Jump to content
BulForum.com

Game of Thrones


Recommended Posts

Излезнаха 2 серии от новия сезон, как ви се струва филмът? На мен лично ми идват малко тъповати (както е и самата книгата), но се надявам занапред да стане по-интересно. Друго нещо, което ми прави впечатление е, че има голямо несъответствие с книгатаbiggrin1.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 167
  • Created
  • Last Reply

Първият сезон имаше силни моменти, но като цяло не ме накара да "хлътна". А новите два епизода ми се сториха много скучни, съмнявам се, че ще продължа да го следя.

Link to comment
Share on other sites

Друго нещо, което ми прави впечатление е, че има голямо несъответствие с книгатаbiggrin1.gif

 

Аз не съм видял някъде да са заявили, че ще следят книгата 1:1.

Link to comment
Share on other sites

Здравейте! :)

 

Засилвам се от поне месец да коментирам малко петата книга някъде из този форум, но не съм сигурна точно в кой раздел да го направя. Сега, както излезе втория сезон на сериала, смятам че може би тук ще е по-удачно да го сторя.

Като цяло всичките книги от "Игра на тронове" мога смело да характеризирам с определена скорост на развръзките. Във втората книга тази скорост на действието е и най-мудната от цялата поредица. Склонността на Мартин да разсейва читателите е налична, той непрекъснато фокусира вниманието ни в различни посоки, като по-голямата част от тези посоки нямат почти никакъв смисъл до края на петата книга. Във втората книга обаче, започват да се появяват персонажи, като от автоматична люпилня за пилета. Бялото дърво със схемата на главните герои от сагата, буквално се размножава в горичка и с напредването на главите в книгите, човек започва все повече да се обърква кой кой е. За моя изненада, една от най-екзотичните теми, които Мартин разглеждаше толкова романтично в първата книга - любовта между Ренли и Лорас, бива буквално загробена. И повече никаква педерастия! Нито ред! При толкова удобни възможности за нейното продължаване... Силно подозирам, че в шестата част на сагата, която в момента се пише, темата ще излезе отново, при това подозренията ми вече имат един заподозрян - Томен. Та като взема предвид, че Мартин има склонност да скандализира и разочарова умишлено читателите си, след мудното действие във втората книга, той буквално подкарва по друг почин в следващите книги. Като цяло от всичките пет книги, най-запомнящите се сцени, мога да ги изброя на пръстите на двете ми ръце. И не мислете сега, че съм пестелива. А спойлера по-долу ви съветвам да не го отваряте, ако не сте прочели и петте книги, но искате да запазите интереса си към сагата.

 

 

Това са следните сцени, изредени по хронологичен ред:

- Джон Сняг сред многоликата армия на Манс Рийдър.

- Сдобиването на Неопетнените от Денерис. (Любим момент.)

- Сцената между Кутрето, Санса, барда и Лиза Арин в Орлово гнездо.

- Битката между Немъртвите и Нощния страж.

- Битката с Манс Рийдър на Вала.

- Смрад по време на първата брачна нощ на господаря си.

- Пещерата на превъплъщенците.

- Секс сцената на Денерис и Даарио.

- Откриването на ямите на смъртта в Мийрин.

- Церсей и гневът на тълпата.

 

 

Сега малко за петата книга конкретно.

"Танц с дракони" е именно книгата, където започват да се случват събития, преди да стигнете края на книгата. В четирите предишни тома, събитията биваха все отлагани, до последните 2-3 глави на томовете. Не и този път. В петата книга започват да настъпват обратите още преди средата на книгата. Героите, които Мартин не е избил, започват да действат по-логично, някои от тях ги застига участ, която в продължение на пет тома е назрявала. Изненадите са малко като цяло, описанията на ненужни пейзажи - спестени, екшън сцените с дракони не отсъстват, но и разочарованието от липса на войни - видно. Изобилието на герои в петата книга е същинско, те биват всякакви, каквито дори не сте подозирали, че могат да са. Метаморфози с пълни шепи, ще прочетете малко преди да свърши книгата. А краят е невероятно неочакван и бодва в сърцето, точно както края на първата част. "Не може да убие и този герой!" - си казах след като свърших книгата. И се басирах със себе си, че няма как да го е утрепал наистина. Остава да излезе последната част от поредицата, за да знам дали печеля баса или го губя. :)

 

Сега последно малко за двата епизода от втория сезон на сериала.

Съвсем по книгата е до момента, не открих нито едно несъотетствие до момента, освен няколко пропуснати момента, които и без това нямат особено значение впоследствие.

Мудността на целия сезон ще е налична, просто защото самият том не е особено действен. Освен последните два епизода, които ще осмислят бавната скорост на предишните.

Винаги съм смятала, че филм не може да замени една книга, независимо от старанието, бюджета, талантите и ефектите в дадената лента. Интересно е да се види филмът, но не за да се добие представа за сагата, а само за да се допълни вече съществуваща такава. Ако не сте прочели книгите, сериалът няма как да ги замести, въпреки че до момента той е много повече отколкото си мислех, че е възможно да покаже седмото изкуство.

 

tyrion-s2-quote.jpg

Link to comment
Share on other sites

Не съм чел книгите, но с интерес следя сериала. Може наистина да е малко муден, но това не ми пречи. :) Според мен има още толкова много хляб, че ще може да изхрани целия китайски народ. А и на фона на това, че всичкото сериал, което гледах, приключи (Декстър, Спартак и Шеймлес) Игрътъ на трончета си е направо глътка свеж въздух. И дано скоро the little big man Тирион Ланистър не мре, че ми е един от любимите персонажи. :)

Link to comment
Share on other sites

И дано скоро the little big man Тирион Ланистър не мре, че ми е един от любимите персонажи. :)

 

То ако не е той, не виждам какво друго да му гледам на тоя сериал :) Прекалено е разпилян в прекалено много посоки и дано да не следва книгите, щото няма никакви шансове да стане нещо по-добро за в бъдеще.

Link to comment
Share on other sites

И дано скоро the little big man Тирион Ланистър не мре, че ми е един от любимите персонажи. :)

 

Тирион като персонаж не липсва от нито една книга, до момента. И към момента не мога да се сетя друг толкова добре описан герой в цялата сага. Няма как да не е любимец и мене ме кефи много. В "Пир за врани" и "Танц с дракони" разгръща такъв характер, че останалите пред него са като лилипути. Затова сложих негов постер, Sothbiss, а не защото мре. Той към момента е най-безсмъртният.

 

Пък иначе книгите не са за всеки, а най-вероятно и сериалът няма да бъде разбран от всеки. Без претенции да се правя на някакъв семафор по темата "Всеки", искам да напиша просто, че това не е произведение за лека нощ, не е сага за малчугани, не история за четене между другото, не е фентъзи, което може да те накара да се усетиш комфортно. Поредицата е на доста високо ниво написана и не само, че изисква сериозно внимание, за да бъде разбрана, но и съвсем умишлено се гаври с всеки читател, класирал се да я разбере.

Link to comment
Share on other sites

Започнах да чета 1вата книга и не знам дали там е по-добре/детайлно описано, но този сериал за мен (и повечето филмови класации) е един от най-добрите излизали в последните 4-5г.Спокойно може да се нареди до заглавия като: Heroes, Battlestar Galactica, Rome, PB, Spartacus: Blood and Sand и т.н.

Link to comment
Share on other sites

Тирион като персонаж не липсва от нито една книга, до момента. И към момента не мога да се сетя друг толкова добре описан герой в цялата сага. Няма как да не е любимец и мене ме кефи много. В "Пир за врани" и "Танц с дракони" разгръща такъв характер, че останалите пред него са като лилипути. Затова сложих негов постер, Sothbiss, а не защото мре. Той към момента е най-безсмъртният.

Тирион няма и един ред в "Пир за врани"... В Танца вярно е забавен и интересен докато все още е с Гриф, но след това е такъв миш-маш от глупости... То като цяло историята в Изтока е толкова зле, тамън да се случи нещо съществено и тя книгата взе че свърши. Добре, че беше Севера и то основно заради Смрад, че книгата буквално удряше дъното. Мартин с тея клифхенгъри жестоко се изложи :angry1 :angry1

Джон много ясно, че не е мъртъв. Или поне не за дълго. Все пак не може току така да затрие Азор Ахай :laughing:

И не мога да повярвам, че в спойлерчето за уникални и запомнящи се моменти липсва

Червената сватба

 

 

А относно началото на сезон 2 наистина е малко мудно и разхвърляно, но интерсното тепърва предстои :). Полу-човекът for teh win!

Link to comment
Share on other sites

Тирион няма и един ред в "Пир за врани"...

Точно така, абсолютно си прав! Моя е грешката. Имах предвид "Вихър от мечове". Чисто хронологично си мислех, че е било в 4-та част, а то...

Мжд. Червената сватба не блести с нищо оригинално, като сцена... сама по себе си. А и предвид, че не се оказа чак толкова фатална я възприех по-скоро като нужна за създаване на екшън. На фона на описанията от сватбата на Рамзи Дредфорд, Червената сватба ми се вижда направо претупана. ;)

Link to comment
Share on other sites

Днес силно разочарование от липсата на ранен релийз на 3-та серия... и се чудя дали да не прочета 1-2 от книгите докато чакам следващата серия, тъкмо да сравнявам след това остатъка от 2-ри сезон с книгата, ама ще ми се загуби малко от интригата, ако знам какво по-принцип може да се случи, защото

съм сигурен, че нямаше да ми е толкова интересно, ако знаех, че Нед ще умре преди края на сезона.

Вие какво ще посъветвате? Впрочем, аз предпочитам май да си пусна аудио книгата пред четене от книга или на компютъра.

Link to comment
Share on other sites

Абе аз продължавам да си търся информацията. Та някой ще ми покаже ли кой и къде е написал, че сериала ще върви по книгата 1:1, че вие не сте спрели да ги споменавате тия книги?

Link to comment
Share on other sites

Сериалът следва 1:1 основния сюжет на книгата, аз се оплаках, защото има някои дребни разминавания като например:

 

спойлер за серия 2 сезон 2

 

 

Във втора серия Грейджой го посреща жена, която впоследствие се оказва сестра му. В книгата Грейджой го посреща луд човек, който се оказва чичо му, а сестра му е някъде на майната си.

 

 

 

Но пак да подертая сериалът следва книгата, не случайно авторът на книгата беше коментирал, че първи сезон много добре следва сюжета!!

Link to comment
Share on other sites

Сериалът следва 1:1 основния сюжет на книгата, аз се оплаках, защото има някои дребни разминавания като например:

 

спойлер за серия 2 сезон 2

 

 

Във втора серия Грейджой го посреща жена, която впоследствие се оказва сестра му. В книгата Грейджой го посреща луд човек, който се оказва чичо му, а сестра му е някъде на майната си.

 

 

 

Но пак да подертая сериалът следва книгата, не случайно авторът на книгата беше коментирал, че първи сезон много добре следва сюжета!!

 

Ъъъ... в книгата вярно първо се среща с чичо си, ама после пак си язди до Пайк със сестра му... а разлики иначе не е като да няма.

В книгите Брон не става командир на Градската стража.

Никой от кръвните ездачи на Дани ме мре + Среброто й.

Тая врътка с Джон и Крастър не мисля, че я имаше.

Кутрето е направо нелепо глупав спрямо книгите (сцената с Церсей беше яко out of character)

Курвата Рос си е изцяло нов персонаж.

 

 

А относно четенето на книгите - втората става доста яка към края, а третата си е най-добрата от поредицата за мен. Четири и пет вече са според зависи... за мен са най-зле.

Link to comment
Share on other sites

Четох го миналата седмица до замъка пътува с чичо сиlaughing1.gif

И ти си прав. С Аша яздят в следващата му глава, общо взето са ги обединили като са затрили Ерон :laughing1:

Link to comment
Share on other sites

кога се излъчват епизодите по hbo?

По хамериканското HBO вчера/през нощта БГ време, по българското днес.

Трети епизод беше доволен, само дето тея гей сценки... Бриен добре са я кастнали imho.

В следващия чакам с нетърпение да видя Карт и Харанхъл + още нещо :))

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

На мене вече ми се образува нетърпение за следващия сезон...

Гледах това-онова междувременно, но усещането изобщо не е същото. Дори знаете ли какво? (От де ще знаете?! ;) ) Мисля да подхвана пак книгите, колкото да устискам до март догодина. Освен това, вече всички ги има готови за електронен четец, а отгоре на всичко останало, дето през седмица проверявам дали не са изместили датата 31. март 2013г. напред, онзи ден ми се случи един много як разговор тука в нетя.

С един надъхан пич с ник нейм "Тирион" (?! тука логично ми изскача следният въпрос: какъв човек трябва да си, за да се самокръстиш Тирион?!) се подхванахме на темата Джордж РР Мартин и сагата, и знаете ли той с каква контра ми излезе по едно време? (От де ще знаете?! ;) ) Казва ми: "Не случайно всички женски персонажи в сагата са кучки!" И ме хвърли в музиката с такова твърдение. Брех! Размислих се. Наистина всички женски персонажи, дори благородната Бриен (дето дори съм я сънувала) в някакъв момент са предателки, като Бриен е най-нежно представената от тях. Всички главни героини са наистина тежка проба кучки. Обидих се от този извод. Започнах да съзирам нарочност у Мартин, избирателна целенасоченост, прекаляване с идея, която ако беше представена към противниковия пол, щеше да е жигосана и развята като знаме с послание "Никога не пишете такива книги, уронващи престижа на силния пол!!!"

Та имам още какво да се изложа по темата, но и без това няма да ме прочетете, тъй че и това стига.

Само остава да сложа и две клипчета, дето ми сгряват сърцето понякога и изчезвам.

Ей ги я:

 

http://www.youtube.com/watch?v=-FFW0JdgRLo

 

http://www.youtube.com/watch?v=u1RqAwUTCvg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 2 weeks later...

Чак сега успях да гледам 4та серия и коментара може да е само един:

 

Направоооооо разцепи мрака, изкърти всички мивки и налепи плочките.Няма такъв сериал!!! :bowdown: :bowdown: :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

От кое по-точно е породено възхищението ти, защото освен последната сцена, останалата част от епизода беше доста скучна.

Link to comment
Share on other sites

От кое по-точно е породено възхищението ти, защото освен последната сцена, останалата част от епизода беше доста скучна.

 

Варис - магьосникът и гласа от пламъците, историята с Грейджой, бунта на враните, братството без знамена и Господаря на светлината и разбира се десерта?

Ако този сериал ти е скучен, не знам кое би грабнало вниманието ти.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...