Jump to content
BulForum.com

Click-a-Tree Intiatve


Recommended Posts

И моето дръвче пристигна!

:)

Аз смятам да си го лепя в двора, а може да говоря с кмета и да го посъдя в парка... обаче там си имат предостатъчно!

Ще си го посъдя до мястото за палмите в двора, на метър от дворната ограда.

Нетруут, ей ти идеите.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
чудех се къде бе тази тема когато получих дървото в нас ... все още не съм го посадил :(

Кво става бе хора,без инструкция вече и дърво ли не можете да посадите.То трябва към дървото и упътване да слагат ,като на телевизорите,пералните и тем подобни електроники.

ЕЙ на къде върви младото поколение.

 

Как да ги засадим?

 

Намери една яка лопата, без нея си за никъде. Ще ти трябва и кофа (по-надолу ще разбереш защо). И не забравяй ръкавиците, някоя друга връхна дреха и гумени ботуши, защото ще се накаляш.

 

Изкопай дупка с достатъчна големина, за да се разположат корените без напрежение. Това означава няколко сантиметра по-дълги и дълбоки от дължината и широчината на корена на твоето дръвче (стандартните размери са 80/80/80). Дълбочината на засаждане трябва да стигне над “кореновата шийка на растението” (за нея ще се ориентираш по следите от почва на стъблото).

 

Не забравяй, че иглолистните видове задължително се вадят с бала пръст, за да не се оголва кореновата система. При засаждането им балата не се нарушава, а след това растението се укрепва (връзва се към три колчета), за да стои изправено.

 

За широколистните дървета имаш право на избор в разсадниците – предлагат ги с гол корен и с бала пръст. При втория вариант просто следвай инструкциите от горния абзац (само укрепването става с дървен кол, който се забива в дупката преди зариването). Сега, когато дървото е с гол корен, е много важно да го пазиш влажен и увит чак до момента на засаждането. В случая ти трябва плодна пръст около корените. Дървеният кол ще крепи дръвчето през първите му три години на новото място.

 

След като приключиш с всичко около засаждането, затъпчи пръстта около дръвчето така че то да остане там дори и след опита на някое щуро хлапе да го изтръгне.

Не забравяй да полееш с 20 – 50 литра вода новозасаденото дърво. Ако решението ти да посадиш дръвче не е еднократна PR-акция, ще се наложи да го навестяваш от време на време , защото без периодично поливане на дървото, не е сигурно дали ще оцелее.

Link to comment
Share on other sites

Знам как се прави :D

 

Просто не желая да го посадя пред блока да го препикават кучетата

а в планината ... като отида на село тия дни ще го "копна" в земята

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

при мене нищо не дойде.....

ако някой няма какво да прави своето с радост бих го посъдил на двора на къщата ми и без това в момента озеленяваме

Link to comment
Share on other sites

при мене нищо не дойде.....

ако някой няма какво да прави своето с радост бих го посъдил на двора на къщата ми и без това в момента озеленяваме

Ще дойде, не се притеснявай. Явно са решили да разпращат дръвчета, макар и с голямо закъснение.

Link to comment
Share on other sites

като гледам кампанията за пращане на безплатно дърво е приключила... сега вече нищо не се праща, а само се дават инструкции как да се засади...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...