Jump to content
BulForum.com

Киселото мляко - кое да изберем ?


Recommended Posts

Съвсем доскоро си консумирахме вкъщи кисело мляко Тонус. Само хубави неща мога да кажа за него: на 3 дена и почваше да вкисва; добър вкус; добре направено; съдържа и от двете важни бактерии - и лактобацилуса и стрептококуса и т.н. Това за бактериите го знам от позната, чиято майка работи в мандра, която само изнася - та там в тяхната лаборатория са го харесали - и то всъщност разбрах за него, като стана дума откъде вземат закваска... именно Тонус. Имаше си го на Триумфа до нас, имаше го и на Сани в Гранд и всичко беше ок, докато взе, че изчезна. Та ето го и проблема (за мен е голям, средно ям по 2-3 кофички минимум и много дръжа да е качествено) - някой, ако знае в кой супер в момента имат Тонус, това първо и ако излезе, че ги няма вече - като нищо да са фалирали от конкуренцията с дебилни мандри, дето даже и сухо мляко не ползват, а някакви заместители на базата на нишестета и есенции.

Та ако вече ги няма на пазара, някой да препоръча мляко в което има важните две бактерии в необходимите количества.

 

П.П. Или просто може всеки да каже кое кисело мляко предпочита и защо?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply
  • 1 month later...

Отиди сутринта има хора, които продават наливно в бутилки. Тяхното е много хубаво вкусно, със голям каймак, асъл мляко. http://missby.wordpress.com/2009/01/26/7-kiseli-mleka/ гледай тази жена е правила експерименти и е установила с кое кисело най-добре се заквасва, гл от мен :)

Link to comment
Share on other sites

В катедрата по микробиология към МУ-Пловдив бяха направили експеримент с няколко кисели млека, оказа се че Елена било най-доброто, а Данон и На Баба най-големите боклуци.

Link to comment
Share on other sites

В катедрата по микробиология към МУ-Пловдив бяха направили експеримент с няколко кисели млека, оказа се че Елена било най-доброто, а Данон и На Баба най-големите боклуци.

 

Аз съм пробвал поне 20тина вида и освен розовата елена всичките други ми се струват пълен бълвоч. Не може кисело мляко да не е кисело още повече че съм оставял млека да престояват извън хладилника над 10 дена и никаква разлика. Чакал съм данон над месец и пак не се е издувало и си е било пак толкова не-кисело на вкус.

Link to comment
Share on other sites

Бях забравил едно мляко на баба с най-високата масленост сигурно стоя месец преди да го открия и му нямаше нищо сещайте се колко е хубаво

Link to comment
Share on other sites

Та ако вече ги няма на пазара, някой да препоръча мляко в което има важните две бактерии в необходимите количества.

 

П.П. Или просто може всеки да каже кое кисело мляко предпочита и защо?

Елена бе! :)

 

http://www.bulforum.com/index.php?s=&s...mp;p=1495227845

Link to comment
Share on other sites

Най-сигурно е да си го правиш сам. Не е никак сложно, само да уцелиш точното прясно мляко :)
Отиди сутринта има хора, които продават наливно в бутилки. Тяхното е много хубаво вкусно, със голям каймак, асъл мляко. http://missby.wordpress.com/2009/01/26/7-kiseli-mleka/ гледай тази жена е правила експерименти и е установила с кое кисело най-добре се заквасва, гл от мен :)

 

И дотам могат да ме принудят да я докарам, но много много не ми се занимава, а и по-важното, е че пуснаха Тонууус -а. :bowdown:

Иначе поне разбрах, че ако пак ми изчезне любимото мляко имам някаква алтернатива в лицето на тая розова Елена. :blushing:

 

П.П. И мога само да препоръчам на всички да пробват Тонуса, :love

 

П.П.П. А това за данони. меглета, че и омк -та е повече от ясно, че даже и помен нямат от нещо полезно в тях. С тая Менделеева таблица вътре. Между другото одеве видях, че съм забравил от вчера един Тонус неприбран... беше се вкиснал. :punk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Значи мой познат е студент в сферата на храните и неговия професор ходи да прави закваските на Елена и ми каза,че то е единственото кисело мляко максимално доближаващо се до реалното!

Link to comment
Share on other sites

Значи мой познат е студент в сферата на храните и неговия професор ходи да прави закваските на Елена и ми каза,че то е единственото кисело мляко максимално доближаващо се до реалното!

 

Елената не е лошо, но като вече знам какво е Тонуса... няма да казвам колко пъти съм обикалял града да си намеря. Даже сега наскоро около празниците в Триумфа до нас беше свършило и ходих до Триумфа в Изгрев и като си поръчах 10 кофички :), жената ми хвърли особен многозначителен поглед. :ohmy:

 

Къде го тоя тонус? То аз почти винаги намирам от онази розовата елена но все пак не винаги го има.

 

Лошото, е че го няма в големите магазини. До преди половин една година го зареждаха в Сани в Гранда и беше супер, сега единственото място, където го намирам са Триумфите - и то обикновено го зареждат най-малко бройки. Но свикнеш ли на него...лошо, всичко друго ти е блудкаво, тъй че внимавай ! Да не кажеш, че не съм те предупредил. ;)

 

 

Мен най-много ми харесва Верея 2.9 %... :)

 

Вереята и Фибелата (не виждам голяма разлика между тях) ми бяха първите любими млека, за съжаление по-скоро докарват на Данон като качество и политика, отколкото на българско кисело мляко. След това беше Елена, а тоя Тонус пърия път като го ядох даже не беше в Пловдив.

Link to comment
Share on other sites

Мен най-много ми харесва Верея 2.9 %... :)

 

Е не! Как може да кажеш че този блудкаж ти харесва. Ако си опитвал само него и данон - ок, но ако опиташ някое истинско кисело мляко няма да искаш повече да го ядеш това. На мен елената ми харесва исках да опитам и тонуса но даже не съм ги виждал тези магазини триумф а в кварталните ни магазинчета го няма. На злобил в денонощния магазин също го няма...

Link to comment
Share on other sites

... но даже не съм ги виждал тези магазини триумф ...

 

На Капитан Райчо в началото, на Лев Толстой и в Изгрев - в тези 3-те го има.

Има и още няколко Триумфа в Гагарин, Кичюка и още някъде - ама за тия не знам, не съм ходил и дали зареждат Тонус нямам идея.

Link to comment
Share on other sites

Е не! Как може да кажеш че този блудкаж ти харесва. Ако си опитвал само него и данон - ок, но ако опиташ някое истинско кисело мляко няма да искаш повече да го ядеш това. На мен елената ми харесва исках да опитам и тонуса но даже не съм ги виждал тези магазини триумф а в кварталните ни магазинчета го няма. На злобил в денонощния магазин също го няма...

 

Еми аз киселото мляко го ям само на таратор и на айрян, и някак си с тая Верея ми е най-вкусно :) Опитвал съм 10-12 вида ама ..

Link to comment
Share on other sites

Ям единствено розова Елена, както и понякога малката (2% - тя е малко по кисела и зависи от настроението :D ) А Верея, Фибела и подобни ... не мерси

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Преди няколко дни ни предлагаха мляко "карабунар" , взехме го малко скипчтично ама определено е доста хубаво

особено 4.5 % , пробвайте го не вярвам да го няма по големите магазини

Link to comment
Share on other sites

Не съм чел много нагоре из темата, но известно време бях извън града и купувах само едно кисело мляко - "Св.Илия", за съжаление не съм го виждал да се продава из Пловдив. Абсолютно натурално по вкус (все пак помня старите кисели млека от соц-времето) и явно няма консерванти, защото след няколко дена извън хладилник се вкисва.

Link to comment
Share on other sites

Това "Боженци" и то напомня на старото мляко в стъклените буканчета с фолиото за капачка отгоре (ей, с едно такова млекце, салам "Камчия" - ама оня истиснкия от едно време и бял хляб ръчен...това е вкуса на детството - а не ония фекалии които сега си правят така реклама на салама).

Link to comment
Share on other sites

майтап да няма ма и аз като малък колко камчия и филии с масло съм изял не е истина..... тая сега я мразя отвратителна е ......

имаше по едно време на някъв неизвестен производител камчия лукс и беше бая скъпа ма и страшно хубава....... и тя изчезна.....

Link to comment
Share on other sites

Не е по заглавието на темата, ама с оглед на насоката на разговора...

 

Хвалят ми на Попов Камчията. Не е евтина ама била с "вкуса от детството".

 

Иначе и аз нагъвам Елена, Боженци също е хубаво, майка ми взима от него.

Link to comment
Share on other sites

не е хубава , както споменах и по-горе аз съм и фен колкото и да я мразят някои хора но специално тази на попов не е хубава , малко по-добра е от повечето боклуци но определено не е нещо особено.

 

тази за която споменах по-горе мисля беше на няква разградска фирма , ама така и не дойдоха повече тия момчета а съм гледал по магазините и складовете специално за нея

Link to comment
Share on other sites

<offtopic>Злобиле, зависи колко си гладен :) Ако не си ял цял ден може и да ти хареса, но камчията както и кренвиршите има много малко общо с месото (поне месо което става за пържоли, не говоря за бели дробове и други подобни) </offtopic>

Link to comment
Share on other sites

Дедо...бял дроб...месо...защо се излагаш?Имал си предвид сигурно т.н. суб продукти ;)

А шкембенце в масло ако има да ти го направи майстор колко бира върви (нищо, че не пия познатите ми пият) пък на мен как ми върви с домашна ракийка и айрянче :) :) :) сладурска история.

 

Айрянчето без сол в него или пък направо тараторче с чесънче и копърче в каша...направо красота.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...