Jump to content
BulForum.com

Open-PC


lil_stenly

Recommended Posts

Видях новината преди извесно време, обаче така и не намерих сили да коментирам.

Сайт Линукс БГ Новини

Идеята е да се направи ПЦ с документиран хардуер и да работи със свободен софтуер.

Добре, както и да е, супер, евала, фамозно... ОБАЧЕ, леко "Ейпъл" идеята за "Мак" избива тука... поне според мен. Като се вземе под предвид, че ОС-а ще работи на фиксиран хардуер за който ще има драйвери и всичко ще е супер, проблем може да се появи в ранното развитие и подръжката на периферните устройства.

За сега са пуснати 3 машинки, може да ги видите на сайта, няма детайлна характеристика и не са кой знае какво.

Идеята като цяло е добра, само да не стане линукс версия на мак, че тогава ще се оплескат нещата. И в прочем с това ми идват надеждите да видя Фотошоп за Опен-ПЦ... което пак е линукс с разликата, че се продава. XD Безсмислените шеги настрана! Какво мислите за идеята и проекта?

П.П. Никъв го няма външният дизайн. :)

Link to comment
Share on other sites

Има достатъчно спецификация за всяко от PC-тата.

Не знам защо бъркаш фотошоп или който и да е друг SW с това, че някой е решил да пусне на пазара асемблиран компютър с подходящи драйвери.

Така или иначе много от дистрибуциите си поддържат лист от маркови машини на които гарантират, че ще работи. Това, че някой е решил да асемблира нещо няма нищо лошо.

Link to comment
Share on other sites

Исках да кажа, че адобе ще се намърдат все там, където започват да се изкарват идеи и пари, независимо с каква цел.

Идеята е супер, като се има на предвид, че драйверите за линукс никнат под дърво и камък в днешно време, пък и никс ОС вече може да бъде достатъчно лесна за работа.

Link to comment
Share on other sites

С Атом процесори не виждам как ще накарат някой да инвестира.

А специално адобе са такива дървеняци по отношение на клиентите си, което не ги отличава от много други IT компании, ама това е друга тема :)

 

Идеята Опен-ПС е вместо да си правиш евтин сбирщайн и да му се чудиш как да подкараш някой Линукс, те ти предлагат за същите пари напълно окомплектован package с подходящи драйвери.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Леко безсмислено.

Който е решил да ползва/слага линукс, все ще намери начин да го направи... нали в крайна сметка това е едно от предизвикателствата, на които са се подложили линукс феновете по подразбиране :laughing: .

Link to comment
Share on other sites

Леко безсмислено.

Който е решил да ползва/слага линукс, все ще намери начин да го направи... нали в крайна сметка това е едно от предизвикателствата, на които са се подложили линукс феновете по подразбиране :laughing: .

По-лесно е от слагането на Windows :D

И по-бързо... :P

Link to comment
Share on other sites

По-лесно е от слагането на Windows :D

И по-бързо... :P

Виндовс 7 ми се инсталира за има няма 15 мин. от-до. Даже си хвана всички устройства без изключение.

Ако пак ще пускаме лентата за репозиторитата, може би, но доста от нещата там са шитове за мен, а настройката на един софтуер за мен лично отнема повече време от инсталацията.

Тъй че кое е по-лесно и кое не, е относително. Само дето по-голямата поддръжка на Windows откъм драйвери и софтуер определено прави едното по-лесно, ако ти е дошъл драйвер за Виндовс на ЦД-то, отколкото да се вкараш в филм с някой хардуер и ако си с някой по-такъв лайнукс.

Link to comment
Share on other sites

Виндовс 7 ми се инсталира за има няма 15 мин. от-до. Даже си хвана всички устройства без изключение.

Ако пак ще пускаме лентата за репозиторитата, може би, но доста от нещата там са шитове за мен, а настройката на един софтуер за мен лично отнема повече време от инсталацията.

Тъй че кое е по-лесно и кое не, е относително. Само дето по-голямата поддръжка на Windows откъм драйвери и софтуер определено прави едното по-лесно, ако ти е дошъл драйвер за Виндовс на ЦД-то, отколкото да се вкараш в филм с някой хардуер и ако си с някой по-такъв лайнукс.

Преинсталацията отнема средно 30минутки...Не знам за какви 15 ми говориш, но на система дето ще сложиш Windows за 15,Linux ще сложиш 2 пъти по-бързо.

А и не всеки има Quad Core процесор, 6-12GB RAM и т.н

На щайга, където инсталацията се влачи 50минути, Linux дистрибуция сложих за 20Мин.

Иде реч за 256RAM и 1GHz, a дистрото-PCLinuxOS.

Между другото, Linux-а поне няма да го преинсталираш заради вирус и подобни глупости...

Аз признавам-Ползвам Windows, но само заради по-добрата подръжка на някои програми и защото играя понякога по някоя игрица, ATi се слави с лоша Linux поддръжка.

Link to comment
Share on other sites

Всяка ОС може да бъде скапана за отрицателно време при "добро" желание от собственика.

За пример - всяка моя стара ОС на стари хардове, е Виндовс, и най-стария е на 6 години - още работят всички без проблем.

 

Линукс дистрибуции един милион, не казвам, че няма леки такива, които се инсталират по-бързо от някой си Виндовс. 7 се инсталира за горе долу толкова, 15-20 мин. Вин2008 също.

Link to comment
Share on other sites

Преинсталацията отнема средно 30минутки...Не знам за какви 15 ми говориш, но на система дето ще сложиш Windows за 15,Linux ще сложиш 2 пъти по-бързо.

А и не всеки има Quad Core процесор, 6-12GB RAM и т.н

На щайга, където инсталацията се влачи 50минути, Linux дистрибуция сложих за 20Мин.

Иде реч за 256RAM и 1GHz, a дистрото-PCLinuxOS.

Между другото, Linux-а поне няма да го преинсталираш заради вирус и подобни глупости...

Аз признавам-Ползвам Windows, но само заради по-добрата подръжка на някои програми и защото играя понякога по някоя игрица, ATi се слави с лоша Linux поддръжка.

Извинявай, но уиндолс от вируси ако се е наложило да преинсталира направи си сметка какъв е бил потребитела на първо място за да се навъди с вируси и на второ за да не може да се отърве от тях. Естествено, че ако някой седне пред компютъра без основни познания и се държи като шимпанзе каквото и ОС да има ще я ликвидира за минимално време. Друго я някой да дойде да ми наслага линукс на да кажем 10 компютъра и да сподели едно принтерче между тях, нещо съвсем стандартно като процедура. Незнам, но веднъж съм гледал за времето което ще е нужна за тая рутинна задача с линукс ще съм свършил и ще съм на 3-тата бира някъде.

 

Тоя проект е мъртво роден. Изкарали някакви машини които не мога да ги нарека компютър по днешни стандарти, налепкали им 50% над нормалната цена и чакат някой да ги купи тия кошници. Кой е тоя луд който ще купи такова нещо и на всичкото отгоре ще му плати толкова пари отгоре.

 

Ето нещо на тоя принцип, но за разлика от горното доста по-добре направено и смислено.

http://www.system76.com/

Link to comment
Share on other sites

...

Тоя проект е мъртво роден. Изкарали някакви машини които не мога да ги нарека компютър по днешни стандарти, налепкали им 50% над нормалната цена и чакат някой да ги купи тия кошници. Кой е тоя луд който ще купи такова нещо и на всичкото отгоре ще му плати толкова пари отгоре.

...

Презумпцията сигурно е, че машина с 256МБ рам (примерно) и 500МХц P3 с линукс ще върши работа като машина с 16ГБ РАМ и 4ядрен "модерен комп", ама с Windows :bgrin: .

Link to comment
Share on other sites

Как успявате да инсталирате тези машини за по 15-20 минути бе момци? Аз по цяла седмица не мога да си наглася нещата да си прикача старите пощи, да влезна в разните сайтове където редовно влизам и да ме запомни или поне да запазя паролата за влизане и т.н. Първоначалното инсталиране колкото да стигна до логване може и да е толкова но след това идват настройките пък те са си част от инсталацията. Докато машината ми заработи както трябва обикновено минава дори повече от седмица (т.е. продължавам да нагласям все по нещо дребно тук и там може би месец).

 

Машината на майка ми докато инсталирам всичките простотии като ICQ, Skype, Пикаса, webshots (много си харесва шарените картинки), gadget за прогнозата за времето и голям часовник, докато наглася да си сваля пощата и да прикрепя старите писма пак в outlook-a щото си ги иска и да гледа филми и помня ли вече какво и минават 2 дена... верно че не го правя гледайки компютъра от упор и да чакам поредната дивотия да свърши ми си разцъквам някоя игрица междувременно пък като стане напрегната битка натискай на съседния компютър копчета ако можеш :lol:

Link to comment
Share on other sites

Как успявате да инсталирате тези машини за по 15-20 минути бе момци?

Успяват чушки. Нали знаеш, че в подобен случай меренето на органи е далеч по-важно. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Е, че колко време да инсталирам, бре?!

Инсталация на Windows 7 + нагласяне на Thunderbird(включая възстановяване на архивите), инсталиране на основните неща - Word, Excel, Skype, Winamp, Gom Player(с кодеци), Adobe Illustrator, Adobe Photoshop - това всичко отнема не повече от 30-40 минути. Не знам вие как го правите да ви отнема повече!?

 

И нищо не меря! Ако искате да ги мерим, можете да дойдете у нас да засечем!

Link to comment
Share on other sites

А аз определено се бях впуснал да "меря" :bgrin: .

Майтап да става. Ама майтапа настрана, 7-цата след 20 мин. вече съм в десктопа. За това ставаше дума. Оттам нататък и аз съм като Дядомраз, поне седмица откарвам в настройки до фините детайли. Чак месец не, защото през "тази" седмица се занимавам само с това и след това доста рядко барам нещо.

А и обикновено като преинсталирам, е с нова версия Windows (поне последните 3 пъти, за последните 6-7 години), и това докарва още малко занимания в ъпдейтване на разни софтуери, четене на някои дреболии за фиксване на разни неща по новата ОС, запознаване с някои нови нещица, поотимизиране и т.н.

Тук включвам преживелици като тази, че Адобе ЦС5 се инсталира половин-един час, а първоначално в процеса разбрах че не става с копиране на инсталацията на харда, та трябваше да тичам до центъра за двуслойни ДВД-та, защото едното ИСО е 7-8ГБ, а виртуални ДВД-та не ща да слагам само заради 1-2 такива случая на 3-4 години.

 

Именно затова дали нещо се инсталира за 20 мин. или за 10, ми е АБС. все тая. Последното нещо на света което би било критерий за мен за ползването на дадена ОС, е за колко време се инсталира. Е, ако отнемаше 3-4 дена само инсталацията до първи десктоп, е друго :) .

Link to comment
Share on other sites

На мен ми отнема само докато си направя лисицата да бачка както трябва, да и сложа добавките, отметките и всичките и неща и да си я настороя както трябва има няма 4 часа. Само дето потребителите които ще тръгнат да го правят са 1% да не и по-малко. Като инсталираш нова ОС в случая уиндолс - 20 минути. Тука не говоря за дадени тучове с на които хардиска им със скорост като от преди 2000 година, защото и такова чудо под формата на лаптоп за 600 лв ми е попадала под ръцете. Идеше ми след 40-тата минута да счупя и без това калпавото му подбие на корпус и да му изтръгна карантиите, но това е отделен въпрос. Та на нормален копютър инсталацията - 20 макс 25 минути. Офиса, лисицата, разни разархиватори, и т.н. около 20 от най-основните неща са ми на флашка - инсталирането им дори и да си бъркам в носа ми отнема пак толкова - 20 минути. Не бих настройвал на някой друг компютъра негова работа си е да си го напарви както му харесва. Иначе да, седмица ако ми се наложи да преисталирам или да сложа нова ОС за мен си. Но с елеметарни грижи не ми се е наложило да преисталирам, до сега, единствено съм сложил 3 ОС главно да ги пробвам, след последната мога да си оправя всичко за 5-6 часа да е във вид да не ми се налага да го барам никога.

От друга страна един принтер да иска да сложи човек на линукс, може да си оскубе косите докато стане. Най-дразнещото е че дори да се подкара нещо то работи с непълна или намалена функционалност, естествено за луникс потребителя тръгва, оделен въпрос, че не работи така както би трябвало. Естесвено може и да се направи да работи така както трябва но за целта се искат не малки познания, и не малко време.

Link to comment
Share on other sites

raptor2721, недей че сега ще те оплюят линукс-адиктивите - че принтер под линукс се инсталира по-лесно отколкото в Windows - номера е че виндовсаджиите са свикнали само с Виндовс и не ЩАТ да научат как става в Линукс, това е :) . До болка познат запис :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

То и за двете е лесно... като имаш драйвери, ама темата е за опен пц май. :)

Link to comment
Share on other sites

...

Мнооогоо интересно е как се преинсталира за 12-15мин, като при мен времето за преинсталация не е било по-малко от 30мин.

Само докато се инсталира WindowsXP.

Link to comment
Share on other sites

Мнооогоо интересно е как се преинсталира за 12-15мин, като при мен времето за преинсталация не е било по-малко от 30мин.

Само докато се инсталира WindowsXP.

Ставаше въпрос за Windows 7, та дори Сървър 2008.

15 може и да не е, но е под 20..

И все пак това беше малко излишно мерене. Важното е след това кое как сработва и работи.

Link to comment
Share on other sites

На 2 обикновенни офис машини и на двете за 14 минути. Специално го засякох, защото ми беше интересни асемблирани маркови машини дали ще имат разлика в инсталирането. Офис, Winrar, Firefox, acrobat reader, skype, diamon tools, thunderbird, fine reader, winamp, nero и още някакви който не се сещтам в момента драйвери за видеото клавиатурата, звука, принтер, заедно с настройката която си бях запазил презварително и само инпортнах ми отнеха внушителните 22 минути на първата и около 20 на втората (Practice makes perfection). Та не виждам да стане това на линук след като съм виждал човек който уж ги разбира тия неща да се мота само с притера час и да си скубе косите.

Link to comment
Share on other sites

Е, точно по тоя въпрос е спорено. При линукс имаш репозитори, което точно за 10 мин. може да ти инсталира 100 лайна, които я стават за някаква работа, я не :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Ако е да си цъкнеш интернета, скайп да си дръпнеш и пуснеш някое филмче стават. Аз лично останах приятно изненадан от сложениея на един нетбук линукс. И без това е да дръпнеш някой филм да го пуснеш и да видиш някое нещо в интернет и друго не ти трябва в такава машина, там просто беше добре реализирано. Вярвам, че ако само това се иска от един линукс може да се справи наистина за 5 минути. Наложи ли се нещо повече, мъка, ужас и безумие. Реално наистина слагането не е атестат за това една машина става или не. Може и единия да се сложи по-бързо може и другия в зависимост от това което се изисква да се прави.

 

Тия имат не лоша инициатива, но за мен подхода е лош. Добре щеше да е да кажем, да напишат правилните драйвери които да работят безпроблемно да кажем за 10-те най-копувани видеокарти и да ги пуснат. Естесвено така няма да могат да продават на нереални цени машини които и без това за нищо не стават и никой здраво мислещ няма и да си помисли да купи.

 

ПП. Бях погледнал само първото подобие на компютър. Сега видах и другите 2. Послесното. 1 гб рам, някъв атом 40 гб хард. Това имам 8 годишен компютър ще го блъска като маче у дирек, даже има нетбуци които са колкото него като характеристики, но са с 160 гб хард за тия пари... Пили са газ. Втория... един неттоп асрок който е със същите характеристики, но е ION и поне може да пуска ХД филми иде по-евтино. А първия за около 3 минути мога да намеря лаптоп който е с 4 гиги рам, истински двуядрен процесор и пак толкова голям хард диск, има си екран, преносим е и струва пак толкова и пак си идва с линукс. Само аз ли виждам как се опитват да печелят пари събирайки симпатиите на заблудени линукс фенове.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...