Jump to content
BulForum.com

Как става?


Recommended Posts

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply
mb е мегабит, MB е мегабайт.

Period!

 

mbit e megabit - поне така е правилното. и за да съм педантичен до край MB не е МЕГА байт (т.е. 1000 байта) а някъде имаше изписване еМ Байт - т.е. 1024, както и 10KB трябваше да се чете KаБайта а не Кило Байта но малко по малко всички взехме да употребяваме въпросните термини кило и мега погрешно.

 

Отделно идиотите произвеждащи дискове вместо да дават информация че диска е 36ГБ те казваха че е 40 Гига Байта а после изненада - форматираш го и излиза друго...

Link to comment
Share on other sites

@samkijot Дали някой щеше да седи ако беше БИТ? Или това беше поредното ти безмислено заяждане?

 

Не, не е заяждане, и аз стотици пъти съм писал по тоя въпрос.

... просто много хора (включително и аз), пишат в нета с малки букви. навсякъде ... та затова се получава такова объркване. аз лично ги смятам в kB (скоростите де) и като някой почне да изписва "мб", наистина се чудя какво е ;)

 

btw някои хора започнаха да се засягат/дразнят (не знам дали е точната дума) от моите постове в тая тема ... ще взема да ги намаля, щом това ви е проблема.

Link to comment
Share on other sites

megabit

megabyte

 

Мисля, че във въпросния сайт можем да имаме достатъчно доверие вече.

Това не са закони кое как да се означава, а са конвенции. Така че тук спорът е излишен, важното е че няма конвенция, по която:

mb = megabit, и

mb = megabyte.

Това в най-лека форма се нарича "ambiguity".

 

Според същите статии излиза, че HDD производителите са по-прави в означенията на капацитета на дисковете си, понеже съответните органи са адресирали двусмислията чрез mebibyte = 1024^2, докато MB остава 1000^2.

Така че това че Explorer изписва размера на 500 GB диск като 465 GB е legacy проблем на OS-owete. Така излиза.

Link to comment
Share on other sites

Mb (Mbit) = megabit

MB = megabyte

***

mb = millibit ? (1/1000 bit)

Дано не ме поправяш, защото тогава бих казал "Четеш избирателно и извън контекста".

По-важната е буквата b/B, а к-то или м-то преди това е като kg, km (километър).

С тая разлика, че при kg, km и т.н. единици няма двусмислия.

 

Пък и едва ли някой някога би объркал mb с милибит. И бебетата знаят, че бит е най-малката единица и като такава не може да има дробни, че да се обърка с милибит ;) .

Всичко, за което стана дума, е да се спазва поне буквата b, или просто да се пишат единиците така че да няма двусмислия. Много ли искат хората?!

 

Колкото до заяждането, заяж се, не се сърдя :) , макар че темата излезе пак извън релси..

Аз се заядох не за друго, ами защото като се спомене "пишете недвусмислено", все някой ще се намери да го намери за заяждане.

 

Ако пък се спомене нещо за запетайки, точки или пълни непълни членове а-у, ще те разпънат на кръст, защото това е тема табу, ама я отидете в hardwarebg, и пишете неграмотно като незавършили и 3 клас, да видите за какво става дума, ще ви заковат от подигравки.

Link to comment
Share on other sites

...

mb е мегабит, MB е мегабайт.

Period!

 

Дано не ме поправяш, защото тогава бих казал "Четеш избирателно и извън контекста".

По-важната е буквата b/B, а к-то или м-то преди това е като kg, km (километър).

...

Просто уточнявам... Какво толкова фатално има, ако някой те поправи? "mb е мегабит, MB е мегабайт. Period!" е неправилно и объркващо твърдение. И двете букви са важни и в никакъв случай малкото "b" не говори за "мегабити". По-скоро когато и двете букви са главни или малки, се подразбира "мегабайти". Правилното и в двата случая е главно "М".

Link to comment
Share on other sites

1 страница спамите само. Като не разбирате дали е Mbit & MB/sec, питате човека на PM и той ви отговаря, какво само се джафкате :D

 

Толкова ли е сложно има две означения:

- MB/sec, mb/sec, mb, МБ, мб - всичко това е едно и също - мегабайт

Mbit, другото е това мегабит :D

Не е толкова сложно, затова винаги когато използвам Mbit го изписвам с това име.

Link to comment
Share on other sites

Просто уточнявам... Какво толкова фатално има, ако някой те поправи? "mb е мегабит, MB е мегабайт. Period!" е неправилно и объркващо твърдение. И двете букви са важни и в никакъв случай малкото "b" не говори за "мегабити". По-скоро когато и двете букви са главни или малки, се подразбира "мегабайти". Правилното и в двата случая е главно "М".

Извинявай, ама пак си прочети поста и ще видиш каква глупост си написал :) .

 

Относно поправянето, продължаваш да четеш избирателно, прочети внимателно целия ми пост оттогава. И ще разбереш какво имам предвид за поправянето. Толкова ли е трудно да се четат целите постове, неграмотно ли пиша, или?!

Link to comment
Share on other sites

Извинявай, ама пак си прочети поста и ще видиш каква глупост си написал :) .

 

Относно поправянето, продължаваш да четеш избирателно, прочети внимателно целия ми пост оттогава. И ще разбереш какво имам предвид за поправянето. Толкова ли е трудно да се четат целите постове, неграмотно ли пиша, или?!

Аз не квалифицирам цитираното твое твърдение като глупост, макар че в известен смисъл, следвайки твоя тон, бих могъл да го определя като такова. Продължавам да твърдя, че написанато от теб с такава категоричност ""mb е мегабит, MB е мегабайт. Period!" е неправилно и допълнително объркващо твърдение и че само по себе си малкото "b" в "mb" не говори за "мегабити", както и че mb (мб), макар и неправилно, по-скоро следва да се разбира като "мегабайт(и)", а не както ти твърдиш "мегабит". Имам претенциите рядко да пиша глупости, така че ще ти бъда благодарен да ме просветлиш "каква глупост" точно съм написал. Ако по някакъв начин цитираното от мен не е твое твърдение, бих приел, че нещо не "вдявам", но в такъв случай едно кратко уточнение от твоя страна щеше да свърши по-добра работа. Жив и здрав!

Link to comment
Share on other sites

Аз не квалифицирам цитираното твое твърдение като глупост, макар че в известен смисъл, следвайки твоя тон, бих могъл да го определя като такова. Продължавам да твърдя, че написанато от теб с такава категоричност ""mb е мегабит, MB е мегабайт. Period!" е неправилно и допълнително объркващо твърдение и че само по себе си малкото "b" в "mb" не говори за "мегабити", както и че mb (мб), макар и неправилно, по-скоро следва да се разбира като "мегабайт(и)", а не както ти твърдиш "мегабит". Имам претенциите рядко да пиша глупости, така че ще ти бъда благодарен да ме просветлиш "каква глупост" точно съм написал. Ако по някакъв начин цитираното от мен не е твое твърдение, бих приел, че нещо не "вдявам", но в такъв случай едно кратко уточнение от твоя страна щеше да свърши по-добра работа. Жив и здрав!

Извинявай ако някъде съм бил по-груб, не съм искал, но се придържам към мнението си и ще ти обясня точно (поне за това, за което не съм се обяснил вече).

 

В по-преден пост бях написал следното:

важното е че няма конвенция, по която:

mb = megabit, и

mb = megabyte.

Обърни внимание на болд-натото, и на еднаквите съкращения преди равно-то.

Аз схванах, че ме поправяш, един вид, все едно съм объркал хората, че mb означава две неща едновременно. Точно обратното. Ако не съм схванал мисълта ти при цитирането на тези мои редове, съжалявам.

 

Относно твоя предпоследен пост, за който най-вероятно просто си се объркал докато си писал.

И двете букви са важни и в никакъв случай малкото "b" не говори за "мегабити". По-скоро когато и двете букви са главни или малки, се подразбира "мегабайти". Правилното и в двата случая е главно "М"

А за какво говори малкото "b"? Казваш "в никакъв случай" не говори за мегабити. Щом е в никакъв, в кой тогава говори за мегабити? Явно изводът е, че само голямо "B" остава да говори за мегабити. Тогава пък за мегабайти не е ясно какво "b" остава да говори.

И как така правилното е само голямо "М", в същото време мегабайти се подразбира и при mb, и при MB.

За мегабити остава единственото останало според теб mB, което е абсурдно, вкл. от твоето твърдение, че само главни "М" са правилните. Т.е. погледни противоречията си в този пост.

 

Според wikipedia (чиито линкове съм дал горе), megabit е прието да е Mb, а мегабайт - MB.

 

Единствено бих се съгласил донякъде с теб, че и двете М след това трябваше да напиша с главно "М", а аз едното го написах с малка. Моя грешка, която обаче е далеч не толкова фатална и двусмислена, колкото малкото "b" за двата случая. Производното "Мега", "Кило", се пише с главна буква, защото "m" е за мили-. В случая с битове и байтове такова понятие "мили-байт", мили-бит Няма.

В този случай е простено да се сменят малко и главно "M". И пак да повторим, че в случая не говорим за строги закони, а за конвенции. За това беше спора. А според всички конвенции малко "b" e za bit, golqmo - za байт.

 

Жив и здрав и ти.

Link to comment
Share on other sites

Затова предлагам когато някой има предвид бит-ове (поне тези прочели тези постове ако ще и поне една част - аз последните 2-3 ги прочетох отгоре-отгоре) да ползват mbit когато говорят за битове и MB (ей тъй и 2те главни) ако става дума за байтове - някак не ми стои хубаво MByte затова да уточним терминологията за този форум (или поне тази тема) - mbit да е за мегабити а MB да е за мегабайти.

 

Midex, пин-ни това като част от правилата на под-форума да се знае и санкции за който не го спазва - тъй де :P

Link to comment
Share on other sites

Значи, дотолкова, доколкото се възприема цитата в първото ми мнение по този въпрос като поправка на твое мнение, буквално в цитирата част, вероятно имаш право, защото не съм включил и другия цитат, за който вече имам определена забележка. Просто в първия случай, като отправка към какво пускам мнението си, просто написах каква е правилната конвенция. Ако съм предполагал подобна реакция, сигурно съм щял да включа по-внимателно цитатите си. На практика в първия си отговор, в който ме цитираш, ти също не толкова стриктно говориш за "Колкото до заяждането, заяж се, не се сърдя", без да уточняваш, че вече става въпрос за следващото мнение, а не това, което цитираш.

 

В другото ми мнение, особено ако го четеш в контекста на отговора, а това е видно и в следващото ми мнение, което също цитираш сега, "в никакъв случай малкото "b" не говори за "мегабити" се отнася за това малко "b" в "mb", а не по принцип, както го тълкуваш в последния си отговор... Погледни пак цитата на моето мнение, който включваш най-отгоре. В никакъв случай не съм твърдял очевидно абсурдното, че "b" никога не може да означава "бита". Това е в пряк отговор на твоето твърдение "mb е мегабит, MB е мегабайт. Period!". И да — правилното е и в двата случая да е с главно "M". Mbit (Mb) за мегабити и MB за мегабайти. "mb" освен теоретичното и донякъде абсурдно "милибит", може да се възприема като "мегабайти" поради склонността на някои хора да пишат в интернет само с малки букви. При всички положения, поне според мен, "mb" (мб) е много по-вероятно да бъде употребено и възприето в смисъл на "мегабайт", отколкото "мегабит".

Link to comment
Share on other sites

Като оставя настрана 90% от поста ти, с който не знам кого се опитваш да впечатлиш, не и мен, или да доказваш писане на 'висок език', присъщ на математиците и физиците, доказващи стотици теореми пред смаяните студенти, с които съм си имал работа 7 години в университета (с първите, не със студентите) :) ,

 

мога да продължа заяждането за запетайките, например ти също продължаваш с неясните цитати, думи като "другото ми мнение" (кое друго и кое първо и трето, че не става вече ясно и само объркваш).

 

""Колкото до заяждането, заяж се, не се сърдя", без да уточняваш..." - и какво от това, това специално нямаше връзка с обсъждането на битовете, а и който трябва го е разбрал, виждам, че и ти си разбрал на кого съм отговарял с това изречене, така че това оставям без коментар. Но ти се хвана и за това, неясно защо.

 

Ок, да предположим, че с това за "никакъв случай" си визирал онова моето с "period.". Пак не е вярно, че малко 'b' в никакъв случай не се свързва с мегабит. Значи ако е с голямо "М", ще го свържеш?! Аха, значи "общоприетите" конвенции и склонности на хората по форуми и чатове са определящи за теб, много хубаво.

За мен малко 'b' говори за битове, а голямо - за байтове, независимо от големината на "м" (за това се обосновах защо). милибит - теоретично и донякъде абсурдно?! Нито теоретично има смисъл това, нито "донякъде", ами напълно абсурдно, защото "донякъде" издава колебание.

 

Съгласих се, че голямо "М" е *по-правилното*, ОК?

Нормалният спор се изроди в заяждане, ако имам вина за това, извинявам се.

 

P.S. Наистина е добре да има една тема, ако ще пинната, именно за това с битове и означения. Даже мисля,че имаше такава тук някъде и преди спорехме по тия въпроси..

Link to comment
Share on other sites

...

милибит - теоретично и донякъде абсурдно?! Нито теоретично има смисъл това, нито "донякъде", ами напълно абсурдно, защото "донякъде" издава колебание.

Пропускам персоналния анализ, който ми правиш и единствено ти цитирам използвания от теб източник в отговор на поредното твое категорично твърдение.

http://en.wikipedia.org/wiki/MB

 

mb may refer to:

...

* Millibit, a (rare) unit of information equal to one thousandth of a bit [1]

Link to comment
Share on other sites

Пропускам персоналния анализ, който ми правиш и единствено ти цитирам използвания от теб източник в отговор на поредното твое категорично твърдение.

http://en.wikipedia.org/wiki/MB

 

mb may refer to:

...

* Millibit, a (rare) unit of information equal to one thousandth of a bit [1]

Ок, сега ако ми покажеш и склонност на някого или тема в наш форум, където някой изобщо да си е помислил или споменал или объркал се, за единица милибит, ще те призная :bgrin:

между другото объркал си се за линка си в уикипедията :)

Link to comment
Share on other sites

Пропускам персоналния анализ, който ми правиш и единствено ти цитирам използвания от теб източник в отговор на поредното твое категорично твърдение.

http://en.wikipedia.org/wiki/MB

 

mb may refer to:

...

* Millibit, a (rare) unit of information equal to one thousandth of a bit [1]

 

Е като копираш копирай всичкото де:

 

Millibit, a (rare) unit of information equal to one thousandth of a bit, which however doesn't make any sense since the smallest piece of information is the bit. A bit cannot be split into half, it's an atomic entity and therefore the term millibit is meaningless

Link to comment
Share on other sites

Ок, сега ако ми покажеш и склонност на някого или тема в наш форум, където някой изобщо да си е помислил или споменал или объркал се, за единица милибит, ще те призная :bgrin: ...

Ти сам ще си отговориш: "Аха, значи "общоприетите" конвенции и склонности на хората по форуми и чатове са определящи за теб, много хубаво."

 

Е като копираш копирай всичкото де:

Хубаво ме упрекваш, но направи си труда да погледнеш кога и от кой IP адрес е добавена останалата част от "всичкото", което сякаш нарочно съм пропуснал. Ще забележиш позната поредица от цифри... Сравни и времето на тази поправка с пуснатия от мен цитат. Някакси малко некоректно се получава...

Link to comment
Share on other sites

А грешна ли е въпросната добавка? Хайде сега с мен почни да се препираш? Има ли изобщо смисъл в милибитовете? Бит е най-малката единица информация оттам и името "бит". Разните други единици за дължина примерно са не-дискретни и както може да имаш метър, километър така и милиметър, но милибит е лишено от смисъл защото няма процесор на тоя свят който да може да обработи по-малко от един бит. Бит-а е 0 или 1ца. Дробни числа се представят с НЯКОЛКО бита, няма такова чудо като 0.1 бита... Я погледни пак учебниците по информатика от училище!

Link to comment
Share on other sites

Ти сам ще си отговориш: "Аха, значи "общоприетите" конвенции и склонности на хората по форуми и чатове са определящи за теб, много хубаво."

Не си схванал иронията ми, а беше толкова фрапираща... ех..

Между другото започвам да си мисля, че наистина си нещо преподавател в някой университет, явно и без чувство за хумор.

Link to comment
Share on other sites

А грешна ли е въпросната добавка? Хайде сега с мен почни да се препираш? Има ли изобщо смисъл в милибитовете? Бит е най-малката единица информация оттам и името "бит". Разните други единици за дължина примерно са не-дискретни и както може да имаш метър, километър така и милиметър, но милибит е лишено от смисъл защото няма процесор на тоя свят който да може да обработи по-малко от един бит. Бит-а е 0 или 1ца. Дробни числа се представят с НЯКОЛКО бита, няма такова чудо като 0.1 бита... Я погледни пак учебниците по информатика от училище!

Погрешно е да ме обвиняваш, че съзнателно пропускам целия цитат. Ако тогава не си го съзнавал, сега като това става ясно, май не е било съвсем уместно...

Целият спор беше за това, че авторитетно заявеното "mb е мегабит, MB е мегабайт. Period!" не е вярно. Какво толкова трудно има човек да признае, че е сбъркал?

Link to comment
Share on other sites

Аз вече няколко пъти си признах, че сбърках. С това, че написах mb = мегабит, а не Mb.

След това последваха обяснения, че това е по-малко фатално от другата грешка, която предизвика целия спор.

След това ти започна да говориш небивалици за това как хората били склонни по форумите да разбират mb като мегабайт. Това произлиза от едничкия мързел на хората да натиснат един Shift. Но b е бит, а B е байт, както и да го погледнеш. m няма как да се обърка с милибит.

Link to comment
Share on other sites

Аз умишлено промених wikipedia-та първо защото не знам кой серсем го е писал това с милибитите но е наистина смехотворно. Няма такова нещо като милибит както няма и мили-атом нито мили-неутрон, мили-протон, мили-електрон и т.н. Тази частица не се дели на по-малки такива (при деленето на атома се получава друго и не може да се разделят атомите на въглерода на по-малки атоми на въглерода така че мили-атоми не съществуват).

 

Като цяло позоваването на wikipedia не е от най-сигурните неща въпреки че там има и много хубави и правилно дефинирани работи, но все пак е колективен труд и всеки може да напише нещо. Става за справки но е добре да се потвърди от поне още 1 източник.

 

Както и да е аз спирам с глупостите и без това темата е за друго и отдавна не просто сме offtopic ами и аз не знам какво.

 

За яснота пишете bit и byte за да ви разбират хората от първия път а не да трябва да се уточнявате.

 

И да, по подразбиране скоростите се мерят в mbit а не mbyte вероятно оттам тръгна samkijot...

Link to comment
Share on other sites

Колкото и идиотски и абстрактно да звучи, като стойност "mb" с утвърденото значение на "m" - "мили", а "M"-"мега", т.е. милибита, би имала съвсем реално измерение, при условие, че числената стойност пред мерната единица е поне 1000 и кратна на 1000... Както теоретично биха имали реално измерение 5000 милибири :beerchug

Link to comment
Share on other sites

Колкото и идиотски и абстрактно да звучи, като стойност "mb" с утвърденото значение на "m" - "мили", а "M"-"мега", т.е. милибита, би имала съвсем реално измерение, при условие, че числената стойност пред мерната единица е поне 1000 и кратна на 1000... Както теоретично биха имали реално измерение 5000 милибири :beerchug

 

Ами не, няма смисъл защото 5000 милибита са 5 бита, това е ок, но 950 милибита са пълна глупост. Това е дискретна величина и или е 0 или 1 няма 3то положение, няма дробни стойности.

 

Аналоговите мерни единици може и да имат дробни стойности като десетичните имат и наименования - санти, мили и т.н. Докато дискретните величини като бит не могат да се делят и няма как да се измери част от бит-а - просто не съществува и ако се замислиш поне за секунда преди да напишеш поредния бисер ще се светнеш че няма никакъс смисъл в единицата милибит.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...