price has been stagnant for 10 years, virtually flat lining after getting hit by the dot-com collapse. Cramer said Ballmer should be fighting to control new markets, though instead his company has lost its growth to companies like Apple.

 

За голям късмет на Балмър, почетното място в списъка (след овакантяването на тази позиция от наскоро съкратения бос на BP) Креймър връчи на Майкъл Дел - най-вече заради това, че пича е успял да гушне $500 милиона от заплата през последните 10 години, след като е загубил 70% от вложенията на инвеститорите. :lol:

Само за сравнените, през същия период Стив Джобс е получил малко повече доходи (около 3/4 милиард долара), но за сметка на това е увеличил вложенията на инвеститорите с 968%.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 846
  • Created
  • Last Reply

Най-сетне една добра новина за Гугъл-хейтърите като Thief, че напоследък с това невероятно бурно развитие на Андроид съвсем им пресъхна ентусиазма. От компанията обявиха, че спират разработката по проекта Google Wave като очевидно неуспешно начинание.

За да поддържаме огъня обаче, трябва да се спомене вчерашното изказване на Ерик Шмид, който обяви, че Гугъл вече регистрират всеки ден по 200,000 нови Андроид устройства (това прави май 6 милиона месечно). Този огромен наплив на Андроид машини обаче не е единствената вълна на увеличение на приходите за гиганта. Много малко хора си дават сметката, че пазарния дял на iPhone също има сериозен принос в тези приходи, след като iOS очевидно използва Google Search. :)

Link to comment
Share on other sites

че пазарния дял на iPhone също има сериозен принос в тези приходи, след като iOS очевидно използва Google Search. :)

 

Това не го разбрах. iOS ползва Google Search вътрешно за търсене на файлове в самия телефон или просто за търсене в мрежата като всички останали ползващи www.google.com ?

 

PS: И как точно печелят google от продажбата на Андроид устройства или не е отворен кода?

Link to comment
Share on other sites

Това не го разбрах. iOS ползва Google Search вътрешно за търсене на файлове в самия телефон или просто за търсене в мрежата като всички останали ползващи www.google.com ?

 

PS: И как точно печелят google от продажбата на Андроид устройства или не е отворен кода?

Печелят от основните си бизнес програми, като AdWords и особено важното перо в мобилния сектор като Google Places. Всеки клик върху подобен линк за тях е чист доход. В това е силата на бизнес модела им, който все още остава безкрайно непонятен за закостенелите разбирания на редмъндските тарикати. С набъбването на платения Андроид пазар (пък и не само на него), все повече ще се увеличава и дела на приходите идващи от Checkout. ;)

Link to comment
Share on other sites

Mnenieto na Cramer znachi absolutno nishto, daje stava za smiah - toest toi v tova uspia da se prevarne...v kloyn. Zashto sravniavash performance-a na google s Microsoft ot 2000 natatak ? Google prez 2000 beshe start up. Microsoft e dalech po sigurna ot apple - v momenta v koito apple spre da innovira, rasteja spira.

Link to comment
Share on other sites

vaprosche google kato sa tolkova veliki zashto izkopiraha tarsachkata na Microsoft ??? parvo biaha stranichnite opcii sega edna kartinka tarsia gledam absoliutno ednakvo :)

Недей, че сега всички ще скочат как MS са изкопирали половината интерфейс на Windows от Apple и другия свят :bgrin: . С което просто биха казали, че никому не е чуждо от време на време да изкопира нещо от другите. Дори на най-великите Google.

 

В случая в bing ми харесва повече как е направено като скролнеш към края, автоматично добавя още картинки. Не ми харесва как и там няма странициране ако искам да видя повече, да си има странички 1 - 2 - 3 и т.н. Харесва ми как има бутон Show details, с което показва под всяка картинка детайли - страшно добро хрумване да оставят възможност да се показват детайлите.

НЕ МИ ХАРЕСВА, че като Ctrl+кликна, не сработва да ми отвори в нов таб линка, а отваря наново списък с резултати - не знам защо става така, но е крайно неудобно, крайно!

Изобщо в това отношение (търсене на картинки) и двете търсачки са откровено шит.

Link to comment
Share on other sites

НЕ МИ ХАРЕСВА, че като Ctrl+кликна, не сработва да ми отвори в нов таб линка, а отваря наново списък с резултати - не знам защо става така, но е крайно неудобно, крайно!

Натисни скрол бутона

Link to comment
Share on other sites

Натисни скрол бутона

Това беше опасно. Аз свикнах с Ctrl+Click именно след като притежавах мишка като Logitech Revolution, чийто скрол бутон просто сменяше режимите на скрола, и не беше среден бутон.

В случая дори right click -> open in new tab не сработва винаги. Сега след няколко опита работи сигурно в 50% от случаите, и в ИЕ8, и в FF. Което ми е леко странно. Който и от методите да ползвам.

Нещо не е наред в бинг-а, а в google.bg си работи нормално поне всичко.

Като цяло не ми харесва тая нова мода в търсачките на картинки.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

След всичката масирана инвазия от иновации на Гугъл през последните месеци беше съвсем логично да се стигне до днешния борсов спектакъл след извадените резултати за тримесечието, които надминаха с повече от долар на акция очакванията на анализаторите, при това в период на пръскане на сериозни суми за инвестиции в различни компании и технологии:

Google Inc.'s third-quarter earnings demonstrated that the Internet search leader is capable of surpassing investors' short-term expectations while still investing heavily in long-range projects.

 

Google reported a 32 percent jump in net income Thursday and provided the most persuasive evidence yet that its past investments are paying off, helping it diversify away from search advertising.

 

Wall Street was encouraged, and sent Google's shares soaring 9 percent to $590.01 in extended trading after the release of results.

 

Това е просто поредното очевадно и безапелационно доказателство за огромния бизнес потенциял на безплатните услуги, базирани на отворени технологии. Предполагам тази вечер Стив Балмър си яде здраво ушите. :lol:

Link to comment
Share on other sites

На пук на развилата се истерия за Google в темата, аз ще кажа че съм фен на WindowsMobile.

Google не направиха нито един свестен продукт, било то браузер, чат и прочие.

Единственото което струва от тях според мен е търсачката, GMail и Google Earth

/която имам странното чувство, че не е точно тяхно дело/

Андроида го мразя в дъното на душата си.

Link to comment
Share on other sites

На пук на развилата се истерия за Google в темата, аз ще кажа че съм фен на WindowsMobile.

Google не направиха нито един свестен продукт, било то браузер, чат и прочие.

Единственото което струва от тях според мен е търсачката, GMail и Google Earth

/която имам странното чувство, че не е точно тяхно дело/

Андроида го мразя в дъното на душата си.

Анатема!

Щом са толкова успешни, няма ни най-малък начин да не са най-добрите на света във всичко, до което се докоснат.

Link to comment
Share on other sites

Ако не сте забелязали, в тази тема се говори за успешни бизнес модели, базирани на безплатни услуги и отворени стандарти. На инвеститорите изобщо им е през онази работа какви са предпочитанията на отделния сульо или пульо, след като бизнес модела, на който са заложили е повече от успешен и инвестициите им са поели към космоса. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ако не сте забелязали, в тази тема се говори за успешни бизнес модели, базирани на безплатни услуги и отворени стандарти. На инвеститорите изобщо им е през онази работа какви са предпочитанията на отделния сульо или пульо, след като бизнес модела, на който са заложили е повече от успешен и инвестициите им са поели към космоса. :lol:

Аха, значи да им текат парите, останалото е без особено значение :rolleyes: . Бих казал че е много по-различно като мироглед спрямо M$, ммм. :punk

Link to comment
Share on other sites

Адски различно е, колкото и да не ти се иска да го вярваш. Защото бизнес модела на Гугъл се доказва в една изключително конкурентна среда, където ако спреш да иновираш си аут на секундата. А по-горният ми пример означава, че мрънкащите хейтъри са пренебрежимо малцинство и инвеститорите печелят изцяло благодарение на развитието на технологиите, а не на разни правни каламбури, осигуряващи блаженството на монополното статукво.

Link to comment
Share on other sites

Ок, а какво става с Гугъл ако (като) спре да иновира (то па едно иновиране, изкуствено налагани с методите на "безплатността" шитави продукти, които за всеки що годе бистър мозък е очевадно какви боклуци са, с 2-3 изключения) - сам го каза - загива на секундата. Боклуците на Гугъл тогава се изкупуват от някоя мастита компания, евентуално стават по-добри (може и не платени) и по-блоатнати, ако изобщо продължи в същия им вид разработката и нещата се разсмърдяват. Еми да ти кажа предпочитам нещо, което го има отдавна, отдавна е разработвано и скоро няма изгледи да си замине, па ако ще с квито ще каламбури да е станало почти монополно. B) Във всяко зло има и нещо добро, колкото и да се опитваш да го отричаш. В този свят нещата не са черно и бяло, в голямата схема не можеш да кажеш кое е добро и кое зло, особено в по-дългосрочна перспектива. Поне и на пеленачетата стана ясно, че за теб M$-tip компании са изключително зло, спъващи изцяло прогреса и нищо повече :lol: .

 

Аз не искам да вярвам в нищо, коментирах резултата - бълват се боклуци на "пазара" макар и безплатни (само на пръв поглед), хората са се зомбирали по тях щото са "фрее" и фьешън и други такива глобални ефекти (типичен пример зомбирането по абсолютния ми фаворит по ла*няност Хроме, за Скайп да не говорим, слагам го в кюпа и него), в същото време създателите им стават милиардери за кратко време, и това е най-важното, което коментирах ;) .

Фесбук - същите ла**на, постоянни проблеми с функции, браузъри и т.н., напъват тва онва, ама за мен е един пълен хаос облечен в поредната глобална стихия на зомбиране по нещо модерно, без значение реалните му качества. А мрънкащи хейтъри винаги има, срещу всяко нещо, сичко е въпрос на процентно разпределение между участниците на пазара :) . Срещу безплатните продукти евентуално може да са по-малко, щото .. са безплатни, няма на кого да мрънкаш, а не щото са по-добри и няма поводи за мрънкане :lol: Аз като си закупя софт, мрънкам на разработчика по форума му да оправи тва и онва, и нерядко се оправят.

За безплатните на кого да мрънкам, те повечето или с новите версии вкарват много повече бъгове отколкото оправят, или разработчиците нямат вече време да продължат и забавят.. тва се води безплатна услуга :lol: .

Абе както казвах и преди - поводи за смях и бъзици има навсякъде.

Link to comment
Share on other sites

Теди, нямам време да чета словестната ти логорея - просто виж какво съм писал съвсем картко по въпроса за доказването на този бизнес модел и отношението на инвеститорите към личните вкусове на мрънкащото малцинство от сульо и пульо. :)

Link to comment
Share on other sites

Теди, нямам време да чета словестната ти логорея - просто виж какво съм писал съвсем картко по въпроса за доказването на този бизнес модел и отношението на инвеститорите към личните вкусове на мрънкащото малцинство от сульо и пульо. :)

Free&Trash...

Добра комбинация бе...Перфе...

Това, че едно нещо е Free не значи, че е хубаво.

Sorry за зомбираните люде, изглежда и в темата има да се намират такива, но...

Когато нещо не струва, не струва.

M$ можем да я мразим, но знаем ли всички от къде са тръгнали?

Спокойно мога да кажа, че през първите си 10-тина годинки просто са нямали с кого да се борят.

Мда...Koнзолен Linux, ОS/2 и Windows...

Е, OS/2 си замина...Защото и той беше разработка на IBM и M$, но на тях по едно време им писнало и решили да разработват сами...

Предпочитам WinMo, отколкото някакви шитави платформи...

А, помните ли опита на Google да създаде помия-Web базирана операционна система.

Тц...Не струва...Все още има места, където T1 или E1 им се струва като "Велика скорост"

Link to comment
Share on other sites

jjjjjjk, така е за зомбирането, Годфадър пропуска всеки път да вземе предвид факта, че никъде не съм коментирал дали е успешен модела или не. Очевидно.. след като стават милиардери някои хора. Мен не ме грее особено тоя модел освен ако не го приложа лично - останалото е приказки на вятъра. Коя уникална за Гоогле "безплатна" услуга ползвам всеки ден, която я нямат и други под някаква форма? Ако говорим за OS, там е още по-смешно предвид че половината свят е с пиратски Windows, а останалите 1-2% ползват Линукс. :lol: . То малко като с Опера - мислех че са поне 3% вече, а според едни последни резултати са около 1.6.

Моделът естествено че работи, всичко, което исках да кажа, е че безплатен обяд няма, нещата са изместени в друга плоскост за клиентите като цяло. И че това че са безплатни хич не означава, че са добри. Говорим за продуктите основно. А услугите... кои са тия безплатни услуги. Търсачката?! Поддръжка на безплатните OS?! Тя май беше най-платена доколкото ми е известно..

Абе както и да е. :beer: А да, май си позабравил българския щом вече го четеш бавно, признай си просто че не искаш да прочетеш поста докрай, 10-тина реда, пиша рядко в тая тема вече :bgrin: .

 

..Все още има места, където T1 или E1 им се струва като "Велика скорост"

:lol: Помня недалечното минало, когато Т1 за мен беше фантазия, на която никога няма да се насладим :) . А то ко стана... Т1 като скорости вече предлагат само фирми като ЕК, ДЦЦ и отчасти БТК :lol: .

Link to comment
Share on other sites

jjjjjjk, така е за зомбирането, Годфадър пропуска всеки път да вземе предвид факта, че никъде не съм коментирал дали е успешен модела или не. Очевидно.. след като стават милиардери някои хора. Мен не ме грее особено тоя модел освен ако не го приложа лично - останалото е приказки на вятъра. Коя уникална за Гоогле "безплатна" услуга ползвам всеки ден, която я нямат и други под някаква форма? Ако говорим за OS, там е още по-смешно предвид че половината свят е с пиратски Windows, а останалите 1-2% ползват Линукс. :lol: . То малко като с Опера - мислех че са поне 3% вече, а според едни последни резултати са около 1.6.

Моделът естествено че работи, всичко, което исках да кажа, е че безплатен обяд няма, нещата са изместени в друга плоскост за клиентите като цяло. И че това че са безплатни хич не означава, че са добри. Говорим за продуктите основно. А услугите... кои са тия безплатни услуги. Търсачката?! Поддръжка на безплатните OS?! Тя май беше най-платена доколкото ми е известно..

Абе както и да е. :beer: А да, май си позабравил българския щом вече го четеш бавно, признай си просто че не искаш да прочетеш поста докрай, 10-тина реда, пиша рядко в тая тема вече :bgrin: .

 

 

:lol: Помня недалечното минало, когато Т1 за мен беше фантазия, на която никога няма да се насладим :) . А то ко стана... Т1 като скорости вече предлагат само фирми като ЕК, ДЦЦ и отчасти БТК :lol: .

В някои страни Opera е с най-голям дял. Гледал съм един сайт със статистики по държави.

Беларус например ако вземем за пример. Там Оpera държеше дял много повече от FF или IE.

:D

Едно нещо нямаше да бъде направено "безплатно", ако нямаше начин да се печели от него.

Но за разлика от M$, които направо ти казват в очите-Давай парите, на ти продукта, компании като Google са избрали друг начин да взимат тези пари, който не се набива толкова на очи.

Също както сървърните дистрибуции на Linux-безплатни, но поддръжката...

Реално погледнато Google също би налагал монопол, ако имаше възможност за това.

Но на пазара на телефони има Symbian, WinMo, не е само шитавият Андроид.

На пазара на персоналните компютри има Linux дистрибуции безчет, Windows, Mac, BSD...

И има и по-добри от Google и също така безплатни... :D

PC-BSD например. ;)

МS също предлагат нещо като Google Earth, но за космоса...

А дали няма да има скоро и да Земята?

Link to comment
Share on other sites

Тролска му работа. Особено трогателно се получава, когато набедиш милиарди потребители за зомбита и хвърлиш в употреба всички възможни теории на конспирацията, потривайки доволно ръце. Това обаче е нищо повече от основа за една сериозна диагноза. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Тролска му работа. Особено трогателно се получава, когато набедиш милиарди потребители за зомбита и хвърлиш в употреба всички възможни теории на конспирацията, потривайки доволно ръце. Това обаче е нищо повече от основа за една сериозна диагноза. :lol:

Хехе :laughing: .

Ми зомбита са (визирам Хроме специално), ама не зомбита в буквалния смисъл да вървят с вдигнати ръце и да ядат там хора... че да не вземеш буквално да го приемеш.

По същия начин както за Вас милиардите Windows потребители са недоразвити шизофреници :lol: .

Конспирации винаги има в някакъв вариант. Ако мислиш, че всичко е цветя и рози и честна пазарна борба (което отричаш самия ти, в лицето на MS), значи сериозно си противоречиш. В тая тема всички сме с диагноза, ще извиняваш :bgrin: .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...