Jump to content
BulForum.com

Най-дразнещи паразитни думи


Recommended Posts

За мен най-досадно е прекомерното използване на "нали":

И той, нали, отива при гаджето си, нали, притиска я до стената, нали, и й прерязва гърлото, нали.

:D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

"Вика/м" , когато се използва много пъти в 1 изречение.

"И аз викам , е добре викам , защо викам , тряа да стане така викам , че да се разкарваме напразно викам"... или нещо от сорта :]

Link to comment
Share on other sites

"баце", "филм" ( всеки върви и повтаря: "Филм! Бахти филма! Бахти филмара" и т.н. ), К'о, "пич", е-кането ( ходимЕ, учимЕ )

"Майна" трябва да се защити със закон! ;]

Link to comment
Share on other sites

Един от дразнещите паразити е "в смисъл". Другите сте ги изброили... :D

Link to comment
Share on other sites

Че "в смисъл" не сме ли го изброили, бе душо?

 

*ше извините, ама нещо съм изпушил и ме удря на заядка*

Link to comment
Share on other sites

"също така" оле като го чуя тва ми идва да ударя някого ужасно противен израз не можеш ли да си кажеш квото има за казване,а трябва да използваш и "също така"

Link to comment
Share on other sites

"Смисъл" ми е на първо място, цялата ми квартира го използва :( Разбира се, без да броим регионалните паразитизми като "баце", "бате", "копеле", "д`ге" и т.н. сред които "баце" ми е шампион...

 

Според моя скорошна хипотеза, паразитните думички се появяват в речта, когато мисловния поток бива прекъснат, индивида не е сигурен какво точно да каже и понеже се опасява, че ако млъкне ще бъде прекъснат и някой друг ще продължи да говори - използва паразитизъм, само и само да не спре да говори :)

 

Според теория на Дъглас Адамс, визирана в "Пътеводителя...", ако човек спре да говори - ще започне да мисли :)

 

И все пак...

Link to comment
Share on other sites

Аз гласувам за "Супер!" Прекалено много са се привързали към тая дума и тя си губи смисъла.

Link to comment
Share on other sites

Най- ме дразни "напримерно"! Те такава дума в нито един речник НЯМА. Ама в нито един! Има "например", има "примерно", но "напримерно" - НЕ! Иначе ме дразни по-скоро неграмотността, от колкото паразитните думички... скоро на сайта на известна, голяма и авторитетна медия попаднах на думичката "бесисходност" - потресох се... В броя на в-к "Класа" от петък изброих 25 фрапиращи правописни грешки - без да говоря за семантичните и граматическите...

 

Паразитните думички не се появяват когато мисловния поток бъде прекъснат... Паразитните думички са признак на беден речник и ниска езикова култура - колкото по-висока е честотата на употреба на такива думи от даден човек, толкова по-зле му е езиковата култура и толкова по-беден е речниковия му запас. Да не ви цитирам Илф и Петров.. Достатъчно е да се сетим за нашенското "такоата"... Като не знае човека думата, като не се сеща за подходяща такава - "такоата"... Дай ми такоата... Виж ся такоата... Трабва да такоата...

Link to comment
Share on other sites

Достатъчно е да се сетим за нашенското "такоата"... Като не знае човека думата, като не се сеща за подходяща такава - "такоата"... Дай ми такоата... Виж ся такоата... Трабва да такоата...

Ти пък сега :). Това е най-универсалната дума в България, заместител на всичко :). Тази дума трябва да се издигне в култ :)

 

По темата. И аз се дразня от неграмотността. И нещото, което ме побърква е да слушам навсякъде как неправилно се "е"-ка (можеме да направиме - ей, полудявам.)

Link to comment
Share on other sites

Паразитните думички не се появяват когато мисловния поток бъде прекъснат... Паразитните думички са признак на беден речник и ниска езикова култура - колкото по-висока е честотата на употреба на такива думи от даден човек, толкова по-зле му е езиковата култура и толкова по-беден е речниковия му запас. Да не ви цитирам Илф и Петров.. Достатъчно е да се сетим за нашенското "такоата"... Като не знае човека думата, като не се сеща за подходяща такава - "такоата"... Дай ми такоата... Виж ся такоата... Трабва да такоата...
Абсолютно съм съгласен за това, че честата употреба на паразитни думи е признак на ниска езикова култура. А американците пък си имат тяхното "You know!"
Link to comment
Share on other sites

Мен ме дразни някой като започне през 3-4 думи да ми вика ЧОВЕК.Не че и аз не го употребявам(малко ъпдейтнато на -чуйееееееееееек :lol: ) обаче не във всяко изречение :wacko:

 

П.П.Майна е най-великата паразитна дума на всички времена,във всички вселени и на всички континенти :punk :lol:

Link to comment
Share on other sites

Че "в смисъл" не сме ли го изброили, бе душо?

 

*ше извините, ама нещо съм изпушил и ме удря на заядка*

Galya says : Оле, сори, наистина :) Не съм видяла... Пък и с теб откакто се познаваме все на заяждане те удря.

Link to comment
Share on other sites

ov3rm4n, не мога да се съглася. Не претендирам за богат речник, но поне не бих казал, че ми е беден, а въпреки всичко се улавям, че използвам понякога паразитизми. Да, като ми стане навик - успявам да го изчистя сравнително бързо, но имам и наблюдения и над други хора - двама филолози имам в метълския си big brother (квартирата), едната е активен преводач (май myth busters превежда в момента) и въпреки всичко употребява адски много "смисъл"... Според мен е по-скоро на бавен достъп до паметта, (нещо с което и аз мога да се "похваля") или недостатъчно желание да говори грамотно :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...