Jump to content
BulForum.com

Помощ при избор на лаптоп


beku

Recommended Posts

mitak, брутално много бъркаш понятията. 8400 е отделна дедикейтед карта. Това, че шерва с РАМ-а означава, че ако случайно даден апликейшън изисква повече рам от колкото има on-board, тя ще използва компютърния рам (turbo cache технологията на нвидиа). Това дето си го написал, че била вградена и как ставала 64битова шината са пълни глупости с извинение :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 128
  • Created
  • Last Reply
mitak, брутално много бъркаш понятията. 8400 е отделна дедикейтед карта. Това, че шерва с РАМ-а означава, че ако случайно даден апликейшън изисква повече рам от колкото има on-board, тя ще използва компютърния рам (turbo cache технологията на нвидиа). Това дето си го написал, че била вградена и как ставала 64битова шината са пълни глупости с извинение :)

Всъщност от 4асти си прав , 7400 ползва само и изцяло системна рам , а 8400 в пове4ето слу4ай има отделна рам + турбо кеш , но се среща и в варианти в който си ползва само системна рам ....лошото в слу4ая е 4е си има 64-битова шина към паметта , което зна4ително спъва пройзводителноста и !

Link to comment
Share on other sites

http://www.offex.bg/showproduct-4009.html

Dell Inspiron 1525

 

процесор: Intel® Pentium® dual-core T2330 1.60GHz/533MHz

дисплей: 15.4"" WXGA

памет: 1024MB DDR2

хард диск: 160GB (5400RPM) SATA

оптично устройство: DVD+/-RW

видео: 256MB nVidia® GeForce® 8600M GT

10/100Mbps, WLAN 802.11a/b/g; Bluetooth, Camera 2.0MP

софтуер: DOS

 

Гаранция: 3 години

 

цена: 1222 лв.

... имайки в предвид картата, това също мисля, че не е лошо избор ... а и dell си е марка отвсякъде, 3 год. гаранция ... само операционна система дето няма

а бе, имам чувството, че много от тези "модерните" вериги за офис техника не знаят к'во продават ... ся го потърсих тоя лаптоп и гледам, че видеото е GMA X3100, а не както беше преди 8600M ... сигурно хората са се позаинтересували дали наистина този лаптоп за тея пари е с такава карта и е излезнало, че "е допусната грешка" :lol:

Link to comment
Share on other sites

Не бе тая серия е с 8600. На сайта на Дел видях... или беше 8400

е, то доста от продаванаите модели у нас на сайта на производителя са я с различен процесор, я с различен чип на видеото ... въпроса е, че тези бяха посочили едно преди време, а сега е друго

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Момчета!Имам нужда от съвет :D .И аз ще си взимам лаптоп,но съм доста поизостанал с хардуера последно време и имам нужда от съвет:какъв лаптоп ще ми препоръчате за около 1200-1300-1400 лева макс?Прочетох темата и останах с впечатлението,че Toshiba и Asus предлагат най-добрите модели от този клас?На "първо четене" си харесах този

http://www.technomarket.bg/product_detail....uct_id=09036154

 

http://www.technomarket.bg/product_detail....uct_id=09034504 и този,но защо е с 200 лева по-скъп а процесора му е по-слаб?? ;) :wacko:

 

И този ми е фаворита http://www.technomarket.bg/product_detail....uct_id=09035960 .

 

Лаптопа ще се използва от ученик ( и студент след някоя друга година(демек от мен :lol: ) ) .Ще го натоварвам основно с игри-не съм някакъв страстен геймър и не държа да играя всичко на Hight резолюция-просто новите заглавия да ми тръгват поне на Normal или Medium близката година-две :unsure: .

Link to comment
Share on other sites

По-скъп с по-слаб процесор е, защото е по-нова технология (по-скоро е излезнал и на пазара), а и като гледам скоростта на шината е по-добра, което би подобрило цялостното държание на машината. Не знам колко е Л2 кеша на първия лаптоп, това съм забелязал оскъпява доста и с право.

 

Както и да е, аз само да ти кажа, че нито един от тези компове, които си избрал, няма да може да удовлетвори изискванията на един геймър. Ако ти трябва нещо за игри търси dedicated Video, иначе доста трудно. Ти чак 2 години искаш да играеш с този комп нови игри - няма начин как да стане.

Link to comment
Share on other sites

По-скъп с по-слаб процесор е, защото е по-нова технология (по-скоро е излезнал и на пазара), а и като гледам скоростта на шината е по-добра, което би подобрило цялостното държание на машината. Не знам колко е Л2 кеша на първия лаптоп, това съм забелязал оскъпява доста и с право.

 

Както и да е, аз само да ти кажа, че нито един от тези компове, които си избрал, няма да може да удовлетвори изискванията на един геймър. Ако ти трябва нещо за игри търси dedicated Video, иначе доста трудно. Ти чак 2 години искаш да играеш с този комп нови игри - няма начин как да стане.

Нали затфа съм нооб :wacko: .Та става въпрос,че не съм зарибен геймър-по скоро рядко разцъквам някоя игрица от рода на NFS или GTA(не като Crysis :wacko: ) .Ставаше въпрос за самите модели лаптопи-как са като конфигурация и дали бих карал с тях поне 2-3 години без да започнат да ми насичат на Photoshop-a :lol:

Link to comment
Share on other sites

Нали затфа съм нооб :wacko: .Та става въпрос,че не съм зарибен геймър-по скоро рядко разцъквам някоя игрица от рода на NFS или GTA(не като Crysis :wacko: ) .Ставаше въпрос за самите модели лаптопи-как са като конфигурация и дали бих карал с тях поне 2-3 години без да започнат да ми насичат на Photoshop-a :lol:

С тези видеокарти, които си показал ще можеш да играеш примерно

НФС Карбон на най-ниската резолюция и всичко на LOW settings

 

Това ти казвам...

 

тук примерно процесора е малко слаб, но видеото е доста по-добро. Ама е MSI...

http://www.technomarket.bg/product_detail....uct_id=09038799

 

Vij : http://www.technomarket.bg/product_detail....uct_id=09039231

http://www.technomarket.bg/product_detail....uct_id=09037957

Link to comment
Share on other sites

Преди 10 дни си взех от Метро един Acer Extensa 5620G на цена в брой 1139 лв. Сега гледам го няма същия модел, изкарали са модификация с вградено видео и 120 ГБ хард, без някои екстри за 960 лв. Мисля, че моя модел го има из е-магазините на близка цена. Според мен си струва парите и е по-добро от изброените от теб модели.

Също имаше един Benq Joybook в Технополис на цена под 1000 лв.

Link to comment
Share on other sites

Прочетох темата и останах с впечатлението,че Toshiba и Asus предлагат най-добрите модели от този клас?

 

Ха откога пък Toshiba и Asus почнаха да правят най-добрите лаптопи. За цена/качество към момента моите впечатления са че Dell предлагат неща които другите не могат при това на прилични цени.

 

Особено пък в сравнение с дърварите от техномаркет. Я погледни в мултирама, а след това си направи труда да се свържеш с ЦАПК Прогрес или Index Bulgaria и разпитай за тези пари какви модели на DELL могат да ти предложат. Подобен на тази toshiba първата която си показал (ако не се бъркам нещо разбира се но като гледам параметрите беше нещо такова) един приятел донесе на брат си от щатите някакъв DELL за цена около $600-700 като екрана беше по-добър а не този WXGA.

 

Специално това WXGA (1280х768) видя ли го буквално ми се присира.. честно. Моя е 1400х1050 SXGA и нищо по-малко не искам да чувам. 1680х1050 е ок, за 15" лаптопи има няколко модела на HP, IBM(Lenovo) и DELL с разделителна способност 1920х1200 - изобщо не са дребни буквите освен ако не си недоскиф нещо, аз специално идеално се чувствам.

 

Най-свестните са на Lenovo наистина обаче за сериозните им модели под 3000лв не очаквай да ги намериш... И все пак потърси сериозно другаде, обади се на стемо и не знам кой се занимава последно с IBM/Lenovo, както и на Прогрес и Индекс и виж какви оферти ще ти дадат за DELL-овете... Но тошиба или асус и още по-малко Fujitsu Siemens и ACER не са правилните марки лаптопи, колкото и да се напъват с рекламите и дизайна на лаптопите си...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Смятам да си взимам лаптоп за около 1000 кинта (около 750$),но не от тук,а чрез приятел в САЩ който ще си идва скоро.Засега не съм се спрял на конкретен производител,въпреки че DELL ми харесват като цена/качество/производителност.

Интересуват ме кои са най-евтуините сайтове за пазаруване онляйн на такава техника.За сега съм се спрял на Best Buy и по мое впечетление продават най-евтино.

 

Като конкретни модели съм се спрял на този ,но има няколко недостатъка- обема на хард диска и екрана .Тази марка ми е напълно непонятна,но явно в САЩ е небезизвестна и има нелоша репотация.

Голяма ли е разликата между AMD Turion 64 Х 2 и intel Core 2 Duo 5XXX,понеже има нелоши модели и с процесори на АМД.

Също по отношение на видеото- компютъра няма да се ползва за игри ,но все пак ме интересува спрямо видео картите за настолни компютри къде седи това X3100.

Също какво бихте предложили вие.Компютъра ще се ползва от студент предимно за чертежи,протоколи,интернет,приложен софтуер.....

 

Също нещо доста важно - като си взема лаптоп от САЩ ще мога ли да избирам с какво захранване да бъде 110/220 волта и може ли да се ползва зарядно то друг лаптоп или задължително тярвба да е си същата марка?

Link to comment
Share on other sites

Сестра ми си беше взела от Bestbuy Gateway Turion 64Х2 и т.н. Вече 2 години и не е мръднал. За зареждане просто се използва едно трансформаторче за няколко $. Батерията му държи още към 2-3 часа. Използва го предимно за чертежи и не е имала проблем. Може да гледаш да не е вградено видеото. Също е хубаво човека, който ти го купува да го тества поне няколко дни, ако даде дефект веднага ще ти го сменят...

Link to comment
Share on other sites

Смятам да си взимам лаптоп за около 1000 кинта (около 750$),но не от тук,а чрез приятел в САЩ ..........

 

Вероятно ще пропусня някой от въпросите ти но:

 

1. Вземи си DELL - тука имат сервиз и са доста разбрани (поне ЦАПК Прогрес) - на мен ми смениха монитора и го минаха като гаранционен нещо и го платих на половин цена хем повредата беше от изпускане

 

2. Поръчай си го от сайта на dell: www.dell.com - обикновено имат и промоции и може още леко да смъкнеш цената от нормалната и най-хубавото е че може да си го customize-неш както ти е кеф. Като стигнеш до този момент гледай да вземеш малко по-хубава матрица - примерно 1400х1050 а не мизерните 1280х800 - монитор не се сменя лесно а за $100тина отгоре е голям плюс - поне за мен

 

3. Това с контактите не е никакъв проблем - има преходници а импулсните захранвания на лаптопите работят на всякакъв волтаж от 110 до 250 волта без да им мигне окото, само трябва да успееш да го навреш в контакта а подобни джаджи има навсякъде и струват стотинки (макс. 2-3 лв)

 

4. BestBuy въпреки че са големи и относително евтини не са НАЙ-евтините магазини - ползвай pricegrabber.com за да се ориентираш кое как върви и в останалите големи вериги (гледай тези специалните над чертата)

 

5. Да, gateway изобщо не са безизвестна марка и се учудвам че не си ги чувал и да стабилни са, но за лаптоп ако ще говорим - най-стабилни бяха IBM (сега Lenovo) но по-сериозните модели да с доста сериозни цени

 

6. Аз съм привърженик на Intel но това е абсолютно субективно, просто преди 10тина години имах проблеми с някакви шантави драйвери които се проявяваха на компютри с AMD процесори, оттогава доста вода извече но аз съм останал с горчив вкус в устата... но относно процесорите гледай да не вземеш някой не-Мобилен процесор защото ще ти хаби батерията за нула време, моя лаптоп е с Centrino/1.4 (модел отпреди 4 години някъде) но съм доволен как работи - верно игри не играя.... всичко зависи за какво го ползваш все пак но ако ще го разнасяш и ще го ползваш на батерия има 2 няколко много важни неща:

а) да е малък за да може да се носи в нормално голяма чанта а не куфари метър на метър

б) да е лек - поносиш ли го на гръб 2-3 часа 7кг се усещат кофти (освен ако не са в куфарче на колела или раница)

в) да му издържа батерията максимално дълго време - поне 2-3 часа, в противен случай мобилността ти е от един контакт до друг

 

7. Видеокарта която е с отделна памет е по-добре , но за въпросния ценови диапазон едва ли ще намериш нещо такова отделно че ако картата е нещо по-сериозно ще "изяде" от качеството на останалите компоненти.

 

8. Не знам какви чертежи ще правиш, но autocad не е от най-леките програми... за подобни неща 3D графики не ти трябват и в този ред на мисли каква да е видеокарта ще ти свърши работа, по-добре с по-слаба видеокарта (която в режим 2D няма да усетиш) но с повече памет и по-бърз диск - гледай диска да е 7200 оборота не 5400 (от друга страна 5400 оборотните са по-стабилни - ако ще го ползваш в движение в коли и влакове по-добре по-бавен но сигурен диск... то най-добре SSD - хем и скоростта им е главозамайваща но под $400 мисля че няма такива).

 

Дано съм ти бил полезен

Link to comment
Share on other sites

djadomraz благодаря за информацията,определно беше полезен!

За монитора съм съгласен ,но немога да отделя повече пари,даже сега съм задлажнял за да се впиша в ценовия диапазон до 700-750$.

Същото е положението и с 7200 оборотните хардове - ограничен съм от към бюджет.

За сега се спрях на тази машина Dell,утре ще проверя и в самия сайт на производителя какви са цените,но и тази в бестбай ме устройва.Единствения минус е може би 14" екран,но за толкова пари-толкос.Все пак с доставката и таксата става 765$,което е под 1000 лв.

Link to comment
Share on other sites

...

 

Почваш от тука и си го нагласяш да ти "уйдисва":

 

http://www.dell.com/content/topics/segtopi...;l=en&s=dhs

 

$699 точно при това с High Resolution, glossy widescreen 14.1 inch display (1440x900) [included in Price]

 

Казах ти да не гледаш изедниците от BestBuy но явно името им ти харесва. Айде пък ще имаш да черпиш ;)

 

-------------

 

Обърни внимание че разликата между 2та панела е само $50... заслужава ли си именно от това да икономисаш.

 

И между другото 14" ИЗОБЩО НЕ Е МАЛКО. Малко е когато си с 1280х800 режим. При 1440х900 нещата които виждаш на екрана са горе-долу като на 19" монитор. Верно по-ситни са но се виждат прекрасно. Ако искаш мога да ти покажа моя 14"-ов колко добре се вижда за да се убедиш сам.

 

За мен лаптоп максимум 15" трябва да е, нагоре става тухла и половина... т.е. определено не е лаптоп ами сериозен компютър който се мести от едно място на друго мааалко по-лесно защото няма ЧАК толкова кабели (то поне 1-2 кабела пак ще има)... но пък е с неудобна клавиатура а монитора определено няма да е с IPS, MVA или PVA матрица a ще си е обикновен TN...

Link to comment
Share on other sites

Гледах и цените в сайта на Dell,но както и да го смятам излиза по-скъпо.649 $ е базовия модел с Dual core процесор,1 GB RAM,120GB hard drive,без web камера.Като се сменят тези неща цената става над 900 долара за същата конфигурацията ,която бест бай предлага за 700.Не съм се влюбил в бест бай,но просто там ми се вижда най-евтино. :huh:

Link to comment
Share on other sites

Гледах и цените в сайта на Dell,но както и да го смятам излиза по-скъпо.649 $ е базовия модел с Dual core процесор,1 GB RAM,120GB hard drive,без web камера.Като се сложат тези неща от сайта на бест бай цената става над 900 долара.Не съм се влюбил в бест бай,но просто там ми се вижда най-евтино. :huh:

 

Потърси за промоционални кодове и DELL ще ти смъкнат допълнително от цената. Не знам колко но мисля че ще стигнат цената на BestBuy - просто малко време отдели за търсене.

Link to comment
Share on other sites

Какво ще рече промоционални кодове и къде да ги търся?

И отново благодаря за информацията! :)

Link to comment
Share on other sites

HP? Ето една примерна от Versatile Performance серията с Интел процесор

Components

 

* • Upgrade to Genuine Windows Vista Home Premium with Service Pack 1 (64-bit)

* • Intel® Core 2 Duo Processor T5750 (2.0GHz)

* • 15.4" diagonal WXGA High-Definition HP BrightView Widescreen Display (1280 x 800)

* • 3GB DDR2 System Memory (2 Dimm)

* • Intel® Graphics Media Accelerator X3100 - For Core 2 Duo Processors

# • FREE Upgrade to 160GB 5400RPM SATA Hard Drive from 120GB 5400RPM SATA Hard Drive!!

# • HP Imprint Finish (Radiance) + Microphone

# • 802.11b/g WLAN

 

за 699 долара, само екрана е с "лоша" резолюция. За мен е добра, аз бях свикнал преди на 1024х768 и 1280х800 бива, но ти си решаваш. Няма опция специално за този комп с по-готин екран.

 

 

Купони - http://www.currentcodes.com/

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 weeks later...

Стигам до извода, че няма по добър лаптоп от леново. Наскоро взета тошиба - предоволно екстри, но има някъв гаден keyboard flex и съответно чувството е, че бараш евтина играчка, а не е. Леновото пък все едно, че е правен от метал. Хипер здрава конструкция.

 

Вече съм доживотен фен на тази марка!

Link to comment
Share on other sites

Леновото пък все едно, че е правен от метал. Хипер здрава конструкция.

 

Не е "все едно" направо от това си е правено поне по-скъпите модели. На моя приятел екрана има някакви защитни неща от алуминий и титан, в корпуса има титан и т.н. Е верно лаптоп за близо 4к да са икономисали и да сложат евтина пластмаса е престъпление но като цяло IBM/Lenovo са стабили и мен това също ми харесва.

 

Гледах едни Fujitsu-Siement - натиснеш копче то цялата клавиатура подскача... Но всеки си с вкуса, на някои не им пречи а и 4к са много пари все пак.

 

btw. Apple и Sony също изглеждат стабилни (на сони поне по-високите модели) но и те са цифромания :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...