Jump to content
BulForum.com

eBook Readers


Recommended Posts

Напоследък все повече, започвам да имам нужда от нещо, с което да си чета книгите. След известно разследване с помощта на чичко Гугъл стигнах до този линк (естествено в добрата стара wikipedia :) ). Въпреки това, все още ми е мъгла и освен цените и характеристиките, които тук не са толкова важни колкото субективната оценка, все още нищо не знам. Та някой имал ли е досег с подобни устройства, препоръки, мнения, продават ли се някъде в БГ и изобщо всякакво инфо би било от полза. Изискванията ми са да работи като минимум с .pdf и да е предназначено за четене т.е. обикновени джобни компютри не вършат работа. :read:

Link to comment
Share on other sites

За тез пари по-добре лаптоп. или EEE PC.

 

 

едит: оф няма да се карам въпрос на предпочитание.

Link to comment
Share on other sites

Как пък не, глупавия лаптоп не стига, че тежи, неудобен е, а на всичкото от горе батерията трае 3 часа. Помислете преди да пишете глупости.

Той за тези пари може и москвич да си вземе, но дали ще му върши работа, а?

Аз ще си взимам нещо такова, но няма да е скоро заради цената. Определено ще ми спести много пари в книги и чакане на поръчки, доставки и т.н., да не говорим, че в него мога да побера толкова книги колкото няма да мога да изчета сигурно, а няма да мъкна по 20кг раници с мен когато ми трябва да почета нещо или да направя справка някаква с някой текст.

Link to comment
Share on other sites

//OFFTOPIC

За тез пари по-добре лаптоп. или EEE PC.

едит: оф няма да се карам въпрос на предпочитание.

Като вземем предвид целта на това нещо, мисля че да се хвърлят пари лаптоп е още по-безмислено. Имам лаптоп, обаче е абсурд да се чете на него, като започнем от това, че не можеш да се настаниш удобно, а ако успееш, след 15 мин вече ти е сварил ония работи. За това как подсветката изморява очите няма да те убеждавам, защото, който е пробвал - знае..

 

//ONTOPIC

За сега съм харесал няколко модела:

1) Lbook V3 (660лв) - единственото което не ми допада е това, че няма touchscreen, което вероятно би било полезно при маркиране на секции от текста. Освен това, благодарение на Friedrich, знам точно от къде и за колко мога да си го набавя.

2)Sony Reader PRS505 (~$300) - Добре изглежда като параметри, възможности и най-вече цена, обаче за съжаление така като гледам май ще трябва някъде от чужбина да се поръчва, което не ме кефи нещо...

3)Cybook Gen3 (350€) - На това съм му хвърлил око още от предната версия и като цяло, най-много ми допада....като изключим това, че нямам абсолютно никаква идея от къде може да се купи.

 

Другите, като ILiad например са или много скъпи или не ми се виждат подходящи, или пък например като Kindley, ще са с лимитирана функционалност в БГ :(

 

Това всичко е след няколко дена ровене из нета...бих се радвал някой да сподели опит с тях.

Link to comment
Share on other sites

Имам Sony Reader PRS500 (по-стария от PRS505 модел), който е с по-старо поколение дисплей ( белият фон сивее, т.е. контрастът е по-малък ). Видях на живо PRS505 - дисплеят ( същият като на Lbook V3 ) е доста по-добър. Недостатъкът им е, че не са фабрично кирилизирани. Това може да стане с префлашване на фърмуеъра им :

http://www.the-ebook.org/forum/viewtopic.php?t=5913

http://www.the-ebook.org/forum/viewtopic.php?t=7155

 

Впечатленията ми за поддържаните формати са, че е най-добре да се четат txt-файлове :bgrin:

При pdf и rtf така и не можах да подкарам кирилица (доколкото разбрах за pdf, кирилските шрифтове трябва да са embed-нати в самия pdf-файл). Освен това нормални pdf-и (такива предназначени за разпечатване на А4) излизат на дисплея много дребни и не е удобно да се четат.

Link to comment
Share on other sites

И аз обърнах внимание на това, че L3 поддържа кирилица перфектно (все пак е Украинска разработка). Интересно ми е, как се справят с показването на картинки, графики и схеми в PDF-и, особено в случаите когато трябва да се преоразмерят?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Тъкмо исках да пусна тема за тия четци, е и аз съм на вълна да се снабдя с такова устройство и видях тази тема, която ми отговори на важния въпрос Sony-то дали чете кирилица.

 

Вече преглеждам линковете от темата за друг четец. Ако междувременно си купиш четец, ще сложиш ли малко снимки и мнения за това как се държи?

Сега като гледам май Gen 3 май най-ми допада като изпълнение след Сони-то. И чете кирилица. Ама с предварителна заявка и нямам идея колко е доставката до Бг.

Link to comment
Share on other sites

Колко е добър не знам, но според мен е по удобно от това да си разпечатам книга 600 страници. Или пък 2 и да ходиш с тези разпечатки. Да не говорим, че събира доста повече от 2 книги.

Аз в момента например чета 3 книги, без да броя тези свързани с работата ми - те са си отделно.

Link to comment
Share on other sites

А какво е предимството на такъв четец пред покет с VGA дисплей примерно?Просто ми стана интересно какво му е предимството :unsure:

Link to comment
Share on other sites

А какво е предимството на такъв четец пред покет с VGA дисплей примерно?Просто ми стана интересно какво му е предимството :unsure:

Първо, тук понятия като опресняване не важат, просто защото веднъж показано изображението си стои така без да се опреснява и без да консумира енергия, докато не го смениш с друго. Предното в комбинация с липсващата подсветка правят образа доста по-щадящ за очите и гарантират изключително дълъг живот на батерията.

Link to comment
Share on other sites

Признавам си - не съм проучвал устройствата, имам малко въпроси, преди да им отделя време:

 

Имат ли някакъв самостоятелен начин за включване към Мрежата тези четци? А как стои въпроса с маркиране, белязки и индекси, поддръжка на мои хиперлинкове в текста на книгата? Мога ли да си отбелязвам в текста и да водя записки на някой от тия четци? Защото ако не мога - не, благодаря. Ако трябва да чета на тоя четец, а да си водя бележките на лаптоп, покет, палм... или - опазил Бог - с аналогово устройство,то това малко обезмисля цялата постановка...

 

Ще предпочета ЕЕЕ РС - под кило е, компактен е, има доволна батерия и е компютър все пак. Като гледам дори е по-евтин от някои четци.

 

Да не говорим, че до лятото ще е на пазара и на НР мини модела със сходни физически характеристики на ЕЕЕ РС, но с много по- възможности.

 

А четеца на Амазон го забравете - поддържа затворен формат на Амазон - купиш ли си го, ставаш до живот техен "доволен" клиент. Ще четеш само каквото те решат, че може да ти отпуснат.

Link to comment
Share on other sites

На някои могат да се водят бележки (отделно или направо върху текста), а на други не. Точно на кои модели не мога да кажа, защото не ми е приоритетна функция и не запомних.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Някакви актуални коментари по темата след повече от 3 години от последния пост? Какви модели сега са на мода?

Чудя се дали да взимам такова устройство и не мога да реша. Тези, които ползват, могат ли да дадат впечатления. Интересува ме например не е ли малко потискащо да се чете на екран с диагонал от 6 - 7 инча? Освен Kindle има ли други модели с диагонал около 9 инча? Също, ако основната цел е четене на книги, имат ли голямо значение допълнителните функции - разглеждане на картинки, музика...?

Link to comment
Share on other sites

Аз си купих Киндъл и мога да кажа, че това е една от най-добрите ми инвестиции в последно време. Изобщо не съжалявам и даже обмислям някакъв вариант да си взема още няколко броя за подаръци на близките. Само трябва някой приятел да отиде до щатите, защото тук толкова са надули цените, че направо е грехота. Миналата седмица го гледах в една книжарница на центъра и цената му беше около 330лв...

 

С кожения калъф с лампичката стана незаменим аксесоар при пътуванита.

 

Има wifi, с който можеш спокойно да си ровиш из интернет, а дори има модел с 3G. Има плейър за музика, като можеш да си включиш слушалките или да ползваш вградените говорители, които са напълни достатъчни. Отделно има и гласов четец (с мъжки или женски глас, като може да се настройва и скоростта на четене), но е съвместим само с текстове на английски.

 

Общо взето тия неща можеш да ги прочетеш и в амазон, но ако дори най-малко се замисляш за такова нещо, трябва непременно да си вземеш. Аз съжалявам, че толкова закъснях... :)

 

Иначе го поръчах директно от амазаон и в комбинация с кожения калъф спестих около 100лв и повече лева от цената, която трябваше да дам ако го бях взел от БГ...

Link to comment
Share on other sites

Някакви актуални коментари по темата след повече от 3 години от последния пост? Какви модели сега са на мода?

Чудя се дали да взимам такова устройство и не мога да реша. Тези, които ползват, могат ли да дадат впечатления. Интересува ме например не е ли малко потискащо да се чете на екран с диагонал от 6 - 7 инча? Освен Kindle има ли други модели с диагонал около 9 инча? Също, ако основната цел е четене на книги, имат ли голямо значение допълнителните функции - разглеждане на картинки, музика...?

Ако смяташ да го използваш за четене на художествена литература, тогава 6'' екран е перфектен, защото устройството е достатъчно леко и компактно, за да се носи навсякъде и да се държи с едната ръка без изобщо да се уморява човек дори ако чете с часове. Киндъл е наистина перфектна машина и 6'' WiFi модел си е направо без пари (аз лично не виждам никакъв смисъл от 3G моделите). Ако смяташ да четеш обаче специализирана литература, особено техническа с много графики, схеми, таблици и пр., то тогава 6'' екран просто не става. За подобна специализирана литература използвам основно 10'' таблет с Андроид (Asus Eee Pad Transformer) с резолюция на екрана 1280х800. Това общо-взето е минимума за подобни неща, особено ако са в идиотския PDF формат (за съжаление огромното мнозинство, което може да се намери в мрежата са именно в този формат). Kindle DX е с размер на екрана 9.7'', но цената му е почти като на таблета и на този етап според мен не си струва (има го само в 3G вариант).

Link to comment
Share on other sites

Точно това се чудех и аз. Защото най-вероятно ще чета литература тип "учебник" или тип "списание" - където на места текстът е неравномерно разположен - примерно 2 колони, едната по-широка, другата по-тясна, разпокъсан от таблици, графики, картинки, формули, текст с различен шрифт и т. н. и 6 инча нещо не мога да го проумея как ще пасне.

А за изборът таблет 10 инча или 9.7 инча четец - по-горе в темата нещо се споменава за подсветката на екрана и за електронно мастило - не е ли все пак по-добре да се избере вариант с електронно мастило, т. е. четец, въпреки цената му?

Иначе за цената - дори и при 330 лева ми се струва икономически неизгодно да се купува - примерно при 8 ст. цена на А4 разпечатка това са 4000+ страници - дори и да се печатат по 50-100 страници и после да се хвърлят пак е по-евтино. Не знам точно, но 4000 страници могат и да се четат 2 години при това на голям формат и много по-здравословно и удобно за очите.

Link to comment
Share on other sites

Точно това се чудех и аз. Защото най-вероятно ще чета литература тип "учебник" или тип "списание" - където на места текстът е неравномерно разположен - примерно 2 колони, едната по-широка, другата по-тясна, разпокъсан от таблици, графики, картинки, формули, текст с различен шрифт и т. н. и 6 инча нещо не мога да го проумея как ще пасне.

А за изборът таблет 10 инча или 9.7 инча четец - по-горе в темата нещо се споменава за подсветката на екрана и за електронно мастило - не е ли все пак по-добре да се избере вариант с електронно мастило, т. е. четец, въпреки цената му?

Иначе за цената - дори и при 330 лева ми се струва икономически неизгодно да се купува - примерно при 8 ст. цена на А4 разпечатка това са 4000+ страници - дори и да се печатат по 50-100 страници и после да се хвърлят пак е по-евтино. Не знам точно, но 4000 страници могат и да се четат 2 години при това на голям формат и много по-здравословно и удобно за очите.

Ако ще печаташ разни таблици, тогава няма смисъл, но ако ще четеш художествена литература, тогава е незаменим. Това да си носиш към 3000 книги във всеки един момент с теб е много добре. Ти представяш ли си, какво е да си разпечаташ една книга във формат А4 и да трябва да я вземеш с теб на пътуване някъде.

В момента чета "Приказка за огън и лед" - поредицата е от 6 книги по средно 800 страници. Само с тях ще си избия четеца и ако не вземе да се скапе нещо, след няколко години книгите ще са ми излизали стотинки, а в същото време комфорта, който ти предоставя е буквално незаменим.

 

В началото обмислях вариант дали да не си взема таблет и добре че не го направих. Чувството, докато четеш на кран с е-инк е все едно да четеш истинка книга, с всичките му плюсове. Подсветката на таблета само щеше да уморява очите.

Link to comment
Share on other sites

Точно това се чудех и аз. Защото най-вероятно ще чета литература тип "учебник" или тип "списание" - където на места текстът е неравномерно разположен - примерно 2 колони, едната по-широка, другата по-тясна, разпокъсан от таблици, графики, картинки, формули, текст с различен шрифт и т. н. и 6 инча нещо не мога да го проумея как ще пасне.

А за изборът таблет 10 инча или 9.7 инча четец - по-горе в темата нещо се споменава за подсветката на екрана и за електронно мастило - не е ли все пак по-добре да се избере вариант с електронно мастило, т. е. четец, въпреки цената му?

Иначе за цената - дори и при 330 лева ми се струва икономически неизгодно да се купува - примерно при 8 ст. цена на А4 разпечатка това са 4000+ страници - дори и да се печатат по 50-100 страници и после да се хвърлят пак е по-евтино. Не знам точно, но 4000 страници могат и да се четат 2 години при това на голям формат и много по-здравословно и удобно за очите.

Това ще трябва ти да си решиш сам за себе си, кое ще ти е по-важно. Ако очите ти се уморяват от светещите екрани, то тогава си вземи Kindle DX с 9.7'' екран. Аз лично предпочитам таблетите. Някой ден обаче като излезнат цветните 10 инчови e-ink екрани, сигурно ще си взема и такъв. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...