Jump to content
BulForum.com

Megalan


Recommended Posts

След като видях на няколко места в Тракия хора на Megalan, питах техническия отдел (София) и казаха:

 

Здравейте,

Официално ще обявим през Септември покритие в кв. Тракия (други райони или срокове за момента не можем да конкретизираме). Съпорта ще се организира от нас. Тарифните планове ще са същите. Покритието е оптично (FTTH). :)

Поздрави.

 

logo_top.jpg

Официалния сайт на фирмата е: https://www.megalan.bg/

 

>>> Тарифни планове

>>> Промоции

 

За момента предполагам, че фирмата ще работи "отделно" от Мтел, но ще предлагат и техни пакетни услуги. Ако поддръжката остане от страна на Мегалан ще бъдете много приятно изненадани !

 

620x200.jpg

 

--------------------------------------------------

Лично като абонат на Megalan от 4 години ще изтъкна следните предимства:

1) По-високи цени на интернет услугата, но за сметка на това нещо, което никога го е нямало в Пловдив, а именно - гарантирани скорости

2) Общи аварийни прекъсвания за 4 години 3 пъти (скъсана магистрална оптика, прегрял UPS, реорганизания на мрежово оборудване) всички от тях отсранени до 1 час !!!

3) Възможност за безсрочни договори (месец за месец) или договор с Megalan (не Мтел) с доста атрактивни оферти.

4) Редовно поддържане на мрежата и свързаността ставащо рано сутрин 5:00-6:00 часа (прекъсвания до 5 минути)

5) Уведомяване за прекъсванията, профилактики чрез SMS-и.

6) Уведомяване за предстоящо плащане.

7) 24/7 съпорт във Форума им с отговор до 3 минути. (Отделно телефонен съпорт)

Link to comment
Share on other sites

Има пусната тема M-network.

фирмата няма как да работи "отделно" от Мтел в Пловдив,понеже няма собствени офиси

пък и не след дълго,вече няма да съществува "отделно"

 

След като видях на няколко места в Тракия хора на Megalan, питах техническия отдел (София) и казаха:

 

 

 

logo_top.jpg

Официалния сайт на фирмата е: https://www.megalan.bg/

 

>>> Тарифни планове

>>> Промоции

 

За момента предполагам, че фирмата ще работи "отделно" от Мтел, но ще предлагат и техни пакетни услуги. Ако поддръжката остане от страна на Мегалан ще бъдете много приятно изненадани !

 

--------------------------------------------------

Лично като абонат на Megalan от 4 години ще изтъкна следните предимства:

1) По-високи цени на интернет услугата, но за сметка на това нещо, което никога го е нямало в Пловдив, а именно - гарантирани скорости

2) Общи аварийни прекъсвания за 4 години 3 пъти (скъсана магистрална оптика, прегрял UPS, реорганизания на мрежово оборудване) всички от тях отсранени до 1 час !!!

3) Възможност за безсрочни договори (месец за месец) или договор с Megalan (не Мтел) с доста атрактивни оферти.

4) Редовно поддържане на мрежата и свързаността ставащо рано сутрин 5:00-6:00 часа (прекъсвания до 5 минути)

5) Уведомяване за прекъсванията, профилактики чрез безплатни SMS-и.

6) Уведомяване за предстоящо плащане.

7) 24/7 съпорт във Форума им с отговор до 3 минути. (Отделно телефонен съпорт)

Link to comment
Share on other sites

Да видях темата. Но както съм писал по-горе фирмата ще предлага и пакетните услуги на Мтел, но и самостоятелно своите. За това съм дал и информация за самата фирма, като съм цитирал и изказването на човека от поддръжката:

Съпорта ще се организира от нас. Тарифните планове ще са същите.
Никъде не е споменато M-network или каквото си е там. Офис се прави за 1 седмица :)
Link to comment
Share on other sites

--------------------------------------------------

Лично като абонат на Megalan от 4 години ще изтъкна следните предимства:

1) По-високи цени на интернет услугата, но за сметка на това нещо, което никога го е нямало в Пловдив, а именно - гарантирани скорости

2) Общи аварийни прекъсвания за 4 години 3 пъти (скъсана магистрална оптика, прегрял UPS, реорганизания на мрежово оборудване) всички от тях отсранени до 1 час !!!

3) Възможност за безсрочни договори (месец за месец) или договор с Megalan (не Мтел) с доста атрактивни оферти.

4) Редовно поддържане на мрежата и свързаността ставащо рано сутрин 5:00-6:00 часа (прекъсвания до 5 минути)

5) Уведомяване за прекъсванията, профилактики чрез безплатни SMS-и.

6) Уведомяване за предстоящо плащане.

7) 24/7 съпорт във Форума им с отговор до 3 минути. (Отделно телефонен съпорт)

Доста изсмукани предимства си споделил.С Cooolbox съм и при мен скоростите са с една дума ВИСОКИ.Нямам проблем в това отношение.Не разбирам какво значи гарантирани като се има пред вид това,че дали ще ги стигнеш се определя от други фактори.И тук технически обявените скорости са постижими и има възможност за безсрочни договори,а плащанията не си ли ги знаете,че трябва специално да Ви уведомяват?! :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Наистина нека поразнищим малко това.

Гарантирани - това е много хубаво, но какво правим след като на по-ниска цена (според думите ти) имаш пак скорости, които на хартия не са гарантирани, но на практика са почти същите почти по всяко време, и хората явно са доволни. Понеже тук само Кулбокс са с FTTH, като цяло сравненията ще са само с тях.

 

"4) Редовно поддържане на мрежата и свързаността ставащо рано сутрин 5:00-6:00 часа (прекъсвания до 5 минути) "

- това е притеснително. Всяка (или почти) сутрин ли ще има 5-минутни прекъсвания? И всичко, което работи в момента ще се разкача (ФТП сесии, торенти, наблюдения и т.н.)?

Текущо съм на Angelsoft и нямам спомен от колко месеци съм нямал прекъсване, което да ми разкачи 24/7 сесиите (IM, ИРЦ и други).

На сайта пише за 27 лв 40/20 мбит БГ (и то с 1г довогор), което е по-ниско от 25 лв тарифа на Кулбокс (която има и телефон с 100 мин. и е без годишен договор). Нищо не пише и дали е статичен ИП адреса. Най-вероятно не.

5 мбит INT. Up ?! :blink:

Та просто питам, кое би привлякло хора да не се вържат на кулбокс, а на мегалан, освен ако CB нямат покритие на даденото място.

Link to comment
Share on other sites

Забравил съм едно уточнение - говоря за LAN мрежата (за съжаление нямат покритие FTTH в моя квартал). Не че има значение, защото много пъти ми се е случвало тока да спира, а интернета не :lol:

 

Предимството, че IP-тата са им статични и реални (за разлика от 27лв@CooolBox-a), че имат тарифи с по 5 реални, статични IP (не при FTTH).

Относно поддръжката става сравнително рядко и хората са достатъчнпо културни и съобразителни да го правят във време на минимално натоварване и да предупредят за това потребителите. (Аз от никой доставчик в Пловдив не съм чул да прави подобно нещо. То Visio трябва непрекъснато да звънят на ляво и дясно :D ) Освен това става дума за София, където броя активни потребители е ~ 100k души. Не знам дали има мрежа, която може да издържи на такова натоварване в еднократна конфигурация. И не говоря за хора, които включват компютрите да си проверят пощата само ;)

 

Е и да не забравяме, че няма нищо официално обявено още :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Да видях темата. Но както съм писал по-горе фирмата ще предлага и пакетните услуги на Мтел, но и самостоятелно своите. За това съм дал и информация за самата фирма, като съм цитирал и изказването на човека от поддръжката: Никъде не е споменато M-network или каквото си е там. Офис се прави за 1 седмица :)

 

затова и аз написах "не след дълго".

съппорта естествено,че ще бъде от хора,които понастоящем са служители на Мегалан(аналогично Спектърнет),

а "не след дълго" ще станат на M-network

постепенно ще изчезват самостоятелните оферти на Мегалан(аналогично Спектърнет)

 

затова, с перспектива, пуснах тема M-network :))

Link to comment
Share on other sites

Ако фирмата е същата... следователно услугата... би трябвало и темата да е една и съща? Няма значение кой прибира парите :) Съпорта на едно място ли е или всеки за себе си?

Link to comment
Share on other sites

Не знам, но според съпорта, покритието ще е оптично

 

Също не е лошо всички с розовите очила да ги свалят и да прочетат малко из форума им, като наблегнат на тази тема :blink: и най-вече коментара в последния пост :bgrin: за да не :sick после.

 

П.С. Цитат:

 

@artiness

Скоростите от тарифния Ви план,не са гарантирани,но са реално достижими. При всички положения обаче би трябвало да ги достигате почти винаги.

Link to comment
Share on other sites

Честно казано от както се заговори за Мтел всички потребители имахме притеснения и темата беше коментирана не веднъж, но вече мина около години и няма промени и/или понижаване на качеството (изключвам единични случаи). Нямало е простотии както при DCC. Услугата предполагам, че ще е отделна, като ще има възможност за пакетна услуга съвместно с Мтел. Съпорта в момента си е на Мегалан (не е *88) и мога спокойно да заявя че е първолкасен ! :music

Link to comment
Share on other sites

Аз съм почти година и малко към Мегалан, нямам никакви оплаквания..Случвало се е понякога, в събота вечер, да ми клъцнат нета, защото съм забравил да го платя и след разговор с някой от съпорта да ми бъде удължен до понеделник. Определено са една от най-читавите и коректни фирми в България.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Аз съм почти година и малко към Мегалан, нямам никакви оплаквания..Случвало се е понякога, в събота вечер, да ми клъцнат нета, защото съм забравил да го платя и след разговор с някой от съпорта да ми бъде удължен до понеделник. Определено са една от най-читавите и коректни фирми в България.

Абсолютно съм съгласен.Пробвал съм нета в приятели и ако не бях вързан за близуто щях да мина на Мегалан.

Link to comment
Share on other sites

Защо са сложили на сайта си този Speedtest даващ абсурдни резултати?

 

Megalan_Speedtest_2011_09_10_01.jpg Megalan_Speedtest_2011_09_10_02.jpg

 

За протокола ще спомена, че тестовете са правени без антивирусна, защитни стени и подобни . . .

Да не би да е заради SSL-a?

Link to comment
Share on other sites

Офертата е на лице от Megalan:

620x200.jpg

 

- Към коя фирма се сключва договора? (мегалан или мтел)

- Договора се сключва с фирма "Мегалан Нетуърк АД", като за момента може да го направите в магазин на Мтел, тъй като касата ни в Пловдив ще отвори на 21.09.2011г. като ще бъде на адрес Пловдив. Бул. Освобождение 39-39А, комплекс Елит, сграда А, секция А2, магазин 6.

-Ще има ли безсрочни договори и промоциите еднакви ли ще са за София / Пловдив?

- За момента договора, който се подписва е срочен. Тарифите със ГПОН свързаност в София и Пловдив са еднакви.

 

- Кога ще отвори офис/каса на Мегалан? (ако има такъв)

- 21.09.2011г. (в големия нов блок до LIDL)

 

- Каква е реалната скорост на интернета късаеща промоцията за Пловдив и гарантирана ли ще е (съмнява ме да е 100мбит / Лимит сесии / споделен канал) ?

- Скоростта на интернета е тази, която сме обявили (100мбит), като тя е реално достижима. Ограничение по сесии няма. Канала е симетричен

 

- Възможно ли е ползването на повече от 1 IP ?

- Да, възможно е да се ползва повече от 1 ИП, като ИП-тата са публични, но не статични и могат да се резервират допълнително като статични.

 

- Какво е IP-то? (Реално / Статично / v4 ?)

- ИП-то е реално, но не е статично.

- До каква степен в Пловдив е енергонезависима мрежата? (в София е супер ;) )

-Мрежата е енерго независима поради естеството на ГПОН технологията, т.е. ако енерго захранването прекъсне при вас и нямате налично устройство за захранване, няма да имате възможност да използвате услугата :).

Link to comment
Share on other sites

Много готино звучи, но тези 100 мегабита все още ми изглеждат подозрително по отношение на международна свързаност и симетричност, защото другото си е бг пийринг, но все още обичат да замазват очите с него :)

Ако някой се закачи, да сподели наблюдения. :)

Link to comment
Share on other sites

@zizirixo типичен отговор за замазване на очите.

 

- Каква е реалната скорост на интернета късаеща промоцията за Пловдив и гарантирана ли ще е (съмнява ме да е 100мбит / Лимит сесии / споделен канал) ?

- Скоростта на интернета е тази, която сме обявили (100мбит), като тя е реално достижима. Ограничение по сесии няма. Канала е симетричен

 

1) На всички е ясно каква е реално достижимата скорост = такава каквато LAN-ката на масовия потребител позволи = 100Мб.Въпроса е с колко ще тегля от БГ сървър, който се намира примерно в Русе, където не може да се възползваме от локалната свързаност на Мегалан към повечето ИСП-та от София.

 

2) Какво е общото между споделен канал и симетричен?Аз го разбирам така:

 

симетричен: ъплоуд = даунлоад

споделен: канала е споделен между мен и комшиите и когато аз започна на дърпам нещо с 5МБ за всички други остават 6МБ.Първият печели.

Link to comment
Share on other sites

Би ли ми показал оферти за частни лица на доставчик на интернет, например Cooolbox, blizoo, N3 и т.н., който да предлага гарантирана скорост?

Никъде в офертата, нито в договора е записано, че скоростта е локална, ясно е написано, че скоростта е за BG и International интернет пространство

Link to comment
Share on other sites

Би ли ми показал оферти за частни лица на доставчик на интернет, например Cooolbox, blizoo, N3 и т.н., който да предлага гарантирана скорост?

Никъде в офертата, нито в договора е записано, че скоростта е локална, ясно е написано, че скоростта е за BG и International интернет пространство

 

Преди няколко години Евроком (още Евроком) имаха, ама месечната такса беше трицифрена :)

Link to comment
Share on other sites

Ако искаш, ела в понеделник при мен, ще ти сключа и аз за трицифрена сума гарантирана скорост, само си регистрирай фирма в търговския регистър. Не говорим за такса 300 лева и 30 мегабита, измислям си някакви цифри, а говорим за оферти за частни лица, с промоционална цена за гр. Пловдив от 15 лева за 100 мегабита, които са максимално достижима скорост или както при другите оператори е записано по офертите НЕГАРАНТИРАНА скорост. Иначе намерих една оферта за гарантиран капацитет за гр. Пловдив, за юридически лица, с включени минути към стационарни за 259 лева на месец без ДДС или като го сметнеш 310,80 лв.

Link to comment
Share on other sites

Би ли ми показал оферти за частни лица на доставчик на интернет, например Cooolbox, blizoo, N3 и т.н., който да предлага гарантирана скорост?

Никъде в офертата, нито в договора е записано, че скоростта е локална, ясно е написано, че скоростта е за BG и International интернет пространство

 

Къде съм казал, че трябва да е гарантирана?Ядосвам се на хора дето зарибяват с оферти и термини от рода на "реално достижима".То и Марс е реално достижим, но...

Никъде нищо не каза по 2рия ми въпрос.

Link to comment
Share on other sites

Винаги съм се чудил как някой може да ми гарантира скорост, като по-голямата част от нещата не зависят от него. Може да ми гарантирате скорости в БГ(по-изпълнимо е, но не на 100%) , но не и в чужбина - има толкова много фактори, които влияят. Не може до всеки един сървър и по всяко едно трасе да ми гарантират, че нещата ще станат. Ми ако сървъра към който се обръщам е с по-малък ъплоуд от гарантираната скорост - какво правим като не получа желания трафик?? Някой ще ми мъкне с кофите допълнителния трафик, който трябва да имам?

 

Виж да си плащаш за да ти е осигурено статично IP е с много повече смисъл.

Link to comment
Share on other sites

Къде съм казал, че трябва да е гарантирана?Ядосвам се на хора дето зарибяват с оферти и термини от рода на "реално достижима".То и Марс е реално достижим, но...

Никъде нищо не каза по 2рия ми въпрос.

 

Аз не съм съпорт на Мегалан. Пиша в този форум доста отдавна и просто съвпадна темата с работодателя ми Мобилтел ЕАД и реших просто да пиша. Ако искаш отговори на въпроси, които са от компетенцията на съпорт на интернет доставчик, мисля, че е редно да ги попиташ, като се обадиш по телефона, пишеш мейл, или тема във форума им

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...