Jump to content
BulForum.com

Свързване на два Fans


Recommended Posts

Здравейте , много съм зле на тема елетроника и жички . Значи искам да свържа два ето такива фанове http://www.pic.bg/komponenti/30723/314 със адаптерче сигурно е 12 волта , можете ли да ми помогнете със свързването ? :)

Link to comment
Share on other sites

ами тези dekada са само в софия, но имат представители тук ... мисля, че бяха q-trade(в кичука, на бул. никола вапцаров до баня русалка и до офисите на dcc) и computer plus(те са до техническия, като тръгнеш по улицата за бул. българия, има едни кафенета наоколо).

иначе таквъ сплитер сигурно ще намериш във всяка по-заредена фирма, но най-добре питай по телефоните, 'щото повечето тея кабели и адаптори не ги описват по ценовите си листи.

Link to comment
Share on other sites

точно това че не ги разбирам , просто искам да ги свържа двата фана в един адаптер и да работят заедно без да губят мощност , затова питам какъв адаптер трябва да си взема за тези фанове защото гледам на един пише 12VDC на другият просто 12V , все пак са различни адаптер предполагам ?

Link to comment
Share on other sites

Черна жица е минус, червена е плюс.

Не си казал към какво искаш да ги свързваш, какви куплунги имат тия фанове и т.н.

Ако ще свързва към кабела на захранването с 4те пина, жълтият е 12В, червеният е 5В (сега погледнах мойто захранване и са така, жълт +15в, червен +5в) черните са съответно минусите... просто зависи от това колко волта е вента.

За по-сигурно ако има схемата на захранването да види изводите там. Аз сам си връзвам вентовете и го карам на тоя принцип.

 

12 vdc - volts direct current / да поясня - постоянно напрежение

 

________________________

 

Защо искаш отделно да ги връзваш?

Link to comment
Share on other sites

Ахаа, ти искаш независимо от компютър някъде да ги захраниш.

Ами на фановете си остава това - черна е минуса.

И двата са на 12 волта, дали пише DC или не, ако са компютърни фанове, са за прав ток.

Вероятно са по около 3 вата. Щом ще са два фана, търсиш адаптор който да има изход 12 волта и поне 5 вата, и свързваш паралелно, от двата фана плюсовите жици директно към + на адаптора, и минуса към минуса, това е паралелно.

5-6 вата, значи на адаптора да пише поне нещо около или над 500mA на изхода при 12 волта. Не че и на 300mA няма да тръгнат, но с намалена мощност, или ще грее повече адаптора, и т.н.

Link to comment
Share on other sites

Точно това искам да :) Значи трябва да търся адаптер 12V/12VDC до 500mA

 

 

мерси за информацията схванах идеята :) Захранващ адаптер за камери - 12V DC, 500 mA 6 лева го намерих в нета , някои да ми каже в Пловдив къде да го намеря че не ми се чака с куриери

Link to comment
Share on other sites

Преди малко си купих двата фана и адаптера , обаче на фановете има три жички черна жълта и червена а адаптера само две , бихте ли ми казали кое към кое да свържа да не оплескам работата

 

 

оправих се :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

За да не отварям нова тема и да спамя само ще пиша тук . Значи искам да свържа 4 крушки да които да светят едновременно със един щепсел. Имам 4 фасунги кабел 4 метра и някви две неща май клеми се казваха , дали е възможно да ги свържа или поне две по две да работят. Много съм зле на тема електричество и накрая ще осера нещата и ще ме изпердаши тока :Д

Link to comment
Share on other sites

как да определя кое е фаза и кое нула , извинявайте но грам не разбирам нищо

Няма значение кое е фаза и кое нула, за крушките. И без това като включваш някой електроуред в контакта не спазваш поляритет, а ръгаш щепсела както ти дойде в контакта и всичко работи :) .

Разбира се, предполага се, че имаш най-базова грамотност да свържеш двете жици към двете пишчици в щепсела, а не едната да кажем към страничната клема (заземяването).

Link to comment
Share on other sites

Без значение е кое жило ще определиш за фаза или нула.Въпроса е като кажеш, че примерно кафявото е фаза, навсякъде да свързваш само кафяво с кафяво.И да не ги смесиш с другия цвят, че тогава.....ще стане весело :laughing:

Link to comment
Share on other sites

ако са отдалечени и не върви един кабел през всички може и така:

shitf.png

Чак не мога да повярвам какви неща се обсъждат в тази тема :laughing: .

gavreto, ако чак толкова не отбираш та се налага да чертаем такива схеми, съветвам те да НЕ бараш тоците и жиците, и да не правиш нищо. "Аварии" се случват и с далеч по-начетени жичкаджии, опасността ми се струва, че е голяма.

Link to comment
Share on other sites

Да, само дето може следващ път да няма :bgrin:

Сега видях темата.

Втрещен съм от това, че един мъж няма базови познания по електротехника :blink:

Електротехника ли вика да му смени контакта??

(по-добре да не пипа Шукото, като гледам за какво си говорим, че а е свързал заземителните пластини с фаза и ще стане мнооого лошо)

Иначе да, колегите са прави

(на такъв въпрос и петокласник да отговори, би бил прав, с това не искам да обидя никого!)

Link to comment
Share on other sites

Сега видях темата.

Втрещен съм от това, че един мъж няма базови познания по електротехника :blink:

Електротехника ли вика да му смени контакта??

(по-добре да не пипа Шукото, като гледам за какво си говорим, че а е свързал заземителните пластини с фаза и ще стане мнооого лошо)

Иначе да, колегите са прави

(на такъв въпрос и петокласник да отговори, би бил прав, с това не искам да обидя никого!)

 

 

 

Нито ме интересуват чужди мнения , нито се обиждам. Това че не съм искал не значи че не мога да го направя , просто не ми се е налагало да го направя това не всеки се е родил научен ако си съгласен да ми даваш частни уроци пиши ми на лично цената ти за един час практика :)

Link to comment
Share on other sites

Нито ме интересуват чужди мнения , нито се обиждам. Това че не съм искал не значи че не мога да го направя , просто не ми се е налагало да го направя това не всеки се е родил научен ако си съгласен да ми даваш частни уроци пиши ми на лично цената ти за един час практика :)

Извинявай, не исках да те обидя.

Просто специално на мене ми е така до болка позната електрониката и електротехниката...

И сега сериозно, ако не знаеш какво правиш може да стане много опасно.

Например свързването на кабел фаза със заземителните пластини на контакт тип Шуко. както писах си е самоубийство!

Някои неща просто трябва да се прочетат.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...