Jump to content
BulForum.com

Местожителство: извън България


Recommended Posts

Тема по подобие на тази на kopche, само че за всички, които живеят в странство по една или друга причина.

 

Би било интересно всеки да сподели къде е, защо животът го е отвел натам и не напоследно място впечатленията му от страната - какво му харесва там, какво не и каквото ви дойде на ума :)

Link to comment
Share on other sites

Аз съм в странство... Живея и уча в Beloit, Wisconsin, малко градче на границата между WI и IL. Половината е от едната страна, половината от другата, но иначе сме горди, че сме в WI...ходи разбери защо. Тук ме докара кривият ми късмет и желанието на местния колеж да ми даде стипендия...и фактът, че сестра ми живее в Chicago. Колежчето е пич, но е малко малко. Една от основните причини да дойда в хАмерика е да сменя стандарта. Беше ми писнало всичко да се прави супер на дребно. Майтапът обаче пак е за моя сметка, защото съм леко на майната си в Midwest-а, където мащабите пак не са особено големи. И пак е по системата "първи на село, а не втори в града". Иначе има много неща, които са много хубави. На първо място отношението на хората като цяло. Хората са позитивни, учтиви, културни и особено гостоприемни (в истинския смисъл на думата...не като българското гостоприемство). Имат си и кусури разбира се. На първо място бих казал, че хората са научени да бъдат ужасни егоисти, което работи много добре като цяло, но в личен план дразни. То това е страничен ефект от напъна да изпъкват индивидуалностите, което е хубаво принципно.

 

Времето е малко шибано...има реално два сезона - яка зима и лято. Валя сняг преди седмица за последно, а от ноември до март е -20 почти плътно. А сега е 25 и настава влажна жега...и така до септември примерно. Ама се свиква...

Link to comment
Share on other sites

London- Хората са ужастно двулични и високомерни. Хубавото е че повечето си вършат работата и очакват и от теб да си свършиш работата. Не очакват да свършиш и на някой друг работата. Доста са алиенирани, живеят в сравнително затворени компании. Както каза един познат, за да приятел с англичанин трябва да го познаваш поне от 20г.Тука е пълно със сякаква паплач от целият свят и мн рядко срещам готини и запомнящи се персонажи. Обикновено имат много тънък допир с живота...Ако искат нещо от теб са мазни кат намазан с масло г*з, иначе не се колебаят да ти забият кол в гърба(ножчетата са за децата). Като престъпност не мога да кажа, щото аз изглеждам леко пропаднало и може би не ги привличам тия престъпните елементи.(дори ме обискираха вече).

 

Животът ме доведе тук поради моите неясни желания какво точно искам да уча и сега съжелявам че си изгубих гоина две от времето.(това включва и изгубеното време в бг). Живея с родителите си, поради желанието ми да пестя пари за бъдещо обучение в Амстердам, което не значи че не си плащам всички житейски такси като, наем, транспорт и прочие. По-големият ми брат и той е тука от доста повече от мен време, но за щастие аз се ориентирах по-бързичко от него какво искам.

 

Времето е скапано(аз обичам скапано, но да си седи такова) и досега съм го виждал да се сменя около 11 пъти на ден което не е забавно щото трябва да мъкна една чанта да може да си бъкам вътре дрехите като стане много топло или обратното. Двете действия се случват обикновено многократно за един ден. Световно известната лондонска мъгла до сега един път съм я виждал само.

 

А и още нещо. Както казва брат ми усмихвайте се повече защото така или иначе винаги ви снимат. Поне с две камери.

Link to comment
Share on other sites

Чудя се и аз какво да напиша, както и да го погледнеш и тук, и там, и отсам :) хората са си хора. Георги правилно казва, че в САЩ хората са по-лъчезарни, обаче това е и до голяма степен пълно лицемерие. Естествено на никого не му дреме за теб, просто са научени да се усмихват. Това обаче е и хубаво, и лошо. Гледаш човека - супер слънце, ама знаеш, че отвътре може и да те псува едва ли не. В България поне като са слънчеви хората поне усещаш някаква искреност, което е невероятно :love

 

А аз съм студент... Във Филаделфия, от центъра флево :lol: Университета е в центъра на самия град, но пак е сякаш като самостоятелно градченце :) Доста голям е, мисля, че е около 25 000 души общо и туй то.

 

Ако получа прозрение пак ще пиша :)

Link to comment
Share on other sites

Хората са позитивни, учтиви, културни и особено гостоприемни (в истинския смисъл на думата...не като българското гостоприемство). Имат си и кусури разбира се. На първо място бих казал, че хората са научени да бъдат ужасни егоисти, което работи много добре като цяло, но в личен план дразни. То това е страничен ефект от напъна да изпъкват индивидуалностите, което е хубаво принципно.
Каква разлика намираш между американското и българското гостоприемство? Питам от чисто любопитство, и аз правя такива сравнения...
Link to comment
Share on other sites

Казах го в смисъл, че е наистина. Щото като всяка малка нация избиваме комплекс за малоценност и всичко ни е най. Жените са ни най-хубави, мъжете са ни най-потентни, водата - най-чиста, ракията - най-силна и така нататък. И тоя номер с гостоприемството е същия ташак. Ясно ми е, че част от нещата е икономическа и че хората тук могат да си позволят да бъдат гостоприемни и да не се стискат, но не е само това. Другото, което имах предвид е, че са отворени към чужденците за разлика от европейците. То това е липса на история, но в случая се отразява добре.

Link to comment
Share on other sites

Този месец започнах четвъртата си година в едо от най-страхотните места за живеене в Северна Америка - Ванкувър, Британска Колумбия. Ако трябва да почна да изброявам какво ми харесва тук, сигурно няма да ми стигнат и две страници, затова да кажа само какво не ми харесва. На практика само две неща - изключително високите цени на недвижимата собственост и пак високите цени на алкохола. Докато второто може да се прежали донякъде, много ми тежи първия проблем, защото те дърпа доста назад, ако решиш да си закупиш собствено жилище и е кофти момент за тези, които идват и започват от нулата, но няма как иначе. Въпреки тези проблеми не мисля, че на този етап изобщо бих пожелал да се преместя някъде другаде и понякога започва да ме гложди едно съжаление, че трябваше да дойда тук преди десет години. :)

Link to comment
Share on other sites

Щатите и Канада са достатъчно големи пазари, за да могат да си позволят да забавят влиянието на международните икономически тенденции върху вътрешния пазар. На всичкото отгоре всеки град си има своя динамика откъм недвижими имоти. Не е толкова просто...

Link to comment
Share on other sites

Откакто падна долара нещата с имотите не са ли се промеили ???

 

Не толкова падането на долара, но аз се надявах поне кризата с ипотечните заеми и цените на имотите в САЩ да се отрази по някакъв начин и тук. Уви, нищо такова не се случва до този момент. В квартала, където живея, цените на най-мижавите апартаменти започват от $300,000, а къща за по-малко от $1,000,000 е просто трудно да се намери. Верно, че квартала е един от най-баровските, но все пак цифрите са внушителни. Наистина, зимната олимпиада през 2010 е сериозен фактор, дърпащ икономиката на провинцията и цените на имотите нагоре, но има и други също много сериозни фактори - постоянния приток на имигранти, пристигащи със сериозни суми в джоба. Затова тактиката е да се вадят колкото се може повече доходи. :)

Link to comment
Share on other sites

Не толкова падането на долара, но аз се надявах поне кризата с ипотечните заеми и цените на имотите в САЩ да се отрази по някакъв начин и тук. Уви, нищо такова не се случва до този момент. В квартала, където живея, цените на най-мижавите апартаменти започват от $300,000, а къща за по-малко от $1,000,000 е просто трудно да се намери. Верно, че квартала е един от най-баровските, но все пак цифрите са внушителни. Наистина, зимната олимпиада през 2010 е сериозен фактор, дърпащ икономиката на провинцията и цените на имотите нагоре, но има и други също много сериозни фактори - постоянния приток на имигранти, пристигащи със сериозни суми в джоба. Затова тактиката е да се вадят колкото се може повече доходи. :)

Има ли някой в САЩ да каже как е там цената на имотите? Не че ще купувам там, просто ми е любопитно. Тук се носят легенди по тоя въпрос, но местните цени не са паднали особено, само дето да вземеш ипотечен заем граничи с подвиг в момента, поради това и пазарът на недвижими имоти е направо умрял...

Link to comment
Share on other sites

Не мога да говоря за пазара като цяло, но имам разни познати, които напоследък смениха (купиха и продадоха) къщите си и не им е за пръв път. От никого не съм чул да има разлика сега от преди години. Със сигурност има разлика от преди 10 години примерно, но не се е усетил реално някакъв невероятен спад за последните месеци или нещо такова. Ама пак...зависи къде и какво...

Link to comment
Share on other sites

Не мога да говоря за пазара като цяло, но имам разни познати, които напоследък смениха (купиха и продадоха) къщите си и не им е за пръв път. От никого не съм чул да има разлика сега от преди години. Със сигурност има разлика от преди 10 години примерно, но не се е усетил реално някакъв невероятен спад за последните месеци или нещо такова. Ама пак...зависи къде и какво...

 

Американският пазар е нещо огромно по мащаби и наистина сигурно на много места този проблем не се усеща. Май най-сериозно са спаднали цените във Флорида и в някои по-селски региони, но вероятно в големите мегаполиси не се усеща толкова. Като цяло обаче производството на нови къщи рязко е спаднало, защото една дърводобивна и дървообработваща фирма при нас в Британска Колумбия обяви фалит имено поради резкия спад на поръчки откъм южните съседи. ;)

Link to comment
Share on other sites

Другото, което имах предвид е, че са отворени към чужденците за разлика от европейците.
Явно във всяка част на Америка хората са си напълно различни. Аз имам приятели в Джърси, като една от тях е учиничка и казва, че хората са започнали да и обръщат нормлано, позитивно внимание, след повече от година в един и същ клас... в Аризона (Финикс) имам братовчеди, които казват нещо подобно, само че не в училище, а на работата. Нещата са почти сходни, само че те са от много време там и вече ги възприемат по-нормално, но винаги ще имат едно на ум, че са чужденци.

Докато примерно, майка ми живее в Мадрид от 7+ години и още от самото начало беше доста доволна от обстановката. Ходил съм там няколко пъти и повечето от 'децата' са се държали абсолютно нормално, с изключение на това, че не знаех езика... а много малко от тях знаеха английски. Верно е, че има всякакви разглезени богаташчета, които са свикнали всичко на готово и се правят на много големи, ама те са навсякъде и не им обръщах особено внимание.... пък и не ги разбирах повечето.

Link to comment
Share on other sites

Идеологията на испанците е малко по-различна. Имах приятел испанец, който разясни, че те са на принципа:

Когато се запознаят с нов човек - раздават се на 100% към него, но ако той злоупотреби - тогава доверието мн трудно се възвръща. Докато при Северно-Европейските народи е малко по-различно... При тях прогресията е 0 към 100% в продължения на години :)

Link to comment
Share on other sites

Аз съм в предградие на Seattle, Washington. Хората са учтиви, абсолютно непознати ти помагат с каквото могат. Тук също имотите са скъпи, заради страхотната природа (планини, океани, езера), меката зима (през най-студените месеци декември и януари температурата е около 7-10 градуса през деня и 2-3 през нощта, под нулата пада рядко, сняг вали много рядко, а като вали се разтопява на следващия ден) и страхотно приятно лято (24-26 градуса през деня и хладно през нощта 13-16 градуса ---> спи се супер винаги с одеало). Гадното на зимата е, че е много облачно и много често вали, но се свиква. Иначе лятото е главно слънчево и до сега за 2 години гръмотевици съм чувал само 2 пъти и то много слаби. Центъра на града е супер, във класациите винаги се нарежда на 3-4-то място след Ню Йорк и Чикаго, понякога и Сан Франциско. Трафика е много зле в пиковите часове. Има моменти на магистралата, когато в повечето време си спрял :wir

Link to comment
Share on other sites

Русия, Нижний Новгород.

 

Градът е хубав, жените и хората също...Но си имат своите проблеми, например със замърсяването и всекидневните задръствания от 8 до 10 и от 17:30 до към 20 часа..Все пак, няма много разлики между България и тук...Общо взето съм доволен..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...