Jump to content
BulForum.com

Cooolbox


Recommended Posts

  • Replies 9.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Естествено, че имат оптика, дори нашите са на оптика към А1, като преди бяха на Близу сLAN и А1 искаха да ги прецакат с модем, но се намесих и прекараха оптика.

За Кулбокс, предполагам затова и не предлагат нет за домашни потребители в София, вероятно мрежата им там е по-слабо изградена и няма да понесе огромния наплив желаещи да се включат (особено ако е на същата цена като в Плд), какъвто по всичко личи, че би се случил, особено като следя някои форуми. Пък за фирми... вероятно са си направили сметката и фирмената цена за предлаганите скорости и качество е все пак някак конкурентно способна за да я предлагат все още там.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kiryakov said:

Там бях и в друга VLAN мрежа 92.22.* , а сега съм на 213.*

 

Най-вероятно собственото ти изпълнение е слабо, приятел. Само от това изречение ми е ясно колко разбираш от мрежи.

 

Поредния който иска да лови с трици, маймуни.

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Kiryakov said:

Цената при cooolbox e 82 лв./месец с подписване на 2 годишен договор.

 

Нека по-коректно да се обявяват такси, цифри и числа... 

18 месеца, за да е без инсталационна такса. Минималният срок на договора може да бъде и 12 месеца, но с инсталационна такса.

При А1 минимумът е 2 години и има такса за активация и свързване - 9.99 лв.

 

btw, огромната част от бизнес абонатите възприемат месечната такса не като 82, а като 69 лв./месец

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, pavlan said:

 

Най-вероятно собственото ти изпълнение е слабо, приятел. Само от това изречение ми е ясно колко разбираш от мрежи.

 

Поредния който иска да лови с трици, маймуни.

 

 

Ако искаш мога да ти преподам един урок по DDoS с няколко гигабита spoof-нати IP адреси без MAC заверка за да сравним кой какво разбира от мрежи и firewall като цяло? 

Такива мишкарски квалификации и изказвания другаде, ако имаш по темата нещо да напишеш давай, ако не бързо бягай в мишата дупка и не се показвай повече, Павеле.

 

 

2 hours ago, plameni said:

 

Нека по-коректно да се обявяват такси, цифри и числа... 

18 месеца, за да е без инсталационна такса. Минималният срок на договора може да бъде и 12 месеца, но с инсталационна такса.

При А1 минимумът е 2 години и има такса за активация и свързване - 9.99 лв.

 

btw, огромната част от бизнес абонатите възприемат месечната такса не като 82, а като 69 лв./месец

 

Да, грешката е моя иде реч за 18 месеца. Договора в случая не е на името на фирма и цената с ДДС е 82 лв./месец.

Edited by Kiryakov
two quotes
Link to comment
Share on other sites

Да видим кой е по-умен и ще спре с безсмисленото наежване и мерене на... :Р .

Предполагам павлан визираше VLAN-ите ако си имал предвид нещо друго, защото Кулбокс за нормалните потребители доколкото знам не пускат интернета през влани, освен там телевизията (не ползвам телевизия и последно съм ползвал някаква аналогова преди години, след това само "нормална" като примерно tivi или пак аналогова през тоя и оня).

 

А1 виждам, че имат и 12-месечна опция в сайта, поне за домашните, а за бизнес стационарен интернет в сайта им не намирам никаква информация при бързо преглеждане.

 

А как така договорът не е на фирма и цената да е 82 лв? В София нали предлагат само корпоративен интернет? Може ли нефирмен клиент просто да даде 82 лв и да му пуснат нет?

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, pavlan said:

 

Най-вероятно собственото ти изпълнение е слабо, приятел. Само от това изречение ми е ясно колко разбираш от мрежи.

 

Поредния който иска да лови с трици, маймуни.

 

 

8 hours ago, Kiryakov said:

 

Ако искаш мога да ти преподам един урок по DDoS с няколко гигабита spoof-нати IP адреси без MAC заверка за да сравним кой какво разбира от мрежи и firewall като цяло? 

Такива мишкарски квалификации и изказвания другаде, ако имаш по темата нещо да напишеш давай, ако не бързо бягай в мишата дупка и не се показвай повече, Павеле.

 

Придържайте се към добрия тон. Не е реално в тема за интернет доставчик да има такива квалификации.

Link to comment
Share on other sites

Quote

но въпреки това и аз хоствам официален сървър за тестове в speedtest под името - GAMEHOST.BG

Интересно какви са изискванията да хостваш подобен сървър и как допускат... :)

Към твоя сървър (много зле):

https://www.speedtest.net/result/8182226250

 

Към виваком (примерно, относително по-нормално):

https://www.speedtest.net/result/8182230219

 

Edit: ясно, вярно, че каза, че е шейпнат, но мислех, че е на отделен интернет и конекция, и спеедтест все пак мислех, че имат някакви изисквания за стабилност поне клиентът да има гигабит постоянно. Вероятно си взел "разрешение" докато си бил на гигабит.

 

 
Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, tedy said:

Интересно какви са изискванията да хостваш подобен сървър и как допускат... :)

Към твоя сървър (много зле):

https://www.speedtest.net/result/8182226250

 

Към виваком (примерно, относително по-нормално):

https://www.speedtest.net/result/8182230219

 

 

 

Все още има шейп на 300 Mbps и заради това е такава скоростта. Днес по-късно или утре ще е гигабит.

Edited by Kiryakov
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Kiryakov said:

Ако искаш мога да ти преподам един урок по DDoS с няколко гигабита spoof-нати IP адреси без MAC заверка за да сравним кой какво разбира от мрежи и firewall като цяло? 

Такива мишкарски квалификации и изказвания другаде, ако имаш по темата нещо да напишеш давай, ако не бързо бягай в мишата дупка и не се показвай повече, Павеле.

 

Давай , преподавай :D

Още по-смешно става след това изречение... ти си пълен хал хабер.

Предлагам да не мацаш повече темата с глупости.

 

м/у другото ще обясниш ли на невежите :
 

каква VLAN мрежа е 92.22.22.*

и какво е "spoof-нати IP адреси без MAC заверка"

 

:D

Link to comment
Share on other sites

Здравейте,

 

Във връзка с развилата се дискусия относно мрежата ни е добре да уточним, че тя е изградена по идентичен начин в градовете София, Пловдив и Велико Търново и няма разлика в качеството на услугите.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, JoyDay said:

Във връзка с развилата се дискусия относно мрежата ни е добре да уточним, че тя е изградена по идентичен начин в градовете София, Пловдив и Велико Търново и няма разлика в качеството на услугите.

 

Мхмм...

Обаче софийската мрежа всъщност е маааалко по-привилегирована, защото е на 0.3 - 0.4 ms, а ние сме на 2.5 ms от "международния гейт"...

 

Колкото до трасето на Telia към Германия - трагично! Голямо "обикаляне".

Ползвам няколко Mikrotik CHR-а (Cloud Hosted Router) хост-нати на различни места и сравнението изобщо не е в полза на Cooolbox.

Traceroute към цитирания hetzner.de

 

Бизнес клиент на Cooolbox в Пловдив:

Plovdiv-01.png

 

Datacenter в София, клиент на Cooolbox:

Sofia-01.png

 

Datacenter в София, TeleHouse:

Tele-House-01.png

Link to comment
Share on other sites

Е, то нали стана ясно уж, че към въпросния домейн латенцито е с 10-тина ms по-голямо от на други...

Аз и към US съм засякъл, че към някои дестинации разликата е малко извън "статистическата грешка", но нищо фрапантно или което да е фактор за някакъв избор или смяна на доставчик.

 

Колкото до разликата в качеството, то разликата в латенцито вследствие географските разстояния според мен е нещо, което се подразбира и не трябва да се коментира. Поне което зависи от човешкия фактор и реализацията.

Проблемът на Киряков е възможно да е нещо от него, хардуер, софтуер или качество на заварка и т.н.

Link to comment
Share on other sites

Разгледай внимателно хоп-овете.

Не просто някакъв домейн, а дейта център със сериозна свързаност и към De-CIX (на един хоп разстояние от доста БГ-доставчици), и към Telia (свят да ти се завие от маршрута).

Link to comment
Share on other sites

Добре де, има ли обяснение защо избраха Telia за доставчик (от което явно идват повечето 'проблеми' с latency-то, не че няколко ms имат някакво значение за 99.5% от потребителите..)?! Вероятно е по-евтино, с което да поддържат тези цени при все пак почти гигабитови скорости.

Link to comment
Share on other sites

On 2/6/2018 at 3:54 PM, JoyDay said:

Искаме да споделим и тук една хубава новина: "Telia Carrier - новият ни основен доставчик на международна свързаност"

 

Уж за "по-хубаво". 

Но като чета пак анонса, започвам да се чудя защо се получава това разминаване. 

Геймърите се оплакват, а всичко трябваше да е "цветя и рози":

Quote

Като гарант за техните услуги е и фактът, че повечето от най-значимите доставчици на съдържание се обслужват от тях, както и че при Telia се хостват от най-популярните гейм сървъри. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tedy said:

Е, то нали стана ясно уж, че към въпросния домейн латенцито е с 10-тина ms по-голямо от на други...

Аз и към US съм засякъл, че към някои дестинации разликата е малко извън "статистическата грешка", но нищо фрапантно или което да е фактор за някакъв избор или смяна на доставчик.

 

Колкото до разликата в качеството, то разликата в латенцито вследствие географските разстояния според мен е нещо, което се подразбира и не трябва да се коментира. Поне което зависи от човешкия фактор и реализацията.

Проблемът на Киряков е възможно да е нещо от него, хардуер, софтуер или качество на заварка и т.н.

 

Няма как да е в мен проблема от "софтуера" или "хардуера". За тестовете съм използвал няколко Linux машини (Debian, Ubuntu, Slackware) с различен hardware (i7 8700K, 9700К) различни дънни платки и най-вече професионални LAN карти - Intel.

Техник на cooolbox идва лично на адреса с MacBook и установи същото. За заварки по трасето и т.н. нямам идея. Казаха, че добре са си свършили работата - това само те си го знаят.

Edited by Kiryakov
Link to comment
Share on other sites

Еми този техник дали е тествал връзката директно към техния възел и т.н. за да се разбере къде се губи скорост...

Иначе за хардуера, че то аз преди имах един двуядрен 10-годишен атлон х2 с DDR2, и с него постигах над 800 мбит в спеедтест :P. Иначе на тая връзка явно хостваш гейм сървъри и кой знае какво още, па и на нея спеед тест сървър да върви.. май много дини под една мишница :Р ..

Link to comment
Share on other sites

Прикачвам сравнителните тестове както бях обещал към няколко дестинации на гигабитова свързаност от А1 и cooolbox. Тестовете са направени с wget & aria2c към: hetzner.de ; tele2.net, leaseweb.net и ovh.net. 

Смятам сравнението за достатъчно красноречиво, че услугата е далеч от гигабит дори НЕ-гарантиран такъв. Тестовете са правени на Linux Debian 9 (Intel i7 8700K, Z370 Aorus Gaming 7; Intel lan card; 8GB RAM; SSD 512GB).

През мрежата на А1 международното рутиране е много по-лошо като latency/ms сравнение с cooolbox. Единствено към hetzner.de - мрежата на А1 е на 30 ms. А1 използват DE-CIX и AMS-IX предимно. При cooolbox е TELIA както се знае.

 

#wget cooolbox към ovh.net: 6.51 MB/s

cooolbox-to-ovh.net.png

 

#wget cooolbox към tele2.net: 21.9 MB/s

cooolbox-to-telle2.png

 

#wget cooolbox към hetzner.de: 4.67 MB/s

cooolbox-to-hezner.de.png

 

#wget cooolbox към mirror.de.leaseweb.net: 12.7 MB/s

cooolbox-to-leaseweb.net.png

 

#aria2c cooolbox към speedtest.tele2.net: 33 MB/s средна скорост като варира от 20MB/s до 86 MB/s

cooolbox-aria2c-to-tele2.net.png

 

#wget A1 към ovh.net: 46.3 MB/s

A1-1Gbps-to-ovh.net.png

 

#wget A1 към tele2.net: 32.2 MB/s

A1-1Gbps-to-telle2.png

 

#aria2c cooolbox към hetzner.de: 18 MB/s средна скорост, която варира и пада до 6.8 MB/s

cooolbox-aria2c-to-hetzner.de.png

 

#wget A1 към leaseweb.net: 56.6 MB/s 

A1-1Gbps-to-leaseweb.net.png

 

#aria2c A1 към hetzner.de: 96MB/s средна и постоянна скорост.

A1-1Gbps-aria2c-to-hetzner.de.png

 

#aria2c A1 към tele2.net: 83 MB/s средна и постоянна скорост.

A1-1Gbps-aria2c-to-tele2.net.png

 

#wget А1 към hetzner.de: 92.4 MB/s

A1-1Gbps-to-hetzner.de.png

Edited by Kiryakov
Link to comment
Share on other sites

Трудно се чете поста с тези големи и празни скрийншотове, в които горе вляво само има текстче. Повечето не ги отворих. Можеше да сглобиш един дайджест от всичките десетки шотове. Т.е. не си доволен от Кулбокс ли в крайна сметка?

Иначе към теб все още ми е зле спеедтеста, 4/766/417, а към А1 директно е 3/900/712 в момента.

Мернах едни файл в първите шотове - wget с оня файл 10GB.bin на мен ми се сваля с доста променлива скорост - около 10 до около 40МБ/с.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tedy said:

Трудно се чете поста с тези големи и празни скрийншотове, в които горе вляво само има текстче. Повечето не ги отворих. Можеше да сглобиш един дайджест от всичките десетки шотове. Т.е. не си доволен от Кулбокс ли в крайна сметка?

Иначе към теб все още ми е зле спеедтеста, 4/766/417, а към А1 директно е 3/900/712 в момента.

Мернах едни файл в първите шотове - wget с оня файл 10GB.bin на мен ми се сваля с доста променлива скорост - около 10 до около 40МБ/с.

 

 

Понагласих ги малко и ги редактирах на по-малки изображения. Оставил съм ги така за да се вижда url адреса на download на всеки от screenshot-ите за да не се намери някой да спекулира, че е "нагласено". 

Написал съм и над всяко изображение каква е скоростта на сваляне и откъде. Мисля, че така повече се придобива представа. Не знам защо speedtest-а ти е бил такъв - пробвай пак.

10MB/s ~ 40 MB/s са много далеч от "гигабитова услуга без шейп", дори негарантирана такава ;) Съмнявам се толкова да е капацитета на мрежата...

И пак държа да отбележа - за цена от 25 лв./месец както е в Пловдив е повече от перфектно, прекрасно и невероятно, но за офис услуга срещу 69 лв./месец без ДДС; 82 лв./месец с ДДС - ще пропусна, благодаря!

Edited by Kiryakov
Link to comment
Share on other sites

Да, така е по-добре.

И към tele2.net 10ГБ файла върви с доста играеща скорост, почти близка до твойта на А1. Други не съм пробвал.

Иначе ако взема за пример някой сървър в Камбоджа, вероятно още по-малко ще може да се каже, че е гигабитов. Гигабитов си е, защото поне в рамките на Бг си се достигат 900+ Мбит, а това че в по-далечна чужбина няма да са 1Гбит или съвсем като някой друг доставчик, е нормално. Вероятно връзката към теб на кулбокс не е съвсем наред някъде щом спеедтеста поне моя е толкова различен спрямо директно към А1.

Ако на теб не ти върши работа нещо, не го ползваш, естествено.

Иначе за последното ти заключение - абсолютно, fair enough :) . Хубавото на Кулбокс е, че поне домашните абонати нямат обвързващ договор и могат да се откажат всеки месец. Мен единствено не ми допада външния ъплоуд, че е скопен на 100 мбит. Не че ми трябва кой знае колко, но бих минал на тарифа примерно 300/300 за същите пари ако имаше.

 

Edit: вечерта спеедтест към теб се влоши като цяло, ~ 5/820/280 (даунлоуда малко се подобрил), а към А1 остава същото, даже ъпа стана към 720.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tedy said:

Edit: вечерта спеедтест към теб се влоши като цяло, ~ 5/820/280 (даунлоуда малко се подобрил), а към А1 остава същото, даже ъпа стана към 720.

 

Може ли да опиташ на http://speed.gamehost.bg и да кажеш дали е същото? Избираш сървъра от падащото меню.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Kiryakov said:

 

Може ли да опиташ на http://speed.gamehost.bg и да кажеш дали е същото? Избираш сървъра от падащото меню.

В падащото меню те няма, но към А1 от този линк е 3/870/670. През нормалния сайт на спеедтест, към А1 пак е малко по-добре (с 30-тина мегабита).

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

  • Midex changed the title to JoyDay на Cooolbox
  • Veno changed the title to Cooolbox

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...