Jump to content
BulForum.com

Хард дискове - относително по-тихи


Светлия

Recommended Posts

Искам да пусна два харда по 250-300-400 Gb в райд 0, но искам да са по-тихи, че в момента ползвам едно Хитачи 250, което къркори доста осезаемо. Та ако някой има впечатления от по-тихи модели и марки ще съм му благодарен да каже.

Link to comment
Share on other sites

Искам да пусна два харда по 250-300-400 Gb в райд 0, но искам да са по-тихи, че в момента ползвам едно Хитачи 250, което къркори доста осезаемо. Та ако някой има впечатления от по-тихи модели и марки ще съм му благодарен да каже.

Аз имам същото ръмжащо хитачи.За утре съм поръчал WD всеки който питам е доволен и казват че са тихи.Seagate също са тихи но преди 2 години уцелих един преебан и съм резервиран към марката.В събота мога да ти кажа със сигурност дали е по-тих новия хард.

Link to comment
Share on other sites

Брато супер тих е WD то.Чак не се усеща че работи.Зимай си няма да сгрешиш :D

Имам същия като твоя (ако е верен подписа).

За мен лично тоя WD е осезаемо по-шумен от Seagate-а 7200.11 500ГБ.

Така че е въпрос на индивидуални усещания за шумност. Вероятно хитачито ти е било дъскорезница, за да ти се струва този тих. Или не ти работи на максималния си капацитет нещо. Чувал съм че на различни чипсети по дефолт дисковете се държат леко различно. Може да е свързано и с това в какъв режим работят (примерно съвмсетим или AHCI).

 

Шуми само при усилен seek. Zatowa, thebeast, изчакай малко да ти се пофрагментират данните на диска, и след някой ден пак кажи дали е толкова тих :) .

WD имат 3 серии дискове, от които можеш да избираш -

Black (като моя и на thebeast) - най-производителни, с максимално за размера си кеш, но и най-шумни.

Green - най-бавни и най-безшумни.

Blue - Нещо средно между горните два, затова доста хора го предпочитат.

 

Хубавото при WD е, че ако вземеш Black, със софтуерно туулче можеш да регулираш отношението бързина/шум (нарича се AAM - Advanced Acoustic Management), и да си го направиш маалко по-тих, без осезаемо да губиш производителност.

 

Seagate идват със заводски забита стойност на това отношение и не може да се променя. Затова новата им серия 7200.12 доколкото разбрах е бавна и много тиха. А и след мизериите с фърмуерите им, аз загубих доверие в марката.

Link to comment
Share on other sites

Теди моя е грешката.Объркал съм една буква в подписа-blue е моя.И не мога да го подкарам в ahci тъй като драйвера го скапва отвсякъде.И е супер тих засега.А от seagate само оплаквания чета в последно време-въпрос на вкус.

Link to comment
Share on other sites

И аз бях със зеленият 2 зелени ми се бъгнаха сега съм съ синият много много разлика в шума не осещам да има та даже и в бързината ....

Link to comment
Share on other sites

И аз бях със зеленият 2 зелени ми се бъгнаха сега съм съ синият много много разлика в шума не осещам да има та даже и в бързината ....

Какво значи че са ти се бъгнали?И каква разлика да усетиш като зеления и синия са с по 16 мб кеш?

Link to comment
Share on other sites

в момента ползвам едно Хитачи 250, което къркори доста осезаемо.

 

Това от по-новите ли е или от онези, които бяха копие на IBM IDE с добавен чип-преходник към SATA?

Аз имам два 400GB от първите с по 5 диска и не съм забелязал да са шумни.

Всъшност имам и Seagate 7200.10, 7200.11 и някакъв Excelstor, струва ми се че най-шумни са 7200.10 и екселстора.

Link to comment
Share on other sites

Това от по-новите ли е или от онези, които бяха копие на IBM IDE с добавен чип-преходник към SATA?

Аз имам два 400GB от първите с по 5 диска и не съм забелязал да са шумни.

Всъшност имам и Seagate 7200.10, 7200.11 и някакъв Excelstor, струва ми се че най-шумни са 7200.10 и екселстора.

Моя беше 320 гб сата2 16 кеш и къртеше като бормашина честно.Още не мога да свикна с тишината :lol:

Link to comment
Share on other sites

Явно ще е WD, само ще помисля коя серия. Благодаря за помощта.

 

 

 

 

Това от по-новите ли е или от онези, които бяха копие на IBM IDE с добавен чип-преходник към SATA?

...

 

От по-новите е. Със сигурност е доста фрагментиран, но това не го оправдава. :)

Link to comment
Share on other sites

Наскоро си купих Hitachi Deskstar, точния модел е HDP725050GLA360. Дори при положение, че захранването и охлаждането са много тихи, направо не го чувам.

Link to comment
Share on other sites

Стигам до извода, че много зависи от кутията - с тази много слабо чувам който и да е хард, а това кои са най-шумни го знам от предни кутии.

Link to comment
Share on other sites

Стигам до извода, че много зависи от кутията - с тази много слабо чувам който и да е хард, а това кои са най-шумни го знам от предни кутии.

Абсолютно съм съгласен с това - акустиката на кутията е от голямо значение.

Link to comment
Share on other sites

Абсолютно съм съгласен с това - акустиката на кутията е от голямо значение.

Аз за 2 месеца 2 нови кутии смених докато си харесам е хитачито кърти нявсякъде.Най-тъпо беше като оставя вечер u torent да ъплоудва и чат пат като влезеше в обороти ми се е случвало и да ме буди.Иначе железен хард но много шумен.

P.S Overdrive трябваше да пробваме моя на твоята кутия да видиш "акустиката" каква е :lol: Но го продадох вече

Link to comment
Share on other sites

Какво значи че са ти се бъгнали?И каква разлика да усетиш като зеления и синия са с по 16 мб кеш?

ЕМи ей така бъгнаха се от нищото ..... Аз казвам че разлика няма в нищо защото теди казва че синият е от между черният и зеленият .... а освен повече температура друга разлика невиждам сега разбра ли :P

Link to comment
Share on other sites

ЕМи ей така бъгнаха се от нищото ..... Аз казвам че разлика няма в нищо защото теди казва че синият е от между черният и зеленият .... а освен повече температура друга разлика невиждам сега разбра ли :P

Разбрах те брат ми още първия път :).Само че 640 модела няма зелен,а само син и черен и зеления и синия са със 16 кеш нормално е да са еднакво бързи.А черния е малко прехвален май.Може ли midex или Tedy да пуснат едно шотче с hd tune.

Link to comment
Share on other sites

Разбрах те брат ми още първия път :).Само че 640 модела няма зелен,а само син и черен и зеления и синия са със 16 кеш нормално е да са еднакво бързи.А черния е малко прехвален май.Може ли midex или Tedy да пуснат едно шотче с hd tune.

HD Tune не бих инсталирал само заради единия тест :) .

Но Windows си има т.нар Performance monitor, който репортва реални стойности при използване на системата.

За който не знае, пуска се мониторинг на някой от стотиците достъпни параметри на системата (counters), и правиш нещо нормално в Windows и там се строи графика.

В случая пуснах копиране от WD-то към сигейта на 4.4GB филм, и наблюдавах графиката от каунтър "Четене от физически диск". И понеже Server 2008 кешира агресивно при това копиране, в комбинация с 8-те ГБ рам, write speed на сигейта в случая не е повлиял на резултата, независимо дали е по-бърз или много по-бавен от WD-то, понеже докато той записва, Win-a чете от WD-to на макс, скорост.

 

Прилагам скреен.

 

Дялът започва от 80-тия ГБ (т.е. копирах от втория дял на WD, файла се пада някъде след 100-тния GB от началото на диска.

 

В поле Maximum се вижда максималната постигната скорост. Вертикално графиката е в Bytes/sec.

 

И пак повтарям - това е абсолютно нормално копиране на файл в Windows, а не нещо синтетично или т.н.

 

Да не забравяме, че има значение и фрагментацията, и вида на контролера на дъното, чипсета и т.н.

Така че едва ли ще са много показателни сравненията на моя, с този на Куро.

 

И да, разлика между Black и Blue/Green има, при това осезаема, можеш да провериш и на тестовете. Не случайно Black е с 30-40 лв по-скъп от Blue примерно. От green е чувствително по-бърз, от Блу едва ли чак толкова, но в някои случаи може да е осезаема и там. Black освен с повечето си кеш, е и направен с по-агресивно AAM, т.е. бидейки по-шумен, има и по-малки латенсита, което вече в доста случаи може да се усети. Без аз лично да съм правил тестове, засега имам само Black.

 

А да, да не забравя - онова поле "Average" да не ви бърка, то показва средната стойнсот на каунтърите от видимиата част на графиката, а не средната стойност на скоростта на копиране ;) .

Link to comment
Share on other sites

HD Tune не бих инсталирал само заради единия тест :) .

Но Windows си има т.нар Performance monitor, който репортва реални стойности при използване на системата.

За който не знае, пуска се мониторинг на някой от стотиците достъпни параметри на системата (counters), и правиш нещо нормално в Windows и там се строи графика.

В случая пуснах копиране от WD-то към сигейта на 4.4GB филм, и наблюдавах графиката от каунтър "Четене от физически диск". И понеже Server 2008 кешира агресивно при това копиране, в комбинация с 8-те ГБ рам, write speed на сигейта в случая не е повлиял на резултата, независимо дали е по-бърз или много по-бавен от WD-то, понеже докато той записва, Win-a чете от WD-to на макс, скорост.

 

Прилагам скреен.

 

Дялът започва от 80-тия ГБ (т.е. копирах от втория дял на WD, файла се пада някъде след 100-тния GB от началото на диска.

 

В поле Maximum се вижда максималната постигната скорост. Вертикално графиката е в Bytes/sec.

 

И пак повтарям - това е абсолютно нормално копиране на файл в Windows, а не нещо синтетично или т.н.

 

Да не забравяме, че има значение и фрагментацията, и вида на контролера на дъното, чипсета и т.н.

Така че едва ли ще са много показателни сравненията на моя, с този на Куро.

 

И да, разлика между Black и Blue/Green има, при това осезаема, можеш да провериш и на тестовете. Не случайно Black е с 30-40 лв по-скъп от Blue примерно. От green е чувствително по-бърз, от Блу едва ли чак толкова, но в някои случаи може да е осезаема и там. Black освен с повечето си кеш, е и направен с по-агресивно AAM, т.е. бидейки по-шумен, има и по-малки латенсита, което вече в доста случаи може да се усети. Без аз лично да съм правил тестове, засега имам само Black.

 

А да, да не забравя - онова поле "Average" да не ви бърка, то показва средната стойнсот на каунтърите от видимиата част на графиката, а не средната стойност на скоростта на копиране ;) .

Аз затова искаг от hd tune резултат.Все едно те накарах да преинсталираш :)

Ето резултат от hd tune за Caviar black (горния десен прозорец) линк(не кликвайте2 пъти на линка че излиза грозна картинка) :)

Довечера ще кача от Caviar blue разликата е смешна.

Link to comment
Share on other sites

Аз съм с WD ААKS 640 GB, 32 MB cache. Най-добрия хард, който съм имал... Напоследък се е поразсвирила кутията, че не съм продухвал вентилаторите скоро, но в началото направо не се чуваше, че работи.

Link to comment
Share on other sites

Аз съм с WD ААKS 640 GB, 32 MB cache. Най-добрия хард, който съм имал... Напоследък се е поразсвирила кутията, че не съм продухвал вентилаторите скоро, но в началото направо не се чуваше, че работи.

AAKS е със 16 кеш твоя трябва да е AALS.Съгласен съм че е с повече кеш.Мисълта ми е че очаквах по-големи разлики на тестовете.

Link to comment
Share on other sites

AAKS е със 16 кеш твоя трябва да е AALS.Съгласен съм че е с повече кеш.Мисълта ми е че очаквах по-големи разлики на тестовете.

Да, AAKS е Blue и е с 16 кеш.

Да, разликата не е голяма, затова повечето хора предпочитат Blue, но пък дори за няколко МБ по-добри резултати на Black, има и по-малкък Seek, където 2-3 ms примерно, са доста, когато се четат данни по нехомогенене начин. Тия тестове са синтетични, в реални условия разлика има, и колкото и да е незабележима, има я, и за тази малка разлика в цените, аз пак бих си взел Black ;) .

Пък и Black имат един допълнителен механизъм около плочите, май беше за намаляване на резонанса и успокояване на трептенията, или нещо такова..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Да дам инфо за някой с подобен на моя проблем.

Пробвах няколко HITACHI -та - DESKSTAR 320, 500GB и мога да кажа, че са удивително тихи дискове.

Този с 500 гб го ползвам вече доста време, и е пълен на 3/4 - т.е. не е току що инсталиран с един уин. И като добавим, че е относително хладен в порядъка 31-36 градуса бих ги препоръчал на хората, които искат дисковете им да не се чуват.

 

П.П. Само като се сетя за онова Хилти - Сийгейта...

Link to comment
Share on other sites

Да дам инфо за някой с подобен на моя проблем.

Пробвах няколко HITACHI -та - DESKSTAR 320, 500GB и мога да кажа, че са удивително тихи дискове.

Този с 500 гб го ползвам вече доста време, и е пълен на 3/4 - т.е. не е току що инсталиран с един уин. И като добавим, че е относително хладен в порядъка 31-36 градуса бих ги препоръчал на хората, които искат дисковете им да не се чуват.

 

П.П. Само като се сетя за онова Хилти - Сийгейта...

Аз доколкото си спомням се оплакваше от хитачи 250 гб.Аз също имах модел 320 гб изключително шумен.Явно зависи от серията.

Link to comment
Share on other sites

Да дам инфо за някой с подобен на моя проблем.

Пробвах няколко HITACHI -та - DESKSTAR 320, 500GB и мога да кажа, че са удивително тихи дискове.

Този с 500 гб го ползвам вече доста време, и е пълен на 3/4 - т.е. не е току що инсталиран с един уин. И като добавим, че е относително хладен в порядъка 31-36 градуса бих ги препоръчал на хората, които искат дисковете им да не се чуват.

 

П.П. Само като се сетя за онова Хилти - Сийгейта...

 

аз имам 6 seagate-a 320-ки в една машина - ела да ги видиш колко са тихи

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...