Jump to content
BulForum.com

Изключвате ли си PC-to?


Recommended Posts

  • Replies 143
  • Created
  • Last Reply
1828 часа

:bgrin:

Спуквам я от работа маишината, и хоствам 1 малък сайт. и удържа зася.

На 2000-ния час пак ще се обадя.

:lol: тва бие всички рекорди :D .. ще очакваме и ъптайм 3000 часа :P

 

иначе моя комп си е горе-долу постоянно включен, като изключим 1-2 рестарта на седмица :)

Link to comment
Share on other sites

значи все още водиш теди, който е 76 дена до момента

76 дена сега. Не съм споменавал преди с win2003 колко съм постигал ;) . И аз имам документирани 89 дена с шот, но тогава баш преди рестарта (май нещо спиране на тока беше) не съм правил шотове.

Пък и сега, въпреки упс-а, ме е страх, и вероятно няма да изчакам пак 4-5 месеца.

Link to comment
Share on other sites

2000 :bgrin:

За 3000 едва ли ще дам шот, щото ще сменям цпу цоолер, и ще слагам още рамец тия дни.

Браво ;) преди рестарта направи последния шот ;)

 

Пък и тъкмо ми напомни, че е време за коледните ъпгрейди на PC-то :punk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Подписчето :bgrin: .

Обновява се през час за да не товари.

 

Имам някакви идеи отдавна, за некъв Бг uptime-project ама да виим кога.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

^И аз така правя.

Всъшност давам го на sleep, рестартирам само ако човъркам нещо хардуера.

Предното ми дъно имаше датчик за консумацията на процесора и ми засичаше 80W idle, 150W load, освен това има 5 харда - тези неща едва ли биха се отразили добре на електромера ако работят нонстоп :wacko:

Link to comment
Share on other sites

^И аз така правя.

Всъшност давам го на sleep, рестартирам само ако човъркам нещо хардуера.

Предното ми дъно имаше датчик за консумацията на процесора и ми засичаше 80W idle, 150W load, освен това има 5 харда - тези неща едва ли биха се отразили добре на електромера ако работят нонстоп :wacko:

Ми те 5 харда харчат има няма 6-7лв. на месецр, айде 10 да са.Не мисля, че са толкова много.

Link to comment
Share on other sites

Ми те 5 харда харчат има няма 6-7лв. на месецр, айде 10 да са.Не мисля, че са толкова много.

5 харда харчат < 3 лв на месец ако работят нонстоп. Ако през деня се ползва компа, и вечер се спира за да се пести, от спирането през нощите (средно 10 часа), от хардовете да спести < 2 лв на месец.

Докато ако го спира всяка вечер, това са доста рестарти на година, а за хардовете знаем, че е по-добре да работят постоянно. Както се разбра например, за 11-та серия на Сигейт, имат проблем с фърмуера, който както се оказа, се проявява след N-тия рестарт на машината, а колко е точно N, зависи. Аз съм с такъв хард, и от 1г. съм нямал проблеми, и наскоро го префлашнах за да няма проблеми и занапред (кой знае). Ако бях рестартирал всеки ден, вероятно нямаше да доживее излизането на пача от сигейт. Вероятно.

Т.е. хардовете не са фактор в случая с електромера.

Link to comment
Share on other sites

На 7200.11 750GB дават +5V 0.65A; +12V 0.6A.

За 5 харда - 16W на 5V и 36W на 12V.

С КПД на захранването 80% това са 65W от мрежата.

За един месец това са приблизително 47kW/h.

Кажете сега колко лева е това, че не помня цената на тока.

 

Грубо сментато за целия ми компютър в idle излиза 240W или 173kW на месец, без да смятам времето когато работя или играя - тогава сигурно ще станат 300kW

Link to comment
Share on other sites

...

Не че нещо, ама ти гледаш максималните стойности. По това което четеш на етикета, излиза 10W.

Един HDD в idle харчи 5-6 вата, под товар към 9. Едва ли 24/7 хардовете ти са натоварени на 100%. Но дори да е така, при средно 0.1 лв за киловат, това са 4-5 лв на месец.

Затова казах към 3 лв че харчат, защото надали ще се събира и 30% време, в което да са на макс. Ако се спират през нощта, пестиш около 1 лв. 80-те % КПД на PSU го игнорирам, защото то влияе в рамките на стотинки на тия сметки. САМО ЗА ХАРДОВЕТЕ говоря. Понеже за тях стана дума.

 

За цялата машина съм смятал, че ако се спира, ще пестя аз лично под 10 лв. Но предвид че я ползвам доста време на ден, и по всяко време може да ми потрябва дори когато не съм пред нея, спирането за моя случай е доста необосновано. Според показанията на UPS-a, в idle нощем при спрян монитор (монитора ми харчи около 35 вата, премерено), компа гълта около <80 вата. Колкото една крушка. И тук става дума за "външния" товар, колкото гълта PSU-то от UPS-a, включая всякакви негови КПД-та. Следователно компа ми гълта около 55 вата вътрешно.

 

Опа, даже не съм бил прав, при 80 вата нощем, ако го спирах нощем, щях да спестя не 10, а 3-4 лв макс! 30 дена по 80 вата по 10 часа (средно една нощ) = 30 дена по 800 вата = 24 KW.

Така че Overdrive, не знам откъде ги вадиш тия 240W в idle ( :wacko: ), или просто тази груба сметка твоя, е наистина доста груба :) .

Link to comment
Share on other sites

Изключвам го щото му е развален вентилатора на видеокартата и топли повече от климатика, а ако земе да се завърти, издава някви невероятни шумове... не е оферта :laughing: Всеки момент очаквам да ми почернее монитора :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Не че нещо, ама ти гледаш максималните стойности. По това което четеш на етикета, излиза 10W.

Един HDD в idle харчи 5-6 вата, под товар към 9. Едва ли 24/7 хардовете ти са натоварени на 100%. Но дори да е така, при средно 0.1 лв за киловат, това са 4-5 лв на месец.

Затова казах към 3 лв че харчат, защото надали ще се събира и 30% време, в което да са на макс. Ако се спират през нощта, пестиш около 1 лв. 80-те % КПД на PSU го игнорирам, защото то влияе в рамките на стотинки на тия сметки. САМО ЗА ХАРДОВЕТЕ говоря. Понеже за тях стана дума.

 

За цялата машина съм смятал, че ако се спира, ще пестя аз лично под 10 лв. Но предвид че я ползвам доста време на ден, и по всяко време може да ми потрябва дори когато не съм пред нея, спирането за моя случай е доста необосновано. Според показанията на UPS-a, в idle нощем при спрян монитор (монитора ми харчи около 35 вата, премерено), компа гълта около <80 вата. Колкото една крушка. И тук става дума за "външния" товар, колкото гълта PSU-то от UPS-a, включая всякакви негови КПД-та. Следователно компа ми гълта около 55 вата вътрешно.

 

Опа, даже не съм бил прав, при 80 вата нощем, ако го спирах нощем, щях да спестя не 10, а 3-4 лв макс! 30 дена по 80 вата по 10 часа (средно една нощ) = 30 дена по 800 вата = 24 KW.

Така че Overdrive, не знам откъде ги вадиш тия 240W в idle ( :wacko: ), или просто тази груба сметка твоя, е наистина доста груба :) .

Съгласен на 100%.

Link to comment
Share on other sites

Ами аз си го изключвам щото не виждам причина когато не го ползвам много време, излезна някъде или легна вечерта за кво да работи.

Link to comment
Share on other sites

Laptopa mi sedi non stop vkluchen (monitora se izkl sam sled 5 min) , kogato nqma nishto za svalqne samo mu zatvarqm monitora , koeto go vkl na rejim Standby i go izkluchvam samo kogato patuvam nanqkude (zashtoto povreme na rabota ako se murda e mnogo vredno za HDD-to).

Desktopa po radko se izkl .... Pochti nikoga ....

Pri gramotevichni buri puk nikoga nishto ne mi e gurmqlo , koeto me okurajava i nikoga ne mi puka , kogato ima takava.

Predvaritelno se izvinqvam za SHLIOKAVICATA , no sum v daskalo i nqmam BG.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Aми като се пусне в 2 след като се прибера от даскало не се спира г/д 12 часа....

другите 12 не работи тъй като няма кой да седи на него :)

компа ми е на 4 години, от тогава ми е гърмяла само видео карта....беше лято...компа не беше спиран може би седмица а видеото беше пасивно... БУМ :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...