Jump to content
BulForum.com

OVERCLOCK


Recommended Posts

Да съживя темата :)

 

До момента най-доброто ми постижение е това:

http://img216.imageshack.us/img216/450/celeron5ghzig6.jpg

За ежедневна употреба го смъквам на 4.6.

Не стана супер процесор след клока и пак смята бавно ПИ, но пък не са много процесорите, които стигат такива мегахерци.

 

Преди си бях клокнал и картата GeForce 6600 от 300 на 620MHz GPU със VMOD с потенциометър за волтажа.

Бях и закрепил вентилатор от Barton и я бях вързал с тел към захранването, че от тежкото охлаждане се вадеше от слота :D

Така ми вървеше всичко излязло до момента на макс, но горката карта умря след 2 години работа :cry

За съжаление нямам снимки и скрииншот.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.4k
  • Created
  • Last Reply

AMD Athlon 64 X2 Dual Core 6000+ 3.00 Ghz има ли смисъл да се заигравам да го правя нещо или не подлежи( нищо не рабирам за това ми е толкова общ въпроса )?

Link to comment
Share on other sites

Като стана въпрос за супер Пи 1М ето едно хубаво кръгло число от мен

 

А ако говорим за 24/7 стабилен клок с почти безшумно охлаждане Арктик Алпин за 25 лв го държа така

 

Интересно е да се отбележи консумираната от Е 8400 мощност - 54 вата срещу 111-те вата на колегата Overdrive.

Link to comment
Share on other sites

Браво колега :punk

За консумацията е нормално - нови технологии все пак - това доказва, че за по-мощен комп не ти трябва 1000 вата захранване.

 

За клока на атлона - естествено, че има смисъл, но колко ще вдигнеш не знам - не са като интел нито по клок нито по производителност, но да не почваме вечния спор, на който мястото не е тук :)

Link to comment
Share on other sites

защо като си клокна процесора на 1.3 върви без грешка , а като шибна 1.4 уина умира ?

 

процесора е 1.100 celeron-че и охлаждането му е доволно ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Искам да попитам тези от вас които разбират от клок и т.н. как бих могъл да клокна следния процесор в комбинация с следния чипсет и т.н. -

 

Processor - Intel Core 2 Duo E2180 - по дефаут работи на 2 Ghz

Motherboard - Asus P5LD2 коeто е с чипсет i945P

Захранването ми е фортон 350 вата.

Рамта ми е kingston 2 плочки по 1gb ако е от значение.

 

П.С. - забелязах, че имам опция в биоса за клок като само пише 5%,10% и така до 30% overclock но ако я направя всичко друго ми е на auto,а точно това искам да знам дали трябва да пипам и други работи.

Link to comment
Share on other sites

Искам да попитам ....

Asus са се погрижили за неопитните потребители, които имат желание за клок, като са сложили в биоса тези проценти (всъщност отдавна го правят). Започни отдолу-нагоре - 5%...10%...докато разбереш докъде може да ти се клокне твоят екземпляр, защото при всяка бройка е различно.

По принцип не би трябвало да пипаш нищо друго (дори и волтажите), но тъй като не си писал Кингстъна кой модел е точно, би могъл малко да му увеличиш таймингите или направо да му смениш делителя.

По принцип с моя Asus съм ги пробвал тези проценти и до 25% вкл. всичко си върви без други настройки, но аз предпочитам ръчно да си задам честотата на шината и да намаля делителя на паметта, защото не ми е много бърза.

 

П.П. ...и не забравяй да фиксираш PCI и AGP шините респективно на 33 & 66.

 

П.П.П. @Backbone, понякога човек пише по инерция, въз основа на това, за което си мисли в момента. Разбира се, че това, което казваш е абсолютно вярно. :)

Link to comment
Share on other sites

Asus са се погрижили за неопитните потребители, които имат желание за клок, като са сложили в биоса тези проценти (всъщност отдавна го правят). Започни отдолу-нагоре - 5%...10%...докато разбереш докъде може да ти се клокне твоят екземпляр, защото при всяка бройка е различно.

По принцип не би трябвало да пипаш нищо друго (дори и волтажите), но тъй като не си писал Кингстъна кой модел е точно, би могъл малко да му увеличиш таймингите или направо да му смениш делителя.

По принцип с моя Asus съм ги пробвал тези проценти и до 25% вкл. всичко си върви без други настройки, но аз предпочитам ръчно да си задам честотата на шината и да намаля делителя на паметта, защото не ми е много бърза.

 

П.П. ...и не забравяй да фиксираш PCI и AGP шините респективно на 33 & 66.

AGP няма

Да не фиксира PCI-express на 66 ,че тогава лошо :)

той трябва да е на 101-105 :)

Link to comment
Share on other sites

AGP няма

Да не фиксира PCI-express на 66 ,че тогава лошо :)

той трябва да е на 101-105 :)

 

Именно.Имам опция на auto,33.33 и още една която е 1:1 с клока на процесора(или поне така мисля).А това което казваш за "101-105" също ми беше на auto - значи да го сложа на 101? (то мога да избирам от 90 до 104 макс).А може ли линк към някоя програма с която да изпробвам до колко е стабилна машината че хал хабер си нямам с каква програма се тества и как?

 

П.С. - добре не го направих автоматично с 30% клок опцията,ами зададох ръчно настройките на PCI-express на 33.33mhz и другата опция на 101 :D.Последното нещо което барнах разбира се беше и FSB ли му се вика незнам което ми беше на 200 и го направих на 266 - и сега процесора ми работи на 2.67Ghz.

 

Ето и снимка от 1 програма която имам но идея си нямам какво да и гледам:

CPU-Z

CPU-Z 2

Link to comment
Share on other sites

Именно.Имам опция на auto,33.33 и още една която е 1:1 с клока на процесора(или поне така мисля).А това което казваш за "101-105" също ми беше на auto - значи да го сложа на 101? (то мога да избирам от 90 до 104 макс).А може ли линк към някоя програма с която да изпробвам до колко е стабилна машината че хал хабер си нямам с каква програма се тества и как?

 

П.С. - добре не го направих автоматично с 30% клок опцията,ами зададох ръчно настройките на PCI-express на 33.33mhz и другата опция на 101 :D.Последното нещо което барнах разбира се беше и FSB ли му се вика незнам което ми беше на 200 и го направих на 266 - и сега процесора ми работи на 2.67Ghz.

 

Ето и снимка от 1 програма която имам но идея си нямам какво да и гледам:

CPU-Z

CPU-Z 2

http://sp2004.fre3.com/beta/orthos_exe_20060420.cab

ето ти програма пусни я да върти 3-4 часа ако няма проблем нямаш ядове.

Link to comment
Share on other sites

За сега не дава грешки,все пак мина само час и 40 минути с тази програма,но няма да я спирам разбира се ще изчакам още.Все пак ми стана интересно и искам да попитам ако го пусна на 333 шина,което ще рече 333х10 = ~3300Ghz,но без да барам волтажа а го оставя на auto както е в момента дали ще се получи или по добре да не рискувам да не стане някой гаф,макар че четох че точно тези процесори без проблем трябва да могат да достигнат тая честота?

 

П.С. - хмм пуснах го на 333х10 , но нещеше да зареди биоса даже,след тва го изключих и сам се пусна на 200х10 както е по дефаут :D май май ше си го оставя на 266х10 като намалих и паметта да ми е на 533(266) че да са в синхрон,до колкото четох ако са 1:1 FBS:DRAM било най добре.Мерси и на 2ма ви :)

Link to comment
Share on other sites

Да не ти пука - един процесор не е кой знае кви пари :laughing:

Това в рамките на шегата.

 

Клокване без да подаваш допълнителен волтаж или макс +0.1-0.15V за стабилност е напълно безопасно и не вярвам да износва сериозно хардуера - вдигай до колкото върви стабилно.

 

Ако смяташ 30 години да разчиташ на този процесор обаче не го клоквай.

 

Не знаех че асус са до 105 pci-e - с гигабайта от подписа съм на 110, предния ми епокс (i915) пък беше по дефолт на толкова

Link to comment
Share on other sites

Ами за сега ще го оставя на 2.67Ghz да си работи :) не ми дава грешки и системата е напълно стабилна(а и като начинаещ съм напълно доволен от постигнатия резултат).Като му дойде времето, когато тия ghz няма да са ми достатъчни ще видим до къде ще го докарам :)

Link to comment
Share on other sites

Айде и аз да се включа в темата. Процесорчето е Athlon64 x2 5000+ @ 2600Mhz (200х13), без повишаване на волтажа държи стабилно 3100Мхз (240х13). Как мислите колко още може да се изтиска от този процесор ? Тъй като нямам много опит ме е страх да си играя с волтажа, дайте съвет по въпроса.

Дъното е Asrock N61P-S.

 

Искам да си оптимизирам РАМ-а. Паметта е 4гб (2х2) Kingston ddr 800, обаче работи в режим CPU/10. Това фиксирано ли е , или може да се променя. Също така тези тайминги могат ли да се подобрят:

 

1111bg9.jpg

Link to comment
Share on other sites

Май няма много ентусиасти из форума и само аз отговарям :sick

 

Никой не може да ти каже колко може да се изстиска - има някой процесори, които ходят на дефолт до някакви мегахерци и после каквото и да правиш не мръдват нагоре, ако щеш пусни и +0.5V.

При всеки един процесор е различно - не е само до модела, ами до бройката.

 

Вдигаш докато откаже да запали компа, зануляваш цмос-а и го пускаш с по 50-100MHz по-малко, докато почне да работи уиндоус без сини екрани и да издържа ортос 4-5 часа.

 

Повечето съвременни дъна имат Vdroop - за да не се претоварват мосфетите и за да ти се спъва клока правят захранването на процесора да кляка според товара, а той се увеличава с честотата на процесора.

Vdroop is specified by Intel's guidelines, to reduce the temperature of the CPU during load, increase the life of the power regulation on the motherboard, and to allow for cheaper components.

До колкото знам и дъната за АМД са така, защото ползват същите регулатори.

Провери дали като го натовариш на 100% напрежението пада - ако да, добре е да се вдигне от биоса ръчно с толкова, колкото пада, за да работи стабилно.

 

За рама нямам идея какво има из биоса на дъното ти - по-лесно ще е ти да погледнеш, а таймингите са много стегнати, защото е на AUTO и при 620MHz рама не е проблем да работи на тях. При 800 и нагоре ще са по-лоши от сега.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Искам да попитам след няколко седмичен клок със около 200mghz отгоре на Ядро(AMD котлон4200+x2 около 4800беше клокнат) нямах проблеми температурата си беше ок под ок имам предвид че се дигаше с максимум градус два при клокнат режим от не клокнат:) На няколко пъти при стартиране на пц-то ми влизаше Bios-a в сейф мод за да променя стойностите но аз не го слушах и не се знаимавах и преди 2 дена докато си работеше ми прасна син екран и умря(Под умря имам предвид че пц-то е включено но нито зарежда рам нито нищо включено но без да показва нищо )..... водих го на сервиз и след като се чух с човека който ми го прави ми каза че бил рестартирал биоса и се е оправил не можахме много да се разберем по телефона защото връзката беше кофти а пък аз като отидох да взимам кошницата него го нямаше да ми каже какво по точно е направил ....

Та мисълта ми е да не давам пак 20кинта ако стане същия номера как ще мога да го върна ....

Аз преди да го карам към сервиза му махнах батерията но не се получи нищо :)

SOryy за малоумното изказване но толкова са ми възможностите :D :D :D ;) :P

Link to comment
Share on other sites

Точно така се прави - слагаш джъмпер на clear cmos clear%20cmos%20jumpers_thumb.jpg, изчакваш малко, вадиш го и пускашш компа.

Ако е така cmos.jpg местиш джъмпера, чакаш, връщаш го и готово.

Другия вариант е вадиш батерията и щепсела от контакта за 2-3 минути.

На някой дъна става и като задържиш определен клавиш след като пуснеш компа, това го пише в мануала.

 

Ако не става, значи трябва да се изчака повече.

Link to comment
Share on other sites

Здравейте!

 

Вчера си клокнах процесора(AMD Athlon 64 X2, 4200+) като увеличих с по 200mhz ядрата, като трябваше да увелича и леко волтажа от 1.350 на 1.400, понеже ORTHOS теста ми вадеше проблем, който разбрах, че се решавал по този начин. След корекцията вече теста си върви безпроблемно.

Въпроса ми е нормално ли е температурата на процесора ми да е в радиуса 25-30 градуса, а температурата на двете ядра да варира от 50 до 60-65 градуса в зависимост от натоварването? С боксовото охлаждане съм и захранване 350W Фортрон, ако има значение...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

И как така процесора е 25-30 градуса, а пък ядрата са 50-60 ?? Да не би ядрата да се разхождат из кутията и да не са под охлаждането, където им е мястото. Боксовото охлаждане не е за овърклок. Трябва ти нещо по-големичко. Да смъкнеш на около 40-45 и си окей. Виж там из кутията охлаждането какво ти е. Допълнителни перки сложи ако се налага.

Link to comment
Share on other sites

И как така процесора е 25-30 градуса, а пък ядрата са 50-60 ?? Да не би ядрата да се разхождат из кутията и да не са под охлаждането, където им е мястото. Боксовото охлаждане не е за овърклок. Трябва ти нещо по-големичко. Да смъкнеш на около 40-45 и си окей. Виж там из кутията охлаждането какво ти е. Допълнителни перки сложи ако се налага.

И на мен ядрата са ми 37 в момента а сумарната на процесора е 22 според еверест.При някои процесори е така.С Е5200 съм.

Link to comment
Share on other sites

Ааа той Евереста така казал, аз не разбрах. Ами добре тогава. Значи двете ядра, които на практика съставляват процесора, заедно с кеша, който също грее, ма тва не е толкова важно, та двете ядра работят на по 50 градуса и според еверест, 50 градуса + 50 градуса правят 25-30 градуса ?? Къде ги отчита тия градуси евреста ? Има нещо бъгаво в тая програма, не мислиш ли ? Щото според мене е важно точно ядрата на каква температура работят, а не какво мисли Еверест за останалата част от процесора. Пак не схващам как така се случва, чв ядрата ще са 50-60 градуса, а ще има някаква температура, която да е 30 градуса. Да е температурата на кеша, няма как да е. Кеша е до ядрата, сътветно ще е около тяхната температура. Кое да е 25-30. Сокета сигурно. В крайна сметка няма значение, писах му по-горе на човека да си смени охлаждането, щото тия градуси не са окей. Машината може да си работи спокойно на тия градуси, но при натоварване ще вдига по-висока температура. Примерно при 50-60 ще отиде на 75-85, което не е много хава. По-бързо се преебават компонентите, когато работят на по-висока температура. Ако смени охлаждането, да свали на 40-45, при тоя клок, спокойно ще си бачка на около 55-60-65 при натоварване, което е окей.

Link to comment
Share on other sites

Ааа той Евереста така казал, аз не разбрах. Ами добре тогава. Значи двете ядра, които на практика съставляват процесора, заедно с кеша, който също грее, ма тва не е толкова важно, та двете ядра работят на по 50 градуса и според еверест, 50 градуса + 50 градуса правят 25-30 градуса ?? Къде ги отчита тия градуси евреста ? Има нещо бъгаво в тая програма, не мислиш ли ? Щото според мене е важно точно ядрата на каква температура работят, а не какво мисли Еверест за останалата част от процесора. Пак не схващам как така се случва, чв ядрата ще са 50-60 градуса, а ще има някаква температура, която да е 30 градуса. Да е температурата на кеша, няма как да е. Кеша е до ядрата, сътветно ще е около тяхната температура. Кое да е 25-30. Сокета сигурно. В крайна сметка няма значение, писах му по-горе на човека да си смени охлаждането, щото тия градуси не са окей. Машината може да си работи спокойно на тия градуси, но при натоварване ще вдига по-висока температура. Примерно при 50-60 ще отиде на 75-85, което не е много хава. По-бързо се преебават компонентите, когато работят на по-висока температура. Ако смени охлаждането, да свали на 40-45, при тоя клок, спокойно ще си бачка на около 55-60-65 при натоварване, което е окей.

Да сега четох в hardware bg,че и при други имало подобна разлика и се гледала само температурата на самия прицесор тази на ядрата дава някакво несъответствие.Към автора повече от убеден съм че 200 мхц никъде няма да ги усетиш.Ако си с бокса пробвай 1во да си смениш термопастата и да почистиш перката от разни лайна.

Link to comment
Share on other sites

Проблема не е в бруталния клок от 200MHz, ами в жестоките +0,05V, чрез които процесорът се превръща в Котлон и има нужда от охлаждане (става един вид калорифер) :laughing:

 

Сериозно, 200-300мхз като проценти от дефолтната честота е нищо, така че е напълно безсмислено наливането на пари в охлаждане. Освен това наистина няма да се усетят, а който иска клок, който се усеща (над 20-30%) трябва да си купи Intel.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...