Jump to content
BulForum.com

Помощ при избор на лаптоп


beku

Recommended Posts

MSI само лошо съм чувал и виждал. Просто сглобката е под всякаква критика и...имаш чувството, че ще ти се разпадне в ръцете.

 

HP естествено.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 128
  • Created
  • Last Reply

специално това HP е:

- с малко Оперативна Памет

- някаква ОС, дето аз лично не бих ползвал

- слаба батерия

--------

Преди 2 години имах същата машина за около 1 месец...

За онова време беше направо супер - непобедима в този ценови клас

 

Събери още 100-150лв и вземи Асус

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Помогнете ми да си избера лаптоп.Нещо за около 1000-1100лв и фирмата от която най евтино може да си го взема.Може да ми дадете и линк.Ще ви бъда много благодарен правя услуга на приятелка.

Link to comment
Share on other sites

имам един въпрос относно тези mini notebook дето са като asus eee ... та, интересно ми е кое е по-важно при тези машинки - да е с по-голям хард или с по-добър процесор?

щото сега гледам един asus за 410 лв., който е с intel atom n270, но пък е с тези малките solid-state drivе и е 8gb ... докато повечето, които са с "нормални" хардове от 80gb до 160gb са със celeron 353, който е работи на 900mhz (atom работи на 1,6ghz)

примерно ще се използва за интернет, офис програми (word, excel), музика и филми .. та по-голям хард или по-добър процесор? :)

Link to comment
Share on other sites

не се води мини notebook a netbook

 

единствено Samsung NC20 и eeePC 1000H(E) стават за нещо

 

но Самсунг не ти препоръчвам.

 

колкото до хардовете. SSD са малки, скъпи, но супер бързи и по-надежни. За музика и филми SSD не!

Link to comment
Share on other sites

не се води мини notebook a netbook

 

единствено Samsung NC20 и eeePC 1000H(E) стават за нещо

 

но Самсунг не ти препоръчвам.

 

колкото до хардовете. SSD са малки, скъпи, но супер бързи и по-надежни. За музика и филми SSD не!

да, ама този eeePC 1000H е над 700 лв., а при избора на такива според мен определяща е цената. поне за мен, щото 700 лв. се доближава много повече до цената на един стандартен лаптоп, отколкото на тези дребните.

Link to comment
Share on other sites

Защо мислиш така? Би ли пояснил че ми стана любопитно защото аз явно изтървам нещо...

Единственото, заради което би могъл да го каже, е заради обема - излиза прекалено скъпо да ползваш SSD за неща, за които ама никак не ти е необходимо да са толкова бързи (филми, музика), в същото време са достатъчно обемисти, че да те вкарат в дългове до живот ако искаш да си запазиш на такова колекцията от филми :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

а бе, едва ли някой ще тръгне да складирва цялата си колекция от mp3-и и филми (особено като сега можеш да стриймваш при добра интернет връзка) ... дори и с някоя флашка, пак се решава проблема. 1-2 филма като резерв, 3-4 серии от любимия сериал, малко музика ... напълно достатъчно, а и както казах - винаги можеш да си ги свалиш или прослушаш от мрежата. нещата вече се ориентират все повече като интернет базирани, отколкото като "локални" :)

Link to comment
Share on other sites

Странно тогава, като се има предвид как хората купуват все по-големи дискове, слагат все повече физичсеки дискове и вече не е изключение, а по-скоро правило, да срещаш хора с по 3-4 терабайта пространство на машината си :) .

При средна цена от около 1200 лв на FullHD телевизор (и падат), и един 1080p филм бидейки средно 10 GB!, човек би искал да си свали 5-6 филма, дет се вика да отиде при познат или приятел, който или няма интернет, или е с по-бавен, или просто комфорта да НЕ сваляш баш в момента, когато ще гледаш филмите, по няколко десетки GB.

Колкото и да са бързи мрежите днес, тия неща си изискват доста време да се свалят, не винаги има сийдъри, не винаги имаш и търпението няколко часа да чакаш за нещо по-голямо. Сметката показва, че при цената на дисковете вече, е по-изгодно да имаш един голям storage, и да държиш неща, които в обозримо бъдеще смяташ, че ще ползваш.

За музиката също - далеч по-удобно и лесно е да организираш в плеъра си плейлисти и музика, която слушаш в различни моменти, отколкото ВСЕКИ път да точиш през мрежата нещо си, дори само за да чуеш първите секунди и да решиш дали да го слушаш, къде е тоя storage с хиляди песни, които НА ТЕБ ти харесват, събрани, подредени, и винаги достъпни, с един клик? Няма такъв.

Преди имаше нещо такова с варезите, но дори там не бяха подредени според Твоя вкус и да имаш плейлист, който винаги да ти е подръка. Сега с торентите, си е сложно, а така 2-3 клика и вече слушаш.

Да не говорим когато си с лаптоп извън дома, с бавен и скъп wireless, някъде в хотел/хижа/село.

Мога да измисля поне още 10 причини, поради които хората се запасяват с огромни пространства засилващо се напоследък :) .

 

Че един терабайт вече е под 250 лв. Скоро ще паднат и под 200.

 

А ако бастисат повечето тракери, за което подочух наскоро? Ко прайм тогава :)

Link to comment
Share on other sites

А ако бастисат повечето тракери, за което подочух наскоро? Ко прайм тогава :)

 

за мен тракерите не са мерило за p2p, но тъй като повечето се научиха на тях, си мислят че контента започва и свършва с тях ... от което губи наистина самата идея за споделяне.

колкото до големите размери и т.нар. HD, явно ти гледаш това, което пускат по тракерите и не си запознат с нещото наречено haldcd (наскоро бях качил един филм в подобен "формат" в тукашния тракер). качеството зависи все повече от library-то, което се използва за компресия, а в бъдеще ще излизат все повече, които ще оптимизират видео и аудио потока откъм обем. другото е маркетингова стратегия от страна на сони за техните blue-ray, които все с нещо ще трябва да се пълнят и ще ни убеждават, че размера е определящ за това, което получаваш ;) ... ама разни хора, разни предпочитания, разни разбирания. едни са маскималисти, други не са ... та, така.

 

между другото отклонихме се от темата :)

мисълта ми беше, че не бих дал повече от 500 лв. за такъв лаптоп, а в този ценови диапазно трябва да избереш - или по-добър процесор и по-малък хард или по-слаб процесор и по-голям хард.

Link to comment
Share on other sites

Въпрос на гледна точка. Има доста хора, още си мислят, че 700МБ xvid рипове са много качествени.

Освен това имах предвид H264 компресията (.mkv), а не директното bluray съдържание.

В момента има ли по-качествен рип формат от този?

Пък и дори 720p (като по-многобройни все пак от 1080) са около 4.5GB парчето. Все си мисля, че много малко хора вече са на CRT монитори/телевизори, при цената на един 32" 1366х768 - за около 6-700 лв вече се намират - смешно е.

За монитори да не говорим, един 20" 1680х1050 се намира за супер смешни цени вече.

Аз лично от поне 2 години не съм гледал и един филм в xvid (700 МБ или нещо такова, дори до 2ГБ).

На 32" ТВ разликата е потресаваща и не бих си тормозил зрението с боклуци, след като вече се качват много 720п.

 

За тракерите - няма кво се лъжем, замунда и арена за повечето хора си остава мястото, от което се снабдяват с филми особено. Хора, които нямат по цял ден време да поддържат коефициенти в по 20 тракера. Маниаци дето имат рег. в 20-50 тракера винаги ще се намерят.

 

Но всичките тези пояснения нямат особена връзка в случая с storage-a. ;)

 

Зависи един лаптоп за какво се използва, много ясно че ако имаш само едно SSD 8 GB, няма си държиш филмите на него. Всеки решава за себе си, това според мен е лесната част.

Link to comment
Share on other sites

Както и да го гледаш ssd цена за GB е много висока

Като единственото им преимущество, поне на масовите засега модели, е аксес тайма от 0.2ms срещу 10-тина средно и нагоре, за хардовете.

Трансфера им е почти колкото на хардовете, макар че хардовете, дори тези с 120МБ/с рекламиран трансфер, го имат само по ръба, навътре падат до и под 80 МБ/с. Но е на кантар трансфера.

SSD засега за десктоп има смисъл само за системен дял за да е бързо зареждането на програми и т.н.

Но с Vista и нагоре, и техния superfetch, от който аз лично съм много доволен, дори за системен дял нямат особен смисъл, поне на тази цена.

С Server 2008 ръгаш 8 или нагоре GB RAM и забравяш за аксес тайм и всичко, освен за работните файлове и всичко останало, с което се работи на машината, и което не го лови много кеша :bgrin:

 

За лаптоп си има смисъл по отношение на тегло, и устойчивост на удари и т.н.

Разбира се и надеждността, и консумацията.

И пак се опира до цената.

Link to comment
Share on other sites

Препоръчвам ти да си обновиш инфото за скороста на трансфер при ссд-тата :) също има значение и дали са SLC или МLC.Другия момент е че ако следиш ссд-тата малко повече ще видиш за напредвад адски бързо и цените падат но има време докато стигнат поносими за нас цени :)

Link to comment
Share on other sites

Препоръчвам ти да си обновиш инфото за скороста на трансфер при ссд-тата :) също има значение и дали са SLC или МLC.Другия момент е че ако следиш ссд-тата малко повече ще видиш за напредвад адски бързо и цените падат но има време докато стигнат поносими за нас цени :)

Следил съм аз наскоро по въпроса :) .

Знам, че има екземпляри и по 512ГБ, и с по над 250 MB/s трансфер.

На съответните космически цени! ;)

Затова споменах масовите, едва ли някой нормален човек ще отдели 5-цифрени суми за такива неща в момента, освен ако не е кредитен милиаРдер :bgrin: .

Виж какво се продава масово, аз гледам примерно в ресет/джар и т.н.

Link to comment
Share on other sites

Има и по-евтини варианти на оцз които са 200мб/с read 150мб/с write :) MLC.Аз въобще не гледам наще фирми по простата причина че те няма да се юрнат да внасят много ссд-та и също добре си знаят че броя на хората които ще си купят ссд-та е много малък.Няма смисъл да спорим за глупости тук :) мисля че сме единодушни че на този етап ссд-тата са скъпи даже прекалено скъпи

 

Link to comment
Share on other sites

Да :)

Освен това дори с 200 MB/s трансфер, не е нещо, което с 2-3 диска в RAID на МНОГО по-ниска цена не може да се постигне. Колкото до аксес тайма, пак да си кажа, с Vista/2008 и доволно много рам, както се кешира до целия размер на свободната памет (при мен кеша средно седи към 4.5GB постоянно), остава достъпа до работните неща, където аксес тайма не е чак толкова критичен :) .

Link to comment
Share on other sites

Понеже чета xtremesystems форум-а, а там има хора с възможности и гледам че и там доста се въздържат да купуват ssd-та и причината е понеже технологията е нова и продължава да се развива доста бързо

Link to comment
Share on other sites

Колебая се при избор на лаптоп в груб диапазон някъде ~1000$. Ще се използва от студент (така че ще е добре да се събира в раница) основно за работа със снимки, текст и интернет по кафета/градинки. Естествено, че и някое и друго филмче ще се гледа на него чат-пат :) Гледах и харесах едни моделчета на apple, но ми се сториха по-скъпи от win-базираните със същите параметри.. съвети?

Link to comment
Share on other sites

Гледах и харесах едни моделчета на apple, но ми се сториха по-скъпи от win-базираните със същите параметри.. съвети?

 

3х като цена... отделно мишката има само 1 бутон... чак толкова пари за едната гъзария е излишно според мен.

 

За красиви гледай Sony... иначе най-убийствения лаптоп за мен е Lenovo X300 - малък, лек, здрав и мощен...

 

Аз бих разгледал някой и друг DELL - поне екрана може да се избере да не е стандартния ами примерно с малко по-робра разделителна способност.

 

За няколко модела на HP четох неприятни неща за забиване и че даже смяната на дъното оправя проблема временно а както сме в БГ даже няма да го сменят ако изобщо запали...

 

Иначе ако няма да играеш даже някой celeron/2ghz ще ти свърши работа а цената е доста под $1000.

 

Моя съвет е да вземеш нещо 14 или 15" от по-леките защото ако ще го събираш в раница всеки килограм се усеща след 30 мин носене на гръб. Леново имаха разни с титаниево покритие ужким да не се драскат но аз не бих сложил ключовете си вътре в раницата заедно с лаптопа освен ако не са добре разделени от някаква преграда.

Link to comment
Share on other sites

MSI само лошо съм чувал и виждал. Просто сглобката е под всякаква критика и...имаш чувството, че ще ти се разпадне в ръцете.

 

HP естествено.

 

Да ти кажа, че MSI са уникално здрави. Лично моят е ЕХ600 падна от 1.5 м височина горе-долу на мраморни плочи в апартамента и ми се пукна само горният капак, нищо му няма. Абсолютно нищо, това когато стане с друг лаптоп ела ми се обади. Сега имам чисто нов 620 и еникален лаптоп. Просто по-добро няма. Лично съм ползвал ХП и моят съвет е да се бяга от тази марка. Ако избирате лаптоп, първо обърнете внимание на следното нещо, а то е сервизна база, производителност, цена. Аз бих ви подредил следните марки:

1. MSI

2. Toshiba

3. Asus

4. Acer,

5. Dell (хубави лаптопи, но за Българският пазар не са подходящи)

6. Sony, за тях много да пиша.

Link to comment
Share on other sites

Да ти кажа, че MSI са уникално здрави. Лично моят е ЕХ600 падна от 1.5 м височина горе-долу на мраморни плочи в апартамента и ми се пукна само горният капак, нищо му няма. Абсолютно нищо, това когато стане с друг лаптоп ела ми се обади.

 

Много зависи как е паднал. Ако е паднал на някой от ъглите си даже пластмасата да беше останала здрава, матрицата си заминава моментално. Пробвай следващия път да го изпуснеш така :)

 

DELL - много съм доволен от сервиза на Прогрес но може пък да съм изкарал късмет знам ли... аз от DELL съм доволен.

 

Lenovo има един приятел и е трепач отвсякъде. Верно малко ръбат изглежда но стабилен и солиден. А за 15.4 инча разделителна способност от 1920х1200 си е повече от добре. Гарантирам всичко му се вижда и на мен поне не са ми дребни буквите.

 

 

 

Legop4o, разгледай www.laptop.bg - много приятен сайт според мен

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...