Jump to content
BulForum.com

OVERCLOCK


Recommended Posts

Гледам темата е доста четена и има хора който разбират,та да попитам и аз :)

Имам следната конфигурация:

 

MB: EPOX 8RDA

CPU: ATHLON XP 2000+ Palomino ( 1,67GHz )

VGA: GForce 4 TI 4200 128Mb

RAM: 2x256 Samsung 400Mhz

PSU: Cotegen 300W

 

Шотове на дъното има тук

Доколкото си спомням паметта трябва да е на два слота за да се постигне повече бързодействие.FSB е на 166.Опитах на 200 ама нещо незацепва ( или аз нещо неправя както трябва )

Интересува ме какво може да се изцеди от тая машина :) ?

 

П.С. повечето от настройките по биоса неса ми познати затова и него ръчкам много.

П.С2. в момента гледам за някакъв по-нов БИОС, защото досега не е ъпгрейдван. ( незнам дали има и смисъл )

 

Мерси

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.4k
  • Created
  • Last Reply
Сега не ми трябва клок на процесора ама аз да питам .

АМД атлон 3600+ 10по190 ще издържи ли до 12по200 .

На мен са ми казвали , че може да издържи до 5гхз ... ся незнам дали 10по240 или 12по200 .

п.с. Дуал е цпу-то . :laughing:

 

Първо процесорът ти е 200*9,5, а не 10*190, а и множителите са отключени само надолу 9,5 9 8,5 ... :) Този процесор не може да издържи 5GHz посмъртно. Зависи от дъното и каква шина ще може да хване можеш да изкараш между 2,4 и 3гиги с по-добро охлаждане.

 

До сега се съм успявал да клоквам процесорите на предишните ми компютри,ама тоя неще...със АМД Атлон съм Х2 64 бита 4400+ със дъно гигадръв,винаги съм бил на гигабайт и си сичко си е перфект теператти....та и аз си ги клоквам под биос ама тоя новият БИОС да има повече функции ама 2 ги няма,тази която променяш херците на шините..дайте някъв акъл как да си го глокна предпочитам да под биос пък даже и под Windows неще с Еази туне оверклокин е заключено мн страна работа ...,някой успял ли е да клокне такъв процесор ? :rolleyes: :wacko:

 

Ето ТУК има достатъчно четиво за това как се овърклокват процесорите от s.754 до AM2.

 

Гледам темата е доста четена и има хора който разбират,та да попитам и аз :)

Имам следната конфигурация:

 

MB: EPOX 8RDA

CPU: ATHLON XP 2000+ Palomino ( 1,67GHz )

VGA: GForce 4 TI 4200 128Mb

RAM: 2x256 Samsung 400Mhz

PSU: Cotegen 300W

 

Шотове на дъното има тук

Доколкото си спомням паметта трябва да е на два слота за да се постигне повече бързодействие.FSB е на 166.Опитах на 200 ама нещо незацепва ( или аз нещо неправя както трябва )

Интересува ме какво може да се изцеди от тая машина :) ?

 

П.С. повечето от настройките по биоса неса ми познати затова и него ръчкам много.

П.С2. в момента гледам за някакъв по-нов БИОС, защото досега не е ъпгрейдван. ( незнам дали има и смисъл )

 

Мерси

 

За биоса ако дъното ти 8RDA+ имаше някакъв моднат биос, ако е 8RDA+ Pro мисля че няма. Поне аз като бях с такова нямаше. Иначе ако не знаеш как се клоква, прочети линка по-горе, който съм дал. Пробвай първо да клокваш само процесора без рама(Memory Freq - Async) , като му намалиш честотата. Подай малко ток на процесора и не забравяй да включиш PCI/AGP lock-a (AGP Freq - 67Mhz) Вдигай FSB с по 5Mhz и тествай за стабилност. Като му намериш максимума започвай да тестваш рам-а. Най-добре е да клокваш в сътоношение FSB:RAM=1:1 (Memory Freq - Sync) за най-добра производителност.

 

С какво охлаждане си?

Провери си захранването за изпаткали кондензатори преди да пробваш да клокваш и имай предвид, че тоя кодеген не е от най-читавите. :bgrin:

 

Поздрави! :)

Link to comment
Share on other sites

Доколкото знам има няква връзка м/у честотите на процесора и рама. Процесора ми е оверклокнат и забелязах това. Честотата на рама е 930 MHz. Това е когато съм пуснал рама на 800 MHz от биос. Рама ми е 1GB DDR2 800 SUPER T CL4. Въпроса ми е дали тази, честота не е опасна за рама?

 

Хм, прави няква грешка на Super PI. Грешката е No exact in round. А странното е, че като изключа Cool'n'Quiet грешката не се появява. На 667 с Cool'n'Quiet също я няма.

Тоя Cool'n'Quiet ме дърпа и към 1300 точки на 3DMark 2001 SE (без него 27 000+). 1300 не е много но е нещо, а и като включа на 800 MHz ще са 2000 точки.

 

Да махам ли Cool'n'Quiet и да пускам на 800? Връщам се и на първоначалния си въпрос 930 MHz безопасни ли са за моя рам?

Link to comment
Share on other sites

Доколкото знам има няква връзка м/у честотите на процесора и рама. Процесора ми е оверклокнат и забелязах това. Честотата на рама е 930 MHz. Това е когато съм пуснал рама на 800 MHz от биос. Рама ми е 1GB DDR2 800 SUPER T CL4. Въпроса ми е дали тази, честота не е опасна за рама?

 

Хм, прави няква грешка на Super PI. Грешката е No exact in round. А странното е, че като изключа Cool'n'Quiet грешката не се появява. На 667 с Cool'n'Quiet също я няма.

Тоя Cool'n'Quiet ме дърпа и към 1300 точки на 3DMark 2001 SE (без него 27 000+). 1300 не е много но е нещо, а и като включа на 800 MHz ще са 2000 точки.

 

Да махам ли Cool'n'Quiet и да пускам на 800? Връщам се и на първоначалния си въпрос 930 MHz безопасни ли са за моя рам?

по принцип ако ОК куул'ен'куаят се иключва :) ... паметта ще ги понесе тия 930 но трябва да си сложеш някоя друга перка на кутята да обдухва :)

Link to comment
Share on other sites

по принцип ако ОК куул'ен'куаят се иключва :) ... паметта ще ги понесе тия 930 но трябва да си сложеш някоя друга перка на кутята да обдухва :)

Перката да духа към рама или просто на кутята да вади жегата? Иначе рама има нещо като радиатор, heat spreader или нещо такова се води. Или това не стига?

Link to comment
Share on other sites

Доколкото знам има няква връзка м/у честотите на процесора и рама. Процесора ми е оверклокнат и забелязах това. Честотата на рама е 930 MHz. Това е когато съм пуснал рама на 800 MHz от биос. Рама ми е 1GB DDR2 800 SUPER T CL4. Въпроса ми е дали тази, честота не е опасна за рама?

 

Хм, прави няква грешка на Super PI. Грешката е No exact in round. А странното е, че като изключа Cool'n'Quiet грешката не се появява. На 667 с Cool'n'Quiet също я няма.

Тоя Cool'n'Quiet ме дърпа и към 1300 точки на 3DMark 2001 SE (без него 27 000+). 1300 не е много но е нещо, а и като включа на 800 MHz ще са 2000 точки.

 

Да махам ли Cool'n'Quiet и да пускам на 800? Връщам се и на първоначалния си въпрос 930 MHz безопасни ли са за моя рам?

 

В заблуждение си. :) При новите системи всичко е навързано едно за друго. Честотата на рама зависи от шината(знам, че не е точния термин но така ще ме разбере) на процесора(НТТ), от неговия множител и от делителя на рам-а (533,667,800...). И от всичко това честотата на рама се получава по една формула. Също честотата на НТ зависи от честотата на процесора и НТ множител, и трябва да я държиш в най-добрия случай около 1000 или между 850 и 1150 в зависимост какво може да понесе дъното.

 

Сега след като си си овърклокнал процесора си клокни и рам-а просто. Намери стабилната честота, подай малко ток, разхлаби тайминги ако се налага. И изключи C'n'C!

 

Ето ти пример, за да разбереш по-добре:

 

Originally Posted by Sharp

How to calculate your memory frequency

 

Memory Frequency = (FSB x (CPU ratio)) / ] ((CPU ratio) x (FSB : DRAM ratio)) [

 

Ceiling function is shown with ][,

eg

]10.1[ = 11

]10.2[ = 11

]-6.2[ = -6

]-8.9[ = -8

 

For positive numbers always round up to the nearest whole number.

For negative numbers always round down (its actually still up) to the nearest whole number.

 

Big example

FSB = 290

CPU ratio = 7

DRAM:FSB ratio = 5:6, re-arrange to 6:5 (FSB : DRAM)

 

Using the formula,

Memory Frequency = (FSB x (CPU ratio)) / ] ((CPU rato) x (FSB : DRAM ratio)) [

 

Memory Frequency = (290 x (7)) / ] ((7) x (6/5)) [

 

Work this bit out first

] ((7) x (6/5)) [

 

6/5 = 1.2

 

and that becomes

] (7) x (1.2) [

 

7 x 1.2 = 8.4

 

Now remember the ceiling function, ][

 

]8.4[ = 9

 

Put that back into the main formula

 

Memory Frequency = (290 x (7)) / 9

 

So

Memory Frequency = (290 x 7) / 9

= 225.5Mhz.

 

Поздрави.

Link to comment
Share on other sites

Първо процесорът ти е 200*9,5, а не 10*190, а и множителите са отключени само надолу 9,5 9 8,5 ... :) Този процесор не може да издържи 5GHz посмъртно.

Изобщо не съм се изразил правилно .

Процера ми е DualCore AMD Athlon 64 X2, 1900 MHz (9.5 x 200) 3600+ и може да съм те объркал малко .

Ако се клокне на две по 2,4 ще станат общо 5 (макар и да не се гледа така) ама не е болка за умиране .

:tongue

Link to comment
Share on other sites

Изобщо не съм се изразил правилно .

Процера ми е DualCore AMD Athlon 64 X2, 1900 MHz (9.5 x 200) 3600+ и може да съм те объркал малко .

Ако се клокне на две по 2,4 ще станат общо 5 (макар и да не се гледа така) ама не е болка за умиране .

:tongue

 

Да аз те разбрах. Играл съм си 3 4 дена с такъв процесор като твоя, на ПЦ-то на един познат, а и ти видях конфигурацията в подписа ;) . И 2 ядра по 2,5 гиги всяко не прави общо 5 гиги :lol: Отдавна се говореше за Anti Hyper Threading, но се оказа мит. :) Твоя процесор може да го ограничи единствено дъното ако има проблем с честота над 300НТТ. Аз клоквах на някъв асрок и там не стигна много далече... :bgrin:

 

Поздрави!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

И аз де се похваля :) , но не е стабилен трябва му точец. Като взема по-стабилно охлаждане от бокса ще го ръчкам още иначе сега съм си го оставил на 3гхз (стабилен) което пак не е зле.

 

Това с 2те ядра много хора си мислят, че се събират, ама както вече сумати време има хора които си мислят, че ватовете се събират така и с ядрата ще си остане. 7.2гиги малее :woot

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Moje li nqkoi da mi kaje za stabilen clock na Athlon64 X2 4000+ 4etoh dosta v temata oba4e ne mi stana qsno to4no po kakuv na4in se clockvat 2dyqdrenite CPUta

Клокват се също като едноядрените :)

Вдигаш FSB :)

Link to comment
Share on other sites

искам да ви питам някой клоквал ли е процесор athlon 3800+ сокет AM2 и какви са безопасните граници на клок при тези процесори. охлаждането е това което си върви към процесора като в момента работи на 2.4, но искам да изцедя още малко от него, защото взе да се задъхва :(

Link to comment
Share on other sites

Теб общо взето те интересува температурата да е под 60 градуса и да е стабилен. От там нататък колкото повече толкова повече. :D

Link to comment
Share on other sites

Да ви питам Е2160 в какви температури е добре да се държи. И възможно ли е при натоварване от 20тина градуса за по-малко от секунда да се вдигне на 60-70градуса? Радиатора до сега не се е затоплял даже, но знам, че при двуядрените има разлика в това топлина на корпос и ядра, но пък такива скокове в темпа за секунда са необясними за мен... Дайте някакви съвети, дъното е Jetway IP35-GS

Link to comment
Share on other sites

biah pusnal 1chas burn-in test izdarja si go :)

bih go probval i poveche samo che sam s 250W zahranvane ako imah 300-350... :P

pak i sam s boksov ventilator :)

 

зимай един фортрон 300W за 30-тина лв. и му пусни 1.6V, за да пробваш дали ще е стабилен на 3100mhz.. или 1.55V, които трябва да са достатъчни за 3Ghz :)

 

295295.png

 

Edit: един съвет... намали си Bus Speed-a... над 1000, може да попречи на клока...

 

"- НТ множител (HT Frequency) - HT честота не трябва да надхвърля 1000Mhz. Затова задайте ръчно множител "3" (HT Freq. 600). Така ще елиминирате възможността да надхвърлите споменатите 1000Mhz когато започнете с вдигането на процесорната шина."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Да ви попитам някой пробвал ли е да клокне памет DDR II Super Talent CL4 800mhz на 1200мхз и на какви тайминги и волтаж трябва де а горе долу. Моя съм го пускал на 1100, но на 5-5-5-15 ако му вдигна таймингите може ли да се изтискат 1200мхз или няма да стане? Питам понеже нямам много време за тестове и човъркане иначе бих разбъркал малко таймингите и ще разбера :)

Link to comment
Share on other sites

Малко сравнение на латентността между 5-5-5-15-5-42-2Т и 4-4-4-15-4-42-2Т. Тестовете са правени в еверест и супер пи 1МБ

ЧЕТЕНЕ ОТ ПАМЕТА:

4-4-4-15-4-42-2Т [9725MB/s]

ememr9725c4eo8.th.jpg

5-5-5-15-5-42-2Т [9386MB/s]

ememr9386fq2.th.jpg

Разлика: 3.6%

КОПИРАНЕ НА ПАМЕТА:

4-4-4-15-4-42-2Т [8000MB/s]

ecop8001c4pj2.th.jpg

5-5-5-15-5-42-2Т [7796MB/s]

ecop7796rw2.th.jpg

Разлика: 2.6%

ЗАКЪСНЕНИЕ НА ПАМЕТТА:

4-4-4-15-4-42-2Т [46.3 ns]

elat463c4ik2.th.jpg

5-5-5-15-5-42-2Т [49.7 ns]

elat497qx7.th.jpg

 

CPU QUEEN - няма разлика в производителността

 

Super Pi MOD 1.5

4-4-4-15-4-42-2Т [13.985s]

spi13985c4nn6.th.jpg

5-5-5-15-5-42-2Т [14.000s]

spi14tt4.th.jpg

Разлика: 0.1%

При АМД може би ще има по-голяма разлика, когато имам време през събота и неделя ще тествам А64-ката да вида каква ще е разликата.

Link to comment
Share on other sites

Значи по-добре да и бутна таймингите на 4-4-4-12 на 1033мхз от колкото да гона високи мхз на високи тайминги :D

Link to comment
Share on other sites

Според мен не е точно така като се има педвид минималната разлика. По-добре високи МХц на разпуснати тайминги, ще има по-голяма производителност :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

баси, от колко време имам машина и чак сега потърсих подобна тема :P

та, аз все още съм със стария си процесор и дъно - Athlon XP 2200+ и Asrock K7S8XE.

не съм чел цялата тема, но видях някъде по-напред някой да споменава, че на дъно K7S8X и процесор 2500+ държало стабилно на 11x200. моето в момента е по подразбиране - 13.5x133

та ми е интересно дали някой с подобно дъно и процесор като моите, е постигал някакъв overclock.

btw в биос-а пише, че за да променя честота на fsb-то, трябва да барам някакъв jumper на дъното :unsure: ... ако може някой да го разясни това, че съм мноо бос в тея хави, пък от 2-3 дни ми е интересно :)

 

благодаря предварително.

Link to comment
Share on other sites

AMD Athlon XP 1700+ (Thoroughbred-B) 1473 MHz (11 x 134)

Gigabyte GA-7VA

 

това днес го вдигнах на шина 166 и засега работи стабилно на 1833 MHz

 

обаче явно gigabyte-ското дъно е по-харно от моя asrock и позволява такъв clock ... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...