Jump to content
BulForum.com

Как се процедира при съмнение за кражба на ток?


gadniqt

Recommended Posts

Ситуацията е следната:

 

В една зграда сме 3 фирми,нашият ток е доста голям и има съмнение, че другите фирми са вързани(или поне частично) към нашият електромер. По-принцип зградата е на един собственик,който е отдава частично на различни фирми(ние сме най-голямата част).Имаме обща климатизация и всякакви ел.инсталаций са правени по етапно и от различни фирми и всеки си е връзвал където и каквото иска по главното табло и аз няма как да знам точно какво е правено :) . Има ли някаква процедура примено при ЕВН да се обадя и да кажа,че имам съмнение,че плащаме на други тока и те да дойдат и да си правят тяхни си проверки или това не им влиза в работата? Общо взето към кой орган трябва да се обърна за да се разреши проблема?

Link to comment
Share on other sites

Обръщаш се директно към ЕВН искаш да пратят група техници да проследят връзванията и те ще ти кажат най-добре какво трябва да се направи.Като мисля че www.evn-ec.bg/bg/kontakt/zentrale.asp ето там трябва да отидеш.

Link to comment
Share on other sites

Обръщаш се директно към ЕВН искаш да пратят група техници да проследят връзванията и те ще ти кажат най-добре какво трябва да се направи.Като мисля че www.evn-ec.bg/bg/kontakt/zentrale.asp ето там трябва да отидеш.

Мерси много,сега ще проверя

Link to comment
Share on other sites

Ако това което казваш, че всеки си е вързвал каквото където си поиска и по главното табло на сградата - обирайте си крушите от там, че каква авария те чака... въпрос на време. Ще сменяш цялата техника в офиса по спешност.

 

За ЕВН - ако електромерите на отделните фирми са поставяни от ЕВН и са техни - да, ще ти обърнат внимание. Но ако те са само до елестромера на централното табло, а после собственика или фирмите са добавяли така наречените контролни електромери след него - няма изобщо да ти обърнат внимание, защото изобщо не им пука след техния електромер какво става и кой пие и кой плаща. Отделна сметка ли получавате от ЕВН или собственика получава сметка от тях и после ви я дели по показанията на контролните електромери? Ако е второто - тц тц тц тц...

Link to comment
Share on other sites

Ако това което казваш, че всеки си е вързвал каквото където си поиска и по главното табло на сградата - обирайте си крушите от там, че каква авария те чака... въпрос на време. Ще сменяш цялата техника в офиса по спешност.

 

За ЕВН - ако електромерите на отделните фирми са поставяни от ЕВН и са техни - да, ще ти обърнат внимание. Но ако те са само до елестромера на централното табло, а после собственика или фирмите са добавяли така наречените контролни електромери след него - няма изобщо да ти обърнат внимание, защото изобщо не им пука след техния електромер какво става и кой пие и кой плаща. Отделна сметка ли получавате от ЕВН или собственика получава сметка от тях и после ви я дели по показанията на контролните електромери? Ако е второто - тц тц тц тц...

Ами фактурите са отделни.....в крайна сметка след звънене в ЕВН се оказа,че собственика на зградата трябва да се занимава с цялата работа и на мен ми отпада като грижа, иначе е доста заплетено положението :). Мерси на отзовалите се !

Link to comment
Share on other sites

Ако е второто - тц тц тц тц...

 

И кое му е тц тц тц -то по-точно? От 10 години отчитам и префактурирам тока на наемателите си. Кое точно му е тц тц тц -то само не разбирам? И понеже ти нищо не вдяваш от тези регулации - тц тц тц.

 

Ами фактурите са отделни.....в крайна сметка след звънене в ЕВН се оказа,че собственика на зградата трябва да се занимава с цялата работа и на мен ми отпада като грижа, иначе е доста заплетено положението :). Мерси на отзовалите се !

 

По принцип таблата в сградата са отговорност на собственика и той е длъжен да проследява всички манипулации в тях. Ако не ги извършва той или оторизирани от него лица е ДЛЪЖЕН да е на място и да съблюдава монтажите. Аз имам собствен трафопост и вярвай ми вътре без мен или охраната не се влиза. Преди години имах разправии с едни наематели, които имаха фурна за хляб и имаше съмнения за бъзикни в тока. В крайна сметка реших въпроса кардинално - похарчих 6000 лева и изведох всички захранвания и електромери на всички помещения в трафопоста ми, където само аз ги съблюдавам и контролирам. Наемателите ми по желание получават отчети и могат и лично да си следят сметките по съответни елементарни формули. При вас явно собственикът не му дреме, защото всички наематели си имате партиди.

 

Ако желаеш мога да ти дам координати на човек, който ще ви анализира инсталацията бързо. Веднага ще разберете дали някой ви краде или не. Мога също така да ти дам координати на човек, който да анализира работата на електромерите ви - струва 10 лева на брой.

Link to comment
Share on other sites

тц тц тц-то му е това, че ЕВН няма да се занимаят с жалбата му, ако случая е такъв. Те отговарят до общия електромер. Вътре се грижиш ти. Това е. Общ електромер и префактуриране след това на енергията по показания на контролни електромери е абсолютно нормална практика в повечето бизнес сгради с офиси под наем. Не е нужно да си голям RaptoR, та да ги знаеш тези неща. Изпусни въздуха.

 

А ти от кога вдяваш аз от какво вдявам?! Чел си ми дипломите ли? Ако трудно схващаш смисъла на написаното чети го повече от веднъж, не бързай да се репчиш... а, забравих, то важното при теб не е дали си разбрал какво казва другия, важното е да се използва възможността да изпъкнеш отново - леле колко съм голем и как префактурирам тока и как ги вдявам аз. Чудесно, нямам против, изпъквай си, сигурно има хора които се впечатляват. Ама айде леко с определенията кой от какво колко вдява - аз не съм lil_stenly, объркал си рейса, пич, тези пози ходи ги чупи на други.

Link to comment
Share on other sites

...

 

Благодарим че ни осветли, че водата е мокра, г-н Милен Цветков. Простащината ти отново изпъква, но вече не е изненада за никого в този Форум. Що не поясниш сега и че след водомера ти всички грижи са на твоя глава? Като не можеш да дадеш адекватен анализ и да окажеш помощ по-добре си затрай. Аз съм имал проблема, решавал съм го и като цяло съм наясно с тези неща. Ако става въпрос за програмиране или Линукс - ще те търсим тебе с големите ти дипломи. Тук говорим за по-прости работи, които обаче са много по-познати на нам по-простите от тебе хора. Сега по-добре ли е, г-н Цветков?

Link to comment
Share on other sites

Ей голяма мания имаш да говориш от името на целия форум. Колко пъти ти се каза - раздавай го мааалко по-скромно, че от това голямо налягане ще се самовзривиш един ден. Не си форума, осъзнай го.

 

Не съм и очаквал по-различен отговор да родиш. Изобщо не ме разочарова. Очевидно е, че не си разбрал какво съм казал в първоначалния пост, очевидно е, че се изпусна в отговора си, но не - изобщо и дума не може да става да кажеш - ок, не съм разбрал смисъла на казаното правилно, изразил си се неясно и т.н. и т.н. Вместо това - нова порция висококултурни обръщения, репчене и подмятания и подобни. Нищо ново под слънцето. Не ти е за пръв път, няма и за последен да ти е. Някои неща не се променят.

Link to comment
Share on other sites

......

 

Хич не си познал. Изпусни ти малко от омразата си към мен като начало и тогава пак се поогледай.

 

Как се процедира при съмнение за кражба на ток? е заглавието на тази тема, г-н Цветков. Аз предложих точно и конкретно решение и мога да окажа РЕАЛНО помощ на нуждаещия се в случая, понеже случайно имам дългогодишен опит в това отношение. Просто и ясно.

Link to comment
Share on other sites

О, ти случайно имаш опит във ВСЯКО едно отношение! Достатъчно е да погледне човек постовете ти във всички теми на форума по какви ли не отношения. Няма отношение по което ти да нямаш дългогодишен опит. Това го знам и не споря за него. Най-опитния си ти.

 

то положението било по-зле от колкото го мислех... сега и на сляп се правиш, освен на неразбрал, само и само да не се окаже, че си стъпил криво.

 

И кое му е тц тц тц -то по-точно? От 10 години отчитам и префактурирам тока на наемателите си. Кое точно му е тц тц тц -то само не разбирам? И понеже ти нищо не вдяваш от тези регулации - тц тц тц.

 

за това, байно, става дума. не разбра какво съм казал и тръгна да се репчиш... после Милен Цветков ти се привидя, после реално взе помощ да оказваш и да ми цитираш заглавието на темата, все едно някой някъде те пита за него... нейсе... ти си прав, бе. кажи сега какво мисли форума отново. така ти отива. кой разбрал, разбрал.

 

 

И да те успокоя - не изпитвам капчица омраза към теб. Никаква. Но понякога ми е жал. Трябва да е доста тежко да разнасяш такова огромно его насам-натам и да се грижиш постоянно за него...

Link to comment
Share on other sites

О, ти случайно имаш опит във ВСЯКО едно отношение! Достатъчно е да погледне човек постовете ти във всички теми на форума по какви ли не отношения. Няма отношение по което ти да нямаш дългогодишен опит. Това го знам и не споря за него. Най-опитния си ти.

 

то положението било по-зле от колкото го мислех... сега и на сляп се правиш, освен на неразбрал, само и само да не се окаже, че си стъпил криво.

 

 

 

за това, байно, става дума. не разбра какво съм казал и тръгна да се репчиш... после Милен Цветков ти се привидя, после реално взе помощ да оказваш и да ми цитираш заглавието на темата, все едно някой някъде те пита за него... нейсе... ти си прав, бе. кажи сега какво мисли форума отново. така ти отива. кой разбрал, разбрал.

 

О извинете, г-н Цветков! Съжалявам че водя динамичен живот, че имаме фирми, че съм видял доста неща в доста сфери в краткия си иначе живот и най-вече че съм се опитал да помогна някому. Извинявам се. Хайде сега ми разрови постовете - всичките ако щеш и ми кажи къде примерно съм се обадил на тема програмиране или да речем двигатели. Това което знам го знам, защото съм го видял и преживял. Иначе не знам, а евентуално предполагам. Елементарно, г-н Цветков. Ти каза на човека с твоето тц тц тц, че ако някой друг му отчита тока нали - тц тц тц. Ето това ми направи за пореден път лошо впечатление. Този човек ВИНАГИ може да си изиска месечните показания на електромера и да ги следи както правят мои наематели, плащащи сметки над 1500 лева. Не само това, а им давам и отчет по трите тарифи и по цени. Така че тц тц тц няма и не може да има - сега усещаш ли се вече, г-н Цветков.

 

И пак ти казах - свали си пердето на омразата и ще видиш, че в крайна сметка не съм толкова черен, колкото си въобразяваш. А относно какво съм направил - щастлив съм, че съм направил доста добро на доста хора от ТОЗИ Форум. Това за мен е приятно удоволствие.

Link to comment
Share on other sites

Следейки този спор, който иначе беше леко разведряване в умрелия форумен летен сезон (май не само летен напоследък),

защо си мисля, че ov3rm4n с тва тц тц имаше предвид, че АКО вътре в сградата (gadniqt пише се със с, не със з) електромерите са поставяни от самия абонат и са без партиди, ЕВН нямат задължението (т.е. имат правото да откажат) да идват и да се разправят с тоците като вид "поддръжка"?

RaptoR, кажи, задължени ли са да идват да поддържат инсталацията след последния електромер, който има партида при тях, в блока? Ако не, тогава спорът беше излишен. Според мен.

Link to comment
Share on other sites

Е, очевидно това имам предвид... за всички, но не и за RaptoR... както казах обаче - там диагнозата е друга... не се опитвай да му обясняваш ти на него какво съм казал аз - казал съм, каквото той е разбрал - и точка.

Link to comment
Share on other sites

Следейки този спор, който иначе беше леко разведряване в умрелия форумен летен сезон (май не само летен напоследък),

защо си мисля, че ov3rm4n с тва тц тц имаше предвид, че АКО вътре в сградата (gadniqt пише се със с, не със з) електромерите са поставяни от самия абонат и са без партиди, ЕВН нямат задължението (т.е. имат правото да откажат) да идват и да се разправят с тоците като вид "поддръжка"?

RaptoR, кажи, задължени ли са да идват да поддържат инсталацията след последния електромер, който има партида при тях, в блока? Ако не, тогава спорът беше излишен. Според мен.

 

Не, Теди, не са. От това което каза авторът на темата обаче (всички получават отделни фактури) веднага личи, че всеки има отделна партида. Тоест нещата изглеждат уредени. Но не е така по простата причина, че таблото е в частен имот, явно не е заключено, явно трасетата в сградата не са изолирани за всеки отделен абонат и има възможност някой някъде да се закачи. На ЕВН не им дреме, щото си събират сметките - дреме им на споделящите тока. Там идва тънкия момент. Кой къде как е закачен и кой уред на кой електромер върти се следи от СОБСТВЕНИКА. Именно затова предложих на човека да го свържа с хора от занаята. Замерва се ВСИЧКО. Тогава се установява кой какво, как, на коя верига прави и на кой предпазител и електромер се пада. Един тарикат да има да върже климатиците примерно на оплакващия се на сметката и хоп - лъсва проблем. По принцип СОБСТВЕНИКЪТ е този, който контролира нещата. Ако се докаже злоупотреба, виновният трябва заплати. Изчисленията се правят от момента на завишена консумация на потърпевшия и за съжаление са винаги приблизителни. Аз имах наскоро огромен проблем с часовник в табло, който бе изостанал 11 часа и всички тарифи бяха обърнати. Сега ми се наложи да убедя консуматорите, че ще им преизчислявам тока за година близо назад... Сложно и досадно е. Единственото решение на потърпевшия обаче е да си плати на компетентни лица и да си установи проблема, ако има такъв - това е.

Link to comment
Share on other sites

А всичко започна от това какво да правиш като ти "крадат тока".

Link to comment
Share on other sites

Ако таблото е на достъпно място, може да изключите бушона във вашия офис и да проверите дали електромера продължава да върти. Ако е да, тогава се обръщайте към собственика и да оправя нещата, а ако е не, значи трябва да ограничите консумацията с климатика и кафе машината може би. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ако таблото е на достъпно място, може да изключите бушона във вашия офис и да проверите дали електромера продължава да върти. Ако е да, тогава се обръщайте към собственика и да оправя нещата, а ако е не, значи трябва да ограничите консумацията с климатика и кафе машината може би. ;)

:lol:

 

Ами ако и съседният офис са свързани на този бушон нали се сещаш колко ефект ще има. Едва ли някой се е вързал преди бушоните.

Link to comment
Share on other sites

Ммм да. Но приех по подразбиране, че офисите са отделни апартаменти и във всеки си има табло както в нормален апартамент. В такъв случай ще са свързани преди бушона. ;)

Link to comment
Share on other sites

EВН-то ще помогнат , а ако отчетат ебавка в системата и наказания ще има

 

Егото на модератора няма да го вземам предвид , че ще се направи на тънкообиден , ще ме изкаже на госпожата и ще ми сложи 20% :laughing:

Link to comment
Share on other sites

EВН-то ще помогнат , а ако отчетат ебавка в системата и наказания ще има

 

Егото на модератора няма да го вземам предвид , че ще се направи на тънкообиден , ще ме изкаже на госпожата и ще ми сложи 20% :laughing:

 

И как го реши това по-точно? Баш ги курац боли ЕВН какво става зад тяхния контролен електромер, момко. Те идват и го отчитат и си прибират парите. Зад техния електомер може да има 15 други и 35 различни консумации. Това изобщо ясно ли ти е на тебе или просто трябва да се обадиш за спорта? Нито ще има наказания от ЕВН в тази ситуация, нито ще ти замерят нещо без да си платиш услугата. А ако продължаваш да се правиш на остроумен другия път няма да има %, а жълт плод директно.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...