Jump to content
BulForum.com

Изграждане на връзка над 1Gbps в домашна мрежа


tedy

Recommended Posts

3 hours ago, w00x said:

Като видях на tedy темата за кабела се замислих нещо, на което не мога да си отговоря.
При евентуален ремонт на апартамент, може ли да се положи оптичен кабел вместо LAN кабел? Като изключим пречупване и разните ъгли в стаите. Добра идея ли е като цяло? Има ли начин да се направи така, че този оптичен кабел да терминира/започва в/от RJ45, за да може по-лесно да се свързват към него нормални устройства. Оптиката да се използва единствено за пренос и подсигуряване на голям обмен за в бъдеще.

 

Или на всеки изход от стената трябва да се слагат конвертори/суичове?

Аз си пуснах оптика по къщата, която дублира медната ми мрежа и си я ползвам и за 10Г скорости на места, и като 1Г мрежа. Но бих казал, че зависи от ентусиазма.

В момента започнаха най-накрая да правят по-евтини мултигигабит и 10г суичове, и според мен си струва да разгледаш какво се предлага, дъната с 2.5Г портове стават масови, което сваля от общата крайна цена на решението(трябва да купиш само суич, без екстра ланки). Особено ако ремонта ще е в по-отдалеченото бъдеще, може би медта ще ти стигне

Като медните кабели имат и другата екстра, по тях тече ток, съответно можеш да захранваш POE устройства като камери или AP-та, та при ремонт се замисли и за тях, и си пусни екстра кабели където трябва :)  Кабелите дават свобода да правиш каквото искаш на каквото поискаш цена :)

Ако решиш да си сложиш и оптични кабели - не са нито много скъпи, нито ще ти напълнят гофретата, защото наистина са тънички :

Има голям избор от ланки с 10г сфп портове на достъпни цени по ebay, та можеш директно да си сложиш в машините, без екстра суичове по стаите в които нямаш нужда. А където ще ти трябват повече машини се слагат и суичове които могат да са само с по няколко SFP/SFP+ ъплинка и много медни или изцяло с SFP портове

Микротик например имат малко суичле с по 4х10г сфп порта CRS305-1G-4S+IN  който има и по-голяма версия с 8 и 16 порта, ако примерно ще ти трябват само няколко оптични порта. А комбинации от няколко SFP+ ъплинка с много медни портове има от всички. :) 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Аз май тук не съм споменал..

Дойде ми вчера Zyxel суича XGS1010-12. Мултигигабитов, засега съм на 2.5гбит докато подкарам 10г sfp+ модули някакви, поне сървъра да закача на 10Г, десктопа и на 2.5 засега ми стига. А дори само сървъра да е на 10Г пак има файда, щото в него влизат стриймове от устройства в лан-а, често копирам големи файлове от/на десктопа, същевременно пак му остава бандуитх да "обслужи" нещо 1гбит-ово по интернет :) , а не като пусна да копирам примерно нещо с 250МБ/с от десктопа, да му се запълни и неговия канал, и едвам да остане нещо за стриймовете, камо ли за нещо да обслужи в интернет.

Хубавото е че има и 8 порта 1г за "нормалните" устройства, имам 3-4 такива, и всичко да е на едно, а не да ги прекачам на други суичове, както би станало с онзи микротик с 4-те сфп+ порта примерно.

Абе горе долу избор взе да се появява за над 1гбпс, 2-3 суича поне се появиха от към края на 2020, вкл. онзи микротик и този zyxel, и подобни. Вече колко и какви портове да вземе човек, си прави сметката какво (ще) му трябва в близко бъдеще, защото тия суичове все пак не са евтини още, 200-300+ лв, и е добре да си прецени добре човек нуждите.

1 гигабит отдавна вече трябваше да е задминато, просто е прекалено бавно дори за обикновено домакинство, все повече и по-бързи дискове и устройства и всичко, се появиха, направо е смущаващо тоя 1гбпс как чак сега леко започна да се разчупва, с 2.5гбит по дъната, и то даже не всички, дори скъпи такива. Общо взето само топ B550/X570.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, tedy said:

Дойде ми вчера Zyxel суича XGS1010-12.

Хм, тъкмо се чудех с какво да докарам повече гигабити в "офиса" и май това се очертава като идеалния вариант. Цената му е направо перфектна за тази конфигурация. :lol:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, tedy said:

Мда, с тия оптики трябва да имаш само или много, sfp(+) суичове по "краищата".

С медните пък, ако искаш нещо над 1гбит скорости (заради което става въпрос), суичовете са майка си и баща си.

 

Докато дойде време да го правя, суичовете ще поевтинеят. Дори да не поевтинеят, ще сложа 1Gbit, пък после ще ги ъпгрейдвам. То кабелите като са там.. :)

 

1 hour ago, ARPAnet said:

Аз си пуснах оптика по къщата, която дублира медната ми мрежа и си я ползвам и за 10Г скорости на места, и като 1Г мрежа. Но бих казал, че зависи от ентусиазма.

В момента започнаха най-накрая да правят по-евтини мултигигабит и 10г суичове, и според мен си струва да разгледаш какво се предлага, дъната с 2.5Г портове стават масови, което сваля от общата крайна цена на решението(трябва да купиш само суич, без екстра ланки). Особено ако ремонта ще е в по-отдалеченото бъдеще, може би медта ще ти стигне

Като медните кабели имат и другата екстра, по тях тече ток, съответно можеш да захранваш POE устройства като камери или AP-та, та при ремонт се замисли и за тях, и си пусни екстра кабели където трябва :)  Кабелите дават свобода да правиш каквото искаш на каквото поискаш цена :)

Ако решиш да си сложиш и оптични кабели - не са нито много скъпи, нито ще ти напълнят гофретата, защото наистина са тънички :

Има голям избор от ланки с 10г сфп портове на достъпни цени по ebay, та можеш директно да си сложиш в машините, без екстра суичове по стаите в които нямаш нужда. А където ще ти трябват повече машини се слагат и суичове които могат да са само с по няколко SFP/SFP+ ъплинка и много медни или изцяло с SFP портове

Микротик например имат малко суичле с по 4х10г сфп порта CRS305-1G-4S+IN  който има и по-голяма версия с 8 и 16 порта, ако примерно ще ти трябват само няколко оптични порта. А комбинации от няколко SFP+ ъплинка с много медни портове има от всички. :) 

 

 

Аз просто от любопитство се интересувах. :) Ако тръгна да го правя, най-вероятно ще купя Cat 7 кабел и ще си ползвам него. Оптиката наистина звучи малко безсмислена за домашна употреба.

Link to comment
Share on other sites

И другаде срещам споменавки за Cat7. Защо не cat6a, той си става за 10гбит. Ама нещо не вярвам близките 5-10г. цените на 10г медни суичове да паднат чувствително, не знам. Тепърва се запоявяват 2.5g, после още 10години докато почне леко 5gb, а за 10... кво остава.

Разумно ми се вижда дълго време, човек просто да закачи на 10g само домашните устройства, които се ползват от различни клиенти, NAS, сървър и т.н., останалите ако може на 2.5 или там 5 колкото. Щото много устройства на 10g izliza скъпо. Като цена за порт общо взето правя сметка, че и оптиката не е много по-евтино, просто при нея с SFP+ модулите са скъпото нещо и там е изнесена скъпотията, а при rj45 суичовете трябва всичко да е "налично", там за всеки порт си плащаш "данъка", независимо дали го ползваш, и ако ползваш всичките, общо взето танту за кукуригу. Ако подкарам оптиката утре, ще съм щастлив, остава недостатъка, че трябва да ползваш пач корда с накрайниците, и промушването през отвори е по-трудно, макар накрайниците да не са много обемисти.

А дали оптиката е безсмислена за у дома.. зависи. За 1-2-3 порта е по-изгодна ако искаш все пак 10 гигабит, суичове с по 2 порта има доста, и на сносни цени, за разлика от rj-45, а и като дължини можеш по-добри да постигнеш. За 10g суич rj45 няма май такива с по 2-3 порта, не и достъпни, а опт. кабел поне е евтин.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, w00x said:

...

При евентуален ремонт на апартамент, може ли да се положи оптичен кабел вместо LAN кабел? Като изключим пречупване и разните ъгли в стаите. Добра идея ли е като цяло?

 

Щом имаш възможност - слагай. Само че не "вместо", а "допълнително". Разумните инвестиции в инфраструктура се отплащат дълги години (също като магистралите :lol:)

Най-добре е да разчертаеш и отбележиш върху план на апартамента всичко, за което сещаш - точки в които ще ти трябва свързаност, устройства и т.н. След това определяш топологията на мрежата и конкретните трасета.
Моите кабели ги полагах в гофрета в подовата замазка още през 1997-а по време на строежа. 5-а категория, но AMP. Тогава и 100-те мегабита бяха мечта. През 2010-а имах неуспешни опити да подкарам гигабита по тях, но след като смених инсърти и конектори всичко литна.
Преди две години правих ремонт. Пуснах още няколко кабела, но използвах момента да прекарам и оптики.
Използвах готови пач кабели (OM3, duplex LC) с различна дължина - 10, 15 и 20м. За късите разстояния в апартамента OM3 е достатъчно, поддържа и 100Gbps, а duplex LC лесно става simplex LC, в зависимост от конкретните SFP/SFP+ модули.
@ARPAnet е прав - всичко е въпрос на ентусиазъм.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, tedy said:

С медните пък, ако искаш нещо над 1гбит скорости (заради което става въпрос), суичовете са майка си и баща си.

 

Ако ползваш неуправляеми - да. Но аз затова предпочитам управляеми суичове, задължително с поддръжка на LACP.

Ако по едно трасе имаш прекарани жица и оптика, с Link Aggregation ще вдигнеш двойно скоростта между два суича и ще елиминираш ботълнека без допълнителна инвестиция. По едното ми трасе имам две UTP-та и една оптика. "Събрал" съм ги в един 3Gbps интерфейс.

Link to comment
Share on other sites

Дойдоха днес новите трансивъри Edge optical solutions от rts-bg. Мултимод до 300 метра SR. Светнаха на 10 гбит :) . Дали да не взема още един комплект за всеки случай, но ще изчакам и ония от чужбина да пробвам дали ще работят.

В тази връзка се ентусиазирах, и по-скоро бих инвестирал в 10гбит сфп-та вместо link aggregation :Д. Даже вече се чудя за изцяло SFP+ суич, или по-скоро за такъв с поне 4 порта, ама тва някой ден ако нарастне броя на машините.

Продължавам да се чудя дали другия кабел с 10км-овите модули не светна заради несъвместимост на микротик модула с ланките, или просто заради късото разстояние.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, tedy said:

Продължавам да се чудя дали другия кабел с 10км-овите модули не светна заради несъвместимост на микротик модула с ланките, или просто заради късото разстояние.

Обикновено проблема е в съвместимост. Тествам LR sfp-та с няколко метров кабел без проблеми. Това е и най-големият проблем при сфп-тата

 

23 minutes ago, tedy said:

или по-скоро за такъв с поне 4 порта

Проблем става когато почнеш да търсиш с повече от 4 порта + медни :D 

 

13 hours ago, w00x said:

Ако тръгна да го правя, най-вероятно ще купя Cat 7 кабел и ще си ползвам него.

Предупреждавам, че с cat 7 се работи доста трудно. 6а е гаден, но 7-цата го бие с много :) 

Link to comment
Share on other sites

Какво му е? В дебелината ли?

Аз си купих 2 късички Cat 7 кабела да си свържа компютър > рутер и медиа конвертор > рутер. Не виждам разлика.

Link to comment
Share on other sites

6-ца да кримпваш е зор. С тази дебелина на жилата. И да успееш да ги вкараш правилно в буксата. Аз като трябваше да правя 6-ца и започнах да гледам от тия rj-ta, които отпред не са запушени и минават жилата. За гледаш какво и как точно е влязло. Така може да оголиш по-дълга част от кабела и се работи по-лесно. 7 сигурно са още по-дебели и трудни

Link to comment
Share on other sites

За няколко бройки вкъщи може да се отделят пари за по-скъпи конектори, с които е кримпването е по-лесно.

Има и toolless, ама са си цифра.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

По повод новия рутер на @Godfather в една друга тема, един чудовищен AX11000... се чудех, ако оставим настрана силния хардуер, като софтуер предлага ли подобна гъвкавост като един Микротик например? Гледах официалния сайт, там NAT примерно, избираш само игра някаква, и готово, но сигурно има и нормалните методи.

Иначе за тази цена явно просто са наблегнали изключително на WiFi, защото има САМО един 2.5g порт, и като цяло само 6 порта (поне да бяха 8). Защото за да можеш да се възползваш от над 1Gbps от този Wifi, трябва повечето устройства да са Wifi, защото от 1Гбпс порт можеш да изстискаш... 1Гбпс от wifi-то.

В този дух, трябва човек да има огромен дом и с лаптоп да се движи често насам натам за да има смисъл от такова wifi. За мен само телефоните са вързани на wifi :) . Всичко що годе стационарно, си е с жица.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...