Jump to content
BulForum.com

Как се правят милиарди от безплатни услуги?


Godfather

Recommended Posts

Нека да ти обясня защо Мсофт е няколко пъти по-голяма:

 

1во - Има 14.5 млрд долара нетен инкъм срещу 3.8 млрд за гугъл.

2ро - Ако гледаме тотал асетс - Мсофт са към 75 млрд вс 25 за гугъл.

3то - Мсофт до преди 2 години никога не е плащала дивидент. Защо ? Защото е реинвестирала всичко back into the business. Имаш ли си на представа колко млрд. са се изсипвали обратно ? Отделно тези тотал асетс са по историческа стойност. За 30 годишен Мсофт, тази цифра сам се сещаш е стара.

4то - бета коефициент от 1 за Мсофт вс 2.2 за гугъл. Извода е, че Мсофт е много по-малорискова компания.

5то - Преди време Мсофт достигна капитализация от над 500 млрд. Това колко гугъла е ? Преди 5-6 месеца гугъл се обезцени до 120 млрд вс 280 за Мсофт. Извода е, че тези стойности, които си ми посочил са без особен смисъл. Нещата са прекалено динамични. Факт е, че мсофт може да извади 40 млрд. Това е печалбата на гугъл за 10 години. В момента Мсофт имат 25 и кусур млрд., който стоят в кеш.

Като цяло, Мсофт се равнява на поне 3 гугъла. И като приходи и като всичко.

 

Като спомена растеж - една компания не може да расте вечно с 30% на година. За 5 годишна компания като гугъл в теч-сектор е напълно нормално. Рано или късно достига се забавя до стойности близки с тези на БВП - безспорен факт

 

Айде да спрем да ги мерим. Мсофт ще се наложи в он-лаин рекламата. Имат планове и за АОЛ. Интернет рекламата далеч не е се изчерпва с гугъл.

 

Има и една дребна разлика между ИБМ и Мсофт. Бизнеса на Мсофт е такъв, че лесно се овладява до степен монопол. Докато да произвеждаш процесори е друго.

 

Ползвам Гугъл :)

 

Имаше един joke на Балмер относно яху. На конференция Балмер питал - Колко от присъстващите ползват гугъл? Гора от ръце. Колко Яху ? Няколко се престрашили. Отговорът на Балмер - And we offered 31 bucks a share ? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 846
  • Created
  • Last Reply

Аз също съм на мнение, че МС не са се отказали - просто пробват обходни маневри, понеже фронталната атака неуспя. И съм убеден, че ще погълнат Яху, въпрос на време е. И когато това се случи - жална им майка на МС. Това ще са най-безумно похарчените долари в историята им и ще им донесат едно голямо нищо, един камък на шията, дето да ги дръпне още надолу след провала с Виста и Zune и още цяла редица несполучливи начинания - всичките под "вещото" ръководство на Балмър (който между другото с бясна сила се е засилил към трудовата борса).

 

Ако мислим за МС като за южен полюс, то Яху е северния полюс. Нищо общо нямат двете компании и като технологии и като култура и бизнес стратегии. Първото нещо което ще се случи след придобиването е - масова миграция на кадрите на Яху към други компании. МС ще получи образно казано хиляди свободни работни места, които тепърва да запълва. И то с хора на които средата в Яху им е тотално чужда. Ако МС се напънат да променят средата в Яху - това ще им глъдне милиони без никаква гаранция, че едно мутирало по МС тертип Яху ще им ги върне... Втори Хотмайл.

 

Това че МС има 30 история не е предимство ама никакво особено в IT бранша.

 

С Яху МС отново прилагат това което са доказали, че могат най-добре. И преди се е случвало да изтървават посоката на развитие - целия бранш върви нанякъде, само те се дърпат и вървят настрани... и в последствие се налага да догонват тенденциите. Като купуват вече изградени от други продукти. МС не произвеждат, образно казано, те нищо не са развили от кота нула до готов краен продукт. Всичко е купено наготово (и голяма част от това купено на готово е в последствие загробено и съсипано). Да не изброяваме, само най-известните факти са - МСДос, Интернет Експлорър, Дайнемикс, Хотмайл... Днес МС се събуждат и за пореден път откриват, че са изпуснали влака. И се оптиват да си купят готов развит продукт с който да го догонят и да не останат зад борда. И ще успеят да го купят, спор няма. Но също така бързо след това ще успеят да го съсипят и да го ликвидират. Спор няма. И ще им стане тежко тогава на тях, а Балмър ще трябва да дава обяснения за нелепото си чувство за хумор.

Link to comment
Share on other sites

Айде да спрем да ги мерим. Мсофт ще се наложи в он-лаин рекламата. Имат планове и за АОЛ. Интернет рекламата далеч не е се изчерпва с гугъл.

 

Мухахаха, като гледам май си по-голям оптимист дори от самия Стив Балмър, щото той в момента изглежда не е толкова обнадежден. Очевдно не ти е ясна и посоката на развитие на съвременните интернет технологии и най-вече на какво реагира пазара. Всичките неща дето ги изписа показват само, че двете компании са от един калибър. Това, че едната разполага с няколко милиарда повече от другата не означава абсолютно нищо на един пазар, в който позиционирането на услугите е решаващия фактор. А Майкрософт много добре са доказали досега, че точно този динамичен пазар не го разбират и дори нещо повече - той е абсолютно противопоказен за корпоративната им култура - та тук говорим за бизнес, базиран на безплатни услуги и отворени технологии. Тази материя за мъдреците от Редмънд е като тамяна за дявола. Дори да изкупят Яху, как ще обърнат пазара след като нямат никакво понятие и дори ненавиждат философията, на която той работи? Мисля, че ov3rm4n много добре го е описал - първият и най-сериозен удар ще бъде вълната от напускащи ключови фигури, която ще отвори дупка дето не е ясно Балмър по какъв начин ще запушва. Майкрософт в един момент ще трябва да управляват безплатните услуги, да поддържат огромни системи, базирани на отворен код и да направят от това агресивен продукт в състояние да разклати хегемонията на Гугъл. Май дори на самия Балмър не му е ясно как точно ще стане това чудо. :)

Link to comment
Share on other sites

Само 2 неща ще кажа.

 

1. От долното твърдение, оставам с впечателение, че според теб Мсофт трябва да придобият яху. Иначе тотално ще се бетонира статуквото. Демек, това е правилният път за тях.

 

След краха на сделката и окончателното бетониране статуквото на пазара на онлайн реклама, всеки следващ опит за купуване на Яху ще е жалък напън за обиране трохите от богатата трапеза и не е ясно изобщо дали ще има някакъв смисъл.

 

2. За края на Мсофт слушам от повече от 10 год. Не ви ли притеснява, че досега няма нищо такова, а и не е на път да се случи. Мсофт репортнаха 15 млрд. $ профит, пък вие коментирайте каквото си искате. :)

 

айде и 3то

 

3. Според мен, Балмер и компания са по-наясно от вас какво правят. Не можеш да претендираш, че познаваш бизнеса на компанията по-добре от съдателя й (в случая Гейтс). ОС дивизията на Мсофт носи грубо 50% от приходите.

 

айде и 4то

 

4. Мсофт са достатъчно големи за да погълнат и интегрират яху. Ако пазара беше конкурентен, един грешен ход би ги провалил. Но не и сега. А за линукс също слушам как измести виндовс. Е, и това не стана.

 

Овермане, с извинение говориш напълно безпочвени глупости. Там откъдето си пишеш поста какъв ОС е ? От Марс ще да е дошъл. Или от Мелмак :)

В историята си Мсофт имат десетки придобивания. Както и гугъл. Засега се справят добре. Всичкото, което си написал е породено от омразата към Мсофт и на-важното, поради невъзможноста на една генетично осакатена ОС (визирам линукс) да изплува от дъното. Напипах ли нишката на целия проблем ?

 

Гугъл също си имат проблеми. И най-големия им проблем е липсата на нормално privacy. Събират и продават персонално инфо за клиентите им. Това скоро време ще им изиграе лош номер.

Link to comment
Share on other sites

http://forums.data.bg/viewtopic.php?t=1612616

май накрая ще ги купят за по 30$ :excl:

Имаше един joke на Балмер относно яху. На конференция Балмер питал - Колко от присъстващите ползват гугъл? Гора от ръце. Колко Яху ? Няколко се престрашили. Отговорът на Балмер - And we offered 31 bucks a share ? :)

 

колкото и смешник да е този това е голямата истина

 

въпреки че самият аз бях заблуден до преди време да им ползвам скапаната поща :lol:

Link to comment
Share on other sites

...

А за линукс също слушам как измести виндовс. Е, и това не стана.

...

невъзможноста на една генетично осакатена ОС (визирам линукс) да изплува от дъното.

...

Моля те. Спри да се излагаш.

Помисли малко върху мненията на Godfather и ov3rm4n.

Link to comment
Share on other sites

Godfather твърдеше как със сигурност Мсофт са се отказали и как статуквото се е бетонирало именно заради това. Сега излиза на бял свят, че Мсофт далеч не са се отказали, а всъщност са в процес на придобиване - нещо върху, което бях наблегнал. Това остана без коментар. Незнам, кой върху какво по-напред трябва да се замисли.

 

Овърман предначерта бъдещото сгромолясване на Мсофт - няма как човек да приеме такава абсурдност.

Link to comment
Share on other sites

Много ми харесва как разсъждава Thief. И колкото и да не разбирам, най ми допадат неговите съждения. Viva Microsoft. И аз им завиждам на Google :lol:

Link to comment
Share on other sites

Чак пък да съм предначертал бъдещето им сгромолясване - айде моля... За омраза пък изобщо не ми говорете - като няма какво друго да кажете и това е първото за което се хващате - ама те така говорят щото мразят Майкрософт... Тъпо. За омраза говорят дечицата по форумите - ако искате да дискутираме сериозно, забравете тия шитни MS vs. Linux vs. Google vs. YourGrandMa'sBushes.

 

Факт е, че в момента Майкрософт изостават от тренда и напъните да купят Яху са продиктувани точно от този факт - опитват се да наваксат.

 

Факт е, че в Европа изобщо не им е розово... както и в Азия...

 

Факт е, че Виста се провали - продажбите не са това, което бяха заложили и планирали. И как да не се провали...

 

Факт е, че изостават от Гугъл - Гугъл вече имат работещи услуги в онлайн приложенията и то дори точно в сферата, която Бил си беше заплюл и за която бълнува от пет години - онлайн офис приложения - Майкрософт още са доста далече от работещи такива, камо ли да конкурират Гугъл. И това е болката - докато все повече компании се намърдват на пазара на тия услуги, Майкрософт дълбаят в тотално грешна посока - тежки ОС... дето са вчерашен вестник.

 

Истина е, че ако купят Яху ги чака як батак - някой представя ли си Майкрософт да поддържа сървъри на Линукс?! Ми то това само по себе си би било ебахти антирекламата, мислите ли че сами ще си я направят?! А някой има ли си напредстава какво е да мигрират всички ресурси на Яху от Апач, Линукс и МySQL към IIS, Windows, MsSQL?! Участвали ли сте някога в подобна миграция? Thief - ти знаеш ли за какво изобщо говоря?! А в мащабите на Яху давате ли си сметка за какво става дума? Не, ама блаблабла... вятър да става. Защото не е въпроса само да извадиш парите и готово. Да, имат парите, но Яху няма да им струва само парите, които ще дадат за да ги купят - истинското трошене на пари ще започне на другия ден след сделката... и съвсем не е сигурно, че след "преобразяването" Яху ще е в състояние да оправдае тия разходи... И това не е моето мнение...

 

Та не ми говорете за мразене и подобни шитни - те са само във вашите глави.

Link to comment
Share on other sites

Като всяко едно придобиване, пост-интеграционният процес е труден. Виждаме какво стана с АМД. Но там нещата са други, АТИ се оказа голям залък. И все пак, в дългосрочен план, може да се окаже, че това е бил правилния път.

 

Овермане, Факт е, че такава стъпка се прави след като правилно се обмисли всичко. Мислиш, че гиик-четата в Мсофт не са си отговорили на тези въпроси ? Защо мислиш, че си по-умен от пичовете, които всъщност са създали виндовс. Предполагам, че за да говориш така си участвал в подобна миграция (не миграции-ка вкъщи - преинстал вин и пост-инсталационно заместване с линукс). Не съм компютърен гении, но познавам М&А процесите в достатъчна дълбочина за да знам, че когато става въпрос за пост-интграционния процес, мненията обикновенно не си приличат по нищо.

Вероятно ще загубят маса пари, но в дългосрочен план никой не може да каже какво ще стане.

 

Виста не оправда очакванията, но това не им попречи да покажат завиден ръст в приходите.

 

Факт е също, че в Азия гугъл е нищо. Ето ти един огромен потециален пазар, където Мсофт може да се развива. Прекалено плоско гледаш на нещата. Много неща не си взел под внимание.

Link to comment
Share on other sites

Аз не мисля, че съм по-умен от когото и да било... и не напразно подчертах, че това не е просто моето мнение... това са нещата, които се обсъждат около сделката в бранша. От хора, които са много по-навътре от мен и теб. Загубата на маса пари си е загуба на маса пари дори за Майкрософт. И те имат акционери, сещаш се... реинвестиране, хубаво, ама никой не обича парите му да се изливат в бездънни проекти за които "в дългосрочен план никой не може да каже какво ще стане." Щото ако за Бил е без голямо значение дали ще затрие 30мл или 30млрд, то за акционерите му не е. И те ще търпят, но колко провала поред биха изтърпяли? Не е тайна, че от момента от който Балмър пое МС нещата не вървят - виж им резултатите преди него и след като той пое... И неспециалист би забелязал застой и то як застой в развитието им в сравнение с годините преди него. Че дори и наченки на спад и първи признаци на залитане надолу... Така че до колко екипа му и той самия е способен да взима правилни решения и да "изчислява" ходовете напред е нещо на което не бива да бързаш да заложиш двата си цента...

Link to comment
Share on other sites

По абсолютно всички индикатори, Мсофт е в много добро състояние.

И все пак, добре е да не забравяме, че он-лайн бизнеса не им е централен.

 

Ще си позволя да ти дам 1 пример. Помниш ли как стояха нещата с X-Box ? Мсофт вложиха млрд-и. $ докато излезнат на печалба и я наложат. Е, това стана. Но години бяха нужни.

Имат някои много добри ходове и това беше 1 от тях.

Link to comment
Share on other sites

Ами там е заровено кучето де (това ти се говори от самото начало)- онлайн бизнеса не им е централен, но ще трябва да стане... освен ако не искат да излязат от играта. Щото на там се развива целия сектор - към онлайн услугите. И те са последните, които се сещат - което не говори изобщо добре за Балмър и за МС. И сега ще трябва да се бръкнат мноооого дълбоко, за да догонят... повече, отколкото би им коствало ако Балмър и екипа му бяха усетили навреме посоката и бяха "реинвестирали" където трябва... Да, по всички показатели са в добро състояние, но виж кривата им преди Балмър и след. След е по-скоро права...

 

Xbox не е чак толкова добър ход - все още е третата конзола на пазара... Да си поставиш за цел да избуташ първите, а да си трети не е кой знае какъв успех...

 

Да поговорим за предишните им опити в онлайн-а - Хотмайл и МСН? И те ли са добър ход и успех?

Link to comment
Share on other sites

Ами комп. геймс ? Halo 2 е втората най-продавана игра след GTA4. Браузъри, директЕКС, офиси и каквото още се сетиш.

 

3та конзола но с много малка разлика от 2рата. Важното е, че жънат пари от там. Лесно е да критикуваш. По-тая логика дай да обвиним Мсофт, че не инвестира в БГ имоти ? Балмер е там от 84та. Преди да стане CEO имаше сток бъбъл, който се спука. Няма как да се противопоставиш на нещо не зависи от тебе. Все пак това е пазар.

 

Гугъл държи грубо 50% от пазара. Яху 20%. Мсофт 10%. С яху правят 30%. Може и да намажат синергии. Нищо, че Балмер се дъни чат пат. Просто имат много повече пари от Гугъл. Мсофт е минал по този път още преди някой да е чувал думата интернет.

 

"Да, по всички показатели са в добро състояние, но виж кривата им преди Балмър и след. След е по-скоро права..." - говориш за пърформанса на акциите им, нали ? Там нещата не може да се отржат с 1 изречение. Виждаш ли, акциите ни не растат с 300% на година - Балмер е виновен.

 

Направи един бърз сърч и виж колко усера имат хотмайл. Ще имаш някаква база за сравнение.

Link to comment
Share on other sites

Гугъл държи грубо 50% от пазара. Яху 20%. Мсофт 10%. С яху правят 30%. Може и да намажат синергии. Нищо, че Балмер се дъни чат пат. Просто имат много повече пари от Гугъл. Мсофт е минал по този път още преди някой да е чувал думата интернет.

 

Thief, първо се научи да четеш правилно какво пишат другите, пък след това може да се опиташ и да го проумееш евентуално. Майкрософт никога не са минавали по този път. Те тепърва тръгват по него. Този път обаче има наложени едни меко казано "странни" правила и непонятна за Майкрософт философия. Този пазар, ако все още не си забелязал, се базира на безплатните услуги, осъществявани обикновено с отворени технологии и стандарти. Кажи точно по кой път на отворените технологии са минали Майкрософт? Гледам доста смело си се изказал и за пост-интеграционния процес, без изобщо да си наясно с нещата. Даваш ли си изобщо сметка какво означава Майкрософт да решат да променят цялостно сегашната платформа на Яху (т.е. заменяйки отворените технологии с Windows/IIS/MsSQL решения)? Това означава изцяло нова компания - нови служители (сегашните няма как да почнат автоматично да работат с непривичните за тях технологии), деплойване на изцяло нови системи и софтуер, години забавяне на нещо, което по принцип трябва да стане на секундата. Това ще е едно самоубийствено решение. През това време конкуренцията (не само Гугъл) ще ги издуха окончателно от този пазар. Значи остава еретичната идея пичовете от Редмънд да прегърнат отворения софтуер и стандарти, което само по себе си не е лошо, но дали имат достатъчно идеен потенциал за това и куража да си плюят на собствената философия? :D

Link to comment
Share on other sites

Съмнявам се че има толкова некадърни хора в майкрософт които ще позволят една толкова ненужна смяна на използваната от yahoo технология ... само и само да запазят някакви принципи които вие си мислите че майкрософт притежават.

 

Това което иска MS е да прилапа част от пазара с интернет-маркетинга. Дали това ще се извършва чрез open source решения или не... едва ли го грее някой. Според вас каква част от хората които се явяват клиенти на този бизнес ги интересува на каква операционна система са сървърите на yahoo. ?! въпроса е кое се явява най-икономически изгодното решение и толкова.

 

Факт е че пазара еволюира в посока - безплатни услуги базирани на open source решения и майкрософт ще не ще, ще се наложи да се адаптира към това. Проблема е че е наистина стара компания и съответно е нормално да разсъждава малко консервативно при взимането на важни решения от този калибър :)

Link to comment
Share on other sites

Имах предвид, че гугъл е прекалено млада, силно волатилна компания за да можеш да твърдиш с голяма доза сигурност докаде ще стигне. Трицифрен ръст е имал и Мсофт.

 

Това, което се опитвам да ти обясня е, че пост-интеграционният процес, ако се управлява добре, може да бъде успешен. Стотици сделки са ставали, в които има сливане на 2 коренно различни компании, всяка с тотално различна корпоративна култура, че и бизнес. Е, някак си нещата сработват.

 

Колко му е с голямата метла да преобразят яху. Ти съзнаваш ли, че ако яху изчезне, пазарът става широк за 2ма ? А бе с постоянство и с пари няма невъзможни неща.

 

Айде стига сме философствали. Ще поживеем, ще видим. Помни ми думата, че гугъл е балон. А в най-скоро време нищо чудно да имат и проблем с безценното им privacy policy.

 

deflaxe, и аз щях да питам го това.

Godfather, това не ти е бой между рицари, че да ми гледаш принципи, философия, чест и т.н. На този етап Мсофт се опитва да изгради критична маса. Няма по-лесен начин от яху. Добре, че съм аз да те светна какво точно става. Иначе щеше да си живееш в заблуда за статкувото на гугъл и отказалите се Мсофт. ;).

Link to comment
Share on other sites

...въпроса е кое се явява най-икономически изгодното решение и толкова.

 

това е пълен non sense - Майкрософт по-скоро биха повръщали кръв, от колкото да допуснат и за милисекунда някой някъде да си помисли, че open source решенията могат да бъдат изобщо икономически изтодни... подобно изказване може да направи само човек, който изобщо не е запознат с FUD изпълненията им. Та именно Майкрософт потрошават всяка година милиарди в пиар кампании с които се опитват да убедят света, че опен сорс и бизнес са две несъвместими неща и опен сорс е направо смърт за бизнеса, как Линукс са комунисти долни и копаят гроб на честния капиталист и искат да му лапнат и последния цент и да го докарат до просия... и сега изведнъж, видиш ли, Гейтс ще признае пред света, че това не е така, че бизнес може да се прави с опен сорс, че и дори да е икономически изгоден и да носи пари и печалби?!? Е тука вече на сцената излизат мармотите и летящите прасета...

 

Thief, сори, ама сега ти почваш с глупостите - това с проблемите на Гугъл с прайвъсито дори не е модерно вече... а просто смехотворно. Моля те осъвремени си FUD-a. Тоя лаф се изтърка преди години и не лови място. Сега има други плашила свързани с Гугъл, но няма да ти улеснявам живота, като ти ги дам наготово - потруди се да си ги намериш сам.

 

Няма нужда да ми обясняваш нищо за пост-интеграционни процеси - не виждам някой да твърди, че няма успешни такива... Това обаче за метлата е несериозно. Казах ти вече - не е като да щракнеш с пръсти. Ставали са стотици сделки на коренно различни компании, но всички са завършвали по един и същи начин - едната от двете се обезличава напълно и се асимилира тотално.

 

Балон викаш. Съгласен съм с теб. Гледан и мерен с традиционните бизнес модели, шаблони и мерки - твърде е вероятно да изглежда така. Проблема на тая гледна точка обаче е че е неприложима в случая. Бизнес модела на Гугъл е всичко друго, но не и стандартен, традиционен и шаблонен... така че трудно ще го прецениш с традиционните мерки. Най-много да се въведеш в тотална самозаблуда. Успех.

Link to comment
Share on other sites

Оверман, много работи изписа, но нищо не каза. Гугъл е бизнес като всички други. Гугъл не е феномен - това също се поизтърка. Дори и те могат да се сринат с 15% за 1 ден след слаби печалби, както станахме свидетели преди няколко месеца.

 

"Ставали са стотици сделки на коренно различни компании, но всички са завършвали по един и същи начин - едната от двете се обезличава напълно и се асимилира тотално."

 

Това е целта на играта. Асимилира е точната дума. Резултатът - една по-силна компания. Ти го каза достатъчно ясно, макар и да се пооплете в собстените си мисли.

Link to comment
Share on other sites

това е пълен non sense - Майкрософт по-скоро биха повръщали кръв, от колкото да допуснат и за милисекунда някой някъде да си помисли, че open source решенията могат да бъдат изобщо икономически изтодни... подобно изказване може да направи само човек, който изобщо не е запознат с FUD изпълненията им. Та именно Майкрософт потрошават всяка година милиарди в пиар кампании с които се опитват да убедят света, че опен сорс и бизнес са две несъвместими неща и опен сорс е направо смърт за бизнеса

Нека все пак отбележа че съм просто в позицията на външен наблюдател (както и предполагам вие) и честно казано не подкрепям на microsoft политикта по принцип.

 

Нека ве пак погледнем реално. Да - MS раздухват наляво и надясно колко evil е open soucrce-a просто защото той им се явява конкуренция... и първопричината е покачване на популявността на тяхните продукти. Тоест имаме единствено и само икономическа изгода.

 

Във следващият момент ... допускаме че microsoft купува yahoo .. реално никой освен разни geeks (като нас) по форумите ще се плюмчат за това как видиш ли microsoft са били купили open source-based компания. Междувременно microsoft тихичко ще работят...и докато се усетим те вече ще имат някакъв дял от интернет-маркетинга. Втори икономически ... момент.

 

Преди време стана въпрос че microsoft използвали linux-based (или bsd беше не си спомням) за тяхните firewalls. Явно хората са решили че една таква система би се справила много по-добре опазвайки корпоративната им мрежа.. - трети икономически момент. отново с леката особеност че няма икономическа изгода това да се раздухва в медиите. (явно е било вътрешна информация)

 

Всичко е бизнес. Отдавна не живеем в периода на романтизъм и идеализъм.. :)

Link to comment
Share on other sites

от всичко най-много се зарадвах на това че thief понамали чуждиците, дет меткаше за да ни покаже колко много чужбински термини владее. само дето ние кат прост юзъри чрез просто гуглиране можем да си ги преведем и дори ако имаме време и желание да осмислим защо е многословил толкоз в защита на големия слон МС...

Ако Гугъл е балон, МС е грамадно животно, да речем динозавър, което вирее в ограничена среда с крайно количество хранителни ресурси, които естествено по някое време след дългогодишния растеж на добитъка са почнали да се позчерпват. Е всички знаем кво е станало с динозавърите - измрели са от глад(е добре де може и да е от метеорит или друг някъв сюжет с вероятност за случване около 1 към гугъл). Някои от тях сигурно са имали и предсмъртни гърчове и са риткали и подскачали повечко преди да паднат и да се превърнат в петрол....

баси, хич не ме бива в метафорите, но както и да е. в крайна сметка едните правят милиарди от безплатни услуги, а другите тепърва трябва да открият значението на думата "услуга", а после да преглътнат и прилагателното "безплатни".

Link to comment
Share on other sites

Абе чисто икономически погледнато, теорията на гейтс и компания се базира на аксиомата, че безплатен обяд няма. Хем безплатни, хем пълни джобове - нещо не се връзват.

Мобо, струва ми се, че бъркаш open source с безплатни услуги. Айде моля ви се. Open не значи безплатен...

Иначе, нищо не съм искал да показвам, а просто да изразя мислите по-ясно отколкото ти си се опитал с гениалната си метафора. Смятам, че който е трябвало ме е разбрал.

Link to comment
Share on other sites

Айде да спрем да ги мерим. Мсофт ще се наложи в он-лаин рекламата. Имат планове и за АОЛ. Интернет рекламата далеч не е се изчерпва с гугъл.

 

Да вметна, че през 2005 година google зема 5% от Америка Оналйн, в пари ще рече 1 милиард в зелено

 

За любознателните ето и линк към пълния списък на придобивките от Google. Буквално всеки месец нещо се мъти :)

Link to comment
Share on other sites

Godfather, това не ти е бой между рицари, че да ми гледаш принципи, философия, чест и т.н. На този етап Мсофт се опитва да изгради критична маса. Няма по-лесен начин от яху. Добре, че съм аз да те светна какво точно става. Иначе щеше да си живееш в заблуда за статкувото на гугъл и отказалите се Мсофт. ;).

 

Ти май не можеш да разбереш, че милиардите на Гугъл се крепят на точно тази различна философия (никъде не съм говорил обаче за чест, приятелю, отново залиташ в грешна посока), която на практика движи пазара на интернет потребителите. Майкрософт не само нямат никакъв опит с този начин на мислене, но той им е противопоказен в основата на корпоративната им култура. А това нещо не се променя с едно щракване на пръста и с поставяне на каквото и да било количество долари на масата.

Замислял ли си се точно къде е ключа за успешния бизнес модел на Майкрософт? Може отново да се учудиш, но той е в ловкото прилагане на едни специфични американски правни норми, които идеално пасват на пазара на ОС и вървящите с тях приложения. Ключа за бараката в този бизнес модел са точно договорите на компанията с големите производители на хардуер (отново американски компании, това е ключовия момент), които бълват кутии и се явяват на практика ракетата носител, която дърпа бизнеса на пичовете от Редмънд. Точно затова от тях именно се пръкна идеята не само да си плащаш за софтуера, който върви като гербова марка към всяко желязо, но дори тези плащания да се превърнат в регулярни, независимо дали ти продължаваш да си караш със старото желязо (един вид плащаш наем за използването не толкова на бъгавия софтуер, колкото на гениалната им идея да държат изкъсо юридически производителите на желязото).

В един светъл ден се оказва, че бъдещето на технологиите - пазара на интернет услуги е абсолютно неподвластен на въпросната бизнес тактика а те са пропуснали години да убеждават света колко са прави. Закупуването на огромна компания, работеща в този бизнес ще е най-лекия и лесен етап. След това ги чака истинския кошмар, защото те нямат идея как се управлява подобен бизнес а още по-малко как да го направят изключително конкурентен. Има обаче и нещо друго още по-лошо: повечето хора, които знаят как да правят това изпитват неописуем ужас при мисълта да работят за Майкрософт именно в следствие на огромните усилия, кото Балмър и компания положиха през годините да очернят въпросния бизнес модел. ;)

Link to comment
Share on other sites

Абе чисто икономически погледнато, теорията на гейтс и компания се базира на аксиомата, че безплатен обяд няма. Хем безплатни, хем пълни джобове - нещо не се връзват.

Мобо, струва ми се, че бъркаш open source с безплатни услуги. Айде моля ви се. Open не значи безплатен...

Иначе, нищо не съм искал да показвам, а просто да изразя мислите по-ясно отколкото ти си се опитал с гениалната си метафора. Смятам, че който е трябвало ме е разбрал.

безплатни са за потребителите и са платени от рекламодателите, а другите се плащат от всички за всичко. има разлика, нали? знам и разликата между безплатни услуги и програми с отворен код.

 

кво не му харесваш на българския език не ми е ясно? малко се говори на него в американските университети ли?

 

Аз не е трябвало и затова не съм те разбрал ли или просто щото съм тъп? Единственото което се повтаря като теза в отделните ти пояснения, допълнения и разяснения е че МС са обречени на успех, тъй като според теб разполагат с практически неизчерпаем финансов ресурс. Безкрайни неща не съществуват, освен самата Вселена, но и за нея напоследък физиците се съмняват сериозно. Аз пък не вярвам и че търпението на потребителите ще е безкрайно и че МС ще продължи да се развива завинаги. Всяко начало си има и край. После идват други по-перспективни. След 10 години пък Гугъл ще ни изглеждат свръхконсервативни типове и по-голямата част от интернет потребителите ще са се ориентирали към някоя нова и съвсем различна тенденция. То дотогава и интернетът не се зане дали ще има нещо общо с познатото ни днес. Единствената твърда дългосрочна прогноза за този сблъсък е "може би". Другото са лични пристрастия, песимизъм, оптимизъм, бикове, мечки и другите му разни там...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...