Jump to content
BulForum.com

Лирично отклонение


Recommended Posts

Sometimes I try to think through every word I say to a person I value highly. Every mistake can be fatal when you have a beautiful and smart girl in front of you. The down side is that this way you lose yourself, but sometimes it's worth it.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 888
  • Created
  • Last Reply

Като Феникс

 

 

в живота си през лед и оган минах,

но не замрьнаь и не изгорях.

Мостове зад себе си сринах.

в бури и битки отцелях.

 

Сьрцето си оба4е не загубих,

но го в гелязна броня оковах.

Помогна ми това като се влюбих,

предпази ме от моя стра6ен грях.

 

Изправям се тьи смело пред живота!

Сега не може ни6то да ме спре!

Живея както искам -сьс ухота,

духьт ми силен,здрав не 6те умре!

 

АЗ се издигнах над горя6тата пепел,

обарнах грьб на миналите дни.

И като Феникс в оганя вьзкрьснах,

сьрцето си оба4е сахраних

Link to comment
Share on other sites

Ръката на майстора.

(откъс)

 

...Тежкия труд скапва физиката.Но облагородява.Тежкия труд оскотява човека.Но само ограничения.Тежкия труд дава здрави жили.Но отнема чувствеността на дланите, с които те галих.Сега, ако те погаля, ще чувствам твоята мека и нежна кожа.Но ти няма да усетиш моите пръсти - ще усетиш само бодящата роговица на мазолите....

Link to comment
Share on other sites

21.08.2005

А си мислех че съм различен...Глупости.С какво съм различен?С какво съм по-добър от другите.С нищо.Още един глупак се присъедини към множеството.Какво ще постигна самосъжелявайки се-нищо.Мисля си че съм по добър защото обичам, е не съм единсвения, не съм само аз способен на това чуство, това го осъзнавам добре, но в момента ми се струва че съм единствения способен да оплеска всичко заради нищо.Незнам как звучи отсрани но това е истината, свършеният факт, случка която никога няма да забравя, и по лошо-която никога няма да поправя.Защо го направих? Това се питам и аз, защо рускувах всичко което някога съм искал, което някога съм обичал, всичко което е било ценно за мен. Не знам, и това не е най-страшното, най-страшното е че го рускувах за едното нищо. Какво ще ми помогне че вече няма да пия, след като вече съм се оплсекал, опарил не, направо съм изгорял. Рускувам да загубя единствения човек който обичам и за какво- за едното нищо. Пиенето не ми доставя удоволствие, може би ме успокоява но на каква цена се питам аз. И най-накрая осъзнавам, губих всичко което е скъпо за теб, и единствения начин е да продължиш да пиеш за да забравиш какво си изгубил. Понякога успяваш, понякога не но и в двата случая забравяш по важното-заради какво си изгубил всичко.”Пия за да забравя, че пия.”-затворен кръг от който няма измъкване, а ако успееш да се измъкнеш най-вероятно това е за сметка на болката причинена на любимия човек, безпричинно неосъзнато насилие, по лошо от бой, едно мъчение на душата, с което ти бичуваш хората които обичаш и защо-„оставете ме на мира, добре съм”, незнам кой залъгвам. Аз знам че не съм добре, никой който е „добре” не би се държал така, има си дума за хора като мен и тя е „чудовище”.

Защо пиша това ще попита четящия, ако има такъв, надявам се не защото аз съм един болен мозък. Пиша го за да се убедя че не съм луд, за да ми напомня нещо какво съм направил, не че ще забравя някога. Пиша го за да не лудна съвсем, защото ако изгубя контрол над себе си едва ли някога ще го възвърна отново.

Пишейки това ме е страх че ще изпуша, ще ми изгорят бушоните, има много фрази но във всички случаи ефекта е един и същ.Страх ме е че ако спра да пиша ще се върна към затворения ми кръг от размисли,идиот,глупак как можа, страх ме че ако спра да пиша ще се върна в тъмния си ъгъл, ще се свия и ще продължа да мисля.

Не я заслужваш, не я заслужаваш.... само това ми е в главата. И съм съгласен със себе си. Не я заслужавам, защото съм просто поредния долен използвач, поредния задник, поредния глупак.Може би това е цената която платих за живота в лъжа, за убеждението си че съм нещо повече, че заслужавам нещо повече.Накое различно момиче кавото е тя, и какво направих.Нараних я, непоправимо и сега се моля тя да ми прости, въпреки факта че не го заслужавам, въпреки това с цялото си нахалство се моля тя да ми прости, защото я обичам. Да ТОВА ВЕЧЕ ОПРАВИ ВСИЧКО, нали обичам я-следеователно не съм виновен, надявам се да не звучи така защото аз осъзнавам какво прасе съм, не вярвам да съм човек, по скоро едно егоистично същество което не заслужава да живее. Напоследък не бях стигал до този си извод защото Тя ме накара да го забравя, превърна ме в нещо по-добро, превърна от чудовище човек, а това беше моята благодарност за нея.Пиех за да забравя че я обичам а сега когато вече беше в ръцете ми аз пак пих. И я нараних за едното нищо, извадих и душата защото тя се притеснява за мен. За мен, та аз не заслужавам никакво милосърдие да не говорим за човек който да ме обича.

Толкова се мразя в момента. Прекалено нагло дори да продължавам да дишам, защо да хабя въздух за да продължавам себичното си съществуване. Но ако спра това ще бъде прекалено нежен край за мен, аз трябва да страдам, искам да страдам, заслужавам да страдам.Поне ще си умра с усмивка знаейки че с моето отиване света е станал по добър...

 

 

22.08.2005

Мамка му. Всеки път когато шибания телефон звънне сърцето ми напира да изкочи. А телефона не е спрял да звъни. И всеки път вдигам, чакайки да чуя прекрасното и гласче, всеки път е някой друг. Всеки път сърцето ми се чупи малко по малко, вече незнам колко още мога да изтърпя.НЕ, трябва да го изтърпя, аз сам си го причиних, и дори не се мразя за това, мразя се защото причиних на на нея, може би още по голяма болка, едно незаслужено страдание. Това съм аз-същество, неблагодарно и злобно което наранява хората които го обичат, само тях и никой друг, наранява ги защото го обичат.

Дори не знам дали ще ми стигне смелоста да сложа край на живота си ако мога да нарека така своето егоистично съществувание, незнам дали мога, смятам че това е най-лесния изход за мен, най-безболезнения, а аз заслужавам да страдам, саслужавам да страдам повече от всеки друг. Дори убиеца е по-добър от мен, той убива хората веднъж, докато аз ги убивам малко по малко, докато аз я убивам малко, по малко докато и повтарям че я обичам. Обичам я, незнам дали някога ще ми прости, копнея за това повече от всичко, както копнеех тя да бъде моя, разкаъвам се но както и обиеца осъзнавам че го правя не на време, закъснял съм и се самосъжелявам за това. Аз не съм достоен за съжаление, и въпреки това го правя, и заради това всеки изминал миг се мразя все повече и повече...

Ако сложа край на живота си ще я нараня, по-лошо беше ми казала че не може да живее без мен, не мога да си отида с мисълта, че съм погубил и нея заради своя егоизъм, ще живея, ще ме боли, защото искам и тя да живее, искам да е щастлива, искам аз да я правя щастлива. Ето пак, какво искам аз, пак се опря до моите желания. Преди исках от бог само да бъде моя, а сега искам и това, мисля че човек има право на едно желание, а бог вече изпълни моето, моя е вината че се получи така, моя и само моя...

Ще продължавам да живея с вината си, ще продължавам да живея с болката, която сам си причинявам, защото заслужавам само болка и страдание, болка и страдание...

Само тя може да ме измъкне от този затворен кръг, само тя може да ми помогне, и вината че нея я няма е само моя.

Не ми даде много, даде ми всичко, всичко което някога съм искал, и какво направих аз с него? Подиграх се, нараних я, за нищо, заради факта че има чувства към чудовище като мен, трябваше да ме убият като съм се родил, щях да спестя на всички токова болка, толкова безпричинно страдание. Телефона продължава да звъни и всеки път не е тя, моето страдание, не, моето заслужено страдание, заслужавам да страдам, да страдам заради това което съм, а извършените злини просто ми добавят още точки, може би трябва да се кандидатирам за титлата „най-лош човек”, не „най-лошо създание”, човек ми звучи като ангел в моя случай. Мисля че ще спечеля защото за болката причинена от мен няма лек, няма друго лекарство освен времето, а чрез него тя се превръща просто в една бавно действаща отрова, отрова с която „дарявам” само скъпите за мен хора, отрова с която тровя и себе си.

Още се надявам да ми прости, да се престорим че нищо не се е случило. Мразя се и заради това, как може да искам това, кой би имал наглоста да иска да го иска, осъзнавайки деянията си? И си отговарям-аз, само аз и никой друг.

Незнам колко дълго ще мога да си записвам разсъжденията, ръцете ми треперят при всяка, буква, всеки нов символ е по труден от предишния, не мога смогна на главата си, ще се опитам да записвам по важното.

Ето продължавам, глупак, идиот, използвач, все прекалено слаби определения за това копето съм, незнам за точно определение за това което представлявам, физиологически на последното стъпало на еволюцията, но искам да съм нещо което не мисли, което няма чувства, няма желания.

Мисля си да и звънна аз, да бе, защо за да я нараня пак, отново, за винаги. Едновременно искам да ме изостави защото не я заслужам, тя заслужва най-доброто, пълната проивоположност на това което съм, едновременно искам да ми прости защото знам че когато тя е до мен аз ставам по-добър от всеки друг, тя ми дава криле, дава ми от някъде онази първична естествена доброта, която си пазя само за нея, за нея пазех всичко най-хубавао в мен, и изведнъв и причиних токова болка, ей така без да искам, безпричинно. Не я виня че се отдръпна, аз съм виновен, но как да бъда пак добър когато нея я няма да ми помогне?

Преди исках хората да ми докажат, че са достойни да ми бъдат близки, а сега не мога да докажа на себе си че саслужавам да живея, как се стигна до тук? Незнам и незнам дали някога ще разбера, незнам дали искам въобще да разбирам.

Единственото щастие в жалкия ми живот ми беше отнето. От кого? От мен,защо незнам.

Този монолог ми харесва, надявам се да намеря в него изход, но изход няма, изход не се вижда. Или може би аз съм сляп, заслепен от егоцентризма си, не виждам решението. Въпреки че не мога да го видя, ще продължа да го търся, защото ъм длъжен, длъжен да поправя това което съм причинил, надявам се да мога, надявам се да ми стигнат силите.

Искам да продължа да пиша. Никога не съм споделял с нокого, незнам защо, мисля че не ми олеква както на другите, а сега споделям със себе си и не намирам връзка, не намирам съчуствие, може би не го търся на правилното място, но съм сигурен че го търся при греешния човек себе си-една голяма греешка, за жалост непоправима.

neznam dali tova e za tuk, no na men mi izglejda kato ese

Link to comment
Share on other sites

Призраци... Всички сме призраци... Вървим, крачим, разминаваме се един с друг и не се забелязваме. Всеки забил поглед в сивотата, всеки затворил света в рамките на сивото си ежедневие. Всеки отказващ да гледа цветовете и красотата в заобикалящия ни свят, защото така горчивината е по-силна. Сравнявайки цветовете на дъгата със сивото, в което сме се потопили само усилваме горчивината и за да е по-лесно, по-безболезнено - всички цветове се размиват, сливат и остава сивото.

Крачим сами. сами сме си избрали този път. По-леко е да си сам, да ги няма грижите и отговорностите, да я няма болката, съпътстваща любовта. Виждаме двойка, обичат се, крачат заедно, споили душите си във краткотраен (може би) съюз. Но животът, времето влияят, тази спойка корозира... ще издържи ли на корозията? Времето ще покаже. Времето... Времето лекува всички рани, от него болката изветрява, изчезва. Също както изветряват и изчезват чувствата, емоциите, любовта... И остава само забравата, остава сивотата.

И така... ние крачим сами, забили поглед в сивите рамки на ежедневието си, прозрачни и невидими един за друг... призраци. Разминаваме се, отказвайки да погледнем в очите на другите, страхувайки се, че ще видим техните болки, страхувайки се, че ще си спомним за нашите болки, удавени в сивотата. Вървим, слепи и глухи, сами избрали безсилието да променим нещо, страхуваме се, че ако станем добри ще останем сами, страхувайки се от кръста Христов, страхувайки се, че сивотата ще ни смачка и сами мачкаме малките стръкчета, фиданки доброта у другите, превръщаме ги в пръст, в цимент, от който строим сивия си свят. И крясваме на съвестта си да млъкне, крясваме на добротата да изчезне, стъпкваме ги, убиваме ги, убивайки и себе си, избождаме очите си, за да не виждаме дъгата. И крачим напред и напред, вклинени сами от себе си в сивите рамки на построеното от нас сиво циментово ежедневие, слепи и глухи, безплътни и бездушни, песъчинки в бетонните стени на затвора, който сами сме си построили... Призраци, всички сме призраци...

Link to comment
Share on other sites

Лесно е да се скриеш зад ефирната обвивка на съществото,което представляваш...,но не лъжеш ли себе си,че чувстваш чрез нейните сетивни точки...,които не се докосват с реалността,която си избрал или избрала душата?

Призрак!!!.. - образ на бягащия..на търсещия убежище,на силния,неубеден в силата си...Защо?И защо сам?!

Съжалявам,че ще те разочаровам Скорпи,но не си сам...призраци много..... :)

Link to comment
Share on other sites

Прочетох това в един форум и мисля, че е много подходящо в момента:

 

Сбогом, безсилие, мразя те!

 

Убийствено ярка е болката

от натрапчивата самота,

когато край тебе са хиляди хората,

но не усещаш подкрепа, а само тъга.

 

Обидно силен е споменът,

за това да бъдеш желан,

за това да чувстваш скоростта на живота,

а не така - сякаш е спрял.

 

Безкрайно далече са чувствата,

сякаш никога невкусени,

тук са само сълзите и болката

на сенки във черно отрупани.

 

Излишен и сам, и отритнат,

така ли се чувстваш когато

себелюбието, честта се провикнат,

че това е до болка познато.

 

Знам повтаря се пак и отново

да търсиш Светия Граал

без щит и без меч, само със слово

и дори победител си пак неуспял.

 

Самотата е винаги красива,

безмълвна, тиха, удобна,

но понякога е и дива,

може да бъде силно отровна.

 

"А какво ми остава" ще кажеш,

шом няма друг, имаш себе си, нали?

Знам, че ще искаш да се откажеш,

била съм там и преди.

 

Всичко ще свърши внезапно

с тихо прещракване в теб

и дори ще ти стане приятно

да не бъдеш добър, а парче лед.

 

Аз такава станах,

няма връщане назад,

да мисля и чувствам престанах,

посипах душата си с прах.

 

Така е по-лесно да си с чиста съвест -

да търсиш добро в злите дела;

да можеш безскрупулно да лъжеш, да съдиш;

да не бягаш, а да живееш в смъртта.

 

Това е да си на тъмната страна -

да не се страхуваш или плачеш;

да бъдеш във власта на тъмна луна;

да бъдеш все студен и мрачен.

 

Ха! Бягаш от свободата?

Защо се страхуваш да си силен?

Тогава върви във светлината,

която заслепява и крие.

 

Ако ти стиска обърни гръб,

покажи какво заслужаваш,

ако ли не - избери друг път,

вместо мъките да удължаваш.

 

Забрави тъгата и болката,

отдай се на самотна тъма,

поспри, не клати люлката,

така аз съм най-малко сама.

 

Убийствено ярка е болката знам,

безкрайно горещи сълзите,

ужасно искаш да избягаш от там

и край да слойиш на дните.

 

Кажи "Сбогом, безсилие, край",

недей да крещиш пак през сълзи;

кажи на страха "Мразя те, знай",

на съмненията кажи, че са мъртви.

 

Недей, не бягай, не плачи,

преглътни всичката мъка;

усмихни се, отвори очи,

махни с ръка на разлъка...

 

Сбогом безсилие, мразя те,

сбогом, разбити мечти,

сбогом, образ огледален,

на парчета ще станеш и ти!

 

 

 

 

Единственото което мога да добавя, е че самотата никога не е решение, дори и да изглежда единствен изход. Самотата непомага, а само отлага.

Link to comment
Share on other sites

RAIN SONG

Oh can you feel it coming. Can you smell it in the breeze.

Oh can you feel it coming. Hear it falling through the trees.

The rain is falling...the rain is calling...to me.

 

Come on back to me my old friend, come on back and ease my sorrow.

Come on back to me my old friend, with the life blood for tomorrow.

The rain is falling...the rain is calling...to me.

 

 

Wash away our pain and hunger. Healing love drops from the sky.

Cleansing earth and all her children.

 

Seasons once again are changing, time to move along the wheel.

Seasons once again are changing, time to look inside and feel.

The rain is falling...the rain is calling...to me.

 

Come on back to me my old friend, come on back and ease my sorrow.

Come on back to me my old friend, with the life blood for tomorrow.

The rain is falling...the rain is calling...to me.

 

Wash away our pain and hunger. Healing love drops from the sky.

Cleansing earth and all her children.

 

Oh can you feel it coming. Can you smell it in the breeze.

Oh can you feel it coming. Hear it falling through the trees.

The rain is falling...the rain is calling...to me.

 

The rain is falling......The rain is calling

The rain is falling......The rain is calling

To me.

 

Автор неизвестен ОТ мен е поне засега...

Link to comment
Share on other sites

Ми то хубаво автора е неизвестен, но темата е само за авторски произведения...

Psychosis що не си едитнеш първия пост и не го напишеш с огромни черни букви че бая хора почнаха да се бъркат.

Link to comment
Share on other sites

..............................

 

V tamninata cherna,neprogledna

v edin zabylen ot maglata svqt

sarceto mi zove dy6ata bedna,

no tq se lyta vav bezkraen kragovrat.

 

I setne vik razkasva ti6inata tejka,

no ehoto zazidano e v mrak

i v men ne trepva kapchica chovechnost...

 

Stoq spokoino,sly6am kak

chasovnikat otmerva 4asovete bavno

i vsichko sqkash nepodvijno chaka

potanalo v zabravata na mraka

 

Poglejdam prez prozoreca

navan nebeto no6tno, s oblaci zastlano,

a lynata ymoreno chaka svoq red....

 

Snegat obgarnal e zemqta

v pregradka ledeno stydena.

Priqtelqt my-vqtara likyvasht pee

svoita tajna pesen,

dovelen che redat my e doshal.

 

Iztrapvam,poglejdam kam chasovnika s nadejda,

che vreme po-dobro shte doide

i shte razcafne pak dy6ata mi

po detski nejna i svetlinata

mraka shte prebori.

 

S trepereshti race cigara palq

i katranenite sajdi sas naslada vdishvam,

kato ydavnik boresht se za glatka vazdyh-

znam che kraqt nablijava.....

 

Poglejdam kam sve6ta,

a tq dogarq sas predsmarten vik

i sam ostavam,v svqt lishen

ot krasota jiveq i vremeto

prez prastite teche.

 

Opitvam se da go sbera vav dlani,

no yseshtam beznadejdno gasneshtoto mi sarce.

 

Nadqvam se da vi haresa

 

:blush:

Link to comment
Share on other sites

Черно – В търсене на Смъртта

 

 

Черно безкрайно поле от звезди е пред мен

Скитам из него без секунда, без час и без ден

Отхвърлен от ангели, демони, хора-от вред

Пътешествам в галактики тъмни безчет

 

Овладявам изкуства, езици, познания в мен

Имам единствена цел в мрака студен.

Искам Смъртта да позная тук и сега

Да отправя астрален дуел към Нея в нощта.

 

В битка жестока Палача на вси съдби ще сломя

Злокобната прастара коса ще е в моята ръка

Нека ангели, демони, хора се кланят пред мен

Нека времето просъска безсилно в моя плен.

 

Стотици планети, звезди и пространства прозрях

Стотици езици, загадки и тайни събрах

Почувствах мощ, от която земята под мене трепти

От мен вече бягат боговете на много души.

 

Застанах всред беззвездната пустош студен

Приготвил зова за желания решителен ден

Химнът на Мъртвия прозвучава в този спиращ се час

През ангели, демони, хора страшно ехти моя глас

 

Времето своя безспирен ход забрави и спря

Всяка частица притихна като в тежка мъгла

Само вихър от пълен мрак в миг се изви

По-тъмен от черното в своите спирални вълни.

 

Очи просветнаха в тази буря студени от страст

Ръка с коса извая - протегна се рязко и с власт

Глас гръмовен прониза ме с думи кънтящи и зли

Ти предизвика ме – и идвам за тебе – УМРИИ....

 

...Черно безкрайно поле от звезди е пред мен

Изправен седя без секунда, без час и без ден

Коленичели ангели, демони, хора-навред

Чакат съдбата си в новия узурпаторски ред...

Link to comment
Share on other sites

ПТИЦА

 

 

Ти виждал ли си как умира птица?

Изчезва бавно в гаснещия ден

уплашено, но болката отрича

впила нокти в празния простор студен.

 

Със писък пак раздира небесата,

предава се ... и гасне като свещ.

Така у мен замря и светлината,

с надеждата да бъде някой ден до теб.

 

А вярвал ли си някога в момиче,

в което да се вричаш и кълнеш?

Да знаеш, че до гроб ще го обичаш ...

да нямаш съвест да го предадеш.

 

Веднъж повярвах, чувствах, че обичам,

потърсих в тебе този мой копнеж.

Вълшебни думи мислих, че изричам,

но всичко се оказа чужд стремеж.

 

Сега се молиш, искаш да я върнеш,

но мъртва тя лежи във моята душа.

Убия ти! Дори и не потръпна.

Забравил бе, че птицата е любовта.

 

На чувствата в отчаяният лов,

догдето ги преследва и тълкува.

Душата се лекува от любов,

макар че от любов не се лекува.

 

И винаги изправена на съд,

наивно брани слабото си право.

Очаква от любов да й простят,

макар че от любов не се прощава.

 

В света от реализъм опростен,

единствено контрастите избира.

И от любов умира всеки ден,

макар че от любов не се умира.

Link to comment
Share on other sites

AZDEAZ, би ли си посочил/а името, защото аз лично съм срещала поне 2-3 същества, претендиращи за авторство на стихотворението?!

(Оригиналът, поне в срещаната информация е на Павел Матев)

Link to comment
Share on other sites

А аз пък съм чувала, че е на Стефан Цанев.

Не съм твърдяла, че стихотворението е мое, споделих го с вас, защото това е любимото ми стихотворение. Иначе съм правила опити да пиша стихове, но те са абсолютно детински и аматьорски и не вярвам на някой да харесат.

Иначе стихотворениет не съм го чела в оригинал от стихосбирка, а от лексикон, за това не знам кой е авторът му.

Link to comment
Share on other sites

Добре, извинявам се.

 

Престраших се, дано не разстроя рецепторите ви за добра лирика. ;)

 

ОЧАКВАМ ТЕ

 

Влюбена някога бях,

дори не помня ден и час.

Млада съ и много истини не зная,

но казвам със уверен глас:

 

"Любовта е да се преживява, не да се помни!"

 

Любовни трофеи аз не нося.

Самата станах жертва.

Болеше ме, но съм щастлива,

че обичана била съм.

 

Желая любовта отново,

викам я със пълен глас.

Даже песнички й пея,

но да я прилаская не можах.

 

Когато искаш нещо много,

то никога не идва.

Затова, ела!

Но само, когато ти решиш.

 

 

 

ВЪЗМЕЗДИЕ ЩЕ ИМА

 

 

Какво?

Не можеш ме запомни?

Не се коси!

Помни ти мойта сянка!

 

Защото скоро е часа,

когато тя ще е реална.

И ще помръкне за теб света.

Не вярваш!?

 

Тя ще те отведе там,

където съм и аз сега

и никак няма да е лесно

да избягаш.

 

Знам!

Ще тъгуваш тук -

в тама и самота,

но ти го заслужаваш.

 

И знай!

Няма да те спася,

макар че ще мога.

 

 

 

НОЩ, ЕЛА

 

Нощ, ела! Вземи ме!

Огледай се във моята душа.

Със теб сестри сме:

 

Тъмна, мрачна е ноща,

в тъма е и моето сърце.

Но "нежна е нощта" - те знаят,

нежна съм и аз - знаят ли го те?

 

По твойта мантия магична,

трепкат хиляти звезди.

В мойта пазва живеят безброй мечти.

 

Но далечни сестри сме ние!

Твоите звезди те гледяа всяка нощ,

моите мечсти никой не поглежда!

Те знаят ли, че съществувам!?

Link to comment
Share on other sites

Ето едно.. хм.. есе :D (Не съм го писал аз.. аз съм бездарен.. :angry: но поне мога да бъда ценител :P ) Надявам се и на вас да ви хареса.

 

Слънцето е по бавно от мене

 

На всяка повърхност съм седяла аз вече, като уморен прах спах аз по огледалата и прозорци: всяко от мен взима, нищо не дава, аз изтънявам - почти приличам на сянка. Бръмчах над цветовете и търсех нектара. Сянка под сянката сглабях за да имам, да се храня.Цветната окраса забравях, пеперуда с хобот - аз мечтаех. Денят се пребори с ноща и слънце излезе - бягайки виках с хобота "Слънцето е по бавно от мене." Мислех си за насладата от вкуса - мигът исках да запомня, но слънцето безпощадно вървеше и моят миг набързо премина в агония. Крещеики носех хобота и чувах как реди светлината, че точно тежеста на хобота е моето бреме. Да имам означаваше трагедията да доказвам. Леко и бавно от светлината изчезвах - пребледняла пеперуда измукана като нектар - без запазеният миг- изтлявах.

Неискам пепел да творя, а чрез огънят да я изпреварвам. Да не гоня светлината, а да бъда вечноста й. От мъката е по-дълбока радостта и мъката говори:отлети. А радостта, тя иска вечността - дълбока и дълбока вечност.

Пеперуда със жълти крила, летяйки се отразяваше в земята, не беше сянка, а беше тя, със неината украса умееше да спори, че да бъдеш означава да твориш, а да твориш значеше да имаш себе си - да пренадлежиш на цветната украса, да се превъплатиш в очертанията й. ДА КРАСИШ.

 

Лора :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

The Art of Death

 

Тик.......... Так........... Тик.......... Так...........

Познат звук се носеше из стаята. Чуваше го ту от ляво, ту от дясно.

Тик.......... Так...........

Едната ръка бавно се протегна и сграбчи нещо. Стисна го здраво и отказа да го пусне. Но то изглежда мърдаше. Усещаше лек гъдел да гали дланта. Топли вълни обливаха тялото. Леко открехна едното си око и надникна. Гледаше право нагоре. Гледаше тавана. Той беше... жив. Стотици малки капки си водеха своя собствен живот. Една погледна към него и сякаш се усмихна.

Тик...........

Тя се откъсна от тълпата и полетя към него. Атакуваше ли го? Искаше да каже нещо? Имаше ли значение? Та това беше само една капка. Нищо повече. Само една капка. Но и тя умееше да отстоява своето. Дори в предсмъртното си падане тя не остана безучастна и нанесе своя удар. Разби се триумфално върху незащитената зеница на окото и издъхна с усмивка.

Так...........

Звукът не го оставаше на мира. Нещо имаше в тази стая. Той разтърка раздразненото си око и вниманието му се насочи към ръката. Тя стискаше живот. Чувстваше го. Гъделът му напомняше. Смело вдигна нещото във въздуха и го приближи до лицето си.

Гррррррр.....

Някой недоволстваше от този факт. Леденостудена пара излизаше от устата му и притесняваше някого. Кълбета снежнобял дим напускаха тялото му и бързо се изпаряваха в пространството пред него. Опита се да завърти окото си към живия организъм в ръката си. Един опит... И още един... Почти успя... Готово!

Гррррррр....

Плъх! Но плъховете не ръмжат, нали? Малките му злобни очички се бяха втренчили в неговите и яростно следяха всяко движение.

-Бум! – изграчи съществото и малката бомба, прикачена към гърба му избухна.

 

-Какво да правя с него? – каза мъжки глас. – Да го накарам ли да пее? Може ли? – звучеше развълнувано.

-Не! – изкрещя му гневно женски глас. – Моите творения никога не пеят. Те се извор на вдъхновение и съвършенство. Те не пеят!

-Както кажеш – въздъхна мъжът. – Какво тогава?

-Вдигни пистолета! – каза хладно жената. – Тази подутина на десния крак нещо не ми харесва. Премахни я!

-С удоволствие! – засмя се доволно мъжът и стреля. Силна болка прониза тялото на нашия герой, който продължаваше да бъде в пълно неведение за жалката съдба, която му бе отредена.

-Това ще бъде най-доброто ми произведение до този момент – весело занарежда жената. – Ще направя от теб съвършен и напълно завършен прототип на... тях. Ще им покажа, че и те могат да бъдат копирани. Скоро, много скоро!

-Сега?

-Време е да си поиграем с мозъка му.

 

Дълго време аз мечтах,

мъничка надежда в себе си таях.

 

-Нека за момент спрем времето – нареждаше жената, а той просто седеше и кимаше с глава. Жадно попиваше всяка нейна дума, но не осъзнаваше нищо. Изреченията просто преминаваха през главата му без да се застояват. – Но можем ли? Времето е част от нас и нашето съществуване. То е неделима частица, която винаги е една крачка пред нас и колкото и да се опитваме не можем да достигнем. А за да спрем нещо, първо трябва да го хванем. Разбираш ли? Не можеш да контролираш събитията. Те контролират теб. Разбираш ли? – повтори въпроса си жената.

Той поклати отрицателно глава и сведе виновно поглед. Искаше да разбере, но не можеше. Казват, че няма невъзможни неща, а ето, че се оказа друго. Кой го беше излъгал?

-Добре тогава. Какво би станало ако можеше? – попита изненадващо тя. Мъжът вдигна учудено очи и погледът му срещна нейния. Двамата се гледаха известно време, но никой не желаеше да отстъпи. – Е? – подкани го накрая тя.

-Какво бих направил? – запита себе си той.

-Не! – прекъсна го жената. – Не какво би направил, а какво ще стане. Какво ще се промени. Да кажем, че огънят го няма. Да речем, че въобще не попаднеш в прегръдката на пламъците и кожата ти е все така мека, гладка и хубава. Да приемем, че я няма маската, под която криеш ужасните белези, които те превръщат в чудовище. Какво тогава?

Той отвори уста, за да отговори, но едва тогава осъзна, че всъщност не знае какво да каже.

“Какво тогава? Какво...”

-Нямам представа! – въздъхна отчаяно той и затвори очи. – Нямам никаква идея!

-Аз ще ти помогна – усмихна се жената. – Нищо! Ако съдбата ти е отредила болка и страдание, то тя ще намери начин да ти ги “подари” по един или друг начин.

 

Нож прониза ми сърцето,

съдбата отреди ми самотата.

 

-Но не се отчайвай.

-Нима има надежда? – погледна я той. Очите му за секунда блеснаха, но бързо угаснаха, предчувствайки отговора. – Ти вече каза, че нещата не могат да бъдат променяни.

-Надежда винаги има. Пламъците не са толкова страшни. Болката, която носят, може да изчезне с лекота. Дори мъртвите ще оживеят и...

-Мъртвите? – прекъсна я мъжът. – Аз... аз бях сам. Нямаше никой. Нали?

-Не помниш ли? – жената го погледна в очите, търсейки отговори. Той просто поклати глава. – Забрави! – изостри той тя. – Беше грешка да споменавам за това.

-Покажи ми! – прошепна той.

-Няма нужда. Болката е излишна...

-Покажи ми! – извика настойчиво мъжът и се изправи. Жената застина и се вгледа отново в очите му, но там нямаше нищо – две бездънни ями, тъмни, студени.

-Така да бъде – въздъхна тя, вдигна дланта си, допря я до устните си и духна. Огнена стихия яростно разгърна мощната си сила и жадно го погълна. Пламтящи езици обгърнаха тялото му и се заиграха с кожата.

-Какво става? – изкрещя уплашено мъжът. – Боли!

Можеше да наблюдава как крехката му плът променя цвета си, потъмнява, безжалостно се отделя и костите се оголват.

-Затвори очи – чу гласът на жената. Послуша го. Болката рязко изчезна и лек, приятен вятър погали изтръпналата тъкан, която отново беше на мястото си.

-Сега погледни!

Мъжът отвори очи. Две обгорени като въглен тела лежаха в ъгъла на напълно разрушена стая, чиято външна стена липсваше. Зъбите на мъртъвците се белееха на фона на лунната светлина, която нахално се прокрадваше през огромната дупка. Силна миризма на изгоряла плът го удари в носа и той го покри с ръка. С мъка отвърна главата си назад само, за да намери собственото си тяло... или поне това, което беше останало от него. Едната му ръка, лежаща на около метър от торса, ревностно стискаше нещо малко, но прекалено обезобразено, за да разбере какво е.

“Плъхът!”

Животното изплува в ума му. Помнеше как малките червени очи на зверчето жално се бяха втренчили в него, миг преди бомбата да избухне.

-Аз съм мъртъв! Виж! – вдигна той овъглената си глава. – Надежда няма! Това е факт. Аз съм мъртъв! Умрял съм още тогава.

-Дали?

-Престани с гатанките. Не разбирам. Кои са те? – обърна се към другите две тела.

-Имена ли искаш? – попита жената, но не дочака отговор. – Какво значение има? Имената не са важни. Те носят само допълнителна болка. Мъртви са и толкова.

-Дано поне техните души почиват в Рая!

-В Рая? – жената звучеше много учудена. – Нима не знаеш, че той не съществува. Дори и да го имаше, той щеше да бъде най-пустото място. Нито една душа не ще лежи там, защото всички сме грешници. Светци не съществуват. Всеки е съгрешил поне веднъж, било то и без да го осъзнае. Животът е твърде дълъг понякога, за да не устоиш на изкушението. Всички ще горим в Ада!

-Не! – заклати глава мъжът и стисна очи. Чувство за вина обзе съзнанието му. Две усмихнати лица – мъжко и женско – го гледаха и едновременно редяха думи, които оставаха неразбрани. Чертите им бавно започнаха да се променят. Малки шипове поникнаха по повърхността на кожата. Тънки струйки кръв потекоха от раните. Но те не чувстваха нищо. Продължаваха да се усмихват и да го гледат. Мъжът вдигна ръка в опит да ги докосне, но те просто се изпариха, като че никога не са съществували. Останал отново сам в мрака на собственото си съзнание, той припадна.

“Смърт очаква всички ни. За някой тя просто идва по-рано. Но не тъжи...”

 

Краят на пътя достигнах,

като ангел в небето аз литнах.

 

“Аз ще ти помогна. Ти ще ми позволиш, нали? Нямаш друг избор. Понякога изкуството иска жертви. Направи тази жертва за мен и аз ще обезсмъртя твоето дело. Нека отстраня всичката болка като плевел, сякаш никога не е съществувала.”

-Сега ще представя своето творение. Сами преценете дали ви харесва и как съм си свършила работата.

Група хора отнесено наблюдаваха как мъжът бавно се приближава към тях. Но това вече не беше той. Огромната, изкуствена усмивка от ухо до ухо придаваше на лицето жесток и мрачен вид. Очите се взираха в пространството, а погледът беше празен, мъртъв.

Но той беше щастлив.

Защото душата му загина, а тялото не е от значение. То е една черупка, която притежаваше собствена мисъл, но не и сърце.

 

За още разкази посетете този адрес :)

Link to comment
Share on other sites

хахаха намерих едно дето съм го писал в час по музика преди 3-4 години

малко е гадно , но ще напиша един стих олицетровряващт детската ми душевност :P

 

...

и казвайки 'fu' зaтвори вратата

отдаде се на пияната страст

повърна , ухили се загледан в тревата

и припадна зад близкия храст

...

Link to comment
Share on other sites

Живи ли сте говеда?

И да не сте - все тая. :)

Аре скоро ще кача едни разкази, дето ги имаше в началото на темата, ама се затриха като падна warez.

Link to comment
Share on other sites

Абе това, не е ли само за авторски работи?! Мислех, че чуждите неща се пишат във "others", в "любими моменти"

 

Да, така си е, ама понякога някои решават да се направят, че не са прочели правилно темата :P

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...