Jump to content
BulForum.com

Трябва ми мощна конфигурация


fashion_m

Recommended Posts

Здравейте, дойде време да си купя нов комп. Стария е вече на 8 години и е претъпкан от ъпгрейд. Не обичам да си сменям често техниката, затова ми кажете примерна конфигурация, с която да изкарам пак към 8-9 години. В днешно време колко най-много РАМ може да сложа, гледам че има дъна, които поддържат до 8 GB, но дали това е целесъобразно. За процесор съм намислил нещо от сорта на четириядрен Интел Core 2 Extreme (Kentsfield XE). Понеже тези процесори са нови, изчистени ли са от бъгове, стабилни ли са? Кажете и някое дъно, на което няма да му се надуят кондензаторите след 6-тата година. Освен това ми трябва не много голям, но бърз HDD, как стоят нещата със SATA2 има ли по-бърза технология? Общо взето, ако всичко е на макс (най-доброто на пазара), колко време мога да изкарам докато стане време за ъпгрейд и накрая смяна. Освен това що се отнася до видеокартите, как е по-добре: една но с много памет или няколко по-малки в режим SLI? Мерси.

Link to comment
Share on other sites

8 ГБ са напълно целесъобразни, даже ще ти се видят малко ако искаш да изкараш 8 г с тая конфигурация. Това че си изкарал с текущата толкова не значи че сега можеш да вземеш такава за следащите 8-10г. Сега нещата като че ли се развиват по-бързо отпреди години. Един приятел беше изкарал скоро около 4г. с един Пентиум 2 ГХц, а го ползва професионално, и преди година и нещо направи ъпгрейд и се оказа, че баш тогава май не беше най-удачния момент и сега пак ще прави, с нещо по-мощно.

4-ядрените са ти най-малкия проблем сега. Първо едно хубаво дъно, ако ще и по-скъпо, и един двуядрен докато събереш за 4 ядрен. Защото ако работата ти не е свързана супер професионално с нещо, за което 4 ядрен би дръпнал яко напред (какво ли би било това освен ако не си професионален и зает програмист или 3D гуру), за момента двуядрен е по-оправдано като когато паднат цените на 4 ядрените, тогава да го замениш. Не виждам смисъл да се инатиш и да искаш сега да сглобиш машина която едвда ли ще оползотворяваш и на 50%, след като след година ще можеш примерно да направиш един лек ъпгрейд дори без преинсталация. освен ако разбира се имаш 3-4000 лв да хвърлиш и не са никакъв проблем че ще дадеш едно 1000-1500 лв на вятъра.

Явно другите компоненти като PSU/video не са ти първа грижа и сам можеш да се насочиш към нещо, относно рама, да, повечето дъна гледам и аз са с поддръжка до 8 ГБ, но има сървърни дъна с цени от около и над 500 лв, с поддръжка до около 48 или 64 ГБ рам. Те са даже и с по два сокета за двупроцесорни конфигурации. От едни форуми видях, че Photoshop може да получи голям boost в производителността дори на такава система, въпреки че е 32-битово приложение. Има разни оплаквания от хора с 16 ГБ рам, но общо взето се печели от кеширането на скрач дисковете му.

Link to comment
Share on other sites

Най много ме притеснява РАМ-а и ХДД-то. Случвало ми се е старо дъно да не детектва модули РАМ в пълния им размер :angry1 . Знам, че това зависи от чипсета...

Освен това на стария ми комп ХДД-то беше много бавно, то ми бавеше целия комп. В днешно време кое е по-добре: SCSI или САТА2

 

Та кажете дъно и чипсет, които имат най-добри перспективи за ъпгрейд и ще детектнат всичко, което за в бъдеще им сложа.

Link to comment
Share on other sites

Ако си сложиш само един хaрд SATA2 почти няма да усетиш разлика в скоростта. поне при мен разлика SATA2/ATA е била в рамките на 10-15mb/sec. обаче SATA хардовете могат да се навържат вRAID масиви, които пък могат да ти вдигнат многократно скоростта -> info. ако все пак не ти се слага повече от 1 хард и не искаш да си правиш масив можеш да вземеш и такъв, който работи на 10 000rpm, но цените са малко соленички, а относно производителността не мога да кажа, понеже не съм ползвал такъв.

 

едит: и като за последно ще подкрепя мнението на tedy, че нещата се развиват толкова бързо, че едва ли ще изкараш с една конфигурация 8 години и едва ли е оправдано да хвърляш толкова пари за компютър, но ти си знаеш. надявам се да съм бик полезен относно информацията за хардовете.

Link to comment
Share on other sites

Безсмислено е да се прави конфигурация, издържаща 8 години на конкуренцията. С парите дадени сега, всяка година може да си вземаш нов - топ модела от преди две години например ;) и пак ще си по добре отколкото с 3,4,5,6,7 и 8 годишен комп. Да не говорим, че една нормална евтинка конфигурация, на която в момента тръгва Виста без бой, ще си я караш още осем години за нет и филми

Link to comment
Share on other sites

Имам някои забележки :) .

AlBundy принципно е прав за филмите, но не съвсем. Сега се появи x264 компресията, която дори на един AMD3800+ при 1080p ще лагва на моменти (освен ако не загубиш солидно време да оптимизираш всичко+кодеци и пак не е гаранция), а Виста на тоя проц ще тръгне без забележки все пак. След 8 години такива компресии ще има, че един сегашен проц ще може да декодва ... само до h264 без *много* забележки :) .

 

За харддиска също не съм много съгласен, че 10-15 МБ/с разлика е нищо. усеща се.

Да вметна, че за RAID ако ще се ползва вградения на дъното, е бошлаф. А свестен PCI-E такъв струва колкото едно дъно, ако не и повече. Толкова за райд :) .

За начало SATA2 е Ок, пък и сега дисковете от 500ГБ нагоре са станали доста по-бързи. За сравнение 7200.10 серията на Seagate имат 78МБ/с sustained transfer rate (аз измерих реално към 70-75), а 7200.11 (500ГБ и нагоре, поне каквито има у нас) им дават 115 МБ/с! Разликата не е малка, нали, един такъв е почти колкото raid0 от по-старите. Тия дни ще купувам такъв и ще проверя дали и колко по-бърз е.

Така че и при хардовете има голям напредък. Разлика между стария ми АТА и сследващия го САТА1 беше 25 МБ/с срещу 60 МБ/с. Разлика имаше, очевидно. Следващия ми сата2 е 75 МБ/с (както споменах), разлика имаше, но не толкова голяма. Сега с тоя 115 МБ/с определено нещата ще са доста по-добре.

Иначе казаното от Stenli е така. 10000rpm си струва само ако парите не са никакъв проблем. И/или компа се ползва за професионални нужди.

Link to comment
Share on other sites

ами човека написа, че не иска голям хард и затова и предположих, че ще сложи нещо 200-300гб, където разликата идва 10-15mb/sec. не казвам, че не се усеща и разбира се, не ми е минавало през ум да си взима ATA. по-скоро отбелязах, че разликата няма да е кой знае колко фрапираща, защото той иска скорост, а реално няма да я получи с хард от серия 7200.10 (какъвто е и моя между другото). само да те питам с коя програма ги тестваш, защото на мен с HDTune ми дава 65.5mb/sec средно при 50mb/sec на стария макстор?

Link to comment
Share on other sites

ами човека написа, че не иска голям хард и затова и предположих, че ще сложи нещо 200-300гб, където разликата идва 10-15mb/sec. не казвам, че не се усеща и разбира се, не ми е минавало през ум да си взима ATA. по-скоро отбелязах, че разликата няма да е кой знае колко фрапираща, защото той иска скорост, а реално няма да я получи с хард от серия 7200.10 (какъвто е и моя между другото). само да те питам с коя програма ги тестваш, защото на мен с HDTune ми дава 65.5mb/sec средно при 50mb/sec на стария макстор?

Не е фрапираща, така е. В случая с 7200.11 обаче мисля че ще е, ще видя. Алтернативи много пред fashion_m. SCSI бидейки май най-бързите, особено в райд. Цените са солени на всичко що е качествен райд и бързина. Да каже колко пари само за хард(ове) може да отдели и какъв минимален размер дисково пространство иска, и все някой ще му каже кое е най-доброто решение.

Иначе скорост аз меря в реални условия, с последователно четене от някой голям файл примерно, без да отчитам фрагментаации и т.н., обикновено с програмка, която сам си написвам набързо, или по-проста, и меря с Windowsкия perfmon, който просто ми показва с каква скорост се чете/записва в дадения момент. И чертае графика. I wse s различни файлове, за да го няма лъжовния момент с кеша.

Link to comment
Share on other sites

А в днешно време какви скорости горе-долу се развиват с SCSI интерфейс?

Link to comment
Share on other sites

Виж ... ако го ползваш само за нет , филми , музика и чат-пат някоя игра ... по добре се бръкни едно ... 2000 лева и си купи лаптоп ;) . Аз направих така , преди около месец и съм адски доволен :)

Link to comment
Share on other sites

Виж ... ако го ползваш само за нет , филми , музика и чат-пат някоя игра ... по добре се бръкни едно ... 2000 лева и си купи лаптоп ;) . Аз направих така , преди около месец и съм адски доволен :)

с 15 инча дисплей определено ще е много доволен за филми :lol:

Link to comment
Share on other sites

Е какъв е проблема ? Познавам изроди дето си купиха покет пс-та , само за да гледат филми на тях :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Е какъв е проблема ? Познавам изроди дето си купиха покет пс-та , само за да гледат филми на тях :bgrin:

е да, прав си, има и манияци на тая тема :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Остава fashion_m да сподели дали се смята за изрод.

Баланс за пари/мощна конфигурация не ми се връзва с лаптоп и на мен.

Съвсем друг е комфорта на desktop PC да работиш ако работиш каквото и да е по-сериозно от гледане на филми (айде, примерно с тв-аута на телевизор), или браузване.

Десктоп ПЦ осван това по-лесно ще го ъпгрейдва, а дори да не ъпгрейдва, тоя лаптоп след прословутите 8 години на какво ше мяза.

Link to comment
Share on other sites

най-лесно ще е, ако fashion_m каже някаква сума и за какво ще се използва компютъра. така ще се кажат реални компоненти, а не да гадаем какви му са възможностите за видео, процесор или RAID масив :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

е да, прав си, има и манияци на тая тема :bgrin:

За мен са глупаци, но това е друга тема... ;)

 

@fashion_m, на въпроса ти за скъзи-скоростите....по-добре направо виж какво казва "уики"-то за това....а ако искаш погледни и тази тема, в която аз, теди, дядо мраз и останалата дружина отново даваме 'умни' съвети за избор на процесор. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

В последните години компютрите станаха нещо от днес за утре... По добре засега да си продължа с добрия стар Дюрон 750, докато изпуши щайгата.

Link to comment
Share on other sites

В последните години компютрите станаха нещо от днес за утре... По добре засега да си продължа с добрия стар Дюрон 750, докато изпуши щайгата.

И аз щях да те посъветвам същото :) ... аз моята щайга я взех преди около 2 години за 700лв. и ъпгрейднах Рама и процесора ... а като гледам сега за 700лв. каква щайга мога да си взема направо съжалявам за парите дето сам ги дал за тази :)

Link to comment
Share on other sites

В последните години компютрите станаха нещо от днес за утре... По добре засега да си продължа с добрия стар Дюрон 750, докато изпуши щайгата.

Ако дъното е s.370 и е с 133 шина ... можеш да намериш процесорцче от 1000-1200 в рамките между 37-45 лв ;)

Link to comment
Share on other sites

Според мен машина която да отговаря на изискването ти няма :) 8години в тази индустрия са адски много време.Аз лично бих ти препоръл да си вземеш някаква машинка от сорта на

 

CPU: E8200

Ram: 2x2GB

VGA: 9600GT

PSU:550w Chieftec

там 500гб хард някаква двд записвачка да му се радваш 2-3годинки и да го сменяш колкото и да е мъчителен процес :)

Link to comment
Share on other sites

Като е казал "мощна" и упорито отказва да упомене колко мощна и скъпа, ще наспамя още малко с една кофигурацийка.

CPU: Core2 Quad 9650/12MB/3GHz/1333 - 1900 лв

MB: Asus P5E64 WS PRO, X38, LGA775, DDR3 - 490 лв (Само 8 ГБ рам поддържа за съжаление).

(За 32 ГБ ддр2 при това приготви към 800 лв за дъно).

RAM: 4x1GB Corsair DDR3/1800 MHz - 1600 лв (не съм видял още 2 ГБ модул ддр3 за съжаление).

PSU: 2kW Topower външно (цена не видях, но приготви към 5-600 лв)

HDD: 16x1TB Seagate 7200.11/32MB/Sata2 - 7000 лв за RAID5

RAID Controller: Някакъв на Areca (1220 като на дядомраз) - към 400 лв. ЕДИТ: Грешка, този е 8 канален, а на HiPoint 16-channel SATA2 е 800 лв

VC: 2x BFG nVidia GeForce 8800 GTX PCIE, 768MB, HDTV + TV Out - 1600 лв за SLI

Кутия: Някаква за към 500 лв сървърна.

Водно охлаждане за към 1000-рка колкото да не ебез хич. По желание може и азотно.

DVD - някакво като за без пари за 60 лв, има и позлатени за съответна цена.

Монитор: ясно е че ще е 30" които в момента са към 3000 лв.

Mouse: Logitech MX Revolution - 190 лв. По-скъпата Air е към 300 мисля, но не си струва. Пък и може да ти дойде скъпичка :) .

Клавиатура: тва е най-евтината периферия, за към 200 лв има избор.

 

И ето че налице имаме конфигурация, която ГАРАНТИРАНО (може да не са 8), но поне 4г. напред е много съмнително някой да те стигне и отговаря горед олу на изискванията ти. RAID-а от 16 диска трудно скоро ще те стигне някой, тва ще са близо 1.4 ГБ в секунда трансфер.

Най-слабото място е изключително малкото РАМ, ама като се появят модули по 2 ГБ, ще сложиш 8 ГБ, с което гооре долу ще наваксаш донякдъе.

 

Това удовослтвие ще ти струва към 18,600 лв, ама какво са те за тая конфигурация, все пак следващите 4 години няма да я бараш, нали тъй.

Link to comment
Share on other sites

ахахахахах, явно не само на мен ми писна от глупостите на тоя пич. цял ден спорим тука за хардове и процесори, а накрая реши да си остане с дурончето на 750mhz :laughing: :laughing: :laughing: теди, ето едно добро предложение за клавиатура http://www.911.bg/a2/offers.asp?p=2657109&parent=3176 иначе конфигурацията ти е убиец :lol:

 

едит: и за записвачка може да му туриш нещо по-квалитетно примерно нещо blu-ray ква е тая записвачка за 60лв :)

Link to comment
Share on other sites

Като е казал "мощна" и упорито отказва да упомене колко мощна и скъпа, ще наспамя още малко с една кофигурацийка.

CPU: Core2 Quad 9650/12MB/3GHz/1333 - 1900 лв

MB: Asus P5E64 WS PRO, X38, LGA775, DDR3 - 490 лв (Само 8 ГБ рам поддържа за съжаление).

(За 32 ГБ ддр2 при това приготви към 800 лв за дъно).

RAM: 4x1GB Corsair DDR3/1800 MHz - 1600 лв (не съм видял още 2 ГБ модул ддр3 за съжаление).

PSU: 2kW Topower външно (цена не видях, но приготви към 5-600 лв)

HDD: 16x1TB Seagate 7200.11/32MB/Sata2 - 7000 лв за RAID5

RAID Controller: Някакъв на Areca (1220 като на дядомраз) - към 400 лв.

VC: 2x BFG nVidia GeForce 8800 GTX PCIE, 768MB, HDTV + TV Out - 1600 лв за SLI

Кутия: Някаква за към 500 лв сървърна.

Водно охлаждане за към 1000-рка колкото да не ебез хич. По желание може и азотно.

DVD - някакво като за без пари за 60 лв, има и позлатени за съответна цена.

Монитор: ясно е че ще е 30" които в момента са към 3000 лв.

Mouse: Logitech MX Revolution - 190 лв. По-скъпата Air е към 300 мисля, но не си струва. Пък и може да ти дойде скъпичка :) .

Клавиатура: тва е най-евтината периферия, за към 200 лв има избор.

 

И ето че налице имаме конфигурация, която ГАРАНТИРАНО (може да не са 8), но поне 4г. напред е много съмнително някой да те стигне и отговаря горед олу на изискванията ти. RAID-а от 16 диска трудно скоро ще те стигне някой, тва ще са близо 1.4 ГБ в секунда трансфер.

Най-слабото място е изключително малкото РАМ, ама като се появят модули по 2 ГБ, ще сложиш 8 ГБ, с което гооре долу ще наваксаш донякдъе.

 

Това удовослтвие ще ти струва към 18,600 лв, ама какво са те за тая конфигурация, все пак следващите 4 години няма да я бараш, нали тъй.

tedy , с тази конфигурация, предвид сравнително ниските ми критерии в момента, ще изкарам не 4 а към 10-11 години, тъй като обичам да използвам всичко до краен предел, до когато е възможно. Аз изоставям един комп не когато остарее морално, а когато стане невъзможна употребата му. Може би критериите ми са се занижили в последно време заради остаряването на компа ми и може би отново ще се завишат при покупката на як комп... btw искам маняшки комп не за маняшки цели, а за дълъг живот. Просто не обичам промените. Конфигурацията, която си посочил ми харесва, но е малко скъпичка :)

Link to comment
Share on other sites

tedy , с тази конфигурация, предвид сравнително ниските ми критерии в момента, ще изкарам не 4 а към 10-11 години, тъй като обичам да използвам всичко до краен предел, до когато е възможно. Аз изоставям един комп не когато остарее морално, а когато стане невъзможна употребата му. Може би критериите ми са се занижили в последно време заради остаряването на компа ми и може би отново ще се завишат при покупката на як комп... btw искам маняшки комп не за маняшки цели, а за дълъг живот. Просто не обичам промените. Конфигурацията, която си посочил ми харесва, но е малко скъпичка :)

Ами тогава моят съвет е да намалим малко дисковете, вместо 16 да са 8, така с 3500 лв снижаваме.

Ако монитора се внесе отвън където е $1600, още към 1000 лв по-малко. За 8 диска и Арека-та на дядомраз за 400 лв стига, значи още 400 лв надолу. Мишка, айде да е МХ1000, с 50 лв надолу.

Вместо 2, да е една видеокарта, 800 лв надолу.

Захрванването в случая може да снижим на 1200 вата, към 300 лв надолу.

Процесора може да направим компромис с по-ниския модел който е 1700 лв. но едва ли искаш по-слаб.

Т.е. общо към 5850 лв по-малко. Ако това вече ти идва слабо и вече напипахме цената около която си се ориентирал, кажи, може да покачим дисковете на 12, и да измислим някой контролер по-евтин.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...