Jump to content
BulForum.com

Фирма за електронен достъп (чипове) на жилищен блок/вход


Recommended Posts

Благодаря на alchemy за on-topic интереса - един от малкото в този форум, с които можеш да проведеш нормална дискусия, вкл. на живо. Мазохистът тук бях аз в темата, но вероятно си е заслужавало, въпреки че 95% от обема й беше пълна плява и безсмислени спорове, нямащи нищо общо с почти нито един от въпросите ми (както между другото и в почти всички теми във форума последните години, контрастът с някои други форуми, където влизам е потресаващ).

 

Alchemy, намерих това в гугъл, почти абс. същото като нашето е, само лостчето като че ли е малко по-навътре, на нивото на плоскостта и с нокът можеш да го сваляш/качваш. Ако трябва, по-късно ще го снимам като минавам през входа. И понеже намирам снимки и без лоста, предполагам че може да се премахне тази "възможност" за "постоянно отключено". Предполагам е сложено когато се извършва нещо, свързано с често влизане и излизане през вратата, но за такива ситуации винаги сме ползвали метода "камък", с който запираме вратата :) .

Link to comment
Share on other sites

Имахме подобен казус с електромагнитния насрещник за обикновена брава. Първоначалния проект (нова домофонна инсталация и електромагнитен насрещник за брава с ключ) беше изпълнен от ЕлБраво. След неколкократно сменяне на ключа заради умишлени повреди по ключалката я сменихме с брава с чип... но от друг доставчик на такива услуги. В резултат на това ситуацията СИЛНО се усложни - когато възникне проблем, коства много усилия да локализираме повредата и да убедим съответния доставчик да дойде и да я отстрани, независимо, че си плащаме. Имай го предвид - услугата е най-добре да е комплексна, от един доставчик. 
Сега за бравата. Избрахме заключване тип "болт" и чипове. Системата с болт представлява електромагнит, монтиран на неподвижната част и управляван от него стержен, който влиза като резе в отвор на отваряемата част на вратата и съответно я блокира. По сигнал от чипа, електромагнитът прибира стержена за период от около 5-7 секунди и вратата може да се отвори. На отворена врата системата държи стержена прибран. Затвори ли се вратата, рид-датчик го "усеща" и стержена отново залоства. Това е по-доброто (според мен) решение за контрол на достъпа при повече живущи.

Добра идея е да се поръчат повече чипове (30 - 50%) - губят се, някои дефектират.

Link to comment
Share on other sites

Явно ще трябва просто да се убеждават Елбраво да махнат това лостче ако е възможно. След последния ни разговор, се съмнявам, че ще приемат "идеята" безропотно, вероятно ще се искат пари ако това не е част от "гаранцията".

Иначе хванали сме се с тях, ясно е че тях ще търсим поне 2 години. Нали уж затова ги избрахме, поне "нормални" повреди да не очакваме скоро от системата. На нашите, и на други места, изпълнени от "руснаците", вече 2-3г. поне, наблюдавам, не е имало някакви проблеми, макар че там са с магнитно заключване. Т.е. не съм попадал на повредена врата, иначе другите оплаквания от тях си ги има, за които преди споменавах.

Това със стержена се сещам какво казваш (макар че не съм го срещал/виждал май досега на някоя входна врата на блок, поне където съм ходил), но не знам при нас защо са избрали този вариант с простия насрещник. Тя дограмата е пвц така или иначе, и цялата работа е малко колкото да сме "модерни" - да се облегна имам чувството че ще хлътне (вече има хлътнало от удар някакъв). Преди вратата беше супер масивна желязна с армирано стъкло и аз лично исках тя да си остане, просто да се позамаже и поукраси ако трябва, но ...

Link to comment
Share on other sites

Няма ли вариант да върнете металната врата? А  "лостчето" дали може да се фиксира, да речем с лепило против саморазвиване на резби? 

Link to comment
Share on other sites

Е не, то се смени цялата дограма на входа :) . Иначе това с фиксирането на лоста беше първото, но трябва да измислим как. Но така че да не е лесно на всеки минаващ да го извади и "отвори" пак. Просто ще се разчита вече да не влизат и да не се пускат съвсем непознати, които нарочно да го свалят. В крайна сметка като се замисли човек, не е и толкова проблем, ще се забележи бързо, и то ако разчитаме на 100% надеждност на входната врата против крадци..., но за мен лично проблемът беше, че срещу солената цена, която платихме само 10 апартамента (за разлика от някой голям 8-етажен вход), очаквах все пак нещо смислено като резултат по отношение на сигурност (ако не друго).

Link to comment
Share on other sites

On 3/18/2019 at 9:00 AM, tedy said:

Мдаа,

 

Теди, ПИШМАН станах, че се опитах да ти помогна... Никога вече няма да повторя тази грешка! В този форум през годините стотици пъти съм помагал на десетки хора и такова чудо не съм видял. Да се изморя да се опитвам да помогна някому... Трябваше да те оставя на руснаците, ама пусто се познаваме и нямаше да се чувствам после добре, не съм възпитан така. 
 

Меко казано е много интересно как на някой, който месеци наред е питал, проверявал, търсил и повече от 5 години се занимава ефективно с две такива системи ще тръгнеш ти да му обясняваш кое как е за системите. Изключително интересно бих казал! 

Всичкия този труд с търсене и опит се опитах да ти го спестя като директно те насочих към най-добрите и ти обясних кое е най-доброто като техника, практика и ефект. Обаче ти разбира се знаеш по-добре от мен, дип че познанията ти за тия системи са колкото моите за цигулки. 

Относно магнита - аз няма как да знам, че имаш комшии ненормални идиоти и малоумници, които ще ти попречат да го сложиш. Може да има и вегани и кемтрейлъри във вашия вход, този може да мисли и че земята е плоска. Това не променя факта, че магнита е най-доброто решение в комплект с безконтактен бутон. ФАКТ - не се опитвай да пишеш 700-1000 думи пост как не е.  Решението с резе, както е при Сашо е потенциален огромен проблем и това се опитах да кажа по-назад леко саркастично, щото все пак говоря с човек дето познавам, но не би. 

За сигурността - пак повтарям ела ми отвори вратата и да видим кой говори епични глупости! Всмисъл КОСМИЧНА глупост е някой да тръгне да се опитва да  извършва взлом на входна врата на блок - тоя веднага ще го дават по телевизията като топ идиот! Защо ще те оставя да се сетиш сам.

МНОГО те моля да не ми отговаряш с две страници текст - няма нужда.   

 

On 3/18/2019 at 9:47 PM, Lucky Luciano said:

 

'ма ти си уникален мазохист, дейба...

 

NEVER AGAIN... Действително физически се уморих, честно, брат... 

 

On 3/19/2019 at 11:57 PM, alchemy said:

 
Сега за бравата. Избрахме заключване тип "болт" и чипове. 


Саше, в началото и аз се бях нахвърлил на тоя "болт", но бързо ме разубедиха. Създава впечатление, че е по-сигурен и здрав, но освен, че е по-скъп, създава страшна потенциална опасност. Особено при здрави стоманени врати като на нашите блокове. Самите момчета от Елбраво ме предупредиха че се случва неведнъж това да дефектира и тогава едно че никой не може да влезе и излезе и второ - отварянето става само с флекс. Буквално се барикадира вратата. Силно се надявам да нямате подобен проблем, защото от това, което ми е разказвано меко казано е неприятно. 

Link to comment
Share on other sites

Рапторе, еми аз и преди те бях помолил - ако ТАКА (ще) помагаш, по-добре недей. Единствената помощ и полза от твоите мнения в тази тема беше в началото когато и ти препоръча (по свой начин) Елбраво. Всеки може да сравни контраста между твоите мнения, нападателни, иронични и с обидни квалификации по отношение на мен и живущите във входа, и примерно тези на alchemy.

И честно казано хич не ме интересува доколко точно твоя вход не можел да се взломи с базука или с каквито и да е инструменти - това няма нищо общо нито с темата, нито с конкретните ми питания. И аз за пръв път срещам изобщо във форум подобни "опити" за помагане, честно. Аз ако имах задълбочени познания по брави, тук щеше да е последното място, на което да питам. Питам само защото има хора като alchemy и това че е общо взето пловдивски форум с евентуални мнения на локално ниво. Всичко останало се развива само в главата ти по неведоми пътища.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, RaptoR said:

... момчета от Елбраво ме предупредиха че се случва неведнъж това да дефектира и тогава едно че никой не може да влезе и излезе и второ - отварянето става само с флекс. Буквално се барикадира вратата. Силно се надявам да нямате подобен проблем, защото от това, което ми е разказвано меко казано е неприятно. 

Досега няма проблеми от този тип. Но системата не е от ЕлБраво. 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, alchemy said:

Досега няма проблеми от този тип. Но системата не е от ЕлБраво. 

 

Тук е много важно да се отбележи, че няма значение от кого е системата, тя просто е опасна в този си елемент. И като знам, че твоя вход е на практика едно село хора, то много добре, че не сте теглили къса клечка. И дано не се случва. 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, alchemy said:

Досега няма проблеми от този тип. Но системата не е от ЕлБраво. 

На едно място и аз съм с такава система и също не е от въпросната фирма. Никакви проблеми не сме имали.

Видене, да не си на процент във въпросната фирма?

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, netrootbg said:

На едно място и аз съм с такава система и също не е от въпросната фирма. Никакви проблеми не сме имали.

Видене, да не си на процент във въпросната фирма?

 

Направо ми викат бурета в Йегера...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

На нашия вход също сложихме система на Елбраво преди няколко години (месец-два преди входа на Виден), след като подробно проучих и двете фирми - Елбраво и руснаците. Руснаците бяха категорично отхвърлени първо от хибридната аналогово-цифрова технология, заради безумните условия и заради горчивия опит на познати с тях. Няма врата, която не може да се отвори! Въпросът е колко време и усилия ще е необходимо. Вратата е с магнит, защото от фирмата казаха, че тези брави с електромагнитния език, който изскача дефектират при по-грубо блъскане на вратата в заключено положение. При авария магнитът изключва и вратата остава отворена, а езикът може да остане блокирал във вратата и няма отваряне. Имайки предвид, че сме 8 етажа и 24 апартамента безопасността е по-важна. Домофонната система също е по-добра, защото е цифрова и звукът е ясен. 

В заключение ще кажа че нямам никаква връзка с Елбраво, не черпиха даже и един чип! Просто съм доволен, защото всичко стана от първия път и няколко години работи без проблем. Сравнявам го с козирката на входа, която ще се ремонтира за хиляден път след безуспешен пореден ремонт и пак появили се течове.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Руснаците са зле от към обслужване и време за реакция при проблем и за без пари нищо не правят.  НАИСТИНА варианта с магнит и от вътре безконтактно отваряне е най- добрия вариант. Няма да се впускам в подробности, все някой ще е против. Относно използваната техника, много зависи и от контролера и от антената, четеца за чипа. Аз лично на 4 входа ползвам услугите на фирма VATO, пловдивска и работят разбрани и отговорни момчета, от към монтаж, обслужване и всякакви простотии за които съм им звънял са реагирали много бързо и коректно, и чипове обучават и корекции правят и не искат допълнително пари.  Имат си техни доработки към техниката, които са много сигурни, не като руснаците или ел браво, целите системи да са им от външната страна на вратат и всеки да може да я потроши, дори само за кеф, не за кражба. В комбинация и с 2-3 камери нещата коренно се променят, няма злоумишлении съседи и повредите по техниката се свеждат до 0. Така е по-спокойно.

Link to comment
Share on other sites

По козметичната част, таблата на руснаците са едни големи, стърчащи навън от панела (явно "повърхностен" монтаж), грозни и .... "руско" изглеждащи, нощем светят грозно и не се осветяват добре бутоните. На елбраво таблАта са симпатични, компактни, вградени в самия панел на входа, бутоните светят и т.н.

Недостатък е че за отключване чиповете се поднасят към самата цифрова клавиатура и почти винаги се задейства някой бутон с номер - не знам дали при това се получава звънене на съответния номер в съответния апартамент.

 

Специално за типа заключване, при нас единствената причина да не се сложи магнит беше, че само един от апартаментите беше категорично против, защото му казали, че някои партиди магнити били издавали високочестотен звук, и за пример беше даден съседния вход, където са с магнит от руснаците. Аз лично смятам, че имам нормален слух и отидох да слушам съседния вход и аз лично не чух абс. нищо, но явно има различни хора.

Та нямаше начин, верно аз съм на горен етаж, но и аз намирах магнитите за най-надеждния вариант. Сега, вратата има голям "прозорец" от стъкло, и ако човек иска да влезе, може просто да разбие стъклото, ама...

 

P.S. Аз пак да питам, Елбраво как биха реагирали ако пожелаем на насрещника ни да се махне онзи палец, който позволява вратата да остане always_open? Това влиза ли в нормалните гаранционни условия, защото за мен лично е немалка дупка в и без това малката сигурност, която се получава с тази система конкретно при нас. Страх ме е вече да им звъня за да не си вкарвам излишно нерви при комуникацията с тях.

 

P.S2. И защо за пръв път чувам за тези VATO, трябваше по-рано да ги споменете, евентуално може би да ги имаме предвид. Но кой да знае... всички бяха вкупом елбраво та елбраво....

 

P.S.3. Да изкажа възмущението си от служителките (2 жени) в офиса на Елбраво. Преди мислех, че е спорадично, не са били на кеф или просто от 1-2 пъти не бих вадил заключения. Но всеки път, отношението им е подигравателно и леко агресивно, с насмешка към клиента (или общия "клиент" - вход). Държат се така сякаш са си надвили над масрафа и вече не им пука за нищо, така че надали биха се трогнали от един такъв "отзив" в един форум. Не знам какви са на шефовете в тази фирма, но аз лично вече не бих ги препоръчал ако ме пита някой. Слушайки за "руснаците" пък се питам има ли изобщо читава фирма в тоя град за подобни брави. Ако се наложи, ще имам предвид тази от по-горе препоръчаната. Опарих(ме) се от елбраво, ако някой ден се наложи друго, ще е друга фирмата.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...