Jump to content
BulForum.com

Препоръка за нов компютър


fashion_m

Recommended Posts

След 2-3 години пак ще пиша тук, когато стане време за следващият от моите

 

Аз ви казах, че поне 7-8 години ще карам с този компютър :)

 

Моя е почти същия. Самоче нямам SSD още, RAM-та ми е 1066MHz, а не 800, и видеокартата ми е по-хубава.

 

Та 7-8 години няма да изкараш. Видеокартата ще трябва да смениш.

Link to comment
Share on other sites

Аз таман съм на път да "номинирам" за изхвърляне един >

Атлон 6000+

4гб ддр2 800мхц

9600гт

500гб хард.

 

В момента ми идва куц! Но поне изкара повече от 2 години и половина добичето.

Link to comment
Share on other sites

Аз таман съм на път да "номинирам" за изхвърляне един >

Атлон 6000+

4гб ддр2 800мхц

9600гт

500гб хард.

Колега, сложи му едно SSD на твоя комп и ще литне. Има бая потенциал в компа ти, не е за изхвърляне.

Едно ще ви кажа - SSD-то е голяма работа!

Едно SSD от среден, или дори нисък клас, е способно да даде голям тласък на всяко PC, в което се сложи.

Всички прозорци ми се отварят мигновено!

А ако се разчита на магнитен хард диск... колкото и RAM да имаш, колкото и да ти е бърз процесора... харда е бавен и спъва работата на цялото PC.

Link to comment
Share on other sites

Зависи дали играе и какво играе. Спокойно може да изкара толкова години, като леките ъпгрейди не влизат в сметката (видео, някой рамец или хардец). Има работи, за които не е нужен последно поколение комп, а примерно да набузиш достатъчно РАМ и си Ок. Аз примерно платформата последно я ъпгрейдвах 2007-ма, дъното кара 5-тата си година, проца 4-тата, видеото 3-тата, рама и той на 3 стана, флопито на 14 :bgrin: .

Многото рамец (който вече май не е толкова много по днешни стандарти) ме спасява досега, не усещам още никакви проблеми/забавяния, освен ако компресирам с winrar или прекомпресирам филми (рядко). Вин-а и всичко върви мазно. Игри не играя, освен да попреиграя някой crysis, а последните години не виждам компютрите да са напреднали феноменално както беше бурно допреди това. Масовите дискове не виждам също да се увеличават драстично.. Може би защото още тогава гледах сравнително по-скъпи неща да взема, рамец тва онва, та да чукна на нещо не виждам причина да ъпгрейдвам дори тази година, евентуално 2012.

 

Смисъл от SSD аз лично не виждам абсолютно никакъв, особено 40 ГБ-ов. Многократно съм го коментирал, но някъде четох коментар от един дългогодишен компютърджия, за системен диск да го сложиш е все едно да си купиш ферари, което ще караш с 250КМ/ч само първите 30 секунди, после ще се ограничиш на 60 км/ч :) . Аз лично за системен диск SSD не виждам никакъв смисъл (освен ако цената беше като на HDD) освен сугестията да знаеш че си с такъв, и редките моменти, в които би се усетило. За работен 40ГБ не стигат (и за системен няма да стигнат ако си с нещо по-късно от ХР), а другите идват десеторно и 20-торно по-скъпи, пък и пак зависи от много фактори.

Иначе честито, според мен щ е усетиш най-голям прираст от големината на РАМ.

 

"Всички прозорци ми се отварят мигновено!

А ако се разчита на магнитен хард диск... колкото и RAM да имаш, колкото и да ти е бърз процесора... харда е бавен и спъва работата на цялото PC."

- Дай му време на Vista/7. Суперфеча с 2 ГБ рам надали някога си го усещал каква работа върши. Иска се и малко време да се понаучи. След това никой прозорец (програма) който ползваш относително по-често няма да ти бави при старт. 3г. бях с Win2008, беше уникално, затова говоря, че SSD нужда никога не съм имал, всичко винаги ми се отваряше мигновено, след като суперфеча се научи, и държи 4-5ГБ кеш по всяко време. Вин7 е малко по-куца хава, но и там е драстично по-добре от ХР. Там и с 100ГБ РАМ, все си е куцо. А повярвай, РАМ-а е много по-бърз от всяко SSD ;) .

Ти с ХР ли си бил досега?

Link to comment
Share on other sites

Моля не амбицирай хората да си купуват лоша техника. Много от ССД-тата умират след само 6 месеца работа. Последните интелски ССД-та имаха (може би вече са го фикснали) дори бъг, който като се появи стават от колкота са големи до колосалните 8 мб!!! Да не говорим колко често се чупят разни файлчета на такива дискове... ако го имаш ползвай го единствено и само за системните файлове. Преинсталира се лесно, но ако загубиш ценно инфо няма какво да направиш освен да се усмихнеш.

Ако толкова на някой му трябва бързина - рейд 0 на 2 western digital диска от черна серия или при повече парички - велосераптор. Хем по-евтино, хем по-сигурно, хем повече място... а и бързината ще докара.

Който си купува сега ССД е бета тестер и трябва да знае, че по всяко време всичко което има на такъв диск може да си замине. Тъй като работя за сравнително голяма организация мога да кажа, че мой колега закупи 6 ссд-та... 5 от тях умряха, последното хвърля грешки но все пак работи все оше. Наскоро мина 1 година от както бяха закупени. Бързи, но адски несигурни.

 

Ето и линк за една подобна статия: http://hard.compulenta.ru/622503/

lol сега потърсих и за живота на хардовете дали няма някаква статия... Тези от тоя сайт даже подобряват рекорда на моя човек :)

Link to comment
Share on other sites

Моля не амбицирай хората да си купуват лоша техника.

Доста хейтърски се отнасяш към техника (SSD-тата), която е на път стане общоприет стандарт за съхранение на информация. И ще се чудим как преди сме се мъчили с магнитни хард дискове.

Последните интелски ССД-та имаха (може би вече са го фикснали) дори бъг, който като се появи стават от колкота са големи до колосалните 8 мб!!!

Това не е общовалиден проблем за всички Intel 320 Series, а само за ограничени бройки! Интел работят по нов фърмуер, който да премахне възможността от възникване на този проблем. Това се получава ако спре тока докато по устройството се пише. А и при един low level формат нещата се оправят. Проблемът не е хардуерен, а фърмуерен. Като цяло Intel правят може би най-надеждните SSD-та в момента

Да не говорим колко често се чупят разни файлчета на такива дискове... ако го имаш ползвай го единствено и само за системните файлове. Преинсталира се лесно, но ако загубиш ценно инфо няма какво да направиш освен да се усмихнеш.

Тази несигурност беше при по-старите модели на OCZ с техните десетки некадърни фърмуери, които оправяха един проблем а създаваха два нови.

В днешно време тази несигурсност е при по неизвестните марки. Но то май с всички стоки е така, нали?

Ако толкова на някой му трябва бързина - рейд 0 на 2 western digital диска от черна серия или при повече парички - велосераптор. Хем по-евтино, хем по-сигурно, хем повече място... а и бързината ще докара.

RAID 0 на два хард диска няма абсолютно никакъв шанс пред SSD. Скорост. Тук говорим най-вече за IOPS, които при SSD-тата са петцифрено число, а при хард дисковете - двуцифрено, или в най-добрия случай трицифрено. Това предизвиква коренна разлика при четене на множество малки файлове (зареждане на Windows, програми... почти всичко). Относно последователно четене - RAID 0 на два HDD може да се доближи до скоростта на SSD, но не я надминава. Надеждност. Като се има предвид, че хард дисковете имат движещи се части, това ги прави доста по-ненадеждни в хардуерно отношение от твърдотелните устройства (SSD). В момента несигурността на SSD-тата има главно софтуерни причини, като например зле написан фърмуер. Но това ше се оправи.

мой колега закупи 6 ссд-та... 5 от тях умряха

Каква марка и модел са?

Тези от тоя сайт даже подобряват рекорда на моя човек

И аз попаднах на тази статия, когато правих предварителното си проучване, преди да купя SSD. Повярвай ми, аз съм доста предпазлив човек, и нямаше да купя SSD ако плюсовете му не бяха повече от минусите. След обсъждането на тази статия с други хора, които са навътре в нвщата, се стигна до извода, че няма повод за притеснение. Тестовете в тази статия представляват постоянно писане и триене от SSD-tata. За посочените дни, всяко SSD е изписало колосално количество терабайти, които при нормална употреба (9-10GB на ден) биха стигнали за поне 10 години живот на NAND паметта.

Прочети тази тема и ще обикнеш SSD-tata:

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?271063-SSD-Write-Endurance-25nm-Vs-34nm

Intel 320 стига до колосалните 190 TB запис, преди Media Wearout Indicator да намалее от 100 до 1, което гарантира поне 15 години употреба при нормални условия. След достигане на MWI=1, устройството продължава да работи, и в момента е с изписани 220 терабайта !

И не, не тази статия ме накара да си купя SSD, в интерес на истината я видях след като си купих устройството.

 

Стига толкова по темата с SSD-tata.

Главната цел на тази тема е да си вземете поука, че като се асемблира един компютър трябва да се мисли в перспектива, да се оставят големи възможности за ъпгрейд, а не да се сменя щайгата през 2 години, когато само един компонент стане за смяна.

Трябва с една конфигурация да се кара поне 6-7 години (а при мен и до 9-10 години), като се правят постепенни, премерени и добре премислени ъпгрейди. Купува се яко дъно с много слотове и поддръжка на последните стандарти за всичко, мощно захранване, готина кутия, включва се по един компонент на съответен слот на дъното... и след това с годините на другите слотове се ръгат, ръгат нови компоненти. По възможност нищо не се изхвърля, само де добавят неща. Тук ще споменете видеокартата. Еми хакваш втора, в режим Crossfire или SLI.

COST-EFFECTIVE AND ENVIRONMENTALLY FRIENDLY !

Link to comment
Share on other sites

Доста хейтърски се отнасяш към техника (SSD-тата), която е на път стане общоприет стандарт за съхранение на информация. И ще се чудим как преди сме се мъчили с магнитни хард дискове.

Говориш за време в бъдещето... не по-близко от година и нещо. Всъщност е възможно този тип хардове изобщо да не навлезе в шир употреба предвид новите технологии които в момента примерно самсунг разработват. И рамбус беше чудесна оперативна памет, която превъзхождаше дори ддр2 стандарта (а се появи когато сдр залязваше), но така и неуспяха да прокопсат. Макар че те точно от патенти изкараха доволно пари.

 

Това не е общовалиден проблем за всички Intel 320 Series, а само за ограничени бройки! Интел работят по нов фърмуер, който да премахне възможността от възникване на този проблем. Това се получава ако спре тока докато по устройството се пише. А и при един low level формат нещата се оправят. Проблемът не е хардуерен, а фърмуерен. Като цяло Intel правят може би най-надеждните SSD-та в момента

Тази несигурност беше при по-старите модели на OCZ с техните десетки некадърни фърмуери, които оправяха един проблем а създаваха два нови.

В днешно време тази несигурсност е при по неизвестните марки. Но то май с всички стоки е така, нали?

Знам че е на база фърмуер... затова и казах, че може би вече са го фикснали. Ако беше хардуерен изобщо нямаше да могат да го направят. Между другото не е необходимо да ти спре тока.. един токов удар, който да не бъде изправен от юпс или друго подобно устройство и резултата може да е същият. Както казваш... усмихваш се, че цялото ти инфо си е заминало.

 

RAID 0 на два хард диска няма абсолютно никакъв шанс пред SSD. Скорост. Тук говорим най-вече за IOPS, които при SSD-тата са петцифрено число, а при хард дисковете - двуцифрено, или в най-добрия случай трицифрено. Това предизвиква коренна разлика при четене на множество малки файлове (зареждане на Windows, програми... почти всичко). Относно последователно четене - RAID 0 на два HDD може да се доближи до скоростта на SSD, но не я надминава. Надеждност. Като се има предвид, че хард дисковете имат движещи се части, това ги прави доста по-ненадеждни в хардуерно отношение от твърдотелните устройства (SSD). В момента несигурността на SSD-тата има главно софтуерни причини, като например зле написан фърмуер. Но това ше се оправи.

Няма как да стигна скоростта с Рейд 0? http://www.anandtech.com/show/2614/9 - заповядай, прочети малко за 1 бройка велосираптор. Направи от тях рейда и пак ще си говорим.

 

Каква марка и модел са?

Интел... модела в момента не мога да ти го кажа, тъй като никога не съм се напрягал да го помня.

 

А това с дължината на живота на ССД-та ми се вижда повече като маркетингов трик отколкото реалност. Идеално знам и за тулчетата които напускаха и с които според работата която извършваш уж ти пресмятат живота на диска. Да, но на практика поне до сега аз виждам големи разминавания. Искрено се надявам ти да извадиш добър късмет, но не бих препоръчал на никой да си купува такава техника, освен ако няма да я ползва единствено и само като системен диск.

 

Стига толкова по темата с SSD-tata.

Главната цел на тази тема е да си вземете поука, че като се асемблира един компютър трябва да се мисли в перспектива, да се оставят големи възможности за ъпгрейд, а не да се сменя щайгата през 2 години, когато само един компонент стане за смяна.

Трябва с една конфигурация да се кара поне 6-7 години (а при мен и до 9-10 години), като се правят постепенни, премерени и добре премислени ъпгрейди. Купува се яко дъно с много слотове и поддръжка на последните стандарти за всичко, мощно захранване, готина кутия, включва се по един компонент на съответен слот на дъното... и след това с годините на другите слотове се ръгат, ръгат нови компоненти. По възможност нищо не се изхвърля, само де добавят неща. Тук ще споменете видеокартата. Еми хакваш втора, в режим Crossfire или SLI.

COST-EFFECTIVE AND ENVIRONMENTALLY FRIENDLY !

Тук не си особено прав. Това зависи спрямо нещата които ползваш на компютъра си. Ако го ползваш само за броуз, музика, филми и разговори с приятели... то ти може да не ъпгрейдваш и 10 години. За теб закона на Муур никога няма да е съществувал. От друга страна ако си бесен геймър който обича да играе и най-новите заглавия... макса който можеш да си позволиш е 2 години като след първата почваш да правиш компромиси. Да не говорим, че освен хардуера в кутията имаш и хардуер извън нея. Монитора примерно като ти пусне 2560х1600 резолюция с тая карта дето си (8600, ако си все още с нея) дори и флаш игричките ще ти лагват. Не знам дали ако не е някаква по-тежка флашката няма да ти лагне дори ако си и на СЛИ.

Ако работиш нещо свързано с видеообработка.. говоря сериозна работа, ами то ти сам не би си позволил толкова време да стоиш на толкова стар хардуер:

1) защото няма да ти е cost effective

2) защото няма да е ENVIRONMENTALLY FRIENDLY

3) защото щеше сам да се дразнеш колко бавно става всичко и нямаше да можеш да ползваш последните софтуерни продукти.

Link to comment
Share on other sites

За това, което предлагат за цената си, за нормалния човек SSD е напълно излишно. Наистина, както и да го сучем, а високите скорости се предлагат от по-големите модели, примерно твоя 40ГБ-ов какъв трансфер дава Реално? Надали ще е повече от 180-тина МБ/с. Имат голям плюс само в времето за достъп, мисля около 0.2 ms. Относно това дали ще станат масови, съм съгласен с бастен, че не можем да гадаем кое е "бъдещето".

 

Относно ползването на една платформа 9-10 години, това ме уби :) . Зависи какво прави човек. Аз лично мога да изкарам 6-7 години - текущо към 5 но смених проц и видео след около една, после рамец, хардове също, последно добавих преди 2-3, макар че и тук зависи, ако не се гледат филми, музика много много.. и 500ГБ стигат. Доста хора си карат с 5-6 годишни машини, стига да плейва FullHD без проблеми, и т.н., на повечето хора не им трябва повече. Ако играят, или професионално правят нещо с 3D, музика, филми и т.н., може да е друго. Но е несериозно да се генерализира за 7-те години. Хора и дейности всякакви.

От друга страна ако софтуерът като цяло беше по-оптимизиран, и не се внасяха всичките безумни новости, които се предполага, че трябва да улесняват нещо в ежедневието ни, същите неща можем да си правим и с компютри именно на 6-7 години без проблеми.

Аз и fashion_m като цяло мисля, че сме от изключенията :) . Но то си е до конкретни нужди, ситуация и занимания. Затова да не генерализираме.

Link to comment
Share on other sites

Няма как да стигна скоростта с Рейд 0? http://www.anandtech.com/show/2614/9 - заповядай, прочети малко за 1 бройка велосираптор. Направи от тях рейда и пак ще си говорим.

 

 

Не няма. Зависи от SSD-то. Ти вземи на OCZ най-новите с 500мб/трансфер в секунда пък пак си помисли. Само SATA3 трябва да имаш на машината

 

Главната цел на тази тема е да си вземете поука, че като се асемблира един компютър трябва да се мисли в перспектива, да се оставят големи възможности за ъпгрейд, а не да се сменя щайгата през 2 години, когато само един компонент стане за смяна.

 

 

Ами не е така. Първо след 2-3 години процесорите обикновено вече са на различен сокет и дъното ти не ги поддържа. Значи сменяш дъно.. след това сменяш и процесора, слагаш и нова памет защото старата вече е бавна и новото дъно иска нова памет. И то какво излезе - остава видеото и диска. Видеото обикновено също му е време да се сменя, значи само диска и захранването което аз също сменям а дисковете верно последния път си ги запазих но само тях.

Link to comment
Share on other sites

Не няма. Зависи от SSD-то. Ти вземи на OCZ най-новите с 500мб/трансфер в секунда пък пак си помисли. Само SATA3 трябва да имаш на машината.

Мда, сигурно на цената на 20-тина велосираптора... Точно пък тия с най-големите трансфери са майка си баща си и прадядо си, и тотално се отдалечаваме от някакво нормално съотношение цена/полза (изобщо ако има такова за средния усер).

 

Ами не е така. Първо след 2-3 години процесорите обикновено вече са на различен сокет и дъното ти не ги поддържа. Значи сменяш дъно.. след това сменяш и процесора, слагаш и нова памет защото старата вече е бавна и новото дъно иска нова памет. И то какво излезе - остава видеото и диска. Видеото обикновено също му е време да се сменя, значи само диска и захранването което аз също сменям а дисковете верно последния път си ги запазих но само тях.

 

Е, ти нали изкара също над 4г. с сокет 775 :) .

Отделно АМД все още са със сокети, съвместими с няколко поколения процесори и дъна, на моето дъно дето е от 2007-ма, мога да сложа почти някой от последните поколения АМ3 4 ядрен процесор без грижи (само евентуално ъпдейт на БИОС). При Интел нещата са по-злев това отношение, но пак, соке775 се задържа дълго, а и още не е за изхвърляне - някой 4ядрен Цоре2 и машината ще си лети още дълго, в зависимост от потребностите.

За паметта - нов сокет излиза сравнително рядко. Също - ДДР2 още не е за изхвърляне, макар на доизживяване, ДДР3 не е феноменално по-бърза, и освен пак за някакви супер натоварващи приложения, също драстична разлика няма. По-високи честоти, но по-високи тайминги, а ширината си остава 64 бита. Виж ако беше 128/256 бита, щеше да е НЕЩО.

Общо взето за мен лично виждането ми е, че около времето, когато направих последните ъпгрейди, се стигна някакво насищане на нуждите, да плейва FullHD рипове и БД дискове, всякакви които се срещат, да не тежат последните Виндовси на машината (повечко рамец), да има 1-2 ТБ дискове, и това е. Игрите са друго нещо, да вървят сносно неща като Crysis и т.н. То новите игри май вече не са толкова тежки като цяло, поне FPS, и на 1680 да вървят на пълни детайли, аз лично съм ОК.

Само видеокарта горе долу да се поъпгрейдва и да не е по-стара от около 2 години и машината ще си кара без проблем. Вин7 нали по-лек се води и той..

Общо взето е добре човек да уцели някакъв среден момент, примерно да не е в момента или малко след това, на излизането на нов сокет и т.н., защото цените докато спаднат на нова технология, минават 1-2 години поне. Поне за тия дето карат по 3-4+ години с една платформа. Тия дето искат да са на върха, е ясно че през година-две ъпргейдват и за тях горното няма много значение.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...