Jump to content
BulForum.com

Aliexpress.com


skazy

Recommended Posts

Здравейте! Попаднах на този китайски сайт за онлайн пазаруване www.aliexpress.com Има доста интересни неща и въпреки, че са китайски има доста добри отзиви за тях.Повечето артикули са с безплатна доставка, което е супер. Нещо като китайският ebay :D До сега не ми се е налагало да купувам от онлайн магазин извън България и имам въпроси относно пазаруването от такива. Нека все пак ако има някой по запознат със сайта да сподели информация: Как се прави поръчка? Как стои въпроса със плащането? Начините на плащане(paypal, visa electron, maestro, банков превод). Начините и особеностите на доставката? Плащане на мито и ДДС и ама ли вариант да се избегнат? Защита на купувача? И всякаква друга полезна информация която е хубаво да се знае.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Доколкото знам, Пейпал все още не поддържат. Иначе купуването е по стандартния начин, някои от съфорумците са купували от там и не са споделяли проблеми. Ако става дума за стока с достатъчно висока цена, за избягването на мито и/или ДДС не се надявай много - сам знаеш, че в България да избегнеш ДДС-то на закупен лаптоп примерно е много по-трудно, отколкото да си го спестиш при вноса на 1 танкер с дизелово гориво или пък няколко тира със зеленчуци от Турция. ;)

Link to comment
Share on other sites

Аз си харесах един кейс за галалси с4 и писах на продавача дали работи с пейпал и той ми писа че работи и ми даде мейл на който да платя. Видях, че няма пейпал като опция за плащане, но мисля, че повечето продавачи си имат пейпал и трябва да се пита на лично съобщение. За ддс знам, че е 20%, а как се изчислява митото на стоката и от колко пари нагоре те връзват с мито?

Link to comment
Share on other sites

За какво ти е paypal? Според мен системата на aliexpress е много по - надеждна от paypal. Когато си купиш нещо, парите остават в aliexpress. Едва след като получиш стоката и потвърдиш, че всичко е наред ги превеждат на продавача.

Link to comment
Share on other sites

5-6 поръчки имам от там вече и проблеми не съм имал. Плащам директно с кредитна карта или по-точно с виртуална такава на ДСК :). Колегата е прав че защитата на сайта е по надежна и от paypal. За митото и ДДС-то всичко е на късмет. Аз си правя поръчките с безплатна доставка и пристигат в пощата . Там май никой не ги проверява ,а китайците пишат суми до 15 долара горе долу за да не плащат експортни мита. Ако все пак те хванат за техниката се плаща само ДДС-то. Срока на доставка явно зависи от групажите защото скоро поръчах три неща от три различни търговеца с една транзакция и първото пристигна за 15 дни ,второто за 25 ,а третото за 40. Тук чакане му е майката.

Link to comment
Share on other sites

За какво ти е paypal?

 

Свикнал съм му. :)

 

... и пристигат в пощата . Там май никой не ги проверява ,а китайците пишат суми до 15 долара горе долу за да не плащат експортни мита. ..

 

Къде са тия пощи дето всички ги говорите? Или пък става дума за всички пощи без централната, понеже абсолютно всичко досега, без значение на каква сума е писано, винаги са ми го спирали в митницата, дори и да е било нещо за $30, а да са го писали $20...да не говорим пък за по-скъпи или обемисти неща. :unhappy:

Link to comment
Share on other sites

Чувал съм за ebay, че търговците пишат стоката като подарък и не се плащало мито и ддс... Но ми звучи твърде хубаво за да е истина.

Link to comment
Share on other sites

Винаги пишат така - друг е въпросът, че това вървеше основно допреди няколко години ; сега вече не се връзват на тоя мохабет...особено лошата несменяема леличка от митническото гише. ;)

Link to comment
Share on other sites

Пламене, имал съм поръчки от DX-а на стойности от 2 до над 140 долара....Обемисти, големи и т.н. Абсолютно никога не съм ходил при лошата лелка.А редовно пазарувам от там.Напоследък си взимам стоката от пощата в Кючука, че съм дал този пощенски код, а и ми е удобно там...Преди ми ги доставяха директно в офиса....пощальонката от същата поща.

Link to comment
Share on other sites

Значи оставам с чувството, че лошата лелка просто следи моите пратки и като дойде някоя, доволно потрива ръце, че пак ще ме измъчва с въпроси и отговори, с изискването за представяне на всякакви фактури, извлечения и линкове на закупените стоки, при което трябва да ме върне поне 2-3 пъти и на последния път да ми каже, че вече са оценили моя продукт по техни разценки и ако не си платя каквото са изчислили, ще ми върнат стоката обратно. :laughing1:

 

П.П. Смея се, но е точно така. :popcorn-and-drink-smiley-emotic

Link to comment
Share on other sites

Абе ще ти дойде акъла в главата, че трябва да вземеш да минеш въпросната лелка, която явно ти е хвърлила око, за да спре да те тормози, ама да видим кога ще да е :laughing: :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Поръчах си кейса и платих чрез пейпал... пък да видим какво ще стане. Дано заради един калъф 3.99$ да не срещна прословутата лелка :D

Link to comment
Share on other sites

Не се притеснявай, ще дойде директно в пощенския ти клон или ако е по-тънък пакета и влиза в пощенската ти кутия - направо там. Всеки ден получавам или в пощата или в кутията си подобни пакети - горе ставаше дума за по-скъпите стоки, които съвсем явно си струват над 20-30 долара. :)

Link to comment
Share on other sites

Аз от алибаба или от експреса бях поръчвал лентов кабел за матрица.Дойде след около 30-40 дена и накрая се оказа,че не работи и не е от него проблема :lol: 

Link to comment
Share on other sites

Сега и часовник си харесах. Ако си го поръчам  и излезе над 30лв. голяма ли е вероятността и за него да се плаща мито?

Link to comment
Share on other sites

За един часовник - надали, даже пощаджийката може да ти го пусне направо в кутията, ако го изпратят без кутийка. Е, винаги има някакъв минимален процент някой работлив служител да реши да го отдели за проверка. На мен веднъж (когато още имаше офис на "Ив.Вазов") ми задържаха предмет, който минаваше само с 1 лев по курса на деня разрешената сума, въпреки че в момента на поръчката беше с 2 лева под тази граница. От това задължително се наложи да му платя ДДС-то + 6 лева такса "магазинаж", която винаги са ми удържали когато съм отивал да получавам задържан продукт.

 

Едит: Предполагам го знаеш, но все пак да напомня и за останалите, които не го знаят - ако се поръчват няколко неща от един онлайн магазин или един продавач, които предоставят безплатна доставка, винаги е добре да разбиеш във времето примерно 3 предмета по $10, отколкото да ти ги пратят трите заедно, тъй като митницата не се интересува колко струва всеки един предмет, а каква сума като цяло струва всичкото, дето е вътре в пакета.

Link to comment
Share on other sites

@Midex, още има офис на И.Вазов

Всички пратки които поръчвам извън ЕС и ми ги хванат ги получавам от там. Повечето обаче са дреболии и ми идват директно в пощата в квартала. Ти защо ползваш централната? Там шанса да те хванат е най голям.....аз такси на дребни боклуци тип алиекспрес не съм плащал никога....

Link to comment
Share on other sites

@Midex, още има офис на И.Вазов

Всички пратки които поръчвам извън ЕС и ми ги хванат ги получавам от там. Повечето обаче са дреболии и ми идват директно в пощата в квартала. Ти защо ползваш централната? Там шанса да те хванат е най голям.....аз такси на дребни боклуци тип алиекспрес не съм плащал никога....

 

Не ми се вярва - да не би да са го отворили отново? Мен лично ми го каза лошата лелка още преди месец и половина, когато вече бяха изпразнили всичко от помещението на "Вазов" и стоеше само съобщението, че пратките вече се взимат от ново място, та на новото място "несменяемата" каза, че вече нямало да има офис на старото място.

А иначе ползвам Централна поща, защото по адрес се водя към нея - китайците пращат автоматично на адреса ми, дето е в Пейпал и пратките идват до тая поща.

Link to comment
Share on other sites

На мен два телефона и две SDcard ми дойдоха директно доставени с усмивка от пощальонката. Това за митото си е въпрос на късмет, ама Пламен май са го набелязали вече...

Link to comment
Share on other sites

Пламен отдалеч са го подушили, че върти търговия с клана Маклауд (с които е връстник), с другарите от Тундрата, дето живеят в юрти, с династията Минг, както и няколко китайски провинции, масаите, маорите, растите и си го следят и цакат редовно. Не разбирам какво се учудвате. 

Link to comment
Share on other sites

Проблема е, че той се учудва, а не толкова останалите :D Според мен, при положение, че през ден си в пощата за някоя пратка, няма как да не започнат да те цакат. :)

 

Edit: На някои стоки(предимно техника) пише refurbished(обновен). Какво ще рече това?

Link to comment
Share on other sites

refurbished(обновен) значи, че е ползван или че е имал дефект  и за подменени частите.
Дефакто си работи правилно, гаранцията (ако е от Китай недей я смятай изобщо) е по-малка. От тук от Деком съм взимал таблет който е 
refurbished(обновен) РАМ-а му е бил изгорял и е бил сменен и затова цената му беше -40% но всичко си работи и до ден днешен.


От Aliexpress съм пазарувал много, само за телефона на един приятел който е на стоност 180$ имаше мито и му излезна 240-250 лв , но е мъка с митницата ако нямаш EORI номер.Загубихме три часа там само в чакане. 
Хората си бачкат иначе и са услужливи на кукленско. После след като си оправиш докиментите се отива в някоя си поща до Escape и от там го взехме.

За всичко друго , батерии за телефони, зарядни, кабели, крушки , калъфи са ми ги носили на адреса или ако не са ме намерили съм ги взимал от съответната поща.
За сега всичко което съм поръчал е работело, Но винаги преди да поръчам си чатя малко с продавача, ако не отговори или няма рейтинг не го пипам дори.


ВАЖНО!!!
Алито имат като paypal клиентска защита - период в който можеш да си искаш парите. Много се изтарикатиха и  някои нарочно слагат 30% някъде по-ниска цена на продукт и 7 дни гаранция на парите, за 7 дни няма как да дойде освен с DHL (което е скъпо) и ако не си видял гориш с парите след тези 7 дни и ни пари, ни продукт.
Ако получиш мейл че ти изтича защитата и не си получил продукта направо кликай да се връщат парите, защото ще изгорят.




 

Link to comment
Share on other sites

На някои стоки(предимно техника) пише refurbished(обновен). Какво ще рече това?

 

Стоян вече ти го е обяснил. С 2 думи - най-вероятно ще си работи нормално, но има известен процент и нещо да не му работи. Преди време бях взел от UK един такъв фотоапарат - всичко си му работеше, с изключение на светкавицата, която едвам палеше. Върнах го и ми го смениха с друг. Друг път пък бях поръчал един такъв телефон за съфорумец - пак всичко си му работеше - тъч, сим карти, менюта и т.н.....само дето когато получеше позвъняване автоматично отваряше линията и това не можеше да се промени отникъде - и този телефон го върнах, макар и с известна загуба на пари, защото си удържаха пътните.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...