Jump to content
BulForum.com

Вярвате ли в Бог и в Дявола???


erotevmenos

Recommended Posts

Ami az li4no go kazvam kakto kazvam zdrasti...ne vlagam nikav smisal, prosto opredelen otgovor na opredelen pozdrav.

A za strajite ti kakvo iskash da kajat? Da be zaspahme i nqkoi go otmukna dokato spqhme. Tova, 4e pishelo edi kade si, 4e nakazanieto bilo smurt moje da e dosta dale4 ot istinata...i az hvanah edna karakudka onq den na qzovira ama za da e po-interesno poizmislih nqkoi neshta. 50% ot bibliqta e imenno takiva okrasqvaniq. Moje dori da e nqmalo i straja, no kakto v edin bg film 1 hamsiika stana kit, to i tuka nqkoi slu4aino minavash pokrai grobnicata da e stanal 1 straj posle drugiq razkazva4 da gi e napravil 2ma, a 3tiq da e dobavil i nakazanieto sas smurt. Poneje e qsno, 4e bibliqta e prepisvana mnogokratno i pove4eto istorii sa bili prerazkazvani ot dqdo na vnuk/ bashta na sin...i za po-golqm interes kolko mu e da izmislish neshto takova, to si e zalojeno v 4oveshkata priroda.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 267
  • Created
  • Last Reply
Можеш ли да отречеш факта за възкресението на Исус Христос.Защо не бе намерено тялото,отпред пред гробницата е имало РИМСКА СТРАЖА пиша го нарочно така наказанието за заспиване е било смърт,значи тялото не е било откраднато.Не е било скрито и от римляните .1во защото не е обявена смърта на стражите.2ро ако го бяха скрили ,когато виждат че християнството се разпостранява,нещо което те не са искали,щяха веднага да изкарат тялото и край на всички спекулации.Но,това не е станало.А цялата вяра се крепи на Христовото възскресение,а и нали всички ние се поздравяваме с Христос възкресе,значи вярваме ли?

 

 

Ami imaiki Previd fakta 4e tova sa svedeniq ot blizo 2000 godini,mnogo lesno moga da otre4a vaskresenieto.

Link to comment
Share on other sites

doble .....prodyljavam :)

Postanovleniqta s koito Konstantinopol izpra6ta obratno novopokrysteniq Grud bili stremej za vyrhovna vlast i materialni pridobivki a ne hristiqnsko izkuplenie 4rez lubov .Grud se obry6ta protiv sobstveniq si brat ,koito vse o6te bil ezi4nik.Pretopqva sve6tenni simvoli ot strata vqra i zamenq skypocennite metali za vizantiiski moneti. Razdraznen naroda vystava ,ubiva Grud i go zamestva s brat mu.Sled tova napadat i razru6avat blizkiq vizantiiski grad Bospor.Vremenno hristiqnizaciqta spira do kam 619 g. kogato vyztanovitelq na velika Bylgariq han Kubrat [584-642] bil pokrysten v Konstantinopol zaedno s cqlata mu svita .Ni6to ne se spomenva v vizantiiskite letopisi za nqkakva syprotiva ot strana na bylgarskiq narod ,naprotiv vsi4ki edinodu6no pod4ertavat ,4e mejdu bylgarskiq han i impratora nastypva ne4uvano priqtelstvo .

Otnosno tova za6to e han a ne car ili imperator .....ami vsi4ko e politika kakto sega ,taka i togava , sledva6tite godini borbata se e vodila imenno za tova no, 4ak prez 913 g Simeon prinujdava s sila konstantinopolskiq patriarh da go priznae za balgarski imperator i ustanovqva bylgarska patriar6iq oficialno.

Link to comment
Share on other sites

Ok Shalome tnx! :)

 

аз пък междувременно си намерих това:

548 г. - Козма Индикоплевс в съчинението си "Християнска топография" (кн. III) изброява от изток на запад християнизираните племена и народи. Споменати са и българите след иркани (хиркани), херули, и преди еладците, илирите, далматите, готите и пр.

 

и това (съжалявам, че е дълго и offtopic, но на някой може и да му е интересно):

Въпросите на княз Борис до папа Николай I, макар и косвено свидетелствуват, че българите дълго са шлифовали религиозните си възгледи в пряк досег с юдаизма, а първите християни между тях са се появили през IV в. в Армения, за да ни постави Козма Индикоплевс между християнските народи още в 547/48 г. Религиозният развой на българите е преминал през всички "стъпала", приближаващи ги към християнската представа за Бога. Този процес е продължил близо пет века и покръстването е само негова финална фаза. За това бавно, но продуктивно усвояване на християнството говорят много факти:

 

Никой от арменските автори не споменава, че след покръстването на Армения българите там (ванандци) са останали с различно вероизповедание и логичните участвуват в Аварайрската битка в състава на християнските сили. До средата на XIX в. обвеяна с легенди в Северен Кавказ е съхранена християнска община Болгар. В Чирюртското градище (некропол №4) са открити две малки каменни църкви без покрив, аналогични на раннохристиянските храмове в Задкавказието и Близкия Изток с изкусно изрязани каменни кръстове. В Пентаполис българите се присъединяват към християнските сили и просъществуват етнически неасимилирани над осем века

 

Аварският хаган поверява на Кубер пленниците-християни и те му остават верни не само в похода, но и след това. Върху оловен печат на кан Тервел четем: "Богородице, помагай на цезаря Тервел!" Хамбарлийският надпис противоречи на византийските писания за гонения на кан Крум срещу християните. На медальон кан Омуртаг е изобразен с кръст в дясната ръка. В четенето на древнобългарските надписи не малка част и от другите надписи започват с кръст, а Омуртаговият надпис №43 веднъж е датиран по "Р. Х." - 820 г. и втори път от сътворението на света - 6327 г. Формулата "Р. Х." е означена с гръцки термини, които буквално значат "от появата на Истинския Бог". Следователно, българското божество, към което се обръщат в надписите си кан Омуртаг и българите "е толкова близко до християнския Бог, че може да се означава с неговото име, когато се пише на гръцки" Споменатият Бог в надписите от Филипи е християнския Бог и затова управлението на кан Пресиан е период, който подготвил добре почвата за официално приемане на християнството в българската държава. В актовете на Осмия вселенски събор (869 г.) духовните звания на българските пратеници били записани с понятия, характерни за ранните източнохристиянски общности, което загатва исторически проекции и развитие на християнството в България преди официалното му приемане. "Прабългарите са донесли в нашата страна не само своето езичество, но и ранните наченки на своето християнство". "Няма страна, в която езическият народ да се е намирал по това време в ръцете на едно ръководно малцинство, толкова близко до християнството, колкото българското".

 

...така, че може би има нещо повече, отколкото в учебниците по история наистина

Link to comment
Share on other sites

kogato vyztanovitelq na velika Bylgariq han Kubrat [584-642] bil pokrysten v Konstantinopol zaedno s cqlata mu svita .Ni6to ne se spomenva v vizantiiskite letopisi za nqkakva syprotiva ot strana na bylgarskiq narod ,naprotiv vsi4ki edinodu6no pod4ertavat ,4e mejdu bylgarskiq han i impratora nastypva ne4uvano priqtelstvo .

...................................................

.......ami vsi4ko e politika kakto sega ,taka i togava

ami samo 6te ti kaja 4e kliu4a se krie v sobstvenite ti dumi :) i kak letopisite 6te spomenavat za saprotiva kato sa pisani ot vizantiici, na koito im e izgodno da kajat 4e xristiqnstvoto e bilo prieto radu6no ot vsi4ki.. ami 4e te ako kajat 4e go nalagat sas sila 6te se izkarat po-varvari i ot varvarite....vseki kazva tova koeto na nego mu e izgodno, a posle ti si vqrvai...

estestveno 4e 6te se pokrasti... vse pak govorim za period v koito na ne-hristiqnskite vladeteli ne se e gledalo s dobro oko, a imenno dori se e smqtalo 4e dogovor s ezi4nik moje da se naru6i bez mnogo 6um...

kakto sama kaza, vsi4ko e politika...

osven tva ne vijdam kak vsi4ko tova za pokrustvaneto na balgarite dokazva sa6testvuvaneto na BOG!

Lifefeel,

otnosno oniq pisaniq za "sabujdam se s rak" i "blaska me kola" moga samo da kaja 4e sa6testvuva izvestna doza slu4ainost v toq jivot... no vse pak.... ako ne si blee6 po ulicata ima golqma veroqtnost da ne te blusne kola.... i mnogo dobre znaem 4e raka , kakto vsi4ki bolesti, se pri4inqva ot ne6to (kancerogeni)....a ne idva ot vazduha kakto ti go izkara....

ili iska6 da mi kaje6 4e ako vqrva6 v bog moje da pu6i6 40 cigari na den i toi 6te te spasi ot rak, za6toto si dobar xrisitqnin?

Link to comment
Share on other sites

ti ve4e mai vsi4ki gi sloji pod nick Shalome :) ze da me pita6 i za ne6ta det ne sam gi pisala az :)

ma ni6to de ,polaskana sam ,4e priema6 da otgovarqm ne samo ot moe ime :) da te ocenqvat kato kapacitet e priqtno :)

a za letopisite ....mi az nevijdam ot kade drugade moi sa po4erpi informaciq za onzi period ,po tvoqta logika trqa da zemem da pi6em istoriqta kat mislim : dai da vidim toq det e pisal v tiq letopisi kav mu e bil interesa ..imal li e izgoda da kaje istinata , kvi sa bili roditelite mu , dali ne e nqkoi pra- dqdo na nqkoi mu6ennik i o6te ot togava da sa e zarodilo mu6en4istvoto v nego ta 4ak do na6i dni :)

Za sajalenie milo mi mnogoumni4e , nqma ot kade drugade da znaem kvo se e slu4ilo osven ot drevnite letopisci ....moje bi ti smqta6 4e "istinata" ,koqto e napisana razli4no ot napisanoto v tiq dokumenti e v otgovor na zapitvaniqta na nqkoi ekstrasens razgovarql s han Kubrat i sie :) mmm?

Link to comment
Share on other sites

a za letopisite ....mi az nevijdam ot kade drugade moi sa po4erpi informaciq za onzi period , lo

ne is misli 4e cqloto mi predi6no pisanie se e otnasqlo samo kym tebe, prosto re6ix 4e nqma pak da puskam 2 otdelni posta edin sled drug, vse pak e protiv pravilata na foruma.... vnesox malki popravki za da e po-qsno za kakvo stava vapros....

za letopisite ne si prava....

moje da se polu4i gore-dolu dostoverna informaciq za vaprosa ako se sravnqvat dokumentite ot razli4ni kulturi.. vse pak edno vreme ne sa bili samo xrisitqnite,..... ima o6te i arabski letopisi i predpolagam 4e ima i kitaiski. :)

ako se oslanq6 samo na vizantiiskite 6te si v gre6ka....

ne kazvam da se "razsledva" avtora kakto ti si predlojila....

vaprosa e 4e informaciqta se podnasq po razli4en na4in ot razli4nite avtori.... i ako naistina iska6 da razbere6 kakvo e stanalo trqbva da gi popro4ete6 vsi4kite...

 

taka ili ina4e edinstveniq kompromis koito moga da napravq po temata e da priema 4e "bog sa6testvuva v du6ite na tezi, koito varvat v nego".. ne i v moqta oba4e.

Link to comment
Share on other sites

tva za sravnqvaneto e elementarno ,nes4etoh za nujno da go pi6a ,po-gore nqkoi be6e poso4il nqkvi armenci i t.n. kato kazvam letopisi ,nqmam predvid ,4e samo vizantiicite sa bili gramotni togava i samo te sa opisvali sabitiqta .....osvet tva ti bqha poso4eni i mnogo drugi vidove dokazatelstva . iskah samo da ti pod4ertaq ,4e 6tom nqkoi e sednal da pi6e ne6to kat opisanie na sabitiq , blizko e do uma ,4e nqma da go pravi ako ne s4ita ,4e tva det pi6e e vajno a za da e vajno trqa da go zasqga ,tyi ,4e po tvoqta logika netrqa se vqrva na nito edin :) Ako ,pove4eto sa bili kombina ....shansa na istinata e nikakav hihiihih

Link to comment
Share on other sites

ami 4e razbira se 4e ne trqbva da se vqrva na nito edin izcqlo....

taka ili ina4e na dosta golqma 4ast ot tiq letopisi celta im ne e bila da kajat istinata, a da iztaknat kolko qka e armiqta na saotvetniq narod, ili pak kolko e xubavo 4e sa se zaeli da prosvetlqvat sveta i da go pokrastvat i kak "sveta" priema tova sas entusiazym.....edin vid ideqta e da se iztakva veli4ieto na darjavata (za aziatskite ne sam sigurna, ama vizantiiskite to4no tova pravqt)....

az li4no sam 4ela 2 ne6ta za edno i sa6to sabitie kaito ne sa salgasni za ni6to drugo osven za datata (moje bi),.. i tova e v po-novata istoriq.. a togava kakvo ostava za ne6tata koito sa se slu4ili predi 2000 i kusur godini.....

 

anyway, 6te se postaraq pove4e da ne se nabyrkvam v temata.. ... varvaite si v Bog i si bydete spaseni nakraq.. a az 6te si kova sadbata i 6te sam si dovolna , za sega se spravqm dosta dobre i bez da vqrvam v boga!

Link to comment
Share on other sites

или искаш да се върнем малко назад да видиш как се е налагала мюсюлманската религия

 

Ami kak se e nalagala togava hristiqnskata religiq.Ili moje bi inkviziciqta ne e sa6testvuvala.A?

 

Ne sam musulmanin,ne sam i hristqnin.

Link to comment
Share on other sites

Az ne vqrvam v podobni ne6ta. Prosto e li6eno ot vsqkakva logika da ne govorim za dokazatelstva. Tva sa nqkvi miti4ni suzdaniq izmisleni ot 4oveka o6te v dulboka drevnost za da budat obqsneni razni prirodni i drugi qvleniq neobqsnimi mu do tozi moment na razvitieto si.Edin suvsem elemntaren primer- Snqg ili dujd. Kak edin purvobiten 4ovek(da ne kaja primat) moje da svurje poqvata na uragana s zavihrqneto na vuzdu6nite masi??! Ami ne moje i za tova go svurzva s gneva na nqkoe po-viz6e su6testvo, naprimer i hop gotovo dai da go za4itame da ne ni prati o6te edin. Vijte samo drevnogrudskite bogove: na svetkavicite, na moreto i tn. I 4ove4estvoto e manipulirano po podoben na4in ot hilqdoletiq koeto li4i i do dnes...

Link to comment
Share on other sites

ами по същия начин , както сега с ”приматските” си мозъци кат неможете да схванете нещо си дрънкате разни набити ви в главата наивни приказчици :) се едно си цитираш букварчето ....а б в г ....хеи дечица ,хеи ги две ....те повтарят наи-добре :)

Link to comment
Share on other sites

"Gil Grissom: - Преди сто години нямахме технология за откриване на пръстови отпечатъци. Преди 15 години нямахме ДНК. Надявам се, че някой ден ще имаме верните средства да вкараме истинския виновник в затвора.

Father: - Някой ден няма да ни трябват затвори. Всеки четвъртък вечер в 19:00 има литургия.

Gil Grissom: - Благодаря ви, но... не.

Father: - Не вярвате ли?

Gil Grissom: - Не вярвам в религията. Вярвам в Бог, в науката, в неделната вечеря. Не вярвам в каноните, които ми казват как да живея.

Father: - Дори ако са определени от Бог?

Gil Grissom: - Колко кръстоносни похода е имало в името на Бог? Колко хора са мъртви заради... нечия религия?

Father: - Онова е фанатизъм, не религия.

Gil Grissom: - Въпрос на семантика. Но те все пак са мъртви."

 

CSI - 2ри сезон, епизод 6 {CSI-2x06.Alter.Boys}

 

Е, сега и на Grissom ако не вярвате - човекът който се занимава с доказателствата!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Незнам дали вярвам понякога да,понякога-не.Но вярата в Бог е помогнала на много народи да се обединят,на много хора да живеят добре и прилично.Страхът от дявола пък от своя страна също е добре измислен,тъй като много лоши неща не са били направени от страх или пък дори и направени човекът после се е разкайвал,а не е продължавал с лошото.За много неща, не за всичко естествено аз така мисля без да разтягам много локуми:))))))

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

искам да изразя едно малко екстравагантно мнение за вселената

вселената е живо същество,като нашата слънчева система е само една клетка от него

слънцето е ядрото,а планетите и техните спътници са така да се каже органели на тази клетка

има хипотеза че вселената се е появила(родила) след "взрив" и е доказано че се развива и расте

така че според мен бог е плод на човешката слабост и глупост

Link to comment
Share on other sites

искам да изразя едно малко екстравагантно мнение за вселената

вселената е живо същество,като нашата слънчева система е само една клетка от него

слънцето е ядрото,а планетите и техните спътници са така да се каже органели на тази клетка

има хипотеза че вселената се е появила(родила) след "взрив" и е доказано че се развива и расте

така че според мен бог е плод на човешката слабост и глупост

 

Напълно подържам тази теза. И аз мисля горе-долу по същия начин :)

Link to comment
Share on other sites

Ами като я споделяше тази мисъл,да беше казал и "твоето" виждане,не само да повториш чуждото.Щото едва ли ти е точно такова виждането.

Link to comment
Share on other sites

Ас виарвам вав БОГ.

А на секи човек на едното рамо му стои Бог а на другото Диавола.

Те двамата ти казват какво да направиш вав дадена ситуациа а ти просто избираш един от двамата.

Link to comment
Share on other sites

Ас виарвам вав БОГ.

А на секи човек на едното рамо му стои Бог а на другото Диавола.

Те двамата ти казват какво да направиш вав дадена ситуациа а ти просто избираш един от двамата.

Mnogo animacionni filmi si gledal :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Mnogo animacionni filmi si gledal :bgrin:

Hora zamislete se we ko govorite kak moje da ne vqrvavate

vqrno e 4e vsseki ai ima pravo na mnenie ama .......

Trqbva da povqrvate az li4no sam pravil kvo li ne lo6o i to mnogo uirkal sam horata bil sam gi samo zaradi tva 4e ne iska da otdi da mi vzeme sandvich i takiva sqkvi prostotii i sega moga da vi overia 4e mi se vra6ta tapkano ama mnogo tapkano 4eta bibliqta ot skoro i se molq i stanah vqrva6t ot mnogo skoro i ako nqkoio moje da mi obqsni kak taka mi se slu4vat hubavi ne6ta to4no ot togava i se opravqm i ne se pritesnqvam i vsi4ko zapo4va da se promenia

ako nqkoi mi obqsni bravo na nego nikoi ne moje da me nakara da mislia 4e nqma gospod za6toto ve4e sam se ubedil v tova ne mi si pi6e mnogo no moga da vi kaja i slu4ki ot skoro6nia mesec

naprimer 4e na moita priatelka ne i idva6e ot pove4e ot sedmica i sa pritesnqvah da ne bi da e bemenna i kvo stana pomolih na gospod i ako iskate mi vq

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...