Jump to content
BulForum.com

вдигането на цените на горивата?


Grosmaster

За или против  

139 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 167
  • Created
  • Last Reply

уфф тая нафта стана 2 и 50 - едва ли някой ще се радва - с поскъпването на горивата ще се вдигнат цените и на другите стоки - най вече на храната

трябва да се търси алтернатива - вече серозно се замислям за кола на метан

Link to comment
Share on other sites

i az karam na nafta ama neska kato zaredix na 2.50 i kel faida 4e mi gori po-malko ot benzina.....ebati oligofrenite a bez kola nqma kak rabotata mi zavisi ot tova i na den minavam 150-200km...... ebaxti birnicite

Link to comment
Share on other sites

Еееееех ; ) Помня едно време газта като беше 59 стотинки, а бензина под 1,50, нафтата около левче се въртеше, а сега какво стана...Двойно, даже към тройно отива.

Айде поскъпването как да е, само едно нещо не мога да разбера аз.Каква е логиката нафтата да е по-скъпа в момента от бензина, при положение, че доколкото знам аз тя се явява като отпадък при рафинирането на петрола, след бензина и керсоина(качествените горива)... нафта, мазут и Т.Н.

Един вид по-евтина и по-некачествена суровина се продава по-скъпо, не мога да разбера логиката, е това ако не е спекула и изкуствено завишаване на цените, заради голямото търсене....

Link to comment
Share on other sites

Айде поскъпването как да е, само едно нещо не мога да разбера аз.Каква е логиката нафтата да е по-скъпа в момента от бензина, при положение, че доколкото знам аз тя се явява като отпадък при рафинирането на петрола, след бензина и керсоина(качествените горива)... нафта, мазут и Т.Н.

 

Не че искам да се заяждам Ице, ама при петрола отпадъчни продукти няма :lol: всичко се използва до последно.

 

По темата: всичко поскъпва, нефт, храни, услуги при инфлация 15% вие си правете изводите.

Link to comment
Share on other sites

Както виждате има един който удобрява цените :)

Иначе по въпроса, имам коли на бензин, нафта и LPG, от трите най-неизгодно ми излиза да карам дизела, който е само 1.6

Link to comment
Share on other sites

principno sam protiv gasta ama ve4e seriozno se zamislqm da smenq a4kata s benzinova+ gas injekcion ...... po prosti smetki na meseca davam edna kamara pari za nafta 30 dena po sredno 150km sa 4500km mese4no kolata mi gori 9/10 tva sa blizo 500 litra po 2,50...... ebaxmu maikata s 2 dumi

Link to comment
Share on other sites

Ахххх ; )

Кой е този симпатяга, който е "ЗА" повишаването. ; )Сигурно някой върл колоездач или пешеходец, който са го удряли... ; )

А иначе за това, че няма отпадни продукти при петрола не е вярно.

Значи при 1 рафиниране, доколкото знам, се получават най-качествените горива- керосин, бензин и т.н.

След това нафтата остава като отпадък и се обработва допълнително за да стане и тя гориво и най-накрая вече остават мазути и други буламачи, дето май само за кораби стават. ; )

И все пак аз не можах да разбера, защото нафтата, въпреки, че е по-некачествено гориво в момента е по-скъпа от бензина?Не мислите ли, че това е защото много хора близките няколко години си купиха дизели, защото беше изгодно да се кара на дизел, и като видяха че има много такива хора решиха да си напълнят гушите?

Link to comment
Share on other sites

По-скъпа е по простата причина, че има нарастващо търсене, а произведените количества са си същите и логично идва скока на цената, елементарни пазарни логики :)

Link to comment
Share on other sites

мдам аз незнам по другите страни как е ..... смисъл дизела по ефтин ли е или е по скъп от бензинчето ...

мен вече свят ми се завърта кат сложа за 20 лева и вида 8литра който до максимум 2 дена ги няма ...

а ако трябва да вършея и работа и ми се при кендзва .......

 

То не че зависи от нас как ще върви горивото но се оляхме ... особенно с дизела .... защото когато стана 2.23 къде ли не гледах страните около нас седят от 2.09 примерно ние седми на 2.23 и не си падаме .......

а й неска трябваше да заредя от лукойл и като видях че нямат от ефтинката нафта и се побърках ама тва е ... който му се налага ще преглъща тежко и ще зарежда ......

 

а алтернативата за газ нещо вече почва да се губи защото до колкото си спомням края на 2007 се говореше за тези увеличения който най вероятно ще последват и газта ще се изравни с бензина което малко не логично ми изглежда но казвам какво съм чул ..... а за метана кво беше едно време 30стишки килото сега кво се получи кинта и 30 за едно кило .... а пък и метана до колкото знам ще е до 2012

Link to comment
Share on other sites

Едва ли ще има човек, който да е доволен от поскъпването на горивата. Това ще се отрази на почти всички сектори, които заформят икономиката ни. Откакто си взех кола миналото лято все си карах на бензин, въпреки че имам газова уредба, но пролетта реших и си оправих изпарителя за 40лв и честно казано не съжалявам. Сега бръмча на газ и си спестявам около 8лв/100км, което никак не е малко. Ако бензина не беше на такава безбожна цена 100% нямаше да се лигавя с тая газ, но сега просто е :(

 

едит: нафтата в Италия е 1.44 евро, което се доближава като цена до нашата, за съжаление заплатите ни въобще не се добрижават до италианските :angry:

edit2 : втория гласувал с "ДА" съм (без да искам) :lol:

Link to comment
Share on other sites

Не вярвам на някой да му харесва подобо покачване на цените...За себе си реших проблема с газов инжекцион-100 км. градско ми струват 10 кинта(карам Мазда 2.0 16v).Служебната ми кола обаче е дизел,направо ми става гадно,като трябва да я зареждам въпреки че не плащам аз горивото :-( С тея цени се обезмисля купуването на дизелови леки коли,не стига,че са по-скъпи като подръжка и първоначална инвестиция ами и нафтата...

Link to comment
Share on other sites

аз не мога да си обясня как може да се манипулира цял свят по този начин

 

1 седмица - Долара спада и заради това се дига цената на петрола, защото печалбата им била спаднала :blink:

2 седмица - долара се дига !! УАУУУ !!! Да ама не ... бил се дигнал долара ама търсенето намаляло и дигаме цената на горивото :laughing:

 

и това продължава до безкрай ........ най-голямата манипулация в световен мащаб

 

:angry1 :angry1 :angry1 :angry1 ЕЙЙЙ ДАНО ДА СЕ УДАВЯТ В ПЕТРОЛ ТЕЗИ ШИБАНЯЦИ

Link to comment
Share on other sites

Едва ли ще има човек, който да е доволен от поскъпването на горивата.

 

 

Не вярвам на някой да му харесва подобо покачване на цените...

 

Що бе пичове? Къде забравихте собствениците на петролни залежи, концесионерите на петролни сондажи и рафинериите? И те душа носят. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Що бе пичове? Къде забравихте собствениците на петролни залежи, концесионерите на петролни сондажи и рафинериите? И те душа носят. :lol:

 

Имам чувството, че тяхната душа е бездънна, за тях важи девиза " Колкото повече, толкова повече".

Link to comment
Share on other sites

http://en.wikipedia.org/wiki/Peak_oil

Все така ще е за напред. Едва ли някой храни надежди за предишните цени на горивата.

Само ти ще можеш да направиш сравнение на цените на горивата в другите страни в неправомерното им вдигна в родната ни красива държава.

Лично мисля ,че на няколко пъти злоупотребяват с цените, да не говорим , че и данъци не плащат за тази работа, все пак постоянно се откриват и закриват фирми за внос на горива, заради което си точат ДДС-то :unsure:

Link to comment
Share on other sites

На мен са ми казвали, че галон нафта в Калифорния е 5$, а галон бензин 4 долара. Човек живеещ в Чикаго ми го каза това.

 

Не знам дали сте срещали тази новина и до колко тя ще се окаже вярна:

 

ЦИТАТ

Без газови уредби за автомобилите след 2009 година

 

Такситата ще скочат двойно, ако возят само на бензин

 

Цените на таксиметровите услуги могат да скочат двойно след 2009 година. Причината за това е новото изискване на Брюксел автомобилите да се движат само с горивото, за което е била произведена колата. В момента много автомобили, произведени да возят на бензин, са с допълнително инсталирана газова бутилка. Причината е, че така на шофьорите им излиза много по-евтино, тъй като газът метан е на по-ниска цена от обикновения бензин. Метанът върви по около 1,30 лв. литърът, а бензинът вече удари 2,50 лв. Много от такситата у нас обаче карат с газова уредба, монтирана допълнително в колата.

Председателят на Националната федерация на таксиметровите водачи Яне Янков не изключи ударното поскъпване на такситата заради евроизискванията. В момента таксиметровите шофьори обслужват пътници за около 60 стотинки на километър по дневна тарифа и още около 5 стотинки за нощна.

Много заводи за производство на автомобили в Европа се ориентираха преди години и започнаха да правят коли, предназначени да возят само на газ. По думите на Янков евродирективата вече е приета от Европейската комисия и трябва да влезе в сила от началото на 2010 г. Тогава таксиметровите водачи, които са инсталирали газова уредба в колата си, ще трябва да я демонтират и да започнат да карат само на бензин или с дизелово гориво.

Основната причина за въвеждане на евродирективата е, че когато автомобилите имат допълнително инсталирана газова уредба, вероятността при удар или катастрофа тя да гръмне е огромна. Това опасно застрашава живота на шофьора и пътниците в колата. Според експерти друг проблем е, че в България съществуват малки сервизи, които не отговарят на никакви стандарти и поставят газови уредби без гаранции за качество. Необходимо е да се засили контролът над сервизите, които предлагат тези услуги, коментираха специалисти. Газовата бутилка обикновено се поставя зад задните седалки, а инсталирането й излиза около 1000 лв.

Link to comment
Share on other sites

Само ти ще можеш да направиш сравнение на цените на горивата в другите страни в неправомерното им вдигна в родната ни красива държава.

Лично мисля ,че на няколко пъти злоупотребяват с цените, да не говорим , че и данъци не плащат за тази работа, все пак постоянно се откриват и закриват фирми за внос на горива, заради което си точат ДДС-то :unsure:

Във Босна са по - ниски цените в момента. До скоро бяха с минамална разлика, но в момента в България е по - скъпо. Лично аз си зареждам от военните. Цената на дизела е 1.42 лева. Качеството е перфектно. Цената е такава понеже не се плащат мита и данъци.

В България ако се намали акциза на горивото ще се нормализират цените. Един пример ще дам. От 2003-а до момента цените на петрола скочиха приблизително 5 пъти. Цените обаче се вдигнаха само двойно.

Link to comment
Share on other sites

Дано има полза ;)

то трябва и таксиджиите и рейсовете и всички останали с колите да се пуснем, че да има полза :D

Link to comment
Share on other sites

Не мисля че винетките са толкова скъпи. Ще ви дам пример със Сърбия. От Ниш до Белград са 250 километра. За това разстояние таксата за преминаването на ТИР е ~100 евро. Какво излиза. Че с 10 минавания се покрива цената на годишната винетка. И то не сегашната цена. В другите страни цените са малко по - ниски, но като се сметне пак излиза по скъпо.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...