Jump to content
BulForum.com

Хранителни добавки


Stenli

Recommended Posts

А как се пие.По колко хапа на ден във продължение на колко седмици.Знам че е безвреден но не мога да пия по колкото си искам.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 654
  • Created
  • Last Reply
При мен не даде никъв ефект тва чудо ,кръгла нула ,зеро 0

при аеробно натоварване и лека диета?! дори не ти се е повишила силовата издържливост в залата?! поне загряването и потенето не се ли увеличи?

странно. при мен си имаше ефект.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Кажете нещо повече за Л-Карнитина.Какво е по точно предназначението му-да стопява мазнини или да увеличава мускулната сила и маса?Трябва ли да се съчетава с определена диета или не зависи от храненето? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Какво е това?

Л-карнитинът, или накратко- карнитинът е аминокиселина, която тялото ни произвежда от аминокиселината лизин, като за това е нужно наличито на витамините В6, ниацин, С , както и желязо, и аминокиселината метионин.

 

Какво е основното му физиологично въздействие?

Основната функция на Л-карнитина е да служи като "совалка", която пренася мастните киселини с дълга верига през клетъчната мембрана, за да достигнат митохондриите, където служат като "гориво" за енергия, нужна на тялото. Това е необходимо, тъй като мастните киселини трудно могат да преминат тази мембрана, понеже тя е непропусклива. Преминаването става лесно когато молекула на мазнината се свърже с молекула на L-Карнитина. Предимството на L-карнитина обаче не приключва дотук. След като молекулата мазнина бива изгорена, от нея се получават отпадъчни продукти, тогава карнитина се свързва с тях и ги прекарва обратно през клетъчната стена на клетката. Така действието на L-Карнитина е двойно веднъж -вкарва мазнината в клетката и веднъж - извежда ненужните продукти.

 

Какви са оптималните дози?

За средностатистическия човек дозата е около 5-6 грама дневно ( това са 5000-6000 милиграма - обърнете внимание на съдържанието на препарата, който ползвате) - разбира се, за спортистите те са малко по-високи, но прием по-голям от 10 грама дневно е вреден за здравето. За съжаление тялото се адаптира към приема на L-карнитин и поради това само след няколко седмици той вече не "работи". Затова се препоръчва прием не по-дълъг от 3-4 седмици, в противен случай бихте харчили парите си за нищо. Полуживотът на L-карнитина е само 17 часа, което означава, че се изхвърля бързо от тялото. Като прибавим и факта, че достига върхови стойности на 3 до 6 часа след приема му, за да извлечем максимална полза е нужно да го приемаме 3-4 часа преди тренировка.

 

Какви са възможните вредни/странични въздействия при приема му?

L-Карнитинът е доста добре поносим от тялото, но все пак се срещат странични ефекти предимно при по-продължителна употреба. Те се изразяват в гадене, повръщане, стомашни крампи и диария.

 

Кои са препаратите, които са основен източник на L-карнитин?

Обичайно L-карнитина се продава като самостоятелна хранителна добавка, или като съставна част на препаратите, намаляващи телесните мазнини (фет-бърнъри). Освен L-карнитин, възможно е карнитин да се предлага и под друга форма -Ацетил L-Карнитина.Според някои публикации, ацетила разгражда мазнините дори по добре от самия карнитин. За съжаление, при детайлно разглеждане на Цикъла на Кребс това е било опровергано. Едва ли има уважаваща себе си фирма по света, която да ползва ацетил, а не чист карнитин, но все пак ако забележите, не си давайте парите напразно. Ако видите пък добавки, в които има DL-Kарнитин е добре да знаете, че това е карнитин смес от двете си форми. DL-Карнитинът е много по-лесен за произвеждане и съответно по-евтин, но той не само не е ефективен толкова, колкото Lкарнитина, но е и много по-опасен. В последните няколко години интензивно текат разработки по производство на L-карнитин, който е свързан с определени аминокиселини - изследователите твърдят, че неговата усвояемост и ефективност ще бъде многократно по-висока. Въпрос на време и на личен опит е да видим дали ще се окажат прави.

 

В ДОПЪЛНЕНИЕ:

 

Какви са допълнителните физиологични въздействия на L-карнитина?

L-карнитинът участва в окислението на аминокиселините с разклонена верига, пречи на образуването на млечна киселина в мускулите ни, блокира вещества, които нарушават клетъчната стена. Освен това чрез него се повишава доставката на кислород до мускулите и се осигурява енергия, без да се разграждат така ценните протеини.

 

Кои са храните, които съдържат L-карнитин в най-голямо количество?

L-Карнитин има най-много в червеното месо, в малки количества се среща в млечните продукти, а в още по-малки в плодовете и зеленчуците. При здрав човек 75% от необходимия L-карнитин би следвало да се осигури от храната, а останалите 25% да се синтезират от тялото.

Link to comment
Share on other sites

Незнам дали има много връзка с темата, но все пак е хранителна добавка. ; )

Та въпроса ми е за тези ефервесцентни таблетки.Има различни марки-Сана+, Вегас, Суправит, Хуксол...Коя според вас е най-качествена или ако не най-качествена най добра като цена/качество.

Аз доскоро си купувах мултивитамин и мултиминерал на Хуксол и ги редувах.Много доволен бях, ама ся мястото вече откъдедо си взимах не зарежда Хуксол и се чудя кво да прая....

Link to comment
Share on other sites

Според мен най-добрите витамини са на "OZONE"!!! Центрума само парите май са му много хубави...По принцип според мен е наи добре да се купуват всички витамини по отделно "C" ,"B комплекс",Магнезий,Цинк, и.т.н.

Link to comment
Share on other sites

Според мен най-добрите витамини са на "OZONE"!!! Центрума само парите май са му много хубави...По принцип според мен е наи добре да се купуват всички витамини по отделно "C" ,"B комплекс",Магнезий,Цинк, и.т.н.

Кви са тея "ОЗОНЕ", обоснови се, защо са по-добри от "Центрум", които имат добра репутация.Айде ако някой разбира да пише, моля, за да спрем да си даваме парите за бълвочи и да почнем да си обогатяваме храната наистина с качествени и полезни продукти!

Link to comment
Share on other sites

Кви са тея "ОЗОНЕ", обоснови се, защо са по-добри от "Центрум", които имат добра репутация.Айде ако някой разбира да пише, моля, за да спрем да си даваме парите за бълвочи и да почнем да си обогатяваме храната наистина с качествени и полезни продукти!

Ето тук можеш да добиеш представа => http://www.ozonelaboratories.com/

А центрума пък кво му е толкова хубавото просто е доста повече време на пазара и за това е по известен

не мислиш ли?Пил сам и центрум и възтановяването е едно и също. Аз по друго не виждам как да разбера кой е по хубав.Доверявам се на състава който е описан на опаковката.Все пак ги взимам от аптеката а там би трябвало да има някъв колнтрол,нали така!

Link to comment
Share on other sites

Хмм така като гледам, май само това влиза в тази категория.Знаеш ли откъде мога да ги намеря и на ква цена?Иначе тва е подобно на така рекламирания Центрум-таблетки(НЕефервесцентни) с витамини и минерали.

Link to comment
Share on other sites

Точно за тях ти говоря,можеш да си ги купиш от аптеките,аз лично ги копувах от аптеката до кръстовището между Тримонциум и ПУ.За цената

между 5 и 6 лева бяха миналата зима доколкото си спомням.Наскоро не сам пил витамини и в момента не мога да ти кажа с точност колко струват.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

а аз пък смятам че такива твърдения са неверни та дори и смешни , я ми кажете няколко основни признака по които различавате абсолютно натуралният мускул от мускула постигнат с добавки примерно..... ? за бавното да така е , но пък за качественото...... не мисля

Link to comment
Share on other sites

Според мен приемаш или не добавки разлика в мускулите няма.Това е все едно вместо да изядеш няколко яйца или да си направиш протеинов шейк и да го изпиеш-ще има същия ефект.То за това са добавките за да може по някой път да замениш някое хранене.

Link to comment
Share on other sites

Начи дали ще направиш един мускул, взимайки протеин или ще го направиш само с кльопане докато тренираш няма значение.Мускулът ще си е един и същ, разликата е, че без протеин ще изгубиш излишно време, защото ще прекараш в залата 2-3 пъти повече време.

Ся ако говорим за по-сериозните добавки или както ги наричаме най-често "химия" вече не съм съгласен, че мускулът не изглежда по един и същ начин.Много по качествен ще е този постигнат без химия, но зависи и от химията.Ся има една мн ефикасна Винстрол, дето познвам хора след като са си свършили цикъла не им пада ръката и не си развалят фигурата.

Link to comment
Share on other sites

Начи дали ще направиш един мускул, взимайки протеин или ще го направиш само с кльопане докато тренираш няма значение.Мускулът ще си е един и същ, разликата е, че без протеин ще изгубиш излишно време, защото ще прекараш в залата 2-3 пъти повече време.

Ся ако говорим за по-сериозните добавки или както ги наричаме най-често "химия" вече не съм съгласен, че мускулът ще изглежда по един и същ начин.Много по качествен ще е този постигнат без химия, но зависи и от химията.Ся има една мн ефикасна Винстрол, дето познвам хора след като са си свършили цикъла не им пада ръката и не си развалят фигурата.

Тея глупости от къде си ги чул. И как убедително ги разказваш - човек може да ти повярва направо.

Link to comment
Share on other sites

Тея глупости от къде си ги чул. И как убедително ги разказваш - човек може да ти повярва направо.

 

 

нали......чак и мене ме увлече по 1 време :P

Ееееех...разбирачи, разбирачи, вашите знания в сферата на бодибилдинга край нямат :laughing: :laughing: :woot

Link to comment
Share on other sites

а аз не твърдя че съм разбирач и никога не съм го правил ама мнения като твоето са смешни......

Е кое му е смешното бе.Донякъде е истина.Ако човек реши да си помага с хранителни добавки за да ускори ефекта от тренировките си е най-добре да стигне най-далеч до протеин.Всяква друга химия според мен дава след време отрицателен ефект, особено като се спре с редовното трениране.Нали ги гледам ся чичковци по 30-35 години дето скоро са вкарали химия кви шкембета, задници и косми по гърба са отпрали...Ти като си много надъхан пий гомна, аз съм решил на човека горе такъв съвет да дами за тва съм писал такова мнение, което ти се струва смешно.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...