Jump to content
BulForum.com

Как става?


Recommended Posts

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply
За 100 Мегабита ако искам да ги превърна в КБ пак ли на 8 да деля или формулата е друга?

 

1 Мегабит = 125kb/s... смятай... :)

Link to comment
Share on other sites

Елементарна математика от I клас.

1 байт = 8 бита.

Оттам нататък трябва да е ясно кило, мега, гига как се отнасят (пак така).

Математиката от 1-и клас ще те прати в тъча, като ти кажат, че:

1kb = 1024b

1mb = 1024kb

1gb = 1024mb

1tb = 1024gb

etc.

 

100mbit = 12.5 mb/s теоретична максимална(непостижима) скорост.

Link to comment
Share on other sites

1mb = 1024kb

 

100mb = 102400kb

102400kb : 8 = 12800KБ

 

Ако правилно съм изчислил излиза че локалната ми скорост е 12 800 Кило Байта на секунда.

 

Ако имам грешка в изчисленията поправете ме.

Link to comment
Share on other sites

Математиката от 1-и клас ще те прати в тъча, като ти кажат, че:

1kb = 1024b

1mb = 1024kb

1gb = 1024mb

1tb = 1024gb

etc.

 

100mbit = 12.5 mb/s теоретична максимална(непостижима) скорост.

Въпросът беше, че килобит<>килобайт, мегабит<>мегабайт се превръща точно като се дели<>умножава на<>по осем. Това казах.

Ти ми говориш как се отнасят производните кило/мега/гига на една мерна единица (байт).

Ако трябва да те уточня още повече, защо 1КБ = 1024 Б, то е 2^10 = 1024.

В двоичния свят базата е 2 а не 10.

В нашия свят кило е 10^3. Мега е 10^6 и т.н.

В двоичния е 2^10, 2^20, 2^30 и т.н.

 

И като гледам пак всички не спазват означението, че B (голямо латинско Б) е байт, а малко b е бит.

1kB = 1024B...

докато ти си написал 1kb = 1024b, което не е вярно (1kbit != 1024bit).

иначе стават едни объркваня, за справка - темите в интернет Доставчици.

Link to comment
Share on other sites

Ако исках да пиша bit, щях да напиша bit, както ти си го направил. Означенията с малка / голяма буква за bit/byte е условно, но не задължително.

Но това няма особено значение, щом на основния въпрос на темата е отговорено :)

Link to comment
Share on other sites

Аз го направих, защото явно имаше нужда, за да покажа какво имам предвид, повечето хора като видят kb, явно разбират килобайт и килобит едновременно, като от стойността се опитват да определят кое от двете се има предвид. Очевидно е и за теб, че това не е правилно, и ИЛИ трябва да пишат поне kbit/kbyte, ИЛИ kB, kb, което се прави в 5-10% от случаите.

Вярно, че няма 'закон' как да се бележат точно тия мерни единици, но е прието като конвенция и се спазва до голяма степен bit-овете да се бележат kb, mb, gb, а байтовете с голямо B - kB/KB, MB, GB.

Поразрови, и ще намериш как примерно пишат големите производители Gb като скорост на ланките (гигабит лан на новите дъна), и т.н.

kbit също е приемливо да се пише, работата е че всеки пише kb/кб за по-лесно, а другите да гадаят какво е имал предвид, както казах, темите в Интернет Доставчици секцията бъкат до козирката от подобни confusions.

 

Въпреки че въпроса наистина е отговорен, би било добре да се разберат някои работи щото съм сигурен че същия човек след месец пак ще се пита как ставаше хватката, а ако разбере основни неща, така по-лесно се разбира и същината на отговора :) .

Има достатъчно объркване с 'ефекта' 1024, да не объркваме повече.

Link to comment
Share on other sites

По каква формула се изчислява как да превърна от Килобит във Кило Байт

 

Примерно 512Kbps и 128 Kbps на колко КБ са равни?

 

 

Отваряш един www.google.com и в полето за търсене пишеш " 512Kbps in KBps" на което Гугъл ти отговаря:

 

http://www.google.com/search?hl=en&q=5...G=Google+Search

 

Или например пишеш "128Kbps in KBps" натискаш Search и получаваш отговора:

 

http://www.google.com/search?hl=en&saf...amp;btnG=Search

Link to comment
Share on other sites

Ето тук си имаш калкулаторче точно за тази цел .

Явно не ти се смята или наистина си се объркал .

Все пак там е обяснено и има и примерчета към написаното .

ЛИНК

Link to comment
Share on other sites

Мерси много за калкулаторчето. Свърши ми чудесна работа.

Идеята ми беше да мина на БТК ADSL Старт, ама скоростите са мноо в Г*** (с голямо Г)

 

Скорост на download 512 Kbps = 62.5 kB/s

Скорост на upload 128 Kbps = 15.63 kB/s

 

Ще си остана на стария доставчик!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

а сега на кой доставчик си?и май ми се струва че си гледаш скоростта в Local Area Connection,затова ти излиза 100 Mbps :blink:

ако е засичаш там май си в грешка.я пробвай тук по-добре:

http://speedtest.net/

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
грешка 1Мбит =128кб/сек!

И ти си в грешка,всезнайко :D

1мбит=122.07кБайта=125,000Байта

Все се обаждаш на контра , но не подготвен :P

Link to comment
Share on other sites

:bgrin: Tи пък не си. Купи си калкулатор :bgrin:

1024/8=128

Май всеки си знае неговото :)

По-разпространеното означение е 1 мбит = 1,000,000 бита.

Докато вече 1 мбайт = 1024*1024 байта.

Следователно 1 мбит = 122.07 кБ.

Link to comment
Share on other sites

И как пък го измисли това? То не може да сменяш кога ти е кеф дали ще смятаме по "по-разпространеното" или по "по-неразпространеното".

ако ще смяташ по твоите сметки... 1мбит = 1000кбита (които са 1 000 000 бита) \ 8 = 125 КБ\с.

Няма смисъл изобщо да стигаш до битове в твоите сметки, тъй като думата бит си се съдържа в кб и може директно да се пеобразува като се делне на 8... то нали това му е смисъла. А и по твоите размишлния ако делнеш 1 000 000 на 8 после не трябва да делиш на 1024, а на 1000... нали си сменил бройната система.

Но в контекста за предаване на данни за мен специално единственото правилно тълкуване си е с 2 на 10 и т.н.

Link to comment
Share on other sites

basten, просто е :) .

Ако имаш съмнения за битовете дали е 1000 или 1024, ето една меродавна статийка.

Байт и бит (съответно кбайт/кбит и т.н.) нямат Нищо общо помежду си. Освен че в началото на историята някой е решил да групира 8 бита и да ги нарече байт. Например решил е че в 8 бита може да събере латинската азбука, заедно с препинателните знаци и някои други. Даже в началото байт не е било ясно колко бита да е.

Та като вече от мегабит сме получили другата мерна единица байт (в случая килобайт, което заедно с мегабайт, гигабайт и т.н., не са други мерни единици спрямо байт), към нея си прилагаме правилото 2^10 и получаваме 122.07.

Или пак ще ме попиташ как така съм решил в/у байт да приложа 1024 правилото, а върху мбит не? :P

Link to comment
Share on other sites

"Чета и не вярвам на ушите си!" обърквацията е пълна.. неможе един път да е така друг път иначе, в двата случая става въпрос за съвсем различни мерни единици, като за капак на всичко, всеки който го обяснява си пише мерните единици както си иска на кирилица/латиница с големи/малки букви и кашата става още по-голяма..

 

Няма по-рядка и по-честа употреба, има правилна и неправилна.

 

Стандартно:

1 byte = 8 bit

1 kbyte = 1024 byte = 8192 bit

1 mbyte = 1024 kbyte = 1048576 byte = 8388608 bit

 

Друг стандарт / други мерни единици (използва се например от производителите на хард дискове):

1 byte = 8 bit

1 kibyte = 1000 byte

1 mibyte = 1000 kibyte = 1000000 byte = 8000000 bit

 

Обърнете внимание, че например един kbyte е различно от един kibyte

Link to comment
Share on other sites

...

:D Всичко това е много хубаво и пожелателно, само дето искам да ми посочиш един производител на хардове, който на етикета да напише примерно че капацитетът му е 320 GiBytes или нещо такова. Не, ще видиш GB.

Те всичките неправилно ли пишат? Може би, но това кое е правилно и неправилно явно няма голямо значение в случая. То ако имаше точно и ясно правило/закон, големите производители щяха да го ползват, както днес всеки ползва 1 километър = 1000 метра, няма две тълкувания!

1 kbyte = 1024 byte = 8192 bit

Стандартно е така и никой не оспорва, но добре че не си дописал

.. = 8kbit :) .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...