Jump to content
BulForum.com

Cooolbox


Recommended Posts

Какво ви бъркат ип-тата не разбрах. нали са открили днс-а отдавна

 

А за променящи се IP-та има доставчици и на динамични DNS-услуги:

 

http://www.dyndns.org/

http://www.no-ip.com/

http://www.dnip.net/

http://www.dtdns.com/

http://www.mydyn.de/

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 9.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Много но е доста дълго обяснението какво е предимството на статичното IP. На нормалните потребители не би следвало да им трябва такова нито да им пука кое точно им е IPто, но има случаи когато си трябва.

Твърде малко са услугите, които не могат да се реализират с динамичен IP-адрес и DNS, така че и за повечето от "ненормалните" потребители върши работа.

 

Ползвам от доста време с различни доставчици (Евроком, БТК и вече Coolbox) и след добра планировка и организация на ресурсите не ми се е налагало да правя промени.

Единственото, което е било проблем са reverse-dns записите и затова предпочитам да ползвам външен SMTP-сървър

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

Намеквам настройки на сървъри и рутери и ако ползваш динамично IP ще се налага при всяка смяна да променяш настройките.

 

На моя рутер си е като променлива и всички правила са си независимо от външното ип. Подсети ме нещо където се налага да го знаеш

Link to comment
Share on other sites

На моя рутер си е като променлива и всички правила са си независимо от външното ип. Подсети ме нещо където се налага да го знаеш

 

Това говоря - за нормални потребители не им пука. За такива като мен има значение особено когато говорим за сървъри и техните настройки. Я пробвай да хостнеш нещо и да ползваш динамичен IP. На регистрара му отнема ден-два докато всички DNS сървъри разберат за новите настройки. Друго: когато сложиш ограничение да се гледа нещо от определени IP-та после като ти се смени е болка в г.з. да променяш отново и отново кое е твоето IP.

Link to comment
Share on other sites

Да не говорим, когато към някои от тия външни сървъри и рутери нямаш директен достъп и разчиташ на third party staff да се погрижи за упдейтването на настройките на собствените им рутери, и когато въпросния staff може да му отнеме дни наред докато си мръдне гз, дотогава ти оставаш бездеен по техния проект, едно че ще им писне по някое време да ти сменят настройките, второ - дори да нямат бърза работа по проекта, за теб е по-добре по-бързо да го завършиш, за да ти дадат кинтите.

 

Доста оффтопик се завъди тука, с обяснения, които не им беше тук мястото, но няма нищо, редовно се случва :).

 

EDIT:

Предполагам, че под "регистрара" имаш предвид www.register.bg ?..

"Регистрар" е някой или нещо, което регистрира домейни за теб. :bgrin: Откъде накъде би имал предвид точно register.bg, след като те са само един от милионите по тази земя :D

 

Относно скриптовете, не знам още скриптове за дистанционно 'скриптиране' на хора :) . А и за всеки сървър да мисли/търси скрипт в зависимост от условията на него, си е по-голяма болка отколкото ръчно да се занимае, все пак едва ли сървърите са стотици, 10-20 да са, ама пак би било болка, който и начин да ползва.

 

В крайна сметка ставаше дума защо за някои статичните ИП-та са по-удобни, а не че ако се наложи да е на доставчик с динамични такива, няма изобщо да може да си върши работата.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Това говоря - за нормални потребители не им пука. За такива като мен има значение особено когато говорим за сървъри и техните настройки. Я пробвай да хостнеш нещо и да ползваш динамичен IP. На регистрара му отнема ден-два докато всички DNS сървъри разберат за новите настройки. Друго: когато сложиш ограничение да се гледа нещо от определени IP-та после като ти се смени е болка в г.з. да променяш отново и отново кое е твоето IP.

И на това му се намира разрешение. Предполагам, че под "регистрара" имаш предвид www.register.bg ?

Ползвай DNS-сървър, който поддържа динамични домейни, напр. http://www.everydns.com/

За ограниченията, може би ще трябва да се потрудиш за написването (или намирането) на подходящи скриптове.

 

В крайна сметка ставаше дума защо за някои статичните ИП-та са по-удобни, а не че ако се наложи да е на доставчик с динамични такива, няма изобщо да може да си върши работата.

В крайна сметка, който държи на статичен IP-адрес, да избере друг тарифен план. Още 17 лв. отгоре и това е . . .

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

Динамичните днс-и се ъпдейтват на секундата. Що се отнася до предоставяне на услуги, убеден съм, че в договора ти изрично пише, че нямаш това право. А за ограниченията, вече писах, че съм съгласен. Ако става въпрос за пробички, спокойно може да го хостнеш на дядомраз.динаднс,орг

Link to comment
Share on other sites

плащаш 24.90 щеш, нещеш телефон ти си го плащаш.Дали ще го ползваш твоя воля :)

Тоя "модем" Voip е да си имаш и интернет и телефон по стъклената жица :)

Link to comment
Share on other sites

Ползвай DNS-сървър, който поддържа динамични домейни, напр. http://www.everydns.com/

 

Това с DNS сървъра го обясни на настройките на IIS и на някой и друг рутер които примат подобни забрани/разрешения само по IP адрес. И не не говорех за register.bg, въпреки че и те са в кюпа, а за www.1and1.com, netsol.com, godaddy.com и за още няколко подобни. Отделно да дадеш на някой услуга която е нещо като bai_ivan.homeip.net някак не звучи сериозно, не мислиш ли? Настрана че има много DNS сървъри които кешират информацията и ако промяната е станала преди 15 минути следващите няколко часа до ден може и да не се усетят и познай после кой ще е виновен че това което на хората им трябва всъщност е другаде но никой не може да го намери...

 

 

 

В крайна сметка, който държи на статичен IP-адрес, да избере друг тарифен план. Още 17 лв. отгоре и това е . . .

 

Именно! На който му трябва парите са последното нещо което ще гледа. И 10 пъти вече обясних че на нормалните потребители не би трябвало да им пука кой точно им е IP адреса, даже биха били по-доволни ако се сменя - ето Midex сваляше разни неща от rapidshare.com и беше доволен на EK че като източи на даден адрес лимита за деня, рестартира модема и хоп ново IP и нови 10 файла за сваляне :)

Link to comment
Share on other sites

Отделно да дадеш на някой услуга която е нещо като bai_ivan.homeip.net някак не звучи сериозно, не мислиш ли?

Естествено, че е несериозно, но точно затова дадох линк към http://www.everydns.com/ защото позволява ползването на регистриран домейн да бъде с динамичен IP-адрес:

Dynamic DNS gives you the ability to control the 'A' record of your domains dynamically

Link to comment
Share on other sites

Естествено, че е несериозно, но точно затова дадох линк към http://www.everydns.com/ защото позволява ползването на регистриран домейн да бъде с динамичен IP-адрес:

Dynamic DNS gives you the ability to control the 'A' record of your domains dynamically

Този сайт предлага ли софтуер, чрез който автоматично да може човек да му каже новия си IP при смяна, или ръчно трябва да влизам в панела си там всеки път?

Че то във втория случай единственото предимство би било ако имам възможност да настройвам TTL-а си - нещо, което с един къстъм ДНС или аз да си го хостна, мога да направя.

И пак, мисля, че стана ясно кой какво имаше предвид за предимства и недостатъци, че темата се пооака малко.. :)

Link to comment
Share on other sites

Този сайт предлага ли софтуер, чрез който автоматично да може човек да му каже новия си IP при смяна, или ръчно трябва да влизам в панела си там всеки път?

Че то във втория случай единственото предимство би било ако имам възможност да настройвам TTL-а си - нещо, което с един къстъм ДНС или аз да си го хостна, мога да направя.

И пак, мисля, че стана ясно кой какво имаше предвид за предимства и недостатъци, че темата се пооака малко.. :)

На страницата, към която съм дал линк http://www.everydns.com/dynamic.php (на един клик разстояние беше) са посочени perl и windows-клиенти за автоматичен ъпдейт.

Link to comment
Share on other sites

На страницата, към която съм дал линк http://www.everydns.com/dynamic.php (на един клик разстояние беше) са посочени perl и windows-клиенти за автоматичен ъпдейт.

Абе така и така ос*ахме темата....

 

"we recommend no quicker than once every two hours, and please not at the hour or half-hour."

 

Хубу, ама то дето интервала ще е 2 часа , то и 1 ден , все тая, нали не е примерно минута, та веднага да се хване промяната.. па и се ползва Task Scheduler щото не е като да седи в трея и да следи!

или ще кажеш че няма пълно щастие. Има ама с разни като dyndns.цом, които веднага ти променят адреса щото има програмка, която винаги работи.. ама е алабала.дънднс.цом или подобна.

Айде да не продължаваме, че чак аз се изчервявам вече от спама тука :lol:

Link to comment
Share on other sites

Пропускате момента че някои неща не са безплатни. 1 път за домейна втори път за днс-а, трети път за друго, то аз да взема да си платя за статичен IP, май май :) Абе ще стигнете до това което говоря и ще се убедите че някои неща не са случайно така но междувременно може да изпишем 1-2 страници.

 

Настрана че не навсякъде може да се въвежда друго освен IP адрес така че ако не може да се пише друго си прецакан отвсякъде. Що изобщо спорим, за някои неща може и така за други просто няма начин или е толкова сложно, неприятно, тромаво или просто бавно че пак не е удачно да си с динамичен адрес.

Link to comment
Share on other sites

...

Настрана че не навсякъде може да се въвежда друго освен IP адрес така че ако не може да се пише друго си прецакан отвсякъде. Що изобщо спорим, за някои неща може и така за други просто няма начин или е толкова сложно, неприятно, тромаво или просто бавно че пак не е удачно да си с динамичен адрес.

Още повече след като все пак има доставчици които ти дават статичен реален IP независимо от тарифата.

А защо кулбокс изобщо ги сменят, аз не знам.

Наистина спорът е излишен. А като си помисля, че просто попитах колко често се сменят, и съм благодарен, че имаше толкова мнения по въпроса, сигурно и на други ще са полезни.

Link to comment
Share on other sites

..... Отделно да дадеш на някой услуга която е нещо като bai_ivan.homeip.net някак не звучи сериозно, не мислиш ли? Настрана че има много DNS сървъри които кешират информацията и ако промяната е станала преди 15 минути следващите няколко часа до ден може и да не се усетят и познай после кой ще е виновен че това което на хората им трябва всъщност е другаде но никой не може да го намери...

....

 

да хостваш услуга на домашен интернет ми е поне 2 пъти по-несериозно :punk

не виждам за какво е цялото мрънкане.... bai_ivan.homeip.net ти е най-малкия проблем в случая :D

хората са измислили colocation и наети сървъри.... ;)

Link to comment
Share on other sites

А офис? Отделно това за което говорех са по-скоро сървъри и рутери на които единствено IP можеш да зачукаш на разни места (примерно филтър по IP кой да има достъп и кой да няма) но не и в друг вид.

 

Отделно development сървър не виждам нищо лошо да е хостнат на такава връзка и клиентите да виждат разни неща.

 

За colocation-a си прав, само че нали се сещаш че 1во разходите се увеличават и 2ро особено за dev server малко неприятно става ако трябва да се бърника нещо хардуера...

 

И къде видя мрънкане? Говорех за това кога е неприложимо ползването на услуги като dyndns.org, които между другото имат програмка която стои и се усеща когато ти се смени IP-то и тогава праща на сървъра че има промяна, можеш също така да прехвърлиш DNS-ите на собствен domain при тях и някои да са динамични други статични и прочее. за около $30/година става дума, но това няма да помогне във всички случаи.

Edited by djadomraz
Link to comment
Share on other sites

А офис?

Oфиса да си работи на бизнес-тарифа, а не да се опитва да минава тънко като домашен потребител. По мое мнение вариантите са достатъчно, за да може всеки потребител да избере тарифа според своята "черга".

 

За няколкото месеца, през които ползвам услугата на два пъти съм хващал спиране (или блокиране) на DHCP-сървъра(ите) и съм се обаждал на съпорта. Може би след рестарта за някои потребители са се сменяли IP-адресите.

 

Това, което в момента ме вълнува повече е:

- кога ще бъде пусната IP-телевизия;

- колко и какви канали ще се излъчват;

- какви ще са сет-топ-боксовете;

- ще може ли да се гледа на компютър без сет-топ-бокс;

- ще има ли HD-канали;

- ще се излъчват ли някои SD канали на 50fps(60fps) - напр. спортните;

- ще могат ли да се включват няколко приемника.

. . . и разбира се колко ще струва всичко това . . .

 

Дали някой има информация за тези въпроси?

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

А офис? Отделно това за което говорех са по-скоро сървъри и рутери на които единствено IP можеш да зачукаш на разни места (примерно филтър по IP кой да има достъп и кой да няма) но не и в друг вид.

 

Отделно development сървър не виждам нищо лошо да е хостнат на такава връзка и клиентите да виждат разни неща.

 

За colocation-a си прав, само че нали се сещаш че 1во разходите се увеличават и 2ро особено за dev server малко неприятно става ако трябва да се бърника нещо хардуера...

 

И къде видя мрънкане? Говорех за това кога е неприложимо ползването на услуги като dyndns.org, които между другото имат програмка която стои и се усеща когато ти се смени IP-то и тогава праща на сървъра че има промяна, можеш също така да прехвърлиш DNS-ите на собствен domain при тях и някои да са динамични други статични и прочее. за около $30/година става дума, но това няма да помогне във всички случаи.

то затова се казва "IP" филтър :) какво друго да зачукаш :)

незнам за какви рутери става дума , но можеш примерно един range от IP-та да лепнеш ...

.../27 например каквито подмрежи ползват ITD

за development става да , зависи от девелопмента :)

ако е по-сериозна работата и пазиш примерно сорс код

сигурноста на colocation-a си заслужава 10x парите...

ако ти потрябва се обади ;) :)

Link to comment
Share on other sites

Хем сме прави и 3мата хем продължаваме да спорим но пък интересни неща си казваме, нали? :)

 

Винаги може да се намери и друг начин, това е ясно. Мисълта ми е, че понякога е по-удобно да е статично IP-то, като plameni, не съм обърнал внимание кой от клиентите на ITD е на статично IP и кой не - говорех единствено за това кога е за предпочитане да имаш статично IP а не има ли смисъл да се минава с Хлв/месец по-тънко и как...

 

paffz - разрешаването за всички от мрежата на ITD или кой да е друг доставчик никога не е било добра идея защото ако нещо не е ограничено до конкретен човек то не е ограничено изобщо.

 

paffz, за сериозен хостинг има сериозни дейтацентрове а не разни мазетата и стаи отделени за целта. Ако ще правя нещо дотам сериозно ще е примерно тука: http://www.intelenet.net/virtualTour - ако не ме лъже паметта мястото е горе-долу същото по размер като магазин на Метро :) Ако ми говориш за colocation от този тип, пиши ми на лични.

Link to comment
Share on other sites

Хем сме прави и 3мата хем продължаваме да спорим но пък интересни неща си казваме, нали? :)

 

Винаги може да се намери и друг начин, това е ясно. Мисълта ми е, че понякога е по-удобно да е статично IP-то, като plameni, не съм обърнал внимание кой от клиентите на ITD е на статично IP и кой не - говорех единствено за това кога е за предпочитане да имаш статично IP а не има ли смисъл да се минава с Хлв/месец по-тънко и как...

 

paffz - разрешаването за всички от мрежата на ITD или кой да е друг доставчик никога не е било добра идея защото ако нещо не е ограничено до конкретен човек то не е ограничено изобщо.

 

paffz, за сериозен хостинг има сериозни дейтацентрове а не разни мазетата и стаи отделени за целта. Ако ще правя нещо дотам сериозно ще е примерно тука: http://www.intelenet.net/virtualTour - ако не ме лъже паметта мястото е горе-долу същото по размер като магазин на Метро :) Ако ми говориш за colocation от този тип, пиши ми на лични.

 

xexexex , то има и мазета и мазета :lol: :punk

да ако ще конкурираш goоgle ще ти трябва нещо такова :)

за IP-тата става въпрос само за 30-тина адреса от въпросния събнет

не за цялата мрежа на ITD :beerchug

Link to comment
Share on other sites

xexexex , то има и мазета и мазета :lol: :punk

да ако ще конкурираш goоgle ще ти трябва нещо такова :)

за IP-тата става въпрос само за 30-тина адреса от въпросния събнет

не за цялата мрежа на ITD :beerchug

 

Говорех да си сложа сървър в такъв data center, не да го купувам целия :) Пък мазетата са си мазета - защита от природни бедствия = 0. Отделно че UPS-и ако има ще държат малко а за генератори не смея да си мечтая. Поправи ме ако бъркам в предположенията си... Настрана че раковете ги бара всеки успял да влезе там. На онзи datacenter не си видял вратата но беше като на трезор - половин метър желязо!

Link to comment
Share on other sites

Говорех да си сложа сървър в такъв data center, не да го купувам целия :) Пък мазетата са си мазета - защита от природни бедствия = 0. Отделно че UPS-и ако има ще държат малко а за генератори не смея да си мечтая. Поправи ме ако бъркам в предположенията си... Настрана че раковете ги бара всеки успял да влезе там. На онзи datacenter не си видял вратата но беше като на трезор - половин метър желязо!

 

Поправям те :P

 

а иначе извън темата :) никой ли няма инфо дали ITD ще пускат ТВ ?

и защо пускат VoIP сапунерката в bridge mode и всичко минава през нея

след като на медиа конвертора двата порт-а са bridge-нати ? :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

  • Midex changed the title to JoyDay на Cooolbox
  • Veno changed the title to Cooolbox

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...