Jump to content
BulForum.com

Алкохола


Antares

Recommended Posts

Предполагам, че повечето от вас, ще почнат да се бият в гърдите, че никога не карат пили, но по мои лични наблюдения - много малко хора се замислят, след две-три питиета в кръчмата, че са пили и смело (то в това състояние е нормално) яхват колата...

Джеси Лопез също си е мислила, че няма проблем да покара пияна... и резултата е на лице:

Пет убити на място, дванадесет ранени, като десет от тях са в критично състояние.

1212484521_39.jpg

Подобна черна статистика се генерира ежедневно, като след време (ако вече не е факт) сигурно жертвите от пияни шофьори ще подминат като бройка тези от световните войни...

 

Вероятно повечето от вас ще възкликнат "никога не бих се качил в колата след като съм пил!", но за тези от вас, които го правят - нека тази снимка ви накара да се позамислите - ако смятате, че вие сте безсмъртни - останалите на пътя не са.

 

Съжалявам, ако дублирам някоя тема, не намерих с търсачката.

Link to comment
Share on other sites

Шофьор съм от 5 години и досега ми се е случвало 2-3 пъти да се кача да карам, след като съм пил по 1 бира. Лично на мен книжката, животът ми и живота на някой друг, който бих застрашил, струва много повече от 20лв., които ще дам за такси. Ставал съм свидетел на катастрофи, именно заради пили водачи и не мисля да ставам един от тях.

Друг е въпроса, че когато се прави нещо, първо се мисли. Както ни е известно, обаче, на някои водачи не им е силна страна и инцидентите по пътищата са налице.

Link to comment
Share on other sites

Хубавото е поне, че увеличиха наказанието за шофиране в нетрезво състояние в Наказателния кодекс. Преди масово минаваха без присъди по чл. 78а само с глоба и вземане на книжка. А сега ги дрънкат или с условна, или с пробация. Не може само с глоба да се разминат. И така трябва да е. Такива хора са потенциални убийци на пътя. Говоря за водачи с алкохол в кръвта над 1, 2 промила, разбира се. Но все още масово се кара пиян, особено в по-малките градчета и села.

Link to comment
Share on other sites

по селата се е карало така винаги , кара се в момента и винаги ще се кара .......

 

Мдам, не е никак случайно тогава, че думата "селянин" е станала синоним на изключително прост индивид, а комбинацията "див селянин" пък обозначава едно още по-специално извисяване в усвояването на въпросните "умения". :lol:

Link to comment
Share on other sites

Хубавото е поне, че увеличиха наказанието за шофиране в нетрезво състояние в Наказателния кодекс. А сега ги дрънкат или с условна, или с пробация. Не може само с глоба да се разминат.

 

Пробация и условна си е само чиста глоба. Ходят и се разписват и тва е. В развитите страни лежиш ефективно. Ден , два , седмица месец.

Ако си убил някой пиян с колата си те съдят яко.. няма като тука - Плащаш кръвнината си и те "пускат" условно.

Link to comment
Share on other sites

Пробация и условна си е само чиста глоба. Ходят и се разписват и тва е. В развитите страни лежиш ефективно. Ден , два , седмица месец.

Ако си убил някой пиян с колата си те съдят яко.. няма като тука - Плащаш кръвнината си и те "пускат" условно.

За съм с двете ръце определено се нуждаем от по строги мерки спрямо пияните шофьори и изобщо към шофьорите като цяло

Link to comment
Share on other sites

За съжаление според мен проблема не е толкова във законодателната система, колкото в манталитета на българина. И понеже и шофьорите, и правораздаващите органи за българи - проблема се задълбочава.

 

И често НМП полето* си играе ролята...

 

______________

НМП поле - "Не е Мой Проблем" - взаимствано от творчеството на Дъглас Адамс - поле, благодарение на което хората не забелязват даден обект/явление, понеже не е техен проблем...

Link to comment
Share on other sites

За съжаление според мен проблема не е толкова във законодателната система, колкото в манталитета на българина.

 

Според мен проблема е и в двете. Трябват си по строги мерки и манталитета на населението е под всякаква критика. Не може диви селяни да се размотават насам натам с колите си като освободители....

и с определена сума бутната на катаджия или на мед. сестра да си се разминават.

 

А до тея , които НЕ Е МОЙ ПРОБЛЕМ , по всяко време може да ги изхака някой реисър и проблема да стане техен

Link to comment
Share on other sites

Миналия ден даваха репортаж по новините - един убит и 10-тина ранени... колата е карана от някакъв пиян мексиканец

Link to comment
Share on other sites

Имам едно питане: какво става, ако пробата на дрегера взета от КАТ и кръвната проба дават много различни стойности? Скоро с приятелят ми имахме доста нелеп инцидент, описан в една друга тема. Шофьорът беше видимо пият, изпи доста вода, яде хляб, смука ментови бонбони, полицията се забави над час-час и нещо. Дрегерът показа 0,67. После се оказа, че въпросният индивид явно си е платил, защото кръвната проба му излязла 0,01, което е невъзможно при положение, че 20 човека има свидетели колко пиян беше и как залиташе.

 

Излезе му късметът този път, че нямаше пострадали, ама да видим дали ще изкара такъв късмет следващия път... И заради такива хора няма да се оправят пътищата ни е всеки ден ще четем във вестниците колко са загиналите по пътищата.

 

ЕДИТ:А възможно ли е въобще такова нещо като 0,01 промила?

Link to comment
Share on other sites

Имам едно питане: какво става, ако пробата на дрегера взета от КАТ и кръвната проба дават много различни стойности? Скоро с приятелят ми имахме доста нелеп инцидент, описан в една друга тема. Шофьорът беше видимо пият, изпи доста вода, яде хляб, смука ментови бонбони, полицията се забави над час-час и нещо. Дрегерът показа 0,67. После се оказа, че въпросният индивид явно си е платил, защото кръвната проба му излязла 0,01, което е невъзможно при положение, че 20 човека има свидетели колко пиян беше и как залиташе.

 

Излезе му късметът този път, че нямаше пострадали, ама да видим дали ще изкара такъв късмет следващия път... И заради такива хора няма да се оправят пътищата ни е всеки ден ще четем във вестниците колко са загиналите по пътищата.

 

ЕДИТ:А възможно ли е въобще такова нещо като 0,01 промила?

възможно е. достатъчно е само сестрата да не затвори плътно шишенцето с пробата. етиловия алкохол е силно летлив.

след като има кръвна проба взета с всичките й там протоколи и подписи, тя е валидна. показанията на дрегера ако не са записани не могат да бъдат доказателство, независимо от броя свидетели.

Link to comment
Share on other sites

дрегерите са с фискална памет и след като се духне на тях се записват дата и час на взимане на пробата духнеш ли веднъж няма спасяване но доколкото съм наясно кръвната проба се взима като по важна проба , може и да греша

Link to comment
Share on other sites

Резултатът от кръвната проба обезсилва резултата от теста с дрегер по закон, защото е по-точен. Дрегерът не проверява реално съдържанието на алкохол в кръвта, а съдържанието на алкохол в изпаренията при духането, което е по-различно. Нормално е и резултатът да е различен и той зависи от това колко време след спирането на водача от полицията е дадена кръвна проба. Има изискване по нормативен акт кръвната проба да е дадена в определен срок. Ако не се лъжа, това е 2 часа. Може и да не е точно 2 часа, но със сигурно резултатът от кръвната проба няма да се отчете, ако бъде дадена тя след определения период от време. При даване на кръвна проба в срок и при правилното й съхраняване от медицинските органи обикновено двата резултата не се различават коренно. Примерно, ако дрегерът е отчел 1,5 промила, то е нормално кръвната проба да е в рамките на 1,3 - 1,5 промила. Има и изключения, но при тях винаги остават съмнения, че нещо по процедурата за даване/вземане/съхраняване на кръв не е както трябва. Наскоро даже осъдиха един лекар, който подменял кръвните проби на пияни шофьори с такива на трезви срещу съответната сума, естествено.

Playmate, твоят случай не се разбира добре така, както си го разказала:)

Link to comment
Share on other sites

Имам един тъп въпрос: дрегера почиства ли се преди употреба от водача, или се разчита на количеството алкохол да убие микроорганизмите :D

Link to comment
Share on other sites

Имам един тъп въпрос: дрегера почиства ли се преди употреба от водача, или се разчита на количеството алкохол да убие микроорганизмите :D

дюзата за лапане е за еднократна употреба. гледай си я дали я разпечатват пред теб....

Link to comment
Share on other sites

Playmate, твоят случай не се разбира добре така, както си го разказала:)

 

Извинявам се, ако не съм била особено ясна, кажете какво мога да обясня по-добре :)

Link to comment
Share on other sites

Извинявам се, ако не съм била особено ясна, кажете какво мога да обясня по-добре :)

Полицията се е забавила с час и нещо от момента на???

Колко време след дрегера е дал кръвната проба?

Аз поне от твоя разказ разбрах, че той си е ял бонбонки пред полицаите. Така ли е? Това след дрегера ли?

Link to comment
Share on other sites

Полицията се е забавила с час и нещо от момента на???

Колко време след дрегера е дал кръвната проба?

Аз поне от твоя разказ разбрах, че той си е ял бонбонки пред полицаите. Така ли е? Това след дрегера ли?

 

Мина повече от час-час и половина след удара, докато дойде полиция на място. През това време въпросният водач изпи някъде 3л вода, изяде един хляб и няколко пакетчета бонбони. Това всичкото преди дрегера. Накрая дрегера показа 0,67 и самият човек си настоя, подхилквайки се, за кръвен тест. Кръвният тест, доколкото знам, се взима в рамките на два часа. Явно е знаел, че на кръвния тест ще може да бутне вече пари, тъй като не успя да бутне на катаджиите.

 

Някой друг май беше питал: пробата от дрегера си беше записана, ама на кръвната явно са ставали далавери. Яд ме е само, че сега ще му се размине, заслужаваше си поне да му вземат книжката за месец-два, да му дойде акъла в главата да видим дали следващия път ще кара пиян. На мястото, където се удари, непрекъснато има деца и по един късмет нямаше минаващи пешеходци то това време.Иначе картинката щеше да бъде много грозна...

Link to comment
Share on other sites

вие сте си виновни , защо му дадохте да яде ?

да го бяхте качили у вас и да дремне малко , не виждам какво се оплакваш след като го е правил пред вас и не сте взели мерки.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...