Jump to content
BulForum.com

Recommended Posts

Ще купувам бойлер /трябва да е под мивка

ще съм благодарен за съвет какъв ,и от къде в пловдив

който има такъв нека сподели добри и лоши страни ,тънкости при монтажа

Link to comment
Share on other sites

Аристон за около 200лв бяха в магазин Зора. Май и в Деком имаха. Не се лъжи да слагаш от българските - разликата е огромна а тази в парите не особено.

Link to comment
Share on other sites

Каква е разликата?

Купихме за 130 дипломат 10 л. за под мивка. Върши си работата съвсем нормално засега. Не знам колко огромна е разликата, но освен ако оня не е проточен или загрява 10 литра за 10 секунди, при блайнд тест се съмнявам да познае кой кой е.

Тънкост при монтажа няма особена, освен евентуално да спазиш изискването което пише, предпазния клапан да е монтиран така че да сочи надолу, т.е. някъде на самата стена примерно.

Link to comment
Share on other sites

Дядо, като един от българските производители на бойлери - това твое изказване ще го приема лично. Как точно реши, че всички трябва да се сложат под един знаменател? И защо аз, който явно - от твоите думи правя супер боклуци - точно вчера сменях и ремонтирах един Аристон - "най-великите от великите бойлери" - като замених неговия водосъдържател с един от моите, защото моите май нещо не искаха да ръждясват, ама то това ще да е заради материала или може би заради "некадърността", с която ги правим, знам ли и аз...

 

Колкото по питането на Минко - Stiebel Eltron са в пъти по-добри от Аристон, а и човека пита за бойлер, който ще се монтира под мивка - което ще рече, че тръбите за вода ще са му изкарани на горния капак. Добрите страни са, че ти е скрит било то в шкаф под мивката или някъде, където няма да ти пречи, не го виждаш, топлата вода ти идва веднага - заради близостта. Лошата страна е, че трябва да предвидиш начин за отвеждане на водата, която предпазния клапан може да изхвърли - когато се загрява водата в бойлера.

Някакви специфики при монтажа, аз лично не се сещам. Бойлерите са с планки, така че отбелязваш си мястото, слагаш си крепежите, които ще използваш и окачваш бойлера.

 

Ориентировъчно цената на един 10 - 15 литров бойлер за под мивка с неръждаем водосъдържател ще ти е от 120 до 150 лева, но той пък Дадомраз каза, че разликата в цената не е толкова голяма, но пък изпълнението ни е под всякаква критика. Какво да правим - нещастници сме ние - българските производители.

Link to comment
Share on other sites

Ние сложихме на село Теси.15 литров...2kW.Загрява водата за няма и 15-тина минути.Ползваме го вече трета година и проблеми не сме имали.Освен този, че дядото беше обърнал топлата и студената вода тръбите и нямаше хубаво налягане на чешмата. :lol:И се е ползвал така към година някъде, докато го видя и оправя. Колко струва в момента не знам.Както TAZ каза, вероятно около 120-150лв....

Link to comment
Share on other sites

Ще обясня: имах аристон под мивката в тоалетната... ползва се освен да си мия ръцете и да си мия задника на "бидето". Като се скапа аристона моя приятел майстор му казах да вземе нов и той взе дипломат. С аристона нямам спомени докато съм си миел задника да е свършвала водата докато с дипломата свършва доволно бързо. Ако ще се мият чинии пък онзи малкия съвсем до никъде няма да стигне. Мисля че е 5 литров... ако държите ще го измеря като габарити.

 

Стибел може и да са идеални но това което можех да монтирам беше около 400лв и го дисквалифицирах моментално.

 

ТАЗ, вероятно си прав но опита ми с дипломат и аристон е такъв. Имал съм и на теси - аз разлика между тях и дипломата не намирам.

Link to comment
Share on other sites

На практика дядо Мраз, не ми се сърди ама пишеш неточности. Първо няма никакво значение каква марка е каква мощността. Аз твърдя че при еднакви литри и мощности, българските не отстъпват на аристон, индезит и тем подобните марки. Разликата е в живота, българските ще горят по много пъти, кофти термозащити, слаби кабели прегарят и така.

Link to comment
Share on other sites

Така е верно не разбирам. Казах го от опитa си и е крайно субективно. Само че аз повече бойлер на дипломат или теси няма да взема а ако ще взимам или ще е на Stiebel или на аристон.

 

Запознатите нека ми кажат кой е българския аналог на ей този бойлер: http://boileri.zaotoplenie.zora.bg/catalog/product_details/bojler_ariston_ti_shape_15_or/

 

Разликата между аристона и ей този: http://boileri.zaotoplenie.zora.bg/catalog/product_details/bojler_diplomat_15l_pod_nal__72326r/

 

който по характеристики гледам е същия е че всъщност с аристона имаш 2 пъти по-дълго топла вода отколкото с дипломата.

Link to comment
Share on other sites

На аристон бойлерите никак не са с добро качество. Предимно имат проблеми с водосъдържателя, както е споменал ТАЗ. В Нови Искър им е митническия склад и там може да се види купчината пробити бойлери на Аристон. Българските е съвсем нормално да са по-некачествени поради факта, че слагат материали с по-ниско качество за да понижат цената и да е достъпен за нашия пазар.

 

На Stiebel Eltron имам проточен бойлер от повече от 6 години, напълно автоматичен, и честно казано не съм имал проблеми и дори още си работи без проблеми. Предполагам, че има вече котлен камък за изчистване, защото зачести включването на защитата от прегряване, което ме радва, защото показва, че работи. Друг е въпроса, че съм малък мундар като потребител :).

 

В последно време поглеждам тук там бойлери по 10, 15 литра за под/над мивка на Atlantic, които са френски производители. Техен (80л) бойлер имам в другия апартамент и съм много доволен, пък и на приятели съм препоръчвал и не са се оплакали. Изненадата при тях беше, че разполагат с национален сервизен телефон и очаквах да работят по български, но не - и тук се справят добре.

 

С две думи: доволен съм от Stiebel Eltron и Atlantic и никога не бих си взел Аристон.

Link to comment
Share on other sites

Така е верно не разбирам. Казах го от опитa си и е крайно субективно. Само че аз повече бойлер на дипломат или теси няма да взема а ако ще взимам или ще е на Stiebel или на аристон.

 

Запознатите нека ми кажат кой е българския аналог на ей този бойлер: http://boileri.zaotoplenie.zora.bg/catalog/product_details/bojler_ariston_ti_shape_15_or/

 

Разликата между аристона и ей този: http://boileri.zaotoplenie.zora.bg/catalog/product_details/bojler_diplomat_15l_pod_nal__72326r/

 

който по характеристики гледам е същия е че всъщност с аристона имаш 2 пъти по-дълго топла вода отколкото с дипломата.

Дядо - аналога на този, който го показваш - 15 литровия веднага ти го продавам за 150 лева, 10 години гаранция, 2 kW нагревател, също мога да ти сложа магнезиев анод, макар че това нещо в неръждаем водосъдържател не върши кой знае каква работа. Вярно е, че няма да мога да ти го произведа с тези форми - ние си държим на класическите форми - цилиндричните такива, но пак - кожуха ще е от пластмаса - за да не се разкапва от влагата, защото ние смятаме, че не може ти да имаш водосъдържател от неръждавейка, а кожуха да ти се разкапе от влагата на втората година и да почне да пуска ръжди по пода и стените. Лошото е, че капаците няма как да бъдат направени от друго освен ламарина, която е прахово боядисана. 10 литровия пък е с цена 120 лева.

 

Не са само Теси, Дипломат и Матев производителите на бойлери в България, има и други. Това, че аз лично се занимавам в производството на бойлери от 200, 300 до 10000 литра, не значи, че не правя и малки бойлери. Но не може и не бива всички да се слагат под общ знаменател, както и не бива да се правят крайни изказвания. Следващия път, когато имаш проблеми с бойлера, с радост може да поговорим пак на тази тема - търсиш ли пък неръждаем съд - не се колебай да ми се обадиш.

Link to comment
Share on other sites

Радвам се, че има човек във форума, който произвежда бойлера. Защото винаги съм искал да се оплача, че Елдоминвест и Теси им

прегараят кабелите. Не може 1 бойлер да го пуснеш на маск да работи и термозащитата от 10 път да си замина, кабелите с пластмасовите

обувки да почнат да се разтопяват. Хора, слагайте малко по-качествени материали и бойлера не е само кожух и водосъдържател.

Link to comment
Share on other sites

Хлабавите връзки + меките кабелни накрайници и клеми, които се продават в нашата страна разказват играта на електрото на един бойлер. Доста от гореспоменатите неща аз си ги взимам от Гърция, за там явно ги правят с по-различни материали и нещата издържат. Но както и ти си забелязал - най-слабото нещо в един бойлер е електрото му.

Link to comment
Share on other sites

Да не говорим пък за китайските нагреватели, които слагат в Дипломат, а може би и в други български и чуждестранни марки....Толкова са опасни.

Link to comment
Share on other sites

.... Доста от гореспоменатите неща аз си ги взимам от Гърция, за там явно ги правят с по-различни материали и нещата издържат. ...

У нас и свещите (църковните) се разтапят от топлината на ръката даже, а в Гърция и свещите им са по-добри от нашите!

Какво да говорим повече!

Link to comment
Share on other sites

Е ти какво искаш да кажеш, че в Гърция същите бойлери са по качествени? Ако това е така, тази компания не заслужава да им се купува стоката.

Link to comment
Share on other sites

Не, казах че кабелните накрайници и клемите си ги купувам от Гърция, защото са изработени от по-здрави материали и не са меки, както тези - които се продават тук. Като стиснеш един кабел с кербовачните клещи - той не може да се издърпа от накрайника така - както става със същия този кабел и накрайник - купен от наш магазин.

Link to comment
Share on other sites

Нашия дипломат е на около 7 г. вече. Всяка вечер се пуска без изключение.

Никакви проблеми засега. Днес ще го местя на друго място и го отворих да го изключа, никакви изменения не се наблюдават в електрото.

Но не мога да отрека, че жиците вътре са тънки. Сигурно нямат и квадрат и половина. Ако имаше изменения, щях да ги подменя веднага с 2.5 кв. каквито ми се намират от наскорошния ремонт. Макар че осъзнавам, че това е нещо, което е наложително да се направи..

3 киловата, 80 литров.

Link to comment
Share on other sites

@taz -а PPR тръбички слагаш ли в бойлерите?

Всичко в бойлера е от неръждаеми метали - дори и 4 мм болтове, с които се захващат клемите. Както споменах вече, ние произвеждаме главно големи бойлери, това че правим и малки от 10 до 150 литра не значи, че трябва да мишкувам като слагам примерно на топлата вода пластмасова тръба или направя бойлера от 0,6 мм ламарина - нищо няма да спечеля освен лоша реклама и недоволни клиенти – а аз това не го желая.

 

Поне аз така разсъждавам и имам такива виждания.

Link to comment
Share on other sites

Така трябва и да бъде,ако всички производители разсъждаваха като теб щеше да има много качествени стоки.

Пс. между другото нямаш си на представа колко километра от тази тръба за бойлери сме произвели!

Link to comment
Share on other sites

Благодаря ти mordeath, то си е до възпитание това и до начин на подход към клиента. Да не забравяме, че фирмите, които слагат такива тръби по бойлерите си бълват хиляди бройки. За тях клиента си е клиент - не ги интересува толкова много, важното е намаляването на техните разходи и увеличаването на печалбата. Ние сме малка семейна фирма и за нас клиента е важен, персонално се подхожда към всеки един бойлер, пазим чертежите и скиците на всичко, което сме правили, защото много от бойлерите са си строго индивидуални за местото, начина на захранване, разположение на тръбите и т.н.

 

Но стига толкова за мен, надявам се да сме били полезни на minko_vm в избора на бойлер, че то откакто е отворил темата и повече нищо не е писал.

 

Останете със здраве!

Link to comment
Share on other sites

Но стига толкова за мен, надявам се да сме били полезни на minko_vm в избора на бойлер, че то откакто е отворил темата и повече нищо не е писал.

Ами аз до кат се обърна и той изчезна ,благодаря на всички които изказаха мнение и съвети

спрях се на ТЕСИ защото ми па сва точно на размерите а и цената ми се вижда добра 10л 2 кв 114лв

утре го купувам пък ще видим

още веднъж благодарности най вече на TAZ /тва с предпазния клапан го бях пропуснал в планировката , ще трябва да се съобрази как да се отведе евентуалната вода която ще изпусне ,мисля с шлаух или маркучле да я отведа

Link to comment
Share on other sites

Слагаш си едно шлухче/маркуче, по възможност свързано към тръбата за обратна вода (ако ли не, към някакъв съд, който обаче периодично ще трябва да проверяваш дали се е напълнил) и си свирукаш.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...