Jump to content
BulForum.com

N3 / Vivacom


Recommended Posts

Ами оказа се, че Гаров е пуснал DHCP от около 3 години :) . Но това не променя много нещата, по които се спореше ожесточено в една друга тема тука :bgrin:

Дядомраз иначе има печален опит с всякакви DHCP-та с неговия рутер, от всеки доставчик, с който е бил :) . Сега със статично забити адреси, пее и свири вече колко... 2 години. Остава да смени рутера с по-свестен. То и тоя го удовлетворява де, плаща висока тарифа, а ползва нет като за под малка.

 

Център за наблюдение на фирма с над 25 офиса в страната и средно по 5-6 камери на обект . . .

Ако не е тайна, какъв капацитет изисква това цялото нещо с камерите?

То винаги може да се намери приложение на всяка скорост :) . Но за системи за сигурност ако си платиш съответна солена сума, ще имаш и гарантиран капацитет, какъвто е желателен в случая. На обикновена тарифа е малко игра със съдбата да разчиташ за наблюдение. Доколкото ми е известно и СОД фирми разчитат на обикновени нетьове!

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 7.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

. . . На обикновена тарифа е малко игра със съдбата да разчиташ за наблюдение. Доколкото ми е известно и СОД фирми разчитат на обикновени нетьове!

Става въпрос само за наблюдение - територия, движение, работници и т.н. и дублиране на записите.

За сигурността си има локален СОД.

Какво полза, ако си видял, че нещо не е наред на 300 км. и няма кой да реагира.

 

. . . То винаги може да се намери приложение на всяка скорост

Напълно съм съгласен и дадох един пример за натоварване.

Ако добавиш и доста отдалечени клиенти ползващи напр. виртуални машини може и 100 mb/s да не стигнат :)

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

И при мен е така... следобят на моменти ми спираше интернета и като че ли връзката беше по-бавна.Навярно е имало някакъв проблем, защото сега всичко си е ОК...

Link to comment
Share on other sites

Аз проблеми съм немал, само че ползвал ЛАН :tongue

 

 

:пп до преди година не съм и помислял, че ще ползвам ЛАН, а да не говорим за горното изречение :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Аз проблеми съм немал, само че ползвал ЛАН :tongue

 

 

:пп до преди година не съм и помислял, че ще ползвам ЛАН, а да не говорим за горното изречение :laughing:

Аз помня, помня... :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Център за наблюдение на фирма с над 25 офиса в страната и средно по 5-6 камери на обект . . .

 

Мога ли да изкоментирам колко непрофесионално би било това да се прави ползвайки обикновен интернет като за домашни потребители, а не наети линии с гарантиран капацитет?

Link to comment
Share on other sites

Мога ли да изкоментирам колко непрофесионално би било това да се прави ползвайки обикновен интернет като за домашни потребители, а не наети линии с гарантиран капацитет?

Не видях точно къде в моя отговор съм писал, че това се прави с "обикновен интернет като за домашни потребители".

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

Не видях точно къде в моя отговор съм писал, че това се прави с "обикновен интернет като за домашни потребители".

 

:) Верно прав си.

 

И все пак ако става дума за интернета който N3 предлагат (или който и да е друг доставчик в града по обявените тарифи) ако може да ми кажеш за какво биха ТРЯБВАЛИ мегабитите освен за по-комфортно пиратстване на филми

Link to comment
Share on other sites

Относно дискусията за скоростите по света и у нас ... смятам че реално сме сред първите. А ако мерим съотношението скорост/доход на потребителя най-вероятно сме на върха с голяма преднина.

Извинявам се, че се намесвам в темата, но това е доста измамна "статистика". Винаги е важно да се гледат подобни постижения отнесени към глава от населението. А по този показател България изобщо я няма в първите 30. Тези скорости, които се коментират наистина са много добре, но основния въпрос е какъв процент от населението може и ги ползва на практика. Друг важен момент е как самата инфраструктура е разположена географски. Очевидно за малките по територия държави изграждането на инфраструктура е далеч по-лесно от държавите с огромни за покриване територии. Тези показатели на постигнатия интернет капацитет са сериозни, но за обективната преценка трябва да се отчита най-вече фактора свързаност на глава от населението. Както се вижда от горната статистика Южна Корея са абсолютния фаворит не само като пропускателна способност, но и като покритие на глава от населението. Това вече е показател за наистина сериозно приложение на върхови технологии. Друга интересна тенденция в тази статистика е, че в първата десятка са основно малки по територия държави (Сингапур например е град-държава и очевидно там не могат да имат абсолютно никакъв проблем с инфраструктурата), с едно изключение - Канада. Като се има в предвид, че Канада е втора по територия в света може да се направи интересен извод за нивото на интернет инфраструктурата и проблемите, които е трябвало да се преодоляват. България се появява в списъка на държавите с интернет капацитет на глава от населението на 63 място. Също интересен показател е броят на интернет потребителите на глава от населението. Прави ли ви впечатление кои държави присъстват на челно място и в трите класации? Това беше просто малко храна за размисъл по отношение на това, че скоростите всъщност не са най-важното нещо. ;)

Link to comment
Share on other sites

Извинявам се, че се намесвам в темата, но това е доста измамна "статистика". . .

Не разбирам защо трябва да гледам статистики и класации от 2004, 2005 и 2007 година.

Достъпът до интернет е един от най-бързо развиващите се сектори у нас и съм убеден, че в момента цифрите ще са доста по-различни.

Ето и един пример:

Без да коментирам качеството на услугата, благодарение на ADSL показателят брой на интернет потребители на глава от населението вече е много по-добър.

Link to comment
Share on other sites

Не разбирам защо трябва да гледам статистики и класации от 2004, 2005 и 2007 година.

Достъпът до интернет е един от най-бързо развиващите се сектори у нас и съм убеден, че в момента цифрите ще са доста по-различни.

Ето и един пример:

Без да коментирам качеството на услугата, благодарение на ADSL показателят брой на интернет потребители на глава от населението вече е много по-добър.

Добре де, какво означава интернет достъпа у нас е най-бързо развиващия се сектор? В останалите държави по света сигурно всичко е замряло? Като искаш съвсем пресни данни ето ти изследване на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие за 2008-ма. Достатъчно сериозна статистика от достатъчно сериозна международна организация. Когато се правят генерални обобщения е хубаво да се изхожда от широка база статистическа информация, а не от собствения опит в седене зад екрана на компютъра. ;)

Link to comment
Share on other sites

. . . ако може да ми кажеш за какво биха ТРЯБВАЛИ мегабитите освен за по-комфортно пиратстване на филми.

Пример 1

- Имаме няколко машини за широкоформатен печат и размерът на файловете, които качват рекламните агенции на ftp-сървъра ни често надхвърля 1 GB.

Oбщо за ден се е случвало да са над 15-20 GB

 

Пример 2

- Във фирмата и в къщи ползвам един и същ доставчик със симетрични скорости на ъплоуд и даунлоун. Усещането при работа от дома ми е все едно съм в локалната мрежа.

Link to comment
Share on other sites

Добре де, какво означава интернет достъпа у нас е най-бързо развиващия се сектор? В останалите държави по света сигурно всичко е замряло? Като искаш съвсем пресни данни ето ти изследване на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие за 2008-ма. Достатъчно сериозна статистика от достатъчно сериозна международна организация. Когато се правят генерални обобщения е хубаво да се изхожда от широка база статистическа информация, а не от собствения опит в седене зад екрана на компютъра. ;)

И къде е статистиката за България сред пресните данни на това изследване?

То е правено в страните членки на организацията, а ние не сме сред тях.

Link to comment
Share on other sites

plameni, и ти си прав, разбира се. Високата скорост винаги е била комфорт при най-различни дейности, като споменатите.

Чудно ми е обаче как други държави (и потребители да кажем, предвид че се развенча митът, че сме сред първите :rolleyes: ) с по-ниски скорости се оправят в подобни ситуации :) . Искам да кажа, че високите скорости у нас (независимо на какви глави от населението се падат и от географските големини които покриват, общите скорости на инфраструктурата са си високи, но има и много други примери на малки държави и територии, които далеч не са покрити с толкова добри скорости ;), също тема за размисъл ) са екстра, и ние вече сме свикнали с тях да си вършим и работата. Но с по-ниски скорости другите не са умрели, а даже са развити доста повече от нашата държавица (очевидно) макар и с по-ниски скорости. Искам да кажа, че очевидно и с ниски скорости живота си върви и не са толкова решаващи. Е, като ги имаме, то е като всичко друго в днешния свят - наркотик, без ТВ вече не можем, така и без бързия си интернет. Отидете да работите в чужбина на 1/2 от скоростите, и там ще се научите да работите не по-малко ефективно. Вижда се как върви икономиката ни, и как другите, дори тия с по-ниски скорости.

Само дето и у нас има много хора, които и с ниски скорости си вършат работа както биха я вършили навън. Но конюнктурата е различна у нас, и се съобразяват хората с нея, иначе изостават (ако не ползват този по-висок интернет разбира се)..

Това беше просто размисъл, а не опит да омаловажа дейността на фирмата ви :) .

Link to comment
Share on other sites

И къде е статистиката за България сред пресните данни на това изследване?

То е правено в страните членки на организацията, а ние не сме сред тях.

Естествено, но по-важното е, че може да се направи сравнение с данните от предишното изследване, в което България е включена.

Link to comment
Share on other sites

Естествено, но по-важното е, че може да се направи сравнение с данните от предишното изследване, в което България е включена.
Вероятно защото не съм закусвал, но не мога да намеря България в никой от линковете които си дал...

 

Както и да е, както е казал Марк Твен, съществуват 3 типа лъжи - Лъжи, Проклети Лъжи и Статистика. Йовко беше публикувал едно изследване на някаква ЕС институция, и там България направо беше умяла в картофите, но се забелязваха и доста странни данни, като наличието само на 1 доставчик на интернет в графата конкуренция, или 80% покритие в друга графа. Явно базовите данни са били целенасочено изопачени, с цел да ни отпуснат някое фондче. Йовко май го е свалил от сайта си, защото не го намирам.

 

Когато стане спор за скоростите тук и в чужбина отивам и си препрочитам статията на Делян Вярно че е от 2007, но е хванала тенденциите правилно. Даже в коментарите има обяснения за това как България се оказва толкова зле в broadband статистиките - Просто техническия термин не включва LAN и Fiber.

Edited by iso14496
Link to comment
Share on other sites

...

Когато стане спор за скоростите тук и в чужбина отивам и си препрочитам статията на Делян Вярно че е от 2007, но е хванала тенденциите правилно. Даже в коментарите има обяснения за това как България се оказва толкова зле в broadband статистиките - Просто техническия термин не включва LAN и Fiber.

Мдаа, даже отчасти и леко иронично тук може да прокараме приказката "Всяко зло за добро". Да видим произлезлото "добро" дали ще докара и други "добро"-та занапред. :)

 

Да се не начуди човек на фона на традиционните ни неуспехи във всички държавно ръководени сектори, да се радва ли, да плаче ли...

- Как да се коментира това, освен че именно и Въпреки пречещата сила на държавата и нейното управление, сме постигнали толкова. Именно затова човек е пред дилема от сорта "да се радва ли, да плаче ли". При всички случаи резултата е видим - плачевна държава, но един сектор, на който явно не успяла да попречи както на другите, се е развил драстично. Защото държавата не го разбира все още този сектор, за да е успяла качествено да попречи. Защото иронията е, че тъпанари ни управляват, но това се е отразило добре поне на един сектор :) .

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

. . . Но с по-ниски скорости другите не са умрели, а даже са развити доста повече от нашата държавица (очевидно) макар и с по-ниски скорости. Искам да кажа, че очевидно и с ниски скорости живота си върви и не са толкова решаващи. Е, като ги имаме, то е като всичко друго в днешния свят - наркотик, без ТВ вече не можем, така и без бързия си интернет. Отидете да работите в чужбина на 1/2 от скоростите, и там ще се научите да работите не по-малко ефективно. Вижда се как върви икономиката ни, и как другите, дори тия с по-ниски скорости.

Само дето и у нас има много хора, които и с ниски скорости си вършат работа както биха я вършили навън. Но конюнктурата е различна у нас, и се съобразяват хората с нея, иначе изостават (ако не ползват този по-висок интернет разбира се)...

Поговорката "Баба знае две и двеста" не е от вчера.

Това че навремето съм започнал със скорост 9.6 кbps и съм си хвърлял шапката от радост, когато "скочих" на 28.8 кbps, означава ли, че не трябва да се възползвам от актуалните за деня скорости?

С хубавото лесно се свиква, но освен това се развиват и много нови възможности.

Link to comment
Share on other sites

Поговорката "Баба знае две и двеста" не е от вчера.

...означава ли, че не трябва да се възползвам от актуалните за деня скорости?

..

Да беше прочел изцяло постовете ми - и аз съм казал същото в тях. Във форума има пандемия да се чете диагонално :) .

Link to comment
Share on other sites

Да беше прочел изцяло постовете ми - и аз съм казал същото в тях. Във форума има пандемия да се чете диагонално :) .

Съжалявам, че "оцапахме" темата за доставчика N3

Не смятам, че съм болен от тази пандемия, а точно обратното. . .

 

Може би не си ме разбрал, но оспорвам твърдението ти, че високата скорост на достъп до интернет се възприема като наркотик или самоцел.

Дадох поне три примера (мога и още ако поискаш) за пълноценното използване на евтин, негарантиран, високоскоростен достъп до интернет. И това са приложения, които няма как да се реализират качествено при ниски скорости.

Освен това смятам, че тази част от дейността ми е в пъти по-ефективна от страните, за които говориш, защото за тези цели там наемат линии, а аз успешно използвам интернет за "жълти стотинки".

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

Вероятно защото не съм закусвал, но не мога да намеря България в никой от линковете които си дал...

Вероятно е така, защото ясно се вижда, че във втория линк е на 63-то място а в третия на 82-ро. Впрочем точно този линк отчита броя на интернет потребителите на глава от населението и едва ли там са пропуснали да сложат тези на лан.

 

Когато стане спор за скоростите тук и в чужбина отивам и си препрочитам статията на Делян Вярно че е от 2007, но е хванала тенденциите правилно. Даже в коментарите има обяснения за това как България се оказва толкова зле в broadband статистиките - Просто техническия термин не включва LAN и Fiber.

Уважавам Делян и доста от нещата в статията са така. Най-вече изключително важното значение на пиъринга. Много добре си спомням преди 15 години, когато горещо защитавах жизненотоважното значение изграждането на добър пиъринг между автономните системи в БГ, повечето колеги ме гледаха като рядко изкопаемо. Точно този пиъринг се оказа ракетата-носител на сегашното ниво на интернет достъпа в България и на възможността да се усвоява подобен капацитет. Обаче не трябва да се забравя, че все още навлизането на интернет достъпа сред населението не е такова, каквото е в развитите страни. Делян говори с патос за ЛАН мрежи едва ли не във всяко село, но не споменава абсолютно нито една ясна и конкретна цифра, базирана на статистиката, щото колкото и да е лъжлива, все пак е ясен количествен показател. Освен това за Делян е съвсем нормално да говори с подобен патос, защото е очевидно, че е пряко свързан с тези постижения и за него те са въпрос на гордост. Не искам да ме разбирате погрешно, аз също считам, че интернет свързаността в България се разви значително през последните години, но в същото време е важно да се подхожда по-обективно (а не патриотично-нарцистично) към подобни изследвания. Аз бих се задоволил с информация от страничен безпристрастен източник. ;)

Link to comment
Share on other sites

Днес следобед гледах по //www.myp2p.eu/ Ман С-Арсенал - никакви проблеми, тази вечер гледах Еспаньол-Реал М - също без проблеми....даже толкова гладко вървеше, че запонах да се дразня :laughing:

Благодаря Ви!

При мен засега всичко е наред,гледах Реал М.Успяли са да отстранят проблема навреме (21:00 ч.) :D

Link to comment
Share on other sites

Вероятно е така, защото ясно се вижда, че във втория линк е на 63-то място а в третия на 82-ро. Впрочем точно този линк отчита броя на интернет потребителите на глава от населението и едва ли там са пропуснали да сложат тези на лан.
Мда, явно съм забравил "match case" на find-d.

Denmark: 34,891.469 Mbps per 1 billion peop

Bulgaria: 318.475 Mbps per 1 billion peop

Ясно се вижда че "," се ползва за разделител, а "." за плаваща запетая. Значи на глава от населението се падат по 0,318bit/sec и малко отгоре. Ако приемем че тук сме 8 милиона (нека да сме повече), изчислявам че интернет капацитетът на България през 2005 e бил 2,5Mbps. Как да ти кажа... струва ми се абсурдно малко. Това е трафикът на една средна game/internet зала.

 

Да продължим малко със статистиката. От тези 8M хора само 28% са потребителите на интернет (много странно но 2007 са намалели до 25%!), така че средната скорост отива към 1,13bps, ако всеки я ползвал по един час на ден, то значи се е радвал на 27bps, ако всеки е ползвал един час в годината, имаме 10kbps. Ето това вече е скорост достойна за скапан dial-up. Но за потребители се броят тези които са ползвали(!) някакъв нет поне през няколко месеца, така че скоростите са по-малки от посочените.

 

Много по-интересно е че през 1999 година сме имали 1218,324Mbps/1Gp а веднага след нея 0005.459. В графата пише че това е договорения капацитет на международните връзки сключени между държавите. БТК е приватизирано през 2004, така че аномалиите не се дължат на това дали капацитета е между частни предприятия или държавни институции.

 

С една дума... и тази статистика е пълен боклук, въпреки че е "официална", тя не е реална.

Ти ако искаш й вярвай.

Link to comment
Share on other sites

  • w00x changed the title to N3 / Vivacom

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...