Jump to content
BulForum.com

Какво означава името ви?


Recommended Posts

Баба ми вчера ми подари някакво медальонче с облик на лъв. Опитваше се да ми внуши, че Борис значело "планински лъв" на някакъв си език, та този медальон щял да ме пази. Аз обаче се поразрових и открих, че същото име може да се тълкува като "вълк". А и преди малко ми докладваха, че и "божи човек" е вариант. Малко вероятно :)

Е, знаете ли вашето име какво означава?

И аз знам така,за планиския лъв :) Сега и ти го потвърждаваш адаш.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 188
  • Created
  • Last Reply
И аз знам така,за планиския лъв :) Сега и ти го потвърждаваш адаш.
Според едно от етимологичните обяснения на името Борис, то възхожда към общотюркското барс. Предполага се, че барсът е животното, с което българите заменят тигъра от китайския календар в своята календарна система.
Link to comment
Share on other sites

Петър = ? B)

скала (от гръцкото petros (πέτρος) - скала). Pеtros e гръцкия превод на прякора на един от учениците на Христос, Симеон, използван, за да го различават от другия Симеон, известен oще като Фанатика. Апостол Петър е един от основателите на xристиянската религия. Според народните вярвания той държи ключовете за Райските порти и определя коя душа е праведна и коя - грешна. Тези му заслуги, заедно с думите на самия Исус: "Върху тази скала ще построя църквата си" превръщат някогашния прякор в едно от най-популярните имена в християнския свят. Петровден е 29 юни.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

НИКОЛАЙ - победитeл на народитe (от името на гръцката богиня на победата Nike и logos = народ). Името на 2ма руски царе.

Ако иска някой да ми каже нещо, а :gangstah:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Димитър. Има 2 форми едната е плодороден от Деметра, според другата означава "покровител".
Link to comment
Share on other sites

Мазен селянин... :)

 

A popular male first name, George is pronounced jorj. It is of Greek origin, and its meaning is "farmer." Saint George, a knight who became the patron saint of England, achieved legendary status through the medieval story of his struggle with a fire-breathing dragon, symbolic of the devil. George was a royal name in England, and in the US, George Washington made it as popular.

Link to comment
Share on other sites

Георги съм аз, а това че Св. Адаш-ми Победоносец е покровител на армията е показателно... едно от най-българските имена, веднага след Аспарух и шатрата му... :D :P

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...