Jump to content
BulForum.com

Цифрови фотоапарати


RIP

Recommended Posts

ПП. На Samsung Digimax A4 не ми харесва само : utter Speed: 1/1000 second with large aperture, 1/2400 second with small aperture.

 

Искам да може да снима натъмно.

Shutter спийда няма нищо общо със снимането на тъмно. Нещо повече, на 1/1000 ще ти излезе черна картинка. На 1/2000 още по-черна. За снимки на тъмно ти трябва или да ползваш светкавица или да имаш статив (tripod) + да ползваш експозиция от няколко секунди т.е. shutter speed 1/5sec примерно, или повече. Да не говорим, че с увеличаването на shutter спийда снимките стават все по-тъмни... с други думи това ти е последния проблем, shutter спийда ти е напълно достатъчен, даже се съмнявам някога въобще да ползваш дори 1/1000.

 

Пример: снимка със Panasonic FX9 със статив, в тъмно: http://www.dcresource.com/reviews/panasoni...w/nightshot.jpg (2.5мб)

 

Тази снимка е направена с shutter speed 6 секунди - долу на инфото ги пише като exposure.

 

fx9.gif

 

Ето и нощна снимка с HP R817, със статив, разбира се: http://www.dcresource.com/reviews/hp/photo...w/nightshot.jpg (2mb)

 

Тя е с 3sec shutter speed.

 

hp.gif

 

Надявам се сега вече да е ясно ;) Хубаво е, че Panasonic-а има стабилизация, но при нощни снимки тя не помага - за тях винаги трябва tripod или стабилно място, на което е сложен апарат + дълга експозиция.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.6k
  • Created
  • Last Reply
На тези които са се насочили към HP, ще кажа само да се откажат. Апаратите не правят добри снимки. Работил съм с по-стар 735 при който контраста беше единственото хубаво. Сега с нов M417. Шума в картината е очевиден при по-тъмни снимки. Разгледах и други моделчета - определено не стават. То се вижда и какви са цените на 5+ mpix...

 

То хубаво не са добри апарати ама като ти трябва нещо сносно за малко пари мисля че е идеално решение.Аз исках да си взема някакво Канонче(исках А510 или А520) но цените им започват от 400 нагоре като гледам(за нов говоря).След това той е с 16 МБ карта трябва да си купя друга.Повечето канони са без зарядно за батерии следователно и такова нещо трябва да си купя с няколко презареждащи се батерии и цената стигна 500лв.Ми то хубаво ще имам идеален апарат ама аз не съм чак такъв маниак на качеството или пък да имам хубава работа и да вадя много кинти.За мен снимката трябва да е с хубави цветове,ясна и не на последно място да не е размазана.Сега че не е кристална не е болка за умирачка но като се има предвид че живеем в България малко трудно мога да дам 500 лв за апарат!За това си взех нещо по евтино което напълно ме задоволява и мисля че е добро решение за не чак голям маниак на тема качество(не ме разбирайте погрешно) :)

 

Едит:@RIP мерси за обяснението за дигиталния зуум.Аз го обесних така на разбираем що годе език ти го обясни много точно за което ти казвам браво.Сега вече ми стана ясно и на мен защото снимките с дигитален зуум стават на квадратченца :)

Link to comment
Share on other sites

sMARTBomber, само не ми казвай, че тези снимки (на мадамата) ти харесват като качество. Че то на дигитален излизат по-добре.

Само от това изречение си правя извод за "компетентните" ти мнения ;)

Това уважаеми ми RIP е дигитален зуум (30х=10х оптичен по 3х дигитален). Как можа да не се усетиш не знам. И от къде ти хрумна че от оптичния се влошава качеството ?!? ("Че то на дигитален излизат по-добре")

Link to comment
Share on other sites

При некачествени обективи наистина се влошава качеството при ОПТИЧЕН zoom - пример мисля, че бяха евтините long zoom-ове на Konica Minolta, както можем да предположим и тези на Praktica. Не си мислете, че щом zoom-а оптичен непременно качеството ще е супер (и при tele или wide end-а).

 

Пример за качествена оптика и качествен optical zoom - Panasonic FZ5/FZ20/FZ30 - дори при 12x.

Link to comment
Share on other sites

При некачествени обективи наистина се влошава качеството при ОПТИЧЕН zoom - пример мисля, че бяха евтините long zoom-ове на Konica Minolta, както можем да предположим и тези на Praktica. Не си мислете, че щом zoom-а оптичен непременно качеството ще е супер (и при tele или wide end-а).

 

Пример за качествена оптика и качествен optical zoom - Panasonic FZ5/FZ20/FZ30 - дори при 12x.

Е, не вярвам да се влоши до толкова че да изглежда като дигитален, па било и с калпава оптика.

Дай да видя някой пример за некачествен ОПТИЧЕН зуум защото не ми се вярва да е чак толкова лошо, че чак да го сбъркаш с цифров.

Link to comment
Share on other sites

Само от това изречение си правя извод за "компетентните" ти мнения ;)

Това уважаеми ми RIP е дигитален зуум (30х=10х оптичен по 3х дигитален). Как можа да не се усетиш не знам. И от къде ти хрумна че от оптичния се влошава качеството ?!? ("Че то на дигитален излизат по-добре")

 

Ами дали мненията ми са компетентни, няма да споря, но за сметка на това в твоя пост въобще не се споменава за ползване на дигитален зуум. Или пък може би слагаш загадки, а нашата цел е да познаем какво си имал предвид?

Ама това да беше проблема... къде по дяволите съм казал, че от оптичния се влошава качеството?!?

 

Dreamer, абе FZ20 снима доста добре на тъмно с тоя OIS и без статив, така че има някаква полза :).

Link to comment
Share on other sites

къде по дяволите съм казал, че от оптичния се влошава качеството?!?

От това по-долу казаното излиза че този е оптичен и все едно му е лошо качеството на самия зуум:

Че то на дигитален излизат по-добре.

 

Абе личи си от 100 км че е дигитален, друг е въпроса, че си се объркал - нищо :)

Link to comment
Share on other sites

Dreamer, абе FZ20 снима доста добре на тъмно с тоя OIS и без статив, така че има някаква полза :).

sMARTBomber, по-скоро съм чел за тия некачествени зуумове, но ако попадна на нагледен пример ще пиша тук. Но си прав, че кофти като digital zoom няма как да е ;)

 

RIP, имам FZ20 и определено ми е трудно да направя ясна, неразмазана снимка с него. При нормална светлина MEGA OIS бачка добре, правил съм хубави и ясни снимки дори със 12x - неразмазани, но вечер не става когато се държи в ръце - нито аз, нито брат ми сме успявали (без светкавица, с дълга експозиция 1+ секунди).

Link to comment
Share on other sites

RIP, имам FZ20 и определено ми е трудно да направя ясна, неразмазана снимка с него. При нормална светлина MEGA OIS бачка добре, правил съм хубави и ясни снимки дори със 12x - неразмазани, но вечер не става когато се държи в ръце - нито аз, нито брат ми сме успявали (без светкавица, с дълга експозиция 1+ секунди).

При дълга експозиция(>1ск), ако ще и с Canon EOS 5D да си пак ще се размаже без статив, просто е невъзможно каквато и стабилизация да има да стане чиста снимка. На по-светло стават без OIS защото говорим за shutterspeed < 1/60, стабилизацията работи добре между 1/60 и почти до 1сек(на светло!) и после пак става мазало с каквато и да е светлина.

Link to comment
Share on other sites

Dreamer, странното е, че гледах една снимка правена със FZ20 без статив на улична лапма и изглеждаше чудесно. Не мога да кажа каква беше експозицията.

На моя обаче след 1/60 си иска статив. За нощни снимки да не говорим, но то А510 си се слави с това, че на тъмно не снима добре.

Link to comment
Share on other sites

А за този http://www.best.bg/stock.asp?cat_id=396&id=3880

Някои може ли да ми каже колко му е реалната цена и мнение за него щото днес в един магазин видях Canon PowerShot A400G за 230 лв без ДДС ,а на този саит е 359 (незнам с ДДС или без)

Link to comment
Share on other sites

 

В технополис този А4 струва точно 310 лв. с ДДС чисто нов незнам дали е добър :) Друг е проблема че е с 16 МБ картичка а тя е крайно недостатъчна и след това ти трябва зарядно за батерии защото работи с 2 АА така че ще дойде 400 кинта ;) Ако ти харесва го зимай ;)

Link to comment
Share on other sites

Днес гледах снимки с A4 направени от приятел и съм изненадан от качеството им (за съответната цена). Примерно спрямо A4.. Pentax Opton50 от Метро дето е 300лв прави снимки като от GSM.

 

Viper, ако си решил A4 вземи си го от Technopolis (309lv) или от Technomarket (319лв). Поне фирмата ще е по-сериозна, а вносителя е един - Technomarket.

Link to comment
Share on other sites

Ама това от какъв апарат точно е правена тази снимка?? :confused Сигурно е някакъв професионален защото аз от евтиничките апарати като ги гледам са с 3х 4х 5х ама с повече не съм видял.Иначе е яко с 10х ама за кви парички става въпрос??  :confused

 

Еми моя е евтин и има 8х зуум. Praktica за 500лв

 

btw, колко струва един приличен статив и отде може да се намери такава макина?

Link to comment
Share on other sites

малко офтопик

вчера бях до РЕСЕТ и сд мемори кард 256мб. е 42лв.

освен мен някой др. се интересуваше и реших да кажа  B)

 

А 128 МБ дали има и колко пари ако знаеш защото нямам толкова пари за 256??? :confused

 

 

 

Еми моя е евтин и има 8х зуум. Praktica за 500лв

 

btw, колко струва един приличен статив и отде може да се намери такава макина?

 

Аз говорих за опитчен зоом??Ти това ли имаш предвид??А пък и 500 лв хич не е евтиничко за мен както съм написал ;) Практика нещо много са зле последно време и снимките от апаратите им хич не ми харесват също както и на Кодак.Тези фирми бяха хубави едно време ама не и сега(говоря за ниския клас) :)

Link to comment
Share on other sites

Абе тоя SAMSUNG DIGIMAX A4 ограничено ли му е видеото щото аз доколкото видях на един саит е ограничено на 10 сек. (май няма него да взимам)

Link to comment
Share on other sites

Абе тоя SAMSUNG DIGIMAX A4 ограничено ли му е видеото щото аз доколкото видях на един саит е ограничено на 10 сек. (май няма него да взимам)

Това щеше да е *бавка с потребителите :)

Докато ти свърши картата записваш ;)

Link to comment
Share on other sites

Абе тоя SAMSUNG DIGIMAX A4 ограничено ли му е видеото щото аз доколкото видях на един саит е ограничено на 10 сек. (май няма него да взимам)

Movie Recording and Playback at High Quality

For clearer sharper movies, this camera uses a high compression, high quality movie format – at 24 frames per second. In VGA (640×480), you can play your movie on your TV without any degradation of image quality, and enjoy it in a screen size twice as large as a computer screen. Because this digital camera supports up to 24 frames per second, you can view a smooth movie with natural-looking colours. You can record voice and movies for as long as the available recording time in the memory allows.  With the pause function during recording these features make this digital camera a perfect substitute for a camcorder.

С други думи - немаш проблеми. Записваш колкото памет имаш. Вече споменах, че далаверата е MPEG 4 мувита, но за под 400 и кусур лева няма, засега. Очаква се A40 под 400 лева, но още го няма в БГ - може би до месец-два ще е тук. И все пак в момента на три сайта на samsungcamera пише, че A4 поддържа mpeg-4, може би има някакъв нов ревижън. Както и да е - ако има ще е много добър бонус за теб. Иди в магазина, ще ти дадат една бройка да го разгледаш, да го пуснеш - и ако ти харесваш ти вадят опакована бройка.

 

simbata, за съжаление много от старите апарати са с такова ограничение. За щастие повечето/всички от последните 2 години са без.

Link to comment
Share on other sites

Взех го Самсунга А4 и много ма кефи кви яки снимки праска :)

За ся не ми харесва само че няма визиор дето да песта батерии вместо през дисплея . А също и снимките не ма кефи 4е са по 900 и нещо килобаита :)

Сега последно му се чудя откаде се настроива шоотера (секундите)

Link to comment
Share on other sites

Честито!

Визьор аз ползвам много рядко, да не кажа никога и то само ако светлината е кофти (в смисъл блести в дисплея). Определено с 2 комплекта батерий няма да се замисляш за пестене...

За шътъра виж в книжката ;).

 

Айде и да дадеш снимки!

Link to comment
Share on other sites

Като го сравнявам с Photo Clipa Направо е луд (снима ме само от светлината на монитора дето ме освитява , добре фокусирано ) , птобвах с Photo Clipa излиза само 4ерно и много ме кефи как като натиснеш наполовина коп4ето и прави винаги много як фокус направо ....

 

П.П. В датата неможах да кача снимки ама 6а ка4а някаде по някое време.

 

Ебе нещо ми липсва нощния режим дето го пи6е ,че го има (една иконка с луничка) . Софтуера ли трябва да му сменя ? Има за избиране :

Auto , Program (тва не разбрах закво служи) , Move Clip, Portraid, Landscape и Text ,а във книжката пише ,че трябва да има Night и Fireworks кво да направя ся ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...