Jump to content
BulForum.com

В кое време бихте искали да живеете


Recommended Posts

От известно време си мисля, че бих бил доволен и би ми харесало ако през 90-те години бях на тая възраст която съм сега и тогава да извижея по-голямата част от младостта си. Тва ми желаение е породено най-вече заради голямо количесто на хубави песни и хубава музика правени тогава, повечето от които сега са станали супер и незабравими хитове и се помнят от не един или двама човека, и когато сега слушам подобна ретро музика, която доста харесвам бая се замечтавам кво ли шеше да е ако по това време бях по-голям. Освен това тогава още не бяха навлезнали тия чалги простотии и нямаше такава селска музика, това което се е слушало по дискотеките е било доста по-стойностно и добро, а сега във всяко дискотека е заляно със чалга и чалга поклонници. Освен зараи музиката такава идея ми изниква и след като гледам и някой хубав филм пак от това време, който отново ме кара да се пренеса във мечтите :)

Има ли от вас някой който също би му се искало да живее по някое друго време или във друга епоха, за да види за какво стаава въпрос? И ако е така, кажете за кое точно време става въпрос и какво точно ви кара да имате такова желание ?

Link to comment
Share on other sites

100 години преди края на човечеството. Ще имаш достъп до всички технологии, ще можеш да гледаш/слушаш всичко стойностно отпреди това и т.н. С 2 думи - ще си на върха на човешкото развитие.

Link to comment
Share on other sites

100 години преди края на човечеството. Ще имаш достъп до всички технологии, ще можеш да гледаш/слушаш всичко стойностно отпреди това и т.н. С 2 думи - ще си на върха на човешкото развитие.

Предсказваш, че човечеството ще се заличи 100 години след върха на развитието си? Не е ли малко оптимистична идеята, че изобщо ще достигнем върха? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Предсказваш, че човечеството ще се заличи 100 години след върха на развитието си? Не е ли малко оптимистична идеята, че изобщо ще достигнем върха? :unsure:

 

Не си разбрал нещо. Просто казва, че 100 години преди края си, човечеството, ще е във върха на развитието си. Което е логично някакси.

 

Аз бих искал да живея в края на 80-те и началото на 90-те в Ню Йорк, но не заради музиката (което би било пълна безсмислица), а заради самата култура по онова време и на онова място.

 

Също и заради не толкова напредналата технология, която до известна степен прави ежедневието ни скучно.

Link to comment
Share on other sites

Аз искам да живея по времето на Джузепе Верди или Волфганг Амадеус Моцарт, за да видя къде по дяволите са намирали толкова добри певци, които за няма и седмица са научавали оперите им, които днешните певци едвам смогват да изпеят.

Link to comment
Share on other sites

Не си разбрал нещо. Просто казва, че 100 години преди края си, човечеството, ще е във върха на развитието си. Което е логично някакси.
Че кое му е логичното :blink: Малко фантастика се чете в тая държава ей... :)
Link to comment
Share on other sites

Еми честно казано, не съм сигурен!

Миналото е интересно, бъдещето е неизвестно, затова предпочитам настоящето.

Вие как се виждате в друго време с различните им предразсъдъци и стереотипи, малко ми е особенно?

 

И като става въпрос за фантастика, може би във време в което ще използваме 13 пъти по-висока скорост от светлинната и ще работим като мравки за да се развиваме и да търсим друга планета за да си спасим вече развитият разум, ще сме открили толкова хубави работи, като генното инжинерство и модифициране до съвършенство, просто ще ми е интересно, макар да не искам да живея в такова време.

 

Това да видиш как тялото на човек се разгражда на частици със свръх звукови честотни вълни и частиците му се фосфоризират в камера с факум, за да пътува с по-висока скорост от тази на светлината с помощта на фосфора през симулирана черна дупка си е нещо доста забавно хахаха... викат му телепортация между другото.

:)

Link to comment
Share on other sites

Че кое му е логичното :blink: Малко фантастика се чете в тая държава ей... :)

 

Ами... ти искаш да кажеш, че хората ще стигнат върха си и после ще почнат да забравят технологичното си развитие и да вървят на долу?

Link to comment
Share on other sites

ain6tain e kazal 4e ne znae kak 6te se vodi tretata svetovna vojna no 4etvartata 6te e s kamani i darveta. tui to za vazhoda na 4ove6kata civilizacia.

 

ina4e az ne bih oti6al da ziveq v drugo vreme. 6te sam nepotgotven, neadekvaten i neprisposobim. demek dali 6a ma izedat dinozavri ili 6te me krionizirat v zatvorni4eska kolonia v asteroidnia poqs za nemoralno, asocoialno povedenie - se taq...

Link to comment
Share on other sites

@w00x както каза Акила, малко се чете фантастика. Прочети една "Фондация" на Азимов - там точно това става - след технологичен бум постепенно се забавят нещата и почва упадък. Или пък "Господарите" на Резник. Много добра книга. Там с отделно професии точно е описано как човечеството излиза в космоса, разширява обитаемите светове, завладява галактиката, минава през демокрация, монархизъм и на края след гонения срещу хората като вид, последните 5-6 човека се взривяват с една планета.

Та доста от вариантите за развитие и край на човечеството ги има описани :)

 

За да дойде края на човечеството 100 години след технологичния му връх трябва:

1 Да се е самозатрило с някоя глобална война.

2 Да са дошли по-технологични извънземни и да са ни пийнали соса.

3 Въпреки напредналата си технология да не е успяло да спре космически катаклизъм, който затрива всичко живо.

 

Другия вариант е да е започнал упадък след технологичния бум и постепенното му залязване, но този процес би трябвало да отнеме повече от 100 години. И тогава няма да има записи за гледане :), щото всичко ще е станало мармалад.

Link to comment
Share on other sites

А защо всичко се ограничава до технология? Ако сме достигнали върха, ще сме постигнали също "висшето общество" и екологичната безвредност. Но пък тогава няма да има причина да изчезнем. :unsure: Значи, щом ще изчезваме, няма да достигнем върха... :unsure: :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Ако сме достигнали върха, ще сме постигнали също "висшето общество" и екологичната безвредност.

Не е задължително. Двете не вървят "ръка за ръка".

 

Искам да живея във време, в което най-важното е да си имаш пещера за подслон и динозавърско за вечеря :)

Само, че как ще си го ловиш туй динозавърското? :)

 

Аз бих искал да живея по време на династията Тан в Китай.

Или пък когато са строили пирамидите, да ги гледам как ги вдигат, от балкона с пийване под сянка.

Link to comment
Share on other sites

ina4e az ne bih oti6al da ziveq v drugo vreme. 6te sam nepotgotven, neadekvaten i neprisposobim. demek dali 6a ma izedat dinozavri ili 6te me krionizirat v zatvorni4eska kolonia v asteroidnia poqs za nemoralno, asocoialno povedenie - se taq...

 

Ставаше въпрос да си роден в онова време, а не да се телепортираш магически със сегашното си знание и мироглед.

 

Или пък когато са строили пирамидите, да ги гледам как ги вдигат, от балкона с пийване под сянка.

 

Или да ги гледаш с въже през кръста и мръсно бяла превръзка за дреха. :)

Link to comment
Share on other sites

Или да ги гледаш с въже през кръста и мръсно бяла превръзка за дреха. :)

Може пък да съм шефа на пирамидата. Или пък посланик. Това, че ще живея тогава, не означава, че трябва да съм в най-нисшата класа и да съм най-големия мизерник :)

Link to comment
Share on other sites

100 години преди края на човечеството. Ще имаш достъп до всички технологии, ще можеш да гледаш/слушаш всичко стойностно отпреди това и т.н. С 2 думи - ще си на върха на човешкото развитие.

Нещо като филма Idiocracy си мислят повечето. Aз вярвам, че или ние ще се погубим със собствената си технология , или ще е някое природно бедствие. Което и да е, не съм максималист :) Затова 50-100 години преди края ме устройват. Упадък или не, ще имам достъп до последната технология и знания, които така или иначе, не може да са по-зле от предишните. Ключовите неща не могат да се забравят.

Ако става дума за фантастика може много да си измисляме... Определено не бих се върнал в миналото.

Link to comment
Share on other sites

Може пък да съм шефа на пирамидата. Или пък посланик. Това, че ще живея тогава, не означава, че трябва да съм в най-нисшата класа и да съм най-големия мизерник :)

 

Затова написах ИЛИ все пак. :) Може и фараона за който е пирамидата да си..

Link to comment
Share on other sites

И все пак - цялата тая идея нещо ми убягва. Как ще знам в кое време ще искам да живея, като ще съм роден и израстнал през това време? Че то няма да съм аз, а някой друг? Щото... де'а знам, 'се си мисля, че "Аз" - това е продукт на времето и средата, в която съм израстнал...

Освен това, да се смята, че човечеството ще е епогея си, в края на развитието си е малко наивен. Един ядрен апокалипсис може да ни върне в каменната ера и хем ще има някакво човечество, хем "технологиите" ще са лъкове, стрели и остри неща, изнесени от руините на някогашните градове...

Ии... оная идея, че било готино през 90-те... хъх, сигурно, но не и тук :)

Link to comment
Share on other sites

Антарес, идеята ми беше дали би искал да живееш в някое друго време, което ти се струва интересно, любопитно и те е привлякло с нещо, вследствие на това, че си чел нещо за това време или си слушал нещо за него и ти е харесало, това което си разбрал за него и заради това би поживял в това време за да видиш как е.

Link to comment
Share on other sites

Абе то туй ясно, ама... проблема е, че информацията ни от предишните епохи идва от исторически книги, от не до там исторически романи, разни фентъзита, а познавайки човешкия навик да помни предимно хубавото, доста е вероятно миналото да ни идва малко окрасено.

Примерно средновековието - хубаво героични и епични битки, рицарство, благородство, героизъм, ама... от друга страна - никаква канализация, сапуна не е измислен ,боклуците се изхвърлят на улицата, а църквата те гледа да не кихнеш, без след това да се прекръстиш... или Тибетските манастири и мистичните учения... и жените са по-скоро метафора...

 

Та може би бих си избрал Средната Земя, във времето преди изковаването на Единствения... Или в Хиперион-овото бъдеще, след причастието на Енея...

 

Но от реалното, земно минало или бъдеще - не заменям за нищо "тук и сега".

Link to comment
Share on other sites

Пешо, недей много зна. Кажи си, че не искаш друго време и толкова. Причините са ясни. Аз съм 90s kid така че и аз се бутам да съм обратно в 90те, но изобщо не в NYC. Нито сега, нито тогава бих живял там (особено след като вече ми се е налагало). Колкото до културата в началото на 90те там...Sonic Youth още ги има, само дето наистина последните два кмета на града преебаха всички хубави клубове. Междувременно Brooklyn е изгъзял прекалено. Абе не е за мен, макар и да звучи не толкова лошо. Виж Seattle си е друга бира. Ама честно казано почти навсякъде ги взимам 90те. И в България не ми беше лошо...

Link to comment
Share on other sites

Абе то туй ясно, ама... проблема е, че информацията ни от предишните епохи идва от исторически книги, от не до там исторически романи, разни фентъзита, а познавайки човешкия навик да помни предимно хубавото, доста е вероятно миналото да ни идва малко окрасено.

Примерно средновековието - хубаво героични и епични битки, рицарство, благородство, героизъм, ама... от друга страна - никаква канализация, сапуна не е измислен ,боклуците се изхвърлят на улицата, а църквата те гледа да не кихнеш, без след това да се прекръстиш... или Тибетските манастири и мистичните учения... и жените са по-скоро метафора...

 

Та може би бих си избрал Средната Земя, във времето преди изковаването на Единствения... Или в Хиперион-овото бъдеще, след причастието на Енея...

 

Но от реалното, земно минало или бъдеще - не заменям за нищо "тук и сега".

 

Абе не ми е работа да допълвам първия пост в темата, но то се е видяло....

 

Идеята беше:

 

С поглед над изминалите години, къде най-много би ви допаднало да живеете ако сега ви бъде даден избор. Като ще сте просто човек от тогавашната маса, без спомен от сегашното ви минало и настояще.

 

@GeorgiK: Ами разни хора, разни идеали. По това, което съм видял, прочел и чул от американци живеещи там, мисля, че това е града за мен.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...