Jump to content
BulForum.com

OVERCLOCK


Recommended Posts

Шшшшш ти луд ли си е за съшия Дурон става въпрос отключих L1 Кеш и сега в момента работи на честоти 1330 Mhz с Рам 128 ДДР/СДРАМ как ти се струва.

Sloji edna snimka na toq duron ot CPU_Z 1.21 i sloji snimki, da vida neshto :D

 

EDIT: Ползвай едит беее аман на всеки да повтарям

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.4k
  • Created
  • Last Reply
skoro si vzeh xp2400.moje li da se napravi ne6to interesno sas nego B)

Kakvo razbirash pod interesno? Kaji si cqlata sistema kakva ti e? Dyno, procesor i ram me interesuva i shte ti kajem kakvo moje da se napravi, ako mu e otkluchen mnojitelq shte e idealno, za da moje da si go pusnesh na 11x200 :rolleyes: ama 2400+ ne sa mnogo dobri za clock, pone az sym ostanal s takova vpechetlenie :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

CPUz.JPG

 

 

Ето това е при положение че е абсолютно скарано тва дъно с овекрклока по нашему Дърво.По долу се вижда и температурата в кутията и на процесора дигнах го на 1.5 Мхз FSB 150 x 10.0 и ги кара добре ама ми дига градуси стават до 66 и неисках да зоря положението.Като го качих на 1.5 Мхз качих волтажа на МАХ

 

AVG .-1.8v

DDR--2.8v

Vcore-+10.0%

мисля че това му беше максимума

а иначе сега работи на минимума

 

AVG- 1.5v

DDR-2.5v

Vcore-Normal

Link to comment
Share on other sites

При първи опити с Дървото GA-7VRXP пуснах бутончето което е на дъното което дели FSB-то съответно на две деления едното е от 100МХЗ до 128МХз а другото е от 133Мхз-161МХз което е крайно за мен незадоволително.Но го пуснах на ФСБ 140 х 10.0х = 1400 работеше бе проблем но грееше до 60-тина градуса.

Link to comment
Share on other sites

да ти кажа ли на колко оборота е ....

(зареждам АЙДА)

толкова 3000

ама може и на 4800-5000 :) и тогава стига към 37 градуса

Link to comment
Share on other sites

Iztegli si Prime 95 i pusni da vyrti izvesno vreme, znachi naisitna si uspql da si otkluchish L1 - mnojitelq. S kakyv moliv go napravi? Q spodeli? Zashtoto ne stava sys vseki. I vish dali shte izkara 6 chasa pone za da i sigoren che ti e stabilna sistemata, ama kato go pusnesh i temepraturata sigorno shte ti se kachi na 60 gradusa :wir

Link to comment
Share on other sites

хахаххаха от една седмица съм на тва положение както го виждаш и не мърда проблема е когато го направя на 1.4 и ми вдига много градуси като опре на 64-65 и забива машината а преди да ги е стигнало не мърда.А иначе отключих L1 (множителя кеша) с молив 2Б от ония старите типове моливи едни оранжеви демек извода е че трябва да е електропроводим с мек графит и нанасяш сериозно отгоре да се покрият металните парченца.Само се внимава да не се допре до другия май беше L4 (множител който е сравнително близо до L1) само от едно останах малко разочаован от оскъдното количество паста на процесора която беше паста с не добра слава.(Сребърната паста на ТИТАН) мога да го дигна на 1.5Мхз стига да имам добро охлаждане.Като му отворих капаците спокойно си държеше 1.440Мхз без да стига критичните за мен 64-65 градуса на които машината забива при натоварване.

Link to comment
Share on other sites

Prime Mychi ssitemata ti dokraen predel, puska se ot Option->Tutorial Test...->Blend-> OK i chakash da vyrvi pone 6 chasa

bez da ti izkara ERROR :wub: Obache temepraturata shte ti stane 60* +++ uspeh, predlagam ti da si pusnesh durona na 10x133 i mu podai +5% naprejenie ako po default e 1.8v da stane 1.89v sledi si naprejenieto i temeperaturata ot AIDA 32 ili CPU-Z naprejenieto B) Uspeh

Link to comment
Share on other sites

Znachi imam edno vaprosche kum vsichki?Kloknah si procesora!.....Celeron na1Ghz...znachi pri normalna rabota na 100FSB pri test s Aida32 dava slednite stoinosti na zapiis i saotvetno chetene ot pametta 673/162,pri 132FSB 901/219.....kato mahna jumperite na dunoto i go pusna 133 dava 602/159,pri 145FSB 663/174!!!Ta vaprosa mi e az li gresha ili nai dobria klok za procesora e pri 132FSB...,neznam no mi se vijda chudno pri 133 i 145FSB da dava stoinost dosta po niski ot tezi za 132FSB...daje moje da se kaje,che pri 145FSB raboti,kato na100FSB!Chudna rabota! :confused

Link to comment
Share on other sites

е тва е тест за четене от паметта ;)

значи тества RAM-a а не CPU-то ...

праи тест с SiSoftSandra или PCMark'04 :)

Spored men tozi pyt JIS greshi, zashtoto s vdigane na chestotata na FSB-to se diga i chestotata na ramta, pri 132FSB chestotata na PCI/AGP e prekaelno visoka, i moje da ti igyrmi q video karta q HDD i li ustroistvo na PCI, az ti preporychvam da go dyrjish na vyzmojno nai bliska stoinost do 133FSB-150FSB za da nqmash problem sys PCI/AGP. Vish taimingite na pameta dali se promenqt kogato e na 132FSB i na 145FSB kakvi sa? Moje dynoto da im puska razlichni taimingi i pri pokachvane na FSB da stavat po "kuci". Primerno do 133FSB sa 6-2-2-2.5, sled minavaneto na 180FSB stavat 8-3-3-3.0, Pri men ako e avtomatichno stava taka :D I ot tova vliqe golqmata proizvoditelnost. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

абе тия тайминги още не съм ги разбрал :(

а и нормално при по-висока PCI честота RAM-a да работи по-добре ;)

какво толкова съм сгрешил :confused

я дай няква стария за Таймингите :)

Link to comment
Share on other sites

абе тия тайминги още не съм ги разбрал :(

а и нормално при по-висока PCI честота RAM-a да работи по-добре ;)

какво толкова съм сгрешил  :confused

я дай няква стария за Таймингите :)

ами JIS, ти самия преди време цитира, че до 132 FSB се вдига честотата на PCI, след 133 става пак нормална. Не мислиш ли че е възможно подобно нещо и за рамта?

А иначе ето:

http://www.tomshardware.com/motherboard/20040119/

http://www.howstuffworks.com/ - там има не само за рам, а и за много различни неща как работят.

Има и още много статии, но сега за тези се сетих

Link to comment
Share on other sites

Znachi imam edno vaprosche kum vsichki?Kloknah si procesora!.....Celeron na1Ghz...znachi pri normalna rabota na 100FSB pri test s Aida32 dava slednite stoinosti na zapiis i saotvetno chetene ot pametta 673/162,pri 132FSB 901/219.....kato mahna jumperite na dunoto i go pusna 133 dava 602/159,pri 145FSB 663/174!!!Ta vaprosa mi e az li gresha ili nai dobria klok za procesora e pri 132FSB...,neznam no mi se vijda chudno pri 133 i 145FSB da dava stoinost dosta po niski ot tezi za 132FSB...daje moje da se kaje,che pri 145FSB raboti,kato na100FSB!Chudna rabota! :confused

Okaza se,che kato go pusna nad 133FSB pametta raboti po default na100MHZ.....vdignah ia razbira se na 133MhZ sega PC-to mi e na 145FSB sus slednite stoinosti 993/235........mislia,che na t'va veche mu se vika dobur clock......sega samo se molia da ne se spomine niakoi element "I samo si vikam:Dano,dano,danooooo" :woot .........greee na 43C liatoto da stane 50 pak shte e dobre,ama vremeto ke pokaje! :punk ..........aide uspeh na vsichki overclocker-i v purjeneto!Za novobranec,kato men i silichkite na moita mashinka tova si e napravo super! ;)

Link to comment
Share on other sites

е ся тряа само да си MOD-неш кутията откъм охлаждане ;) и ... :zzz

Ako vzeme da zabiva togava,ke se bora pak! ;) ........zasega spiram s chovurkaneto,che nakraia shte stane t'va deto neiskam i da si go pomisliam :cry

Link to comment
Share on other sites

As su6to napravih test s Aida32.Zapis pokazva 4e e 371,a 4etene 994. :D Clocknah CPU-to s Easy TuneIII na 1128.8Mhz(be6e na 1100) sus 102FSB.

Napravih pak test s Aida-ta i rezultatite bqha:zapis-383 4etene-1018. :D

Kefa sa.A ima li 6ansove na Pc-to da mu stane ne6to ako si ostane taka 1128.8Mhz sus 102FSB?

Link to comment
Share on other sites

As su6to  napravih test s Aida32.Zapis pokazva 4e e 371,a 4etene 994. :D Clocknah CPU-to s Easy TuneIII na 1128.8Mhz(be6e na 1100) sus 102FSB.

Napravih pak test s Aida-ta i rezultatite bqha:zapis-383 4etene-1018. :D

Kefa sa.A ima li 6ansove na  Pc-to da mu stane ne6to ako si ostane taka 1128.8Mhz sus 102FSB?

Moia bachka sega na 145FSB pri normalni 100....ti preceni dali na tvoia moje da mu stane neshto pri 102FSB?! :lol: ..............ama kuv e tvoia procesor be pich Celeron li?....mnogo dobri pokazateli imash pri tolkova malka chestoata ti,ako go pusnesh na 145,kato men napravo shte izkurti kochinata! :woot .....s kolko RAM si?DDR li e?................aaaaaa vidiah go kuv e!Iasno zashto e s po dobri pokazateli........ama ne go puskai tvoia na 145FSB!.....vse pak si e kotlon!.....vij go kolko gree! :punk

Link to comment
Share on other sites

Така...дойде и моят час за клок,защото вчера изтече гаранцииката на PC-то и сега мога да отварям кутията.

И понеже обичам разясненията щe поясня за какво става въпрос.

Системата ми я виждате отдолу...дъно GB 7VA rev. 1.0,256MB DDR 333Mhz noname,CPU Athlon XP Thoroughbred-B 1700+/1.47GHz,GF4 TI 4200 64MB,захранване Codegen 250W и така нататък.

Направо почвам с първият въпрос - Процесорът ми с отключен множител ли е?

Знам,че на другият модел дъна 7VAX има опция за регулиране на множителя,но на 7VA няма.Въпреки това всичко вазиси от процесора и ако е с отключен да търся програма.Множителя сега е 11.

Както казах в началото едва сега започвам истинския клок.Причината е,че дъното по-принцип не е пригодено за клокване и заедно с FSB-то качва честотата и на PCI/AGP шините,а това води до забавяне понякога (освен риска да изгори нещо).Ето защо единственото спасение беше DIP ключето на дъното и което едва сега мога да превключвам.Та то реално е за превключване на FSB-то,но от дъното,т.е. без промяна на PCI/AGP честотите.

Възможни са 3-те опции - 100MHz - 132Mhz (100Mhz FSB), 133Mhz- 165Mhz (133Mhz FSB и зададената ми по default заради 266Mhz-овата на процесора) и 166 - ??? (хах тъп съм забрваих да видя максимума).

Преди поради нежъзможноста да местя това ключе се оказвах ограничен до 165Mhz FSB и то със увеличението на PCI/AGP честотите,които на всеки 4Mhz FSB качват 1Mhz,т.е. разликата от 165 и 133,което е 32,я разделяме на 4 и получаваме 8Mhz покачване в честотите на PCI/AGP (41/74) - не знам как не съм изгорил нещо...Тези 165Mhz обаче ги вдигах тогава когато изключвах мистичната опция Top Performance.От тук и следващия въпрос - Какво по-точно прави това чудо!?

Защото ако не се изключваше Top-a максимума който мжех да постигна беше 147Mhz FSB или много рдяко 148Mhz.Странното е,че и с покачване на напрежението и с какво ли не друго,ако се вдине на 149Mhz PC-то забива малко след като се включи.Тук идва интересното,което писах и в друга тема,но ще се наложи тук да го повторя.Взимам 3D Mark 2001 SE build 330.Максималният резултат постигнат с тази машина е 11481 точки при процесор клокнат на 1.62Ghz (11x147) и видео 288/594 (максималните за видеото при които не забива...дори и да е клокната само картата това е максимума).След което изпробвам процесора на 1.81Ghz (11x165) със максималните честоти на видеото и изкарва резултат между 10200 и 10800.

Извод - с 200Mhz по-малко,но с включен Top Performance резултатът е с около 1000 точки повече.При игрите обаче е различно.Там с включен TP на UT2003 на едно място е 70fps,а когато го изключа и пусна CPU-то на 1.81Ghz фреймрейта се качва с 15-20 кадъра.Въобще на различните приложения е различно и точно за това ми е интересно какво точно прави този Top Performance.

Дотук с историята.Днес отворих PC-то,изчистих тоновете прах,свалих отвратителното бръмчащо вентилаторче над чипсета и след няколко неуспешни опита да включа компютърът,и няколко минутно натискане на кабели успях да го стартирам.Прочетох в книжката кое как се мърда,включих си до на 166Mhz FSB всичко мина ок.Но интерсното е,че в книжката пише,че при превключването на 166MHz FSB,RAM модула трябва да е само на 333Mhz,а дъното поддържа и 400Mhz.Странно как максимума за FSB 333Mhz е 333Mhz DDR,а се поддържа и 400...Та след включването в 166Mhz FSB,BIOS-а автоматично си сет-на DDR-а на 333MHz и заключи опцията за клок на RAM-а ( по-скоро козметичн клок - дали да работи на 266,333 или 400Mhz).Оставих си шината на 166Mhz колкото за проба,не пипнах напреженията,нито на CPU-то,нито на RAM-а,стартирах си всичко,клокнах картата на 281/291 за проба и извадих 11000 на 3D Mark 2001.

Предишният клок (на 1.63Ghz но с увеличването на PCI/AGP шините и на затворена кутия) температурата понякога надхвърляше 45 градуса,а сега при отворена кутия,клокнат на 1.83Ghz процесор и без увеличение на PCI/AGP шините температурата е 35 градуса,максимум 37.

 

И като извлеча най-важното от цялата писаница излиза,че без никакъв проблем процесора се клоква от 1.463Ghz на 1.836Ghz и това дори не може да се нарече клок.

И ако някой отговори на горните 2 въпроса ще стане ясно дали да правя въобще клок или да си карам 1.63Ghz,но с включен Top Performance.

 

Извинявам се за правописните грешки,но не ми се проверява.

 

EDIT: Днес го пуснах на 1.91Ghz(11x174),отново без покачване на напрежението,работи си стабилно,но на 3D Mark 2001 извади пикливите 10500 точки,дори по-малко от по-ниската честота на която го бях пуснал вчера...

Иначе горната граница на FSB която може да се променя от BIOS-а е 250Mhz (11x250 = 2.75Ghz :wacko: ),но при нея честотите на PCI/AGP скачат съответно до 50/100Mhz.

Идеи защо се намалява производителноста?

 

EDIT 2: Отново изненадващ резултат.Върнах си FSB-то на 166Mhz,но включих Top Performance-а с надеждата,че щом на 1.62Ghz вади 11500 точки,на 1.81Ghz(11x166) да ми качи с поне 200 отгоре.Видеото отново го пуснах на макс.И изненадата е,че не можах да вържа и 11000 точки... :confused .А другото интересно е,че когато не е включен TP и съм сложил процесора на 11x166 ми го засича като Athlon XP 2200+ 1.81Ghz,а когато включа TP като Athlon XP 2200+ 1.87Ghz.

Link to comment
Share on other sites

Мене и сега ми е чудно как не си успял да гръмнеш нещо. 3D Mark не е точно програмата дето да ти тества процесора. При клока който си направил си претоварил и съответно прегрял видеокартата и затова ти пада резултата. Тоя тест си е най-вече за видеокарти.

"Top Performance" will increase H/W working speed. Different system configuration (both H/W component

and OS) will effect the result. For example, the same H/W configuration might not run properly with Windows

XP, but works smoothly with Windows NT. Therefore, if your system is not perform enough, the

reliability or stability problem will appear sometimes, and we will recommend you disabling the option to

avoid the problem as mentioned above.

Смятам че става ясно какво прави или се опитва да прави тая функция мистична :) Според мене така като гледам мануала на дъното ти, имаш настройка в биоса дето да ти държи AGP/PCI на едни честоти и най-добре ги остави на 66/33 за да не изпуши някой чарк. Пробвал ли си да вдигнеш множителя със фирмената програма EasyTune дето си върви в диска с драйверите на дъното. Честно казано никога не съм я ползвал и ми е интересно прави ли изобщо нещо. Не съм я ползвал щото дъното ми е 7VAX и си има дип ключета и е доста по удобно. Ако не става с нея освен по FSB другоядче с това дъно няма как да стане. Трябва да тестваш. Успех :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...