Jump to content
BulForum.com

HDD Проблем


KyPo

Recommended Posts

Значи вчера ми умря харда Seagate 500GB .... ставам аз от сладка следобедна дрямка мърдам мишока да ми излезне от standby и кво виждам всичко забило .... правим му рестарт и се спира на Verifying DMI data Pool не съм го написал правилно незнам как точно се пише .... и до там повече неще да мръдне

заслушвам се аз чувам че работи но цикли на едно място ... пак няколко последователни рестарта и пак същото ...слагам аз цд да видим дали ще може да направим една преинсталация но неще ...

Сложих си старият хард 80гб Seagate + разваленият да сложим на малкият хард боза но не ще да тръгне ... откачих големият и инсталирах бозата на малкият и всичко 6 но като закача големият и увисва всичко и забива на зареждането ... какви ли не варианти не пробвах ... днес отидох на няколко места да видим какво може да се направи и горе долу стигнаха до извода че е от механиката (какво ще рече не съм много наясано:П) и има един вариант който не е много удачен да си закупя втори такъв същят което мен не ме удолетворява защото ако купувам няама да е Seagate за да можем да сменим платките да видим дали ще тръгне а ако не тръгне се връщам в първоначална позиция ....

Дали проблема може да е от тази платка (платката която е отдолу на харда на която се закачат кабелите).... Икакво бихте ме посъвеетвали да направя за да си оправя харда или поне да си запазя информацията която имам в него .... имам гаранция но тя вече на важи защото си отворих пц-то а не ми се занимава с мост компютърса защото са супер мошеници ....

До някъде в вече съм прижалил кинтите за нов хард но много си искам инфото което ми е на харда...

Също може и хард да ми препоръчате пак 500гб аз съм се спрял на Hitachi или Western Digital ...

 

 

До сега съм имал 3 Seagate хард диска първият ми е 80гб който в момента съм с него и е от 5години и няма грешка вторият ми беше 320 която пак се скапа и сега този .,....ь

моля помогнете ми че вече ми превърта релето ....

Link to comment
Share on other sites

Интересно, на колко месеца е този хард?

Ти ми вкарваш параноя ся, и аз съм с такъв, вече около 11 месеца, нонстоп работи, но засега е Ок.

С какво захранване си го захранвал? UPS нещо..?

 

Иначе виж тук някъде имаше тема, някой предлагаше възстановяване на инфо от развалени хардове, май в секция Работа. Вероятно ще ти излезе не евтино, но зависи колко държиш на данните.

Link to comment
Share on other sites

Интересно, на колко месеца е този хард?

Ти ми вкарваш параноя ся, и аз съм с такъв, вече около 11 месеца, нонстоп работи, но засега е Ок.

С какво захранване си го захранвал? UPS нещо..?

 

Иначе виж тук някъде имаше тема, някой предлагаше възстановяване на инфо от развалени хардове, май в секция Работа. Вероятно ще ти излезе не евтино, но зависи колко държиш на данните.

на около 6-7 месеца с Фортрон съм 400W еми незнам не искам да те вкарвам в пранои но Всеки казва че от както са се съединили с Макстор не стрували ... Ем такъв ми е късмета ... Дано да се получи номера с платката .... но иначе засича си го всичко е ок само където цикли .....

Link to comment
Share on other sites

извинявайте че правя двоен пост но препоръчайте ми хардче пак 500гб ...... горе споменах между кои съм се спрял Hitachi или Western digital нещо по добро и с повече кеш

 

извинявам се пак ...

Link to comment
Share on other sites

извинявайте че правя двоен пост но препоръчайте ми хардче пак 500гб ...... горе споменах между кои съм се спрял Hitachi или Western digital нещо по добро и с повече кеш

 

извинявам се пак ...

На твое място бих взел WD-то. Хитачи нещо не ми вдъхва доверие. Настрана тъпия им начин на смяна между SATA1 i 2.

 

Захранването може да е Фортрон, но може нещо от него или от мрежата, да ти страдат дисковете, които са ти гърмели.

Link to comment
Share on other sites

На твое място бих взел WD-то. Хитачи нещо не ми вдъхва доверие. Настрана тъпия им начин на смяна между SATA1 i 2.

 

Захранването може да е Фортрон, но може нещо от него или от мрежата, да ти страдат дисковете, които са ти гърмели.

ми 320ката беше на захранване Deluxe на съвсем друга машина а 500гб Беше на едно китайско за 20 лева 400ватово много са разпространени а преди 2-3месеца сложих фортрона ....

500гб е от мост комп... а 320 го взех от един човек който се занимава с пц-та чистак нов с гаранция но харда се скапа 1 месец след гаранцията

 

WD шумен ли е .... защото Seagat-а 500гб беше много шумен или то си е нормално за голям хард .... защото в момента съм с малкият 80гб който не се чува изобщо че работи

Link to comment
Share on other sites

ми 320ката беше на захранване Deluxe на съвсем друга машина а 500гб Беше на едно китайско за 20 лева 400ватово много са разпространени а преди 2-3месеца сложих фортрона ....

500гб е от мост комп... а 320 го взех от един човек който се занимава с пц-та чистак нов с гаранция но харда се скапа 1 месец след гаранцията

 

WD шумен ли е .... защото Seagat-а 500гб беше много шумен или то си е нормално за голям хард .... защото в момента съм с малкият 80гб който не се чува изобщо че работи

Ти ме успокои.

Моят 500ГБ Seagate 32 кеш, не се чува че работи, никога не съм имал толкова тих диск.

Твоят за да е шумял толкова, явно му е имало нещо.

Имам и 320ка, маалко по-шумничка, и една 200-ка, мааалко по-шумничка от предните два :) .

Link to comment
Share on other sites

Ти ме успокои.

Моят 500ГБ Seagate 32 кеш, не се чува че работи, никога не съм имал толкова тих диск.

Твоят за да е шумял толкова, явно му е имало нещо.

Имам и 320ка, маалко по-шумничка, и една 200-ка, мааалко по-шумничка от предните два :) .

Е явно съм взел дефектен диск така ли ? защото като зареждаше и сейноче съм на правец .....

Не ми направи впечатление защото повечето ми приатели ме питат "Шуми ли Много ?"и аз естествено си казвах , но на никой не му е направил впечатление ..... а иначе линка който е дал wolf нито един от звуците не ми е познат ...... просто този беше едно цикълче (малко тъпо ще се прозвучи но от сорта на ТТТТТ ТТТТТ и така постоянно....тъпо е ,но няма как да се опише но като си прибера харда ще ви запиша да чуете .....

накрая се спирам на Western Digital 16mb cache Всъщност има ли с 32мб кеш ? кажете от къде най-добре да го закупя като цена че гледам под 150 кинта няма

Link to comment
Share on other sites

Използвам да пиша в тази тема, тъй като днес ме сполетя абсолютно същия проблем - внезапно ми умря единия хард - 500 гигабайтов Сийгейт. :sick На всичкото отгоре е и в гаранция и всъщност изобщо не ми пука за парите, които струва, а за информацията в него, която не съм архивирал...половингодишен труд в процес на разработка май ще отиде по дяволите. Досега не ми е умирал така внезапно хард....преди години пак един Сийгейт започна да сдава багажа, но го правеше постепенно и си беше ясно, че нещо не е наред, та имах достатъчно време да купя нов диск и да си архивирам данните.

А този просто след един рестарт не се разпозна вече от биоса. Тъй като се заслушах - отначало въртеше (уж), но пак не се разпознаваше....сменях кабели на захранването, интерфейсни кабели, даже го закачих на друг компютър...все тая. Сега дори и спря да върти и при първоначално включване прави едно симетрично "цък....цък....цък..." - през няколко секунди, все едно се опитва да тръгне ама нещо го спира.

 

Имам ли някакъв шанс да си върна данните по някакъв начин, понеже имам чувството, че ще бъда застрелян от няколко клиента като им кажа, че десетките часове работа, които те и аз сме положили са отишли на вятъра....

Link to comment
Share on other sites

Midex, това ми звучи като някакъв проблем в двигателя на диска. А гаранцията е дотолкова че да ти го сменят ако дефектира. Данните за съжаление 99% може да ги отпишеш. Разпитай има ли някой в София който да може да възстанови данните от дефектирал диск но аз поне не съм чувал (което нищо не значи разбира се). Бях чувал от приятели извън БГ че имало някакви военни машини с които го могат да го направят но дали и за какви пари ще става нямам понятие (ако изобщо има такива у нас).

 

Колкото до шума - винаги съм си подбирал възможно най-тихите дискове и не съм имал грижи дълго време с тях. Преди даже бях писал че за мен предпоставка за стабилност на дисковете е именно това да са тихи. С предните ми 4 диска изкарах над 4-5 години и бяха страшно тихи (IBM 40gb някакви с една плоча а не с 2) а сегашните ми като че ли са по-тихи и от тях - Seagate 320 NS серията.

Link to comment
Share on other sites

Или е в двигателя, или е в електрониката, която се опитва да го подкара. Днес бях в един сервиз да го погледнат, но нищо не могат да направят щом не развърта. Има и сложни начини (в София), където след продължителна процедура се възстановяват голяма част от данните, но цената на тази процедура обикновено надминава няколко пъти цената на самия диск....да не говорим, че може и да е повече от 10 пъти. Ако съм Джеймс Бонд и в диска са ми архивите....хубаво, но в него няма финансови архиви, клиентски данни или нещо супер важно....никой няма да умре от това, че данните ще се възстановят от нулата за известно време... ;)

 

П.П. Днес доста си поговорихме с Теди, който има същата конфигурация на дисковете както моята - 500 + 320 (и двата Сийгейт). Като му казах, че днес в Сервиза имаше 2 бр. Сийгейта по 500 гигабайта пак със същите проблеми - умиране след рестарт...направо му настръхна косата. След известно умуване решихме и двамата да си вземем по 2 бр. WD и да зарежем Сийгейтите. От 10 години бях само с дискове на тази фирма, но явно напоследък в производството им (и най-вече в някои серии) нещо куца... :inqn

Link to comment
Share on other sites

Ако ще взимаш нещо различно от Сийгейт - или Самсунг или УестърнДиджитъл. Хитачи не взимай, защото няма много положителни отзиви за тях.

 

Много странно обаче с тия Сийгейти. И аз като Теди почнах да се притеснявам, защото в момента в кутията ми работят тамън 3 броя - 2х250 и 1х500. Малко се успокоявам, че от както взех новата кутия (CM-690), температурите паднаха драстично (с по около 10 градуса) и сега не надвишават 35 градуса. Преди това на отворена кутия, средната им температура беше около 45-47. Заради високата температура също е много възможно да се получат проблеми с хардовете. Твоя на колко градуса работеше?

Link to comment
Share on other sites

Твоя на колко градуса работеше?

И двата харда си имаха собствено охлаждане и никога не са вдигали повече от 35 С...няма връзка температурата в моя случай. На всичкото отгоре блокиралият хард си работеше тихичко, бързо....докато не спря изведнъж де...Затова се притеснявам и за другия хард, понеже и той е Сийгейт....ако някой ден и той ми направи такъв номер...трудно ще го преживея. Като взема новите хардове ще го пусна за продажба да го взима някой с по-дебели нерви... :)

На всичкото отгоре той е няколко месеца по-стар от блокиралия, който няма и година даже откак го взех. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ох. Сега се светнах редовния проблем с дискове какъв е - момците които сглобяват компютрите ги монтират на най-удобното за монтаж място и рядко мислят, че дисковете греят, а няма как да се охлаждат, защото страндартните конфигурации са с по 1 диск а тогава проблем няма. На един мой клиент след като "препекаха" 2рия диск за 2-3 седмици първо забрани конкретно на единия от техниците от сервиза да припарва до неговия офис (при това със заплаха от сериозна глоба на пазачите ако го пуснат да припари) и второ смени профилактично всички дискове от системата.

 

Добре е ако имате 2 диска да не са долепени един до друг и още по-добре е ако направите като мен пред тях някак да сложите по един вентилатор който да вкарва въздух или поне да го раздвижва така че да могат да се охлаждат. С 2 - 3 диска ако ги разместите достатъчно далече няма проблеми но аз както съм с 6 просто няма начин без вентилатори.

 

Затова се притеснявам и за другия хард, понеже и той е Сийгейт....

 

Всичко е до серия явно. Аз съм с 6 320ки вече поне 2 години и да чукна на дърво са живи и здрави...

Link to comment
Share on other sites

...

Всичко е до серия явно. Аз съм с 6 320ки вече поне 2 години и да чукна на дърво са живи и здрави...

Ами и неговата, и мойта 320-ка, макар и не NS серии, си работят като пичове още. 320-ката ми е на около 2 години вече.

Макар мойта 500-ка и тя да си работи, обаче е на близо година, и това най-вече ме притесни.

И Midex не е първия, съвсем не първия, на който му се поврежда именно 500 хард.

И аз пред дисковете имам вентилатор, 12 см, с намалени наполовина обороти, и дисковете са добре охладени със свеж въздух отвън. Но явно не това е връзката в случая. Още повече критичната им температура е 60*. При 45-7-8 не би трябвало да е проблем и така изведнъж да отказват.

Това, което обаче още повече ме притесни, е че наскоро открих, че 200-ката ми (Сигейт и тя) е причината за едни проблеми при старт на компа - разни еррори в БИОС. Откакто я разкачих, всичко си заработи по вода. Тоя диск ми беше само за игри, и последно време започнаха проблеми и в игрите. Едва наскоро направих връзката, явно не са лоши сектори щом още в биос почваха проблемите.

Диска е на около 2.5-3 г.

Явно Seagate не са това което бяха едно време. Стане ли прекалено масова една марка, забелязвам че разваля качеството си.

Два не, но един WD 640 ще взема тия дни.

Link to comment
Share on other sites

Теди, аз късно вчера се сетих и се чудих да ти споделям ли че да не се притесниш повече, но имам 1 приятел с 8 диска 500гб seagate (казвал съм ти) който ги пусна в RAID5 и само това го спаси да не загуби маса данни (все пак 3.5 терабайта са това а той напълни поне половината), защото от 8те вече 3ти смени (слава богу не едновременно). Неговите ужким и те NS серия - ала бала. Същата работа. Нещо с 500-ките има не наред.

Link to comment
Share on other sites

Теди, аз късно вчера се сетих и се чудих да ти споделям ли че да не се притесниш повече, но имам 1 приятел с 8 диска 500гб seagate (казвал съм ти) който ги пусна в RAID5 и само това го спаси да не загуби маса данни (все пак 3.5 терабайта са това а той напълни поне половината), защото от 8те вече 3ти смени (слава богу не едновременно). Неговите ужким и те NS серия - ала бала. Същата работа. Нещо с 500-ките има не наред.

Това определено поналя още масълце в огъня, но решението е взето, още утре се поръчва Уестърн Диджитал 640-ка.

Не искам да рискувам с Seagate 750 или 1 ТБ. Може и при тях да има нещо. То си трябва време докато се види дадена серия след като се появи, доколко е добра. Като нищо 750 и 1000 моделите им да са същите. Предполагам са базирани на същите чипове и технологии. А аз мислех за 1.5ТБ им модел :wacko: .

WD Black едишъна е бая по-скъп от съответния сигейт (с 50%) и с 5г. гаранция, предполагам, че ще е надежден.

Въпреки че всеки ден архивирам каквото съм направил през деня, на втория (320-ката), и малко по-рядко на двд-та, ако загубя и един ден работа, къвто съм нервак, ще получа нервна криза ако стане нещо :)

Link to comment
Share on other sites

Аз си ползвам 500-то само за игри... :D Ако стане нещо, поне няма да се ядосвам толкова.

 

Иначе най-сигурния начин да си запазите данните, особено ако са важни, както каза djadomraz - Раид5.

Link to comment
Share on other sites

Иначе най-сигурния начин да си запазите данните, особено ако са важни, както каза djadomraz - Раид5.

 

Аааа не съм казал такова нещо. Това те предпазва (донякъде) от моментална загуба. Най-сигурния начин са архиви на CD/DVD/ленти при това държани в метален огнеупорен сейф на поне 10км разстояние от компютъра. В друг град най-доре.

Link to comment
Share on other sites

Хахаха, ти вече накйи прекаляваш със сигурността. За мен най-приемливия и най-лесен вариант е точно раид-а. С двд-та ми се струва малко трудоемко. Трябва след всяка работа да записваш двд-та, абе разправията е много...

Link to comment
Share on other sites

Аааа не съм казал такова нещо. Това те предпазва (донякъде) от моментална загуба. Най-сигурния начин са архиви на CD/DVD/ленти при това държани в метален огнеупорен сейф на поне 10км разстояние от компютъра. В друг град най-доре.

Хахахаха. Теб те знаем, ти архивираш даже зад океана, но не в метални кутии, а в сървъри :lol:

 

Хахаха, ти вече накйи прекаляваш със сигурността. За мен най-приемливия и най-лесен вариант е точно раид-а. С двд-та ми се струва малко трудоемко. Трябва след всяка работа да записваш двд-та, абе разправията е много...

Райда, барабар с масива като нищо може да бъде утрепан от скапване на захранването или някой токов удар или нещо, примерно падане на компютъра или ритане (къде без да искаш къде от ярост някаква примерно де). Толкова фина и сложна механика и електроника не е за 'подценяване' :) .

DVD-тата са по-прост носител от технологична гл. точка, и аз лично съм по-спокоен като си ми седи архивчето в шкафа в кутийките, правя поне по две копия върху DVD ili dvd+RW-та.

 

И не е казано че след всяка работа се записват ДВД-та, аз примерно архивирам на отделен хард като все пак някаква по-голяма сигурност от нищо, и на седмицата-две, веднъж на двд-та. Или USB-та разни. Или даже качвам и аз на някой сървър за по-бързо някои по-дребни сорс файлове.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...