Jump to content
BulForum.com

Студентски бригади в чужбина


PSYCHOSIS

Recommended Posts

Я за това в Австралията и Швейцарията....ще дадеш ли повече инфо...с фирма ли е тези или....и за какви пари горе долу става въпрос?

Постът е доста стар, но да се надяваме, че Чефо помни все още за какво е ставало дума преди 2 години...

Link to comment
Share on other sites

ехееееййй ма то верно съм позакъсняла....ем като не гледам така е...но може пък да е бил и да се е върнал...и да изкаже впечатленията си :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Има и друго...Чефо вчера замина за море и ще трябва да го изчакаш да се върне, освен ако не се включи нейде от някой бряг. :P

Link to comment
Share on other sites

никой ли не е ходил на подобна експедиция?

 

блях,кажете поне някоя свясна фирма в пловдив да ходя да разучавам от първа ръка поне? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

До попитам нещо свързано за WAT програма в САЩ, вярно ли е че имаш право да носиш с теб само 1 лаптоп, като се прибираш ?!

Link to comment
Share on other sites

Добре, да примем, че имам касоа бележка и го вкарам в България без мито. Може ли да се вкара един нормален лаптоп и един малък, нетбук май се водеха точно ?!

 

w00x мерси.

Link to comment
Share on other sites

Добре, да примем, че имам касоа бележка и го вкарам в България без мито. Може ли да се вкара един нормален лаптоп и един малък, нетбук май се водеха точно ?!

 

Ако го вкарваш без мито, може да помъкнеш и 40. Митото е проблема. Не че ще ти го конфискуват. Самоче при 40, може и нещо за търговия да се заядат.

 

Ако нетбука не се вижда, а лаптопа е в чанта, няма да е проблем. Те спират на избирателен принцип. Не спират всички.

Link to comment
Share on other sites

Хубаво де, аз си мисля за следното - значи няма директни полети от САЩ до България. Обикновено се прикачваш в Лондон, Париж, Франкфурт, Прага и т.н. Тоест полета, с който кацаш в София си го хванал от ЕС държава, като вариантите са два - или само с транзитно прекачване или си минал границата, размотал си се за няколко часа в града, пак си минал границата и си се качил на следващия полет за София. Мисълта ми е, какво ще стане ако кажеш на нашата митница, че тези лаптопи си ги купил от Франкфурт например - за стоки от ЕС няма мито, доколкото знам?

Link to comment
Share on other sites

Хубаво де, аз си мисля за следното - значи няма директни полети от САЩ до България. Обикновено се прикачваш в Лондон, Париж, Франкфурт, Прага и т.н. Тоест полета, с който кацаш в София си го хванал от ЕС държава, като вариантите са два - или само с транзитно прекачване или си минал границата, размотал си се за няколко часа в града, пак си минал границата и си се качил на следващия полет за София. Мисълта ми е, какво ще стане ако кажеш на нашата митница, че тези лаптопи си ги купил от Франкфурт например - за стоки от ЕС няма мито, доколкото знам?

Ами ще ти поискат касовата бележка и ще видят че Чикаго няма нищо общо с Лондон или Франкфурт.

Link to comment
Share on other sites

баце и нашите не ядат доматите с колците :)

Но по темата, аз знам, че може да имаш два лаптоп-а в теб.Един който си е твой, и още един който сега си купил.Дефакто единия си е за лична употреба, а другия е купен сега от там ;)

Link to comment
Share on other sites

... а другия е купен сега от там ;)

 

За каква употреба? За лична ли пак?

 

Даже и един да носиш, ако решат, че си го взел с цел продажба, ще те натварят с мито.

 

Иначе може да се прибереш с 2 куфара електроника. От всяки артикул по 1 бройка.

Link to comment
Share on other sites

Има и друго...Чефо вчера замина за море и ще трябва да го изчакаш да се върне, освен ако не се включи нейде от някой бряг. :P

Хах. Дочака ме, но нищо не помня. Аз като нямам право на такива хави вече и не съм се интересувал грам :).

Link to comment
Share on other sites

Ами ще ти поискат касовата бележка и ще видят че Чикаго няма нищо общо с Лондон или Франкфурт.

 

Е добре, ако се връщам от Гърция с 5 лаптопа ще ми поискат ли касова бележка. Вярно, че леко излизаме от въпроса за студентските бригади с тези лаптопи, но може някой колега от темата за право и правна информация да се включи и да обясни за свободното движение на стоки и общата митническа и данъчна политика и има ли тя нещо общо с казуса. Мисълта ми е, че ако на връщане се мине през държава от ЕС може да си накупиш оттам разни неща и стига те да не представляват незаконни и забранени стоки никой не би трябвало да те пита какви са, от къде си ги взел, имаш ли касова бележка и т.н. щом ги пренасяш ЕС - ЕС. Тоест ти си бил сумати време извън ЕС (в случая САЩ) и за няколко часа минаваш през ЕС откъдето си "купуваш" лаптопи - никой не може да докаже откъде са купени, а и ти не си длъжен да даваш обяснение за пътуване ЕС - ЕС.

Иначе преди няколко години и мен ме спряха на случаен принцип на летище София и носех един лаптоп от САЩ, ама ми се размина :)

Link to comment
Share on other sites

По закон, да. И трябва да имаш касова бележка от магазина, че си платил данъците, иначе ще ти искат мито.

 

Добре че погледнах темата, че догодина иначе щях да се озъбя на границата :laughing: :laughing: :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Е добре, ако се връщам от Гърция с 5 лаптопа ще ми поискат ли касова бележка. Вярно, че леко излизаме от въпроса за студентските бригади с тези лаптопи, но може някой колега от темата за право и правна информация да се включи и да обясни за свободното движение на стоки и общата митническа и данъчна политика и има ли тя нещо общо с казуса. Мисълта ми е, че ако на връщане се мине през държава от ЕС може да си накупиш оттам разни неща и стига те да не представляват незаконни и забранени стоки никой не би трябвало да те пита какви са, от къде си ги взел, имаш ли касова бележка и т.н. щом ги пренасяш ЕС - ЕС. Тоест ти си бил сумати време извън ЕС (в случая САЩ) и за няколко часа минаваш през ЕС откъдето си "купуваш" лаптопи - никой не може да докаже откъде са купени, а и ти не си длъжен да даваш обяснение за пътуване ЕС - ЕС.

Иначе преди няколко години и мен ме спряха на случаен принцип на летище София и носех един лаптоп от САЩ, ама ми се размина :)

От Гърция като се връщаш ако искаш може да имаш и 4 кила кокаин в раницата,нямаш ядове по простата причина че контрола е безумно занижен.През последните 3 години съм пътувал 8 пъти до там и обратно,просто поглеждат личната карта и те пускат,ако си с автобус пък е още по-лесно качват се митничарите поглеждат личните карти и продължава автобуса.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Мога ли да остана в USA повече от даденото ми от агенцията/работодатели време?

 

Знам че визата която ти дават от посолството за студентска бригада е J1 (тук има повече инфо); от агенцията казват че с нея можеш да пребиваваш дадените ти за работа 3 месеца + 1 допълнителен за туризъм преди да се прибереш.

Проблема е че искам след като свърши срока на бригадата да си намеря друга работа и евентуално да остана там за една година. Възможно ли е това да стане легално? Чувал съм много хора да са го правили но не разбрах как.

И като си там, ако търсиш работа ти искали Social Security Number, демек американско ЕГН, което едва ли ще получиш с визата J1 :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Аз мисля че този номер го имаш и с тази виза,това е осигурителен номер.Според мен не може да работиш 3 месеца легално без да ти плащат осигуровки някакви.Виж разрови се с тая виза какви права имаш.

Link to comment
Share on other sites

Не съм изобщо компетентен обаче един приятел замина преди близо 2 години уж на студентска бригада и после просто остана там.

Незнам какво ти искат при работа обаче той реално е нелегално , едва ли го има а до сега е сменил сигурно 4-5 работни места

Link to comment
Share on other sites

Мога ли да остана в USA повече от даденото ми от агенцията/работодатели време?

 

Знам че визата която ти дават от посолството за студентска бригада е J1 (тук има повече инфо); от агенцията казват че с нея можеш да пребиваваш дадените ти за работа 3 месеца + 1 допълнителен за туризъм преди да се прибереш.

Проблема е че искам след като свърши срока на бригадата да си намеря друга работа и евентуално да остана там за една година. Възможно ли е това да стане легално? Чувал съм много хора да са го правили но не разбрах как.

И като си там, ако търсиш работа ти искали Social Security Number, демек американско ЕГН, което едва ли ще получиш с визата J1 :ph34r:

 

Принципно можеш да останеш. Легално не можеш да останеш. SSN ти дават преди да започнеш да работиш, но като ти го пуснат през системата след като останеш в нелегалност и като ти излезе, че си с J1 дето е изтекла преди месеци - просто няма да те вземат на работа, а може и ченгетата да викнат. Трябва да работиш нелегално, а тва не си е работа.

 

Другия проблем е, че в момента в който минеш летището, за да се прибираш, ще ти ударят печат в паспорта и ще ти забранят достъп до страната поне за 10 години.

 

Защо изобщо трябва да ходиш на бригада, като искаш да оставаш 1 година? Иди на програма за 12 месеца. И без това работите са по-добри. Няма да ти се налага да я сменяш след летния сезон.

Link to comment
Share on other sites

Мога ли да остана в USA повече от даденото ми от агенцията/работодатели време?

 

Знам че визата която ти дават от посолството за студентска бригада е J1 (тук има повече инфо); от агенцията казват че с нея можеш да пребиваваш дадените ти за работа 3 месеца + 1 допълнителен за туризъм преди да се прибереш.

Проблема е че искам след като свърши срока на бригадата да си намеря друга работа и евентуално да остана там за една година. Възможно ли е това да стане легално? Чувал съм много хора да са го правили но не разбрах как.

И като си там, ако търсиш работа ти искали Social Security Number, демек американско ЕГН, което едва ли ще получиш с визата J1 :ph34r:

Легално можеш да работиш 4 месеца, като 1 месец допълнително можеш да останеш да разглеждаш страната без право на напускане - ако я напуснеш няма да успееш да се върнеш в САЩ и от там в България. Ако искаш да останеш повече време след свъшването на тези 4-5 мес. трябва или да се договориш с работодателя да ти издаде работна виза и т.н. или да се ожениш за американка :tongue

Link to comment
Share on other sites

Доколкото знам от един приятел за оставане там нелегално/легално можеш да си закупиш самоличност. Ще си някой мексиканец и това е. Просто трябва да закъташ излишни около 3000 долара. Легалния начин е както казаха или да се ожениш/омъжиш за тамошен гражданин, но можеш и да си намериш работа лесно и легално като Войник. Един приятел искаше да остава там и се запозна доста обстойно с въпроса.

До колкото си спомням ти даваха жилище където да живееш(плаща се минимална сума за квартирата), храната ти е осигурена, а работа има :)

Значи аз лично знам тези неща.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

данъци (ама те ги връщат (btw не плащайте на фирми - много е лесно сами - само да ви обясни някой веднъж))

 

Приятелю, сподели как се връщат тия данъци.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...