Jump to content
BulForum.com

Студентски бригади в чужбина


PSYCHOSIS

Recommended Posts

От много време насам се каня да посъбера информация за студентските бригади в чужбина. Има ли някой, който е ходил? Ако да, нека сподели впечатленията си. Интересува ме къде е бил, с коя фирма е заминал, какво е работил, какви са били условията и наи-важното - с какви пари се е върнал!

И друго - има ли хора, които смятат да заминават този сезон? Може да се комплектоваме и да ходим заедно :)

Link to comment
Share on other sites

По принцип "Астерикс" са доста добри.И са коректни.Но работата,която ще намериш в чужденеция не е от най-прекрасната.За парите-зависи как ти се заплаща,как работиш,какво работиш и къде работиш.Връщаш се с пари в границите от 6 до 17 хил. лв(това е максимума).За информация - за съжаление не мога да ти дам много голяма.

Link to comment
Share on other sites

Аз съм ходил в Англия, заминах от Конкордия(представитела им се казва Миро и е в Троян). Това беше 2002. Работих във ферма за марули и домати, тъйкато още на втората седмица се контузих(изкочими капачката на коляното докато играехме мач) и останах само 3.5 месеца. Средната седмична заплата варираше около 200 лири. За времето там изкарах около 12000 лв, но тва е без разходите, на седмица 30-40 лири за храна и ваучер за телефона(това е най-малкото) а и зависи каде спиш около 20-50 лири на седмица.

Но всичко това е много относително, това от което зависи най-много е дали ще попаднеш в хубава ферма. Може да изкараш и повече, може и по-малко.

 

 

edit: На мен ми струваше 2000 лв.

Link to comment
Share on other sites

А я кажете какви са парите необходими да заминеш защото на мен това ми е главния проблем и има ли някакви начини да се сдобиеш с час от тях сам( чувал съм за студентски кредити точно за бригадите и подобни)...

Link to comment
Share on other sites

има ли някакви начини да се сдобиеш с час от тях сам( чувал съм за студентски кредити точно за бригадите и подобни)...

Има начини,да.А за студентските кредити - с тях е по-трудно,отколкото ако сам тръгнеш да събираш парите.Пък и ако ще вземаш студентски кредит(размер до 10хил. лв) по-добре започни частен бизнес.Малка вратичка в закона ;)

 

Сумата за заминаване ако не се лъжа,не надхвърля 600лв,а даже май и това е много.

Link to comment
Share on other sites

Не е възможно да е толкова малко ... имах предвид всички разходи по заминаването не само самолетните билети примерно :) а за кредитите бях чувал че са за малки суми до 1000 лева

Link to comment
Share on other sites

имам малко опит - приготви ок. $1500 за заминаването до usa (за билет, за програмата такса, за разходи за дрехи и други приготовления, за посолствата такси и т.н.). реалистично не очаквай за ниско платена работа (95% от случйте за work & travel си на такива) повече от $7-8 / час. в usa дават най-много и разходите да отидеш там са най - големи (но избиваш разликата за 1 месец). колко ще спестиш зависи от теб - аз не пестя по много - няма пак да ида специално да видя кенеди спейс сентър или imax кино или да се повозя на истински ролъркостър - the duelling dragons в islands of adventures (големия брат на мъничето в софия ленд) или до карибите (голяма далавера: за ок. $500 all inclusive на кораб на круз за 1 седмица до карибите и бахамите - перфектна ваканция). а иначе сметката е - часове на седмица по заплата на час минус данъци (ама те ги връщат (btw не плащайте на фирми - много е лесно сами - само да ви обясни някой веднъж)) минус храна (до $300 на месец) - спане и консумативи (до $600 ако сте сам). това е за usa. за другаде не знам. досега съм ползвал само usitcolors поздрави диди и ... герито (уф за момент ми избяга името й).

 

edit:

ако те интересува друго за пътуването до usa пиши.

Link to comment
Share on other sites

Ne se lyji da hodish v Asteriks. Pyrvo che edva 10-15 % ot platilite taksata zaminavat, a drugite kakto se kazva "Ostavavat s pryst v usta". Edin friend izgoria tam s pari i veche 2-ra godina go vyrtat. Makar che moje i da si ot shtastlivite 10 - 15 %. Kakto i da e sam preceni.

A za studentski brigadi nai dobre e da uchish vyv VSI - te imat dogovorenosti s rabotodateli v Anglia i sumata za zaminavane e mnogo malka. Ama triabva da uchish tam. Inache si struva shte iskarash malko pari, ama bachkaneto e iako. Edno komshiiche beshe minalata godina chrez VSI, iskara pari vyrna se s 5-6000 dolara niakyde, ne sym go pital kolko tochno, ama razpraviashe che sa im skysvali zadnicite ot rabota. A i anglichanite ne gledat s dobor oko na nas.

Link to comment
Share on other sites

колко ще спестиш зависи от теб

vsinc,на мен идеята ми е да ида и да спечеля колкото се може повече пари. Мога да спестявам.

Не каза какво си работил там. На какъв работен ден?Имаш ли свободно време, за евентуална втора работа? Какво е отношението на работодателя към теб? Вече много хора ми казаха лоши неща за англичаните, дано американците са по-свестни. Къде живееше? И още въпроси имам, ама нека не те затрупвам :)

Link to comment
Share on other sites

Едни приятели сега са в Англия и много се оплакват.. Попаднали са на кофти ферма, късали им задниците от работа, малко плащали.. условията били супер мизерни. Живеели във фургони по няколко души и всичко воняло ужасно. Отделно supervisor-ът бил Поляк и си уреждал неговите хора..

Имам друг приятел в САЩ, който работи в Пиза Хът.. Каза, че е горе-долу доволен.. Но без втора работа ми каза, че почти няма да изкара никакви пари.. Може би след като си приспадне разходите към 2500-3000$

Link to comment
Share on other sites

Аз съм ходил в Англия, заминах от Конкордия(представитела им се казва Миро и е в Троян). Това беше 2002.

И аз бях лятото на 2002 в Англия...ти каде по-точно беше mashev >?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Аз пък имам приятелка която замина от една фирма в USA без да дава нищо за заминаването те й поеха всичко...с една подробност че си взимат всичко от заплатата ти 1-вия месец ама после си работиш само за себе си.Тя работи като координатор в магазин а един приятел зареждаше един много голям магазинсамо че през ноща.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
някои може ли да поднови тук инфото с нови данни за фирми и офертите от тях също и изискванията

Аз ти препоръчвам Интерколеж

До колкото ми е езвестно, комисионните на фирмата са най-малките в града.

Ако имаш интерес, пиши един РМ, да дам едно раменце.

Link to comment
Share on other sites

Съвет от мен - ако ще ходите в щатите на бригада гледайте да не сте в най-забутаното село и работата да е с бакшиши - сервитьор, барман, доставка на храна, valet и т.н. Също не е толкова колко се плаща на час, а колко часа ще ви дават седмично

Link to comment
Share on other sites

Аз ти препоръчвам Интерколеж

До колкото ми е езвестно, комисионните на фирмата са най-малките в града.

Ако имаш интерес, пиши един РМ, да дам едно раменце.

Аз съм от "Земеделския" и бях на интервю миналата неделя.Таксата за интервюто е 20лв.Добре е да си носиш освен студентската книжка и международен!Ако го носиш те ще ти го поискат и ще те попитат до кога е валиден.Интервюто протича на английски,но не е нищо особено...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
някои може ли да поднови тук инфото с нови данни за фирми и офертите от тях също и изискванията

Същото :)...

 

Искам да питам и тези който са ходили на скоро в Анлгия, как е обстановката в тия каравани и кво става с баните и тоалетните :). Ако може мнение от момиче ще е супер :).

Link to comment
Share on other sites

Съвет от мен - ако ще ходите в щатите на бригада гледайте да не сте в най-забутаното село и работата да е с бакшиши - сервитьор, барман, доставка на храна, valet и т.н. Също не е толкова колко се плаща на час, а колко часа ще ви дават седмично

 

Mного си прав адаш. АЗ примерно никога няма да ида пак на бригада в САЩ, освен ако не знам че ще съм сервитьор. За друга работа - НЕ МЕРСИ. Да си намерят техни роби. Предпочитам специализацията. Тва с бригадите е........голям късмет, който аз нямах ;). Но сега си мисля за програма за Австралия за 1 година. Скъпо е тръгването, но това, което можеш да спестиш ееееееее. Говорим за 12 месеца във ферма :). Или за специализация в Швейцария :)

Link to comment
Share on other sites

Mного си прав адаш. АЗ примерно никога няма да ида пак на бригада в САЩ, освен ако не знам че ще съм сервитьор. За друга работа - НЕ МЕРСИ. Да си намерят техни роби. Предпочитам специализацията. Тва с бригадите е........голям късмет, който аз нямах ;). Но сега си мисля за програма за Австралия за 1 година. Скъпо е тръгването, но това, което можеш да спестиш ееееееее. Говорим за 12 месеца във ферма :). Или за специализация в Швейцария :)

 

Аз първо бях на 9.50 в един магазин, викам си добре, ще работя повечко, ама като направиш 4-5 часа овъртайм мениджърката ти каза другата седмица чак да дойдеш ;) А беше Circuit City, не някоя бакалия. Пак им се свиди. Писна ми накрая и се хванах в една пицария да разнасям, 6 долара на час ама ти дава 80-90 часа седмично, не ти удържа данъци и бакшишите бяха супер доволни. После щях в ресторант да почвам, ама реших, че е по-хубаво да си хващам рейса за България. И аз съм чувал много хубави неща за Австралия, и жените не били хич лоши :)

Link to comment
Share on other sites

Същото :)...

 

Искам да питам и тези който са ходили на скоро в Анлгия, как е обстановката в тия каравани и кво става с баните и тоалетните :). Ако може мнение от момиче ще е супер :).

 

 

 

 

мойта приятелка беше миналата година там и за караваните аз съм ги гледал на снимки клипчета е правила с апарата и тя е разправяла че били хубави до колкото видях наистина стават за живеене те са като малки апартаментчета за баните и тоалетните вика че във всяка си имало отделни и били хубави иначе имало няква ферма в съседство и там били общши и само сутринта ли нещо такова можело да си вземеш топъл душ та си зависи и от фермата :)

Link to comment
Share on other sites

Аз първо бях на 9.50 в един магазин, викам си добре, ще работя повечко, ама като направиш 4-5 часа овъртайм мениджърката ти каза другата седмица чак да дойдеш ;) А беше Circuit City, не някоя бакалия. Пак им се свиди. Писна ми накрая и се хванах в една пицария да разнасям, 6 долара на час ама ти дава 80-90 часа седмично, не ти удържа данъци и бакшишите бяха супер доволни. После щях в ресторант да почвам, ама реших, че е по-хубаво да си хващам рейса за България. И аз съм чувал много хубави неща за Австралия, и жените не били хич лоши :)

в Чикаго колко е най-нискoтo на час. В Сиатъл на пици дават минималното за щата 7.93. В Чикаго стандарта май беше по-нисък

Link to comment
Share on other sites

Закво говорите за Америка бе хора?Не може ли да се намери нещо подобно в Европа?Освен това, тва дето го разправяте с пиците и рестораните имам приятели, които са го правили с работна виза.Праща се от там и Работиш, ако работодателят е доволен от теб я подновява, ак не връщаш се или пребиваваш там незаконнно.А освен това нали е студенска бригада?Няма да стоиш там много време, а само месец-два.То само пътните докато си избиеш до Америка....

Link to comment
Share on other sites

Закво говорите за Америка бе хора?Не може ли да се намери нещо подобно в Европа?Освен това, тва дето го разправяте с пиците и рестораните имам приятели, които са го правили с работна виза.Праща се от там и Работиш, ако работодателят е доволен от теб я подновява, ак не връщаш се или пребиваваш там незаконнно.А освен това нали е студенска бригада?Няма да стоиш там много време, а само месец-два.То само пътните докато си избиеш до Америка....

бригадите са по 3 или 6 месеца. За да те пратят там ти трябва работна виза която ти осигурява фирмата която те праща на тая бригада. Намират ти работа и жилище. А за пътните и другите разходи които ще дадеш на фирмата, за да заминеш, а те са около 3000лв се изкарват за 2-3 седмици по мойте изчисления.

тва е за щатите.

за Европа също ти трябва работна виза и т.н. Пак ти ги осигурява фирмата, но парите, които им даваш са около 1000лв. Не съм чувал за изгодни бригади в европа освен тия в Анлгия. По-доброто в Англия от УСА е че плащаш по-малко пари за да заминеш, печелиш повече и се връщаш с повече пари. Освен ако в УСА не си на бакшиши...

Лошото в Англия е че бачкаш селска работа и живееш в каравани. Работиш във всякакви метеорологични условия, абе общо взето 80-90% от работите там са тежки...

За тва хората казват, че най-изгодно е да си в УСА с бакшиши....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

200 милиграма антисмъртин на темата анално :laughing:

 

 

някой да е ходил в англия на бригада,но не във ферма,а в хотел?

напоследък много сериозно се замислям да си бия шута на там,та ме интересува дали има някой да сподели впечетления?

Link to comment
Share on other sites

Mного си прав адаш. АЗ примерно никога няма да ида пак на бригада в САЩ, освен ако не знам че ще съм сервитьор. За друга работа - НЕ МЕРСИ. Да си намерят техни роби. Предпочитам специализацията. Тва с бригадите е........голям късмет, който аз нямах ;) . Но сега си мисля за програма за Австралия за 1 година. Скъпо е тръгването, но това, което можеш да спестиш ееееееее. Говорим за 12 месеца във ферма :) . Или за специализация в Швейцария :)

 

Я за това в Австралията и Швейцарията....ще дадеш ли повече инфо...с фирма ли е тези или....и за какви пари горе долу става въпрос?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...