Jump to content
BulForum.com

Hardware News


Recommended Posts

Нямаме такава тема, напоследък излезе и продължава да излиза много нов хардуер (независмо, че повечето неща са все още недостъпни) а в същото време не върви тия неща да се обсъждат в темата за прегледа на печата. Затова и отварям тази тема.

 

Започвам с "леко" разпалване на вечната битка AMD vs. Intel. Новото поколение Zen 3 на AMD излезе отдавна (даже аз успях да се сдобия с един екземпляр от горния клас) и до този момент всички очакваха отговора на Интел, докато последните не изплюха поредното ... огромно "разочарование", меко казано. Стийв Бърк от Геймърс Нексъс изкова най-точния лаф за току-що рилийзнатото 11-то поколение на Интел - WASTE OF SAND! Е, не точно за всички модели, но определно за горния клас "флагшип" такива. Най-големият майтап лично за мен е, че Интел не само с настоящото поколение, но и от няколкото предишни вече се превръща в символ на ПЕЧКА, нещо като едно време преди повече от 20 години беше прословутия Атлон (прекръстен на звучното българско Котлон) на AMD. Тестовете на "флагшип" модела 11900К са направо патетични, а консумацията на енергия, разхищавана в топлина е направо достойна за някоя класация на домашни отоплителни уреди. :lol:

Но нека дадем думата на Стийв от Геймърс Нексъс - просто убийствен анализ на наистина патетичното излагане на Интел:

 

Link to comment
Share on other sites

7nm vs 14nm.

Иначе има смисъл да се сравняват консумацията и термичните загуби. Ама пък докато има кой да ги гледа тия клипове, палячовците ще продължават да ги бълват.

Само не разбирам защо интелци продължават да се държат упорито за тази архитектура и пропиляха маса години. Та да се стигне до този момен, да се излагат пикаейки срещу вятъра.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, gado said:

Само не разбирам защо интелци продължават да се държат упорито за тази архитектура и пропиляха маса години. Та да се стигне до този момен, да се излагат пикаейки срещу вятъра.

Нещата са сравнително прости. Не може да назначаваш счетоводители да водят такава технологична компания с поглед само и единствено върху цифрите и да очакваш конкуренцията да люпи семки през цялото това време. Те затва и резултата си беше съвсем логичен. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Като с(т|м)е на тема хард новини, да питам, кога и очаква ли се 2022 примерно АМД да изкара АМ5 сокет, DDR5 и т.н., че очаквам да взема ся 5900X (все го няма никъде още), да не се мина много ако догодина излезе нещо адско (ако изобщо първоначалните цени ще си струват)?

Link to comment
Share on other sites

Забавното е, че Интелите поне при нас ги има почти всичките на склад от деня на излизане, и човек може да си ги купи, а от АМД в момента има само 5800Х, от време на време се появява някое 5600Х и изчезва. А 5900Х и 5950Х даже не съм ги виждал, тук поне

Интересно как ще е при сървърните Милан, Делл ми обещават, че ще можем да си говорим на темата след 1-2 седмици, даже презентация от АМД обещават, дано поне епиците ги има та да потестваме :)

Edited by ARPAnet
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Godfather said:

Не може да назначаваш счетоводители да водят такава технологична компания с поглед само и единствено върху цифрите и да очакваш конкуренцията да люпи семки през цялото това време.

Бих генерализирал още повече. Когато икономист взема ключовите решения в инженеринга, нещата се вговняват. За съжаление близо 90% от индустрията се подчинява на "модерния" подход.

Edited by alchemy
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, tedy said:

...да не се мина много ако догодина излезе нещо адско...

 

Винаги така става с "технологичните" неща. В момента, в който го купиш и вече си се минал, защото някъде вече се е появило нещо по-добро.

Имаше един принцип - когато си купиш компютър, не гледай цените през следващата половин или една година.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, plameni said:

 

Винаги така става с "технологичните" неща. В момента, в който го купиш и вече си се минал, защото някъде вече се е появило нещо по-добро.

Имаше един принцип - когато си купиш компютър, не гледай цените през следващата половин или една година.

Да, но на прага на появата на нова генерация от нещо, е малко по-различно. АМ4 е на бая годинки, както и ДДР4. PCIe v4 се появи току що, но с АМ5 четох, че и PCIe v5 ще дойде, вероятно 2022.

Ако след Ryzen 5xxx няма да има нова генерация процесори на АМ4, нещата леко се променят. Не че един 5900х няма да е достатъчно силен следващите 3-4г, поне, но ако догодина се появи нещо наистина доста по-добро.. Все още уж не се знае дали ще е догодина. Ей го къдей.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, tedy said:

Като с(т|м)е на тема хард новини, да питам, кога и очаква ли се 2022 примерно АМД да изкара АМ5 сокет, DDR5 и т.н., че очаквам да взема ся 5900X (все го няма никъде още), да не се мина много ако догодина излезе нещо адско (ако изобщо първоначалните цени ще си струват)?

Следващото поколение на АМД със сигурност ще изисква пълен ъпгрейд на всичко (дъно, памет и т.н.), затова ако имаш АМ4 дъно за ъпгрейд само на процесора, нищо не ти пречи да го направиш, стига да намериш нещо на пазара на прилична цена. Аз едвам успях да се докопам до един 5800Х, а се бях засилил за 5900Х. Догодина (все още не е ясно кога точно) се очаква съвсем нова платформа - нов сокет, DDR5 памет и прочие.

Link to comment
Share on other sites

Ами то ако до някой друг месец не успея да намеря 5900Х, май направо ще се чака новата платформа. Само че ако цените са "интересни" като за начало (а и в началото рядко излизат памети на "нормална" честота, ще се появят базовите само, а след това пак ще искат и ново дъно за пълно оползотворяване на по-добрите честоти а немалка вероятност..) и нормалните първоначални "изчиствания" на платформата като проблеми, отиде поне още 1г. минимум. То и сега надали чак толкова би ми трябвало и PCIe v4 дори, камо ли 5... та ако до 2-3 месеца се появи 5900х на добра цена, разбирай около 1200 лв, вероятно ще го взема. Дъното ми е B350, така че и дъно (B550 e ok), а и памет, щото моята е на 3000.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, tedy said:

То и сега надали чак толкова би ми трябвало и PCIe v4 дори, камо ли 5...

Зависи за какво ти трябва. Ако гледаш само видео картите, то е ясно, че няма зор за такъв скок. Обаче при по-компактния хардуер и при някои специфични конфигурации би било чудесно подобно увеличение. Например капацитета на PCIe Gen.4 X1 е само 3.94GBps, което ще рече, че дори една мрежова карта на 5GBps не може да се вмести в х1 (в смисъл технически може, но няма да достигне пълния капацитет на мрежовата връзка), а трябва по-голям слот. Аз също си мислех, че няма да ми трябва Gen 4 NVMe, ама откакто сложих баракудата взех да се замислям да ъпгрейдна и другия. Изобщо за всеки влак си има пътници. Проблемът е, че за следващия ъпгрейд ще трябва да се ръсим доста. :)

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Godfather said:

Зависи за какво ти трябва. Ако гледаш само видео картите, то е ясно, че няма зор за такъв скок. Обаче при по-компактния хардуер и при някои специфични конфигурации би било чудесно подобно увеличение. Например капацитета на PCIe Gen.4 X1 е само 3.94GBps, което ще рече, че дори една мрежова карта на 5GBps не може да се вмести в х1 (в смисъл технически може, но няма да достигне пълния капацитет на мрежовата връзка), а трябва по-голям слот. Аз също си мислех, че няма да ми трябва Gen 4 NVMe, ама откакто сложих баракудата взех да се замислям да ъпгрейдна и другия. Изобщо за всеки влак си има пътници. Проблемът е, че за следващия ъпгрейд ще трябва да се ръсим доста. :)

Така е. Принципно. Но и докато се появят 5/10Gbps карти на х1... :)  Поне някакви малко по-достъпни, не знам сега дали съществуват изобщо.

Дотогава май по-лесно би било да се закачат подобни на USB 3.1 (или там както вече се наричат 3.789 Gen 1/2/3/4/5, че вече изгубих дирята как наричат 10 гигабитовия УСБ :lol: ).

За мен лично, освен 10гбпс карта, и видеокарта, други напъни за бандуит нямам, затова и пцие 3.0 ми е Ок.

За SSD-та, още съм на SATA, и също нямам никакви мераци дори за NVME на тоя етап. Поне за моя начин на работа - 24/7 машини и 70% от софта, който ползвам, е 24/7 също. Всеки според нуждите.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...