Jump to content
BulForum.com

OVERCLOCK


Recommended Posts

Проблема не е в бруталния клок от 200MHz, ами в жестоките +0,05V, чрез които процесорът се превръща в Котлон и има нужда от охлаждане (става един вид калорифер) :laughing:

 

Сериозно, 200-300мхз като проценти от дефолтната честота е нищо, така че е напълно безсмислено наливането на пари в охлаждане. Освен това наистина няма да се усетят, а който иска клок, който се усеща (над 20-30%) трябва да си купи Intel.

Друго си е да изпънеш интела от 2500 на 3700 :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.4k
  • Created
  • Last Reply
  • 10 months later...

някой може ли да ми даде малко напътствия като за начинаещ :rolleyes:

гледам в youtube, чета по разни форуми, но не мога да си клокна процесора ... конфигурацията ми е следната:

 

MB - GA-G31M-ES2L

CPU - E2180

Fan - OCZ Gladiator Max

RAM - Apacer 2GB DDR2-800

GPU - EAH4850

PSU - Fortron 400W

Link to comment
Share on other sites

ами шината не може да мине повече от 230mhz ... ако е чрез easytune, компа забива. ако е през bios-a, при рестарт системата не може да зареди.

волтажа не го пипам.

Link to comment
Share on other sites

Хмм интересно. Аз съм със същият процесор и без проблем го дигнах на 2.67GHz като даже не барах волтажа. Поради тази причина мисля, че едва ли му липсва ток. Може рамта да те спъва нещо знам ли :/

Link to comment
Share on other sites

Хмм интересно. Аз съм със същият процесор и без проблем го дигнах на 2.67GHz като даже не барах волтажа. Поради тази причина мисля, че едва ли му липсва ток. Може рамта да те спъва нещо знам ли :/

 

освен да променяш честотата на шината, нещо друго бараш ли?

Link to comment
Share on other sites

Аз съм имал такъв, работеше на 3,2-3,3GHz. Сигурен ли си че дъното има заключване на шината, зашото не е клокърско и е еФтено ;)

Писал съм не веднъж - който иска клок с по-евтино дъно да търси с голямо (не микро атх) с P35.

Ако имаш заключвне видял ли си рама на каква честота идва при 230 шина, задал ли си и ръчно 667 при 200 шина, че да се качи след клока около 800?

 

 

Link to comment
Share on other sites

... Сигурен ли си че дъното има заключване на шината, зашото не е клокърско и е еФтено ;)

Писал съм не веднъж - който иска клок с по-евтино дъно да търси с голямо (не микро атх) с P35.

Ако имаш заключвне видял ли си рама на каква честота идва при 230 шина, задал ли си и ръчно 667 при 200 шина, че да се качи след клока около 800?

 

не ми е ясно за какво става въпрос, така че ще се опитам да снимам bios-а.

 

abcd0019x.jpg

Link to comment
Share on other sites

освен да променяш честотата на шината, нещо друго бараш ли?

 

Понеже моето дъно поддържа само до 677Mhz на рамта и заради това я бях пуснал на по-ниска честота преди клокването, понеже при клокването се вдигаше на 711Mhz или нещо подобно и се получаваше подобен на твоя проблем. След като вдигнах шината на процесора на 266, после без проблем зададох и рамта на 677Mhz. След това там където ти пише на теб PCI Express Frequency - AUTO , аз съм го направил на 101MHz за да не стане гаф. Както споменах по-горе волтажи не съм барал. Единствено съм пуснал шината на процесора на 266, рамта съм я задал на 677Mhz и съм заключил PCI Express на 101 Mhz и системата ми е напълно стабилна.

Link to comment
Share on other sites

Дай PCI-E ръчно на 100-105MHz.

Това което исках да кажа е, че честотата на рамта се вдига със шината - ако на 200 шина рамта е на 800, това ще рече че множитела на рамта е 800/200=4 - на 230 шина ще работи на 230х4=920MHz, на 266 ще е ~1066... Затова като се клоква си пускаш рамта ръчно на по-ниска честота, примерно 667, което 3,35 по шината - при 230 шина в случая ще е на 770MHz и тн.

Link to comment
Share on other sites

сега ми стана горе-долу ясно. подкарах го на 250 шина(паметта я свалих на 2,66), но по какво да преценя дали работи "стабилно"? някакъв тест ли да пусна?

Link to comment
Share on other sites

Естествено, че трябва да тестваш :Д свали си Orthos и го пусни на Blend test и остави за 5-6 часа да си тества там.Ако не ти даде грешки можеш да си спокоен.Следи и температурите с някоя програма - даже направо си свали няколко такива програми Everest, Core Temp и гледай кви градуси ще ти вдигне, макар че при тоя клок абсурд да са над ~65 градуса. Тоя процесор по принцип без проблем се пуска на 3GHz та даже и нагоре.

 

Покрай теб нещо кво ме врътна отново съчмата да овърклоквам (не че имам нужда де) и снощи го пуснах моя на 3GHz ама след 23 минути в Orthos даде грешка.

Май ток му трябваше че само 1.3v му бях задал, обаче не смея да рискувам с тва насрано охлаждане че снощи при тоя волтаж дигна 70 градуса пък камо ли на по-висок :Д

Link to comment
Share on other sites

Естествено, че трябва да тестваш :Д свали си Orhtos и го пусни на Blend test и остави за 5-6 часа да си тества там.

5-6 часа? много бре ... а температурата по време на самия тест ли да следя или по принцип колко държи в windows-ка среда и при игрите?

Link to comment
Share on other sites

По време на теста следи ква температура ше ти дигне. А аз да се похваля направих го на 3GHz и сега тествам с Orthos минал е час и половина вече, чесно казано да го изчакам 2-3 часа и ще спра. Интересното е че на 100% load Real Temp ми показва около 75 градуса, докато програми като Everest и Core Temp ми показват около 70 градуса. Незнам на кое да разчитам някакви идеи коя програма е по надеждна относно температурата?

Link to comment
Share on other sites

тествах го с orthos 2ч. и не ми даде грешка, а темепературата варираше - най-високата беше 57°, а най-ниската 49° ... това е при шина 250mhz.

ти като го подкара на 3ghz, само шината на 300 ли качи? нещо друго да си променял?

 

в windows-ка среда държи 35-37°, а при игрите - 45-48°

Link to comment
Share on other sites

Шината я зададох на 300, после рамта на 600мхз и му подадох 1.3125 или нещо от тоя сорт волтаж и 2 часа и половина някъде тествах с ортос и нямаше грешки - просто не ми се занимаваше повече. Максималната температура която показа Real Temp беше 77 градуса, а Core Temp и Everest 72 градуса и кат се замисля тва на full load с мойто насрано охлаждане си е супер. През повечето време държеше под 70 градуса температурата иначе. Сега пуснах и един 3dmark06 сичко е ок. общо взето сега температурите са му от 31 до 37 градуса да кажем при ненатоварено положение и варират от към 50 до 60 максимум в натоварено (говора за игри, програмки в windows и т.н.), което е идеално :)

Link to comment
Share on other sites

Здравейте,

 

Дойдох предимно да споделя лесното си постижение, но и да питам един-два въпроса. Имам дъно Asus P5N-T Deluxe, процесор Q6600, 2x2GB RAM Corsair на 800Mhz закупени лятото на 2008-ма. Процесора без проблем от 2.4GHz го докарах на 3GHz само с дигане на шината на 333Mhz(можеше и повече, но трябва и ново охлаждане). Тествах обстойно с Intel Burn Test и всичко е наред, темперетурата се повиши само с 10 градуса, при максимално натоварване е 64 градуса, в idle е 35 и съм доста доволен от новия performance. За нещастие, нямах такъв късмет с рама, дори да вдигна само с 1Mhz, биоса почва да пищи. Имате ли идея защо така и изобщо заслужава ли си да си играя да клоквам рама?

 

Другият ми въпрос се породи туко що като се сетих за един приятел. Той има същия процесор като моя, даже серията е същата(G0), рам като моята, дъното пак му е Asus, но е от евтините серии с вградена видео карта, точния модел ще го проверя тези дни, но все пак питам, ако някои има идея от какво се поражда следният проблем - подобно на мен и той клокна процесора на 3GHz, с вдигане на честотата на шината, при тестовете с Intel Burn Test всичко е наред, но от както е клокнат вградената мрежова карта я показва че я има, но изобщо не работи, нито директно свързана с интернет, нито през рутера. Като махнем клока се оправя. Някакви идеи?

 

Има и още нещо. Неговия процесор винаги е с 10 градуса по-топъл от моя със или без клок, пък охлажданията ни са почти еднакви. Това на какво може да се дължи?

 

Поздрави! :)

Link to comment
Share on other sites

Corsair е сериозна марка, аз бих задал ръчно таймингите, не на ауто и за клок си иска волтаж - моята евтина памет се клоква само до 840-850, но с 2.3V отива на 1100.

Аз имам същия процесор, ползвам го на 3,6 24/7 включен, рекорда ми е 4GHz, но не мога да го охладя под товар, предното ми дъно мереше консумацията и стигаше 160W при което стабилизаторите загряваха повече от процесора blink.gif

 

Има и още нещо. Неговия процесор винаги е с 10 градуса по-топъл от моя със или без клок, пък охлажданията ни са почти еднакви. Това на какво може да се дължи?

Потока в кутията, на какво напрежение е (от един степинг различните бройки идват на различни дефолтни волтажи).

 

За лан-а нямам идея, може да е нещо със заключването на шината примерно...

Link to comment
Share on other sites

Гледъл съм ги таймингите, но ако ти кажа че грам не отбирам кое за какво е, направо си ме е срах да не омажа нещо. Вероятно има реална опасност да изпържа рама нали?

 

Твоя процесор като го държиш на 3.6GHz, какви температури държи в idle и натоварено състояние и с какво го охлаждаш?

 

Отностно потока в кутията - май това ще да е, аз имам 2x12см перки, едната отпред, другата отзад, а той няма въпреки, че охлаждането на процесора издухва право в решетката(хоризонтално).

Link to comment
Share on other sites

Не, има вероятност да не тръгне и да трябва рсет цмос и всичко наново.

Така лесно не можеш да изпържиш нищо, и процесора си има защити...

Ако пък рама не се клоква каквото и да правиш, клоквай със рам на 800, предполагам че в биоса има всякакви множители за рама.

 

Температурата на процесора ми е idle 42, 100% load 70-75 (4 h264 компресии наведнъж), при нормална употреба не повече от 55.

Охлаждането е Scythe Ninja Plus, огромно е, но не е кой знае колко ефективно, защото е стар модел

p792117992-4.jpg

На него някакъв вентилатор на 1300 оборота, на кутията 6 броя 120 и 140мм по 1000 оборота и един 80мм под процесора от дясно на кутията.

Кутията е с разположение като на снимката...

Link to comment
Share on other sites

Фабрично ли е била така кутията или в следвстие на тунинг захранването е отишло отдолу?

Иначе като гледам колко схеми за охлаждане си правил явно си маняк на тема overclock. :)

 

А и само едно нещо, тъй като спомена че пика на процесора си го мерил с h264 компресии, дали става да свалиш тази програмка и да пуснеш един тест директно на стандартните настройки и да кажеш след известно време колко се е вдигнала температурата. Теста е кратък, около 5 минути. Карам те да направиш този тест, защото h264 компресиите при мен докарват процесора до 55 градуса, но тая програма без проблем ко качва на 64-65. :)

Link to comment
Share on other sites

Какво по дяволите беше това и защо ме накара да го пусна confused.gif

За няколко секунди вдигна 90 градуса и се изключи... ако го пусна на лаптопа ми ще се стопи blink.gif

Load temp under Linpack will be up to 22*C higher than the competing software Prime95

Това сигурно задейства скрит нагревател, защото в реалния живот такова натоварване не съществува. Ползвам 4 xvid или 264 компресии, защото една товари 25-30% и така за същото време се свършва 4х работа.

С тях, с Prime или Orthos ти казах колко е температурата и това е колкото може да се загрее при много редки случаи (не знам игра да товари цпу на 100%), на практика не съществува такова нещо като тая програма...

 

За кутията - фабрична е, не се занимавам с рязане, модване, лампички и тн, И местата за вентилатори са си фабрично толкова.

Маниак съм колкото да подкарвам нови игри на високи детайли, без да наливам пари всяка година за видеокарти и тн - гледам да използвам колкото се може наличния хардуер, защото така или иначе след 5 години няма да струва нищо, каква полза че съм го пазил...

Link to comment
Share on other sites

Ами тази програма съдържа tools произведени от Intel и според тях ако системата ти не издържи на теста значи клока е нестабилен(поне според Intel).

Аз с нея моя процесор го докарвам на 64 градуса, т.е. не е толкова страшна, но мисля че е нормално при клок на 3.6GHz да успее да ти изпържи cpu-то.

 

Реално настина не знам, дали ще има случаи в които процесора да бъде натоварен толкова, колкото го товар Intel burn test-а, но все пак ако системата ти издържи на този тест, значи наистина нищо неможе да я сломи. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...