Jump to content
BulForum.com

Отпушване на принтерни дюзи


tedy

Recommended Posts

Имам един Epson от 8 години, който принципно си печата много добре, електроника, механика, всичко му е наред, но разбира се с дюзите имам проблем.

Цветното преди години още, спря да печата, дори една точица не излиза, явно всички цветни дюзи са запушени, майната им, но сега 2 месеца не го бях ползвал и колкото и да му пускам софтуерното почистване от драйвера, не става, сигурно 2/3 от дюзите не пускат.

 

Разглобих го, извадих му главата успешно. отдолу се виждат 5 реда дюзи, 2 черни и 3 цветни очевидно.

 

Въпроса е как да ги отпуша.

Чувал съм че се топели в топла вода, и всякакви такива, но някой да има опит, би ли споделил сигурен и безвреден за главата метод?

 

С памук почнах да забърсвам съвсем леко без натиск, и след малко при минаване с памучето забелязах че почна да излиза мастило от дупчиците, което според мен е добър признак. Дори с малко по-интензивно разтриване, и от цветните изкарах мастилце.

Дали това е достатъчно и да го сглобявам без да го топя в нищо?

 

Благодаря.

Link to comment
Share on other sites

Един колега е отпушвал дюзи с LOC или със ZOOM не съм 100% сигурен кое е, но каза, че действало безотказно.

Извини невежеството ми, но какво е LOC? Намирам един милион значения на това.

А пък ZOOM, ми говори само едно нещо, но не виждам примерно zoom в фотошоп какво би помогнало :)

Link to comment
Share on other sites

По принцип драйверът би трябвало да поддържа прочистване на дюзите, но ако е стар модел както казваш, може и да няма такава опция.

Лично аз съм продухвал запушени мастилници на НР - има ефект, но трябва да внимаваш да не се боядисаш. :)

Link to comment
Share on other sites

Е, не е много стар, само на 8 години е.

Щото флопито ми се води по-старо, на 12-13 години е вече, и още работи.

 

Та принтера си има опция от драйвера за прочистване, хеад клеанинг там квото, но въпреки че досега поне за черното е ставал номера, днес 10-20 пъти го пусках и грам подобрение нямаше, печатат около 1/3 от дюзите, част от линиите липсват, другите са презредови едни.

Цветните отдавна престанаха да се отпушват чрез драйвера.

 

Продухване, имаш предвид с маркуче да му духам там дето влизат резервоарите ли?

Че няма ли опасност, те дюзите не са ли запушени, и да се отпушват от токов сигнал от електрониката примерно?

/абе електрониката като не може да ги отпуши, влиза в действие компресорът :P ...все едно, че искаш да накараш засъхнал пълнител за пропише....и мастилото започва да излиза от долната част (печатащата)...само се снабди с малко тоалетна хартия или салфетки за попиване на излишното/

Остава въпросът какво е това ЛОК и ЗООМ.

Link to comment
Share on other sites

ЛОК (L.O.C.) е детергент на американската фирма Amway. Изключително ефективни препарати, но не съм пробвал да отпушвам дюзи с такъв.

Колкото до самоделните разтвори - имаше из мрежата няколко рецепти с достъпни съставки, както спомена pamporov.

Отделно ще ти пратя една руска статийка относно EPSON STILUS COLOR 800.

Link to comment
Share on other sites

Един колега е отпушвал дюзи с LOC или със ZOOM не съм 100% сигурен кое е, но каза, че действало безотказно.

 

По повод Zoom, аз съм го ползвал за почистване на пластмасовите кутии на монитори и принтери.

Преди ползвах специални спрейове, само с които се постигаше ефект (задоволителен).

Но този препарат ми скри топката. Напръскваш, изчакваш и бършеш и всичко лъсва, като по рекламите ама наистина :punk

Не съм го пробвал за дюзи, но няма да ме учуди ако се справи и с това

Link to comment
Share on other sites

Попитах на някое друго място, нямат такива препарати, освен някой да сподели къде точно да се търси..

 

Иначе днес преди да го сглобя, продухах мощно със спринцовка през отворите, където се слагат мастилниците, отдолу през дюзите сума мастило изскочи, и почна въздух да излиза, сглобих го и доста от дюзите се оправиха, пак не всички, но като го пуснах на Best quality (дето отива повече мастило и повтаря линиите мисля), поне си свърших работата и разпечатах нещата засега, пак ще го отварям някой ден да му наложа още по-голям напор със спринцовката :) .

Даже учудващо, цветното вчера беше свършило и светна червена лампа, но сега ги сложих старите мастилници и нищо не свети и печата като пич (не и цветно разбира се).

Link to comment
Share on other sites

Най-доброто решение, което лично аз съм тествал е ултразвуковата вана. С нея се отпушват много по-добре от някакви разтвори. Принципно първо държах главите в разтвор около 3-4 дни да се накиснат добре и след това във ваната. Много хубава работа свърши. :)

Link to comment
Share on other sites

Мисля, че препаратите на Amway се разпространяват чрез т. нар. мултилевъл маркетинг (нещо подобно на Орифлейм или Ейвън). Утре ще питам и ще пиша в темата.

Link to comment
Share on other sites

Само да докладвам какво стана с принтера.

След онова просто продухване със спринцовка с въздух, през дупките, където се слагат картриджите, оня ден нали си разпечатах на бест куолити спешните неща, днес трябваше други неща да печатам, пуснах го на нормално качество, и о чудо, само 3 дюзички не работеха, пуснах едно софтуерно почистване, и вече принтерът работи с 100% от (черните) си дюзи. Цветното мастило и без тва е празно (някак принтера се е заблудил, че има, дали е от въздух не знам, но не свети червената лампичка), и не печата цветно, но някой ден ще купя цветно да пробвам, и без тва от години не ми се е налагало цветно да печатам.

 

Мерси на всички, ако някой ден се позапуши пак, и не стане със спринцовката, ще се допитам пак. През това време някой може да сподели за тия препарати ако на някой му потрябва.

Link to comment
Share on other sites

...През това време някой може да сподели за тия препарати ако на някой му потрябва.
И двата препарата са на Amway. Все още се разпространяват както козметиките на Орифлейм. Цената на LOC e 18 лв/л, на ZOOM е 21 лв/л. Биват различни видове (с различно предназначение). Даже се оказа, че в къщи имало LOC за поичистване на стъкла и жена ми казва, че бил изключително ефективен.
Link to comment
Share on other sites

За посочените препарати и по точно LOC за съжаление ZOOM не се съм ползвал впечатлението ми е отлично LOC чисти отлично като се започне от петна по дрехи и както се вижда и до запушени принтери доколкото си спомням и съм чел се използва и в космоса.Така че не се очудвам изобщо много добър продукт е. Имам роднина който е в Amway и ми го намира.

 

 

 

 

P.S За интересовани мога да им го намеря пишете на mtmb@mail.bg

Link to comment
Share on other sites

Отпушва мивки задръстени с мазнина от кебапчета, и можело да си бършеш праха по листата на фикуса с него!

А става ли за гориво за автомобили - като ти свърши бензина или пък за спирачна течност?
Link to comment
Share on other sites

Хм голяма работа е това - един приятел ми каза, че можело да се сипва в бирата за промиване на бъбреците - ще взема да си купя :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...