Jump to content
BulForum.com

Трябва ли непълнолетните да имат нощен час?


Recommended Posts

А за личния избор... тоя избор, както всеки избор се базира на някакъв опит - тия тринайсет годишнидеца какъв опит имат?! На каква база правят избора си? На никаква - техния избор е всичко друго, но не и личен. Водят се по какви ли не акъли и реклами, просто защото нямат собствен опит, на чиято база да претеглят нещата... Така че... докато натрупат такъв опит - в къщи след двадесет и два часа...

overman ми каза мнението, не мисля да пиша друго - децата затова са деца :excl: да не бързат да пораснат преди да им е дошло времето :excl:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 268
  • Created
  • Last Reply
Хората си намират начини. Пък на човек ако не му пука за самия себе си, на кой друг да му пука? Аз съм непълнолетен и случаите, в който се разминавам с патрулни полицаи без дори да ме погледнат са десетки. След вечерния час. И всеки си прави избора. Като знаеш, че можеш да бъдеш хванат и пребит като куче без наоколо да има кьорав полицай, си решавай. Ако искаш, ходи скитай по улиците и кръчмите посряд нощ...

 

 

 

 

Проблемът е в това, че хората трябва да бъдат предпазвани от тях самите, това е и в основата на по-уредените общества. Макар и някои многознайковци тук да не са съгласни, ама те принципно никога не са съгласни с мен.

 

Въпросът обикновенно се състои в това да се намери баланса, защото ако ограничиш, сърдят се, че им нарушаваш правата, ако не ограничиш и стане беля, сърдят се, че няма ограничения.

 

Вероятно развитието на човешкото общество и начинът на мислене е като кораб в бурно море, един път се издига нагоре, един път се издига надолу.

 

Честно казано някога в блока, в който живеех бяха забили на стената едни правила, от милицията ли или от министерството на образованието ли, не знам, на които пишеше за всички непълнолетни вечерен час 21:00 и аз бях силно възмутен, но тогава такива престъпления поне не се чуваха да стават, каквито сега. Ако са ставали са ги криели. Обаче аз бях силно възмутен! Колко съм бил годишен не помня 3-4-5 клас най-вероятно.

 

Сега обаче като гледам, как разни дечурлига се разхождат из Главната в късните часове, ми се изправя косата и си мисля, че все пак е по-добре да има такива правила.

Пък в крайна сметка непълнолетните не са пълноправни граждани, не ги съдят, не могат да гласуват, защото не могат да отговарят за действията си, така че май няма да е голямо нарушение на свободите им един вечерен час.

 

...още повече че сте непълнолетни само 18 години, а ще са пълнолетни много по-дълго, отколкото ще ви се иска :)

 

 

 

 

 

EDIT: A така! Надминах 10 поста за деня. Според Златното правило на ov3rm4n нямам личен живот. Отивам на бар и ще стоя до 3:00 сутринта!

Link to comment
Share on other sites

Zingam, пак взе да се взимаш насериозно. Научи се да казваш всичко в едно изречение, че иначе става прекалено дълго за да се поуча от теб да мисля като теб.

 

В ICQ можете да ме намерите като Oracle, който иска да научи бъдещето или основни истини за живота или каквото и да е друго за Вселената, може да се пробва да ме открие :woot

 

На всички много, много хубави дни! :D Аз смятам да си оттегля кандидатурата за Главен Дървен Философ тук.

Link to comment
Share on other sites

Добре е да има някакъв вечерен час за непълнолетни, но не 8-9 часа, естествено. И ние сме хора, и на нас ни се забавлява. Но това полицаите да влязат в някоя дискотека след 12:30 и да приберат в районното 7/8 от посетителите на дискотеката задето нямат години...

От друга страна когато има да ти се случи нещо лошо и посред бял ден може за стане.

Link to comment
Share on other sites

Абе и аз съм била под 18 и точно за това ми е трудно да кажа дали трябва или не. То си зависи от човека. Аз като съм имала вечерен час, да не съм го спазвала винаги... То беше връщене на часовниците назад, то беше изнизване от вкъщи по никое време, когато всички вече спят... Това при баба и дядо де... Иначе при баща ми... хм... нямаше лабаво. Мисълта ми е, че ако няма родителски контрол, няма файда ако ще и от 20 вечерни часа. Ако някой си е навил нещо на пръста, май никой не може да го спре. Родителите са тези, които могат да ограничават. Аз случих на строг баща и първото ми официално излизане на бар беше в 11 клас. Сега направо смешно ми звучи :)

Link to comment
Share on other sites

Ем нз ама аз сега сам под 18 (17 и 7 месеца за протокола) и мисля че тези вечерни часове до някаде имат добър замисъл обаче след като един 8-9 клас може да излезне да се напие като бял човек и да влезне в дискотека кво да говорим.Да не говорим за това колко по лесно може да си намери една доза наркотик или някой друг масур да свий обаче секи със слабостите си и интерестите си.Какво му пречи на някой да не излезне да се сабере с приятели да пият в повечето случаи секи пафка трева ( защо казвам всеки ли ми защото повечето познати на здравей здрасти ако са на купон без масуур не е купон ;) ама секи с приятелите си радвам се че не сма в такава компания) то нека си има вечерен час те като са се сабрали в апартамент кой може нещо да им каже освен някой комшия се обади на полицията ще направят забалежка и толкова тва е .То Тай или иначе след 12-1 часа куките се прибират минават проверките и тва след този час можеш почти навсякаде да ходиш и да влизаш ( поне садя от скромния си опит който имам)

Link to comment
Share on other sites

трябва да има... 8:00 зимата

22:30 лятото :) и тва е ... като станат на нужните години тогава вече може да не се пребират вкъщи ако искат

 

а тези които говорят за 'личен избор' да сравнят мисленето(акъла) на някой 13-14 годинеш(момче или момиче) и на един 18-20/23 годишен и след това пак да си помислят за личния избор.

 

колкото до роляте на родителите... тя е голяма но в тая скапана държава по-голям процент от родителите се бъхтят по цял ден,а детето няма кой да го гледа какво прави :) следователно си прави какво иска :) и от там идват и другите проблеми и т.н.....

Link to comment
Share on other sites

колкото до роляте на родителите... тя е голяма но в тая скапана държава по-голям процент от родителите се бъхтят по цял ден,а детето няма кой да го гледа какво прави :) следователно си прави какво иска :) и от там идват и другите проблеми и т.н.....

 

Именно ролята на родителите, те не си я вършат. Децата ги гледат бабите и дядовците, а родителите я на бачкане, я на фиркане отиват. % на баби и дядовци с колички с малки деца от ден на ден се увеличава... Много по-лесно е да оставят децата да ги гледат бабите и дядовците, защото много голяма част от днешните родители и хабер си нямат как се гледат деца, да не говоря за някои от моите връсници, които преди няколко години станаха майки и бащи...Те леглата неможеха да си оправят още, вкъщи 1 път парцала не са хванали прахта да избършат, сега са горди "родители"!

Link to comment
Share on other sites

Именно ролята на родителите, те не си я вършат. Децата ги гледат бабите и дядовците, а родителите я на бачкане, я на фиркане отиват. % на баби и дядовци с колички с малки деца от ден на ден се увеличава... Много по-лесно е да оставят децата да ги гледат бабите и дядовците, защото много голяма част от днешните родители и хабер си нямат как се гледат деца, да не говоря за някои от моите връсници, които преди няколко години станаха майки и бащи...Те леглата неможеха да си оправят още, вкъщи 1 път парцала не са хванали прахта да избършат, сега са горди "родители"!

 

Най-големият ужас за поколението бабите и дядовците да гледат децата! И аз се ужасявам пред мисълта, някой ден да не се наложи майка ми да ми гледа децата... :blink:

 

После що децата ставали: :wir

Link to comment
Share on other sites

Ем до някаде не се съгласявам сега със вас за бабите и дядовците! ;)

Аз сам прекарал 2 години като малак пред училищна възраст на село никакви ясли никакви детски градини баба мее гледала не че можеш да получиш някакво възптиние можеш но зависи от бабата и дядото.Получил сам достатачно добро възпитание въпроса е дали искам да го показвам и как ;) Сега моята сестра има дете на 3 години чака второ и двете баби искат да го гледат защото има някваква любов която може да я изпиташ само като станеш родител или баба или дядо.Тогава като станеш гледаш на нещата по друг начин не че сестрата е можела да готви чисти или да гледа бебе ама сичко се научи да прави тайче неволята учи на много неща .Пак и невиждам нищо лошо в това една баба която си зима пенсията да гледа внучето си и да получава детските не че са много и майчинството но за един пенсионер има някой млади баби които си работят и през почивните дни гледат внуците за да помогнат на родителите (както прави мойта майка)

ЕДИТ: обарнахме темата и по темата мога да кажа че една баба вярва в своето внуче затова повечето злоупотребяват бягат посред нощ пият ама от бабина обич им се порщава затова много зависи бабите какви са и какви са им разбиранията дали са либерални или консервативни и в какви граници са тези разбирания

Link to comment
Share on other sites

Е супер. Значи предлагам на 16 години да почнете да правите деца, пък майка ти и баща ти, и бабите ще ги гледат. Решихме въпроса с прираста...

точно бабите са проблема, че докато те гледат детето, то ще прави изброените глупости, а ако има една твърда бащина ръка, ако има и уважението на майката, детето въобще няма да прави гореизказаните небивалици.

Link to comment
Share on other sites

ми ок опасно е

ама в тия възрасти няма мн значение кой колко е стар един 14 годишен спокойно може да си пребие някъф 27-28 годишен ...

 

кое е опасното ... то винаги за някой нещо ще е опасно за други не и винаги някой ще има повече акъл и повече опит от друг , пак без значение годините

 

а тва че някое момиченце може да попадне на неподходящите хора в някой тъмен ъгъл ... емии лоша работа ---> решение вечерен час за момиченцата само :P , ама то такива работи стават не само с непълнолетни , със всеки стават , мн е безсмислено тва с вечерния час

Link to comment
Share on other sites

ама в тия възрасти няма мн значение кой колко е стар един 14 годишен спокойно може да си пребие някъф 27-28 годишен ...

 

 

Фантазии, вярно когато бях 6-ти в училището си имахме 3-4 момчета, от които един-двама в класа ми, които вече се бръснеха имаха пълен набор брада и приличаха на 25 годишни и в действително бяха в състояние да пребият много по-възрастен от тях, още повече, че и само с боища се занимаваха. Мозакът им обаче на ввсички се събираше на върха на нокътя на 5-годишно лапе. Един от тях го видях на скоро и сега изглеждаше по-скоро така, че почти всеки би го ступал без много проблеми.

 

Само дето 99% от тия 14-15-16 и т.н. годишни не са нито биячи, нито тия дето са решили да им правят нещо лошо, ще са слабаци. Колко такива случки си чул 14 годишен да е нападнат и да е пребил 28 годишния си нападател? Е па те 28 годишните престъпници трева пасат нали :) Имат най-малкото 14 години повече стаж, а и не са редки случаите невзрачен на вид човек да млати бабанки. С очите си съм го виждал 3ма грамадни момци по 185-190 да ядат тукати от един 170 и да ги изхвърли от автобуса.

Link to comment
Share on other sites

Само дето 99% от тия 14-15-16 и т.н. годишни не са нито биячи, нито тия дето са решили да им правят нещо лошо, ще са слабаци. Колко такива случки си чул 14 годишен да е нападнат и да е пребил 28 годишния си нападател? Е па те 28 годишните престъпници трева пасат нали :) Имат най-малкото 14 години повече стаж, а и не са редки случаите невзрачен на вид човек да млати бабанки. С очите си съм го виждал 3ма грамадни момци по 185-190 да ядат тукати от един 170 и да ги изхвърли от автобуса.

 

28 годишният нападетел съвсем спокойно ще си бие и 18+, ако се занимава с това , така че това не прави нощта по опасна за 14 годишния от колкото за всеки друг

 

овен това бойщата в дискотеките стават най вече заради жени или футболни пристрастия , хлапаците не са мн конкуренция за тези с 10 години по стари от тях , а по футболни теми те си се бият и помежду си ... не че боят е единствената опасност , която ги дебне , но е важен фактор и се съмнявам да пречи на 14-15 г . даи се шлаят свободно когато си искат

 

чул съм доста случки , но това е защото познавам един двама от спортното , а там всеки 14 годишен борец , щангист и тн. няма да има проблеми със който и да е 20+ , но това е частен случай такче не важи за определянето дали да има вечерен час или не

Link to comment
Share on other sites

28 годишният нападетел съвсем спокойно ще си бие и 18+, ако се занимава с това , така че това не прави нощта по опасна за 14 годишния от колкото за всеки друг

 

О тези, които правят лошите неща не подбират, нали? Я вземи се поинтересувай по въпроса, дори само едно Discovery гледай, за да видиш, че тия работи толкова случайно не стават, а престъпниците от различни видове си избират жертвите по определени признаци. Единият, от които беззащитността.

 

Тия дето са се сбили и пребили, заради някакво женско, са само частен случай от общото количество беди, които могат да се случат.

 

Ти си играй с белята, предизвиквай я, пък си приказвай, че няма да ти се случи. Хората много обичат да подценяват.

 

чул съм доста случки , но това е защото познавам един двама от спортното , а там всеки 14 годишен борец , щангист и тн. няма да има проблеми със който и да е 20+ , но това е частен случай такче не важи за определянето дали да има вечерен час или не

 

 

О да те борците и щангистите все си седят 14 годишни нали :) Хахаха.... А най-големите и опасни убийци, крадци, изнасилвачи и т.н. ввсе са 14 годишни борци и щангисти... :wir никой не може им се опре, майна!

 

 

:) Сега видях и на колко си години, така че вече не се чудя, защо ми ги приказваш тия приказки за смели рицари. Ще порастнеш и ще видиш :), ще почнеш по-инак да разсъждаваш. То затуй е идеята за вечерния час и другите забрани за лапетата, защото те си мислят, че могат да мислят, обаче туй си е само тяхно детинско заблуждение, защото сами не можете да се предпазите! Нямате опита, за да прецените това сами, кое бива и кое не бива.

 

Не ви и трябва! Живейте си и си бъдете деца! Не като онези от Беслан, с които даваха един филм и говореха като възрастни на по 35-40 години, а бяха едва ли на повече от 11-12. Тъжно, но факт. Не ви трябва да го разбирате толкова рано!

Link to comment
Share on other sites

ама как ги извъртя нещата :D

 

и кво ми гледаш възрастта . на 18 съм - в скоби избирател , съдим , отговорен ...

макарче тва са глупости и точно тва искам да ти кажа ...

 

кво съм се променил в сравнение с преди 2-3 год. , че вече да нямам вечерен час --- вечерният час е супер безсмислен

ама спирам да пиша вече че само зех се повтарям , а ти да ме ядосвш

 

тъпия факт е че вечерн час има и дори не подлежи да обсъждане да се маха ... не че това ме касае мн.

Link to comment
Share on other sites

Ау, от 15 дена зрял подсъдим избирате! А сега като си такъв, вземи поразсъждавай като възрастен, а не по детски и може да загрееш, какво приказвам. Пък ако за последните 3 години не си се променил... :huh: неам думи! То сигурно за това в някои страни пълнолетие се навършва на 21.

 

То затуй военните най-обичат 18 годишните да прибират в казармата. Щото се мислят за голямата работа, повъзмъжали са, ама все още са с дечурлийски акъл повечето и са лесни за манипулиране. Аз бях с такива в казармата навремето по-малки от мен - голем майтап беше.

 

Честито пълнолетие тогава! Бегом по баровете!

Link to comment
Share on other sites

Аз съм на мнение, че наистина лица под 18 години не трябва да се допускат в барове и дискотеки нощно време, обаче не виждам нищо лошо примерно сега лятото ако искам да изляза към 22-23 часа навън с приятели в някой парк... Разликата е голяма. Или пък ако съм бил на гости в някой мой приятел и се прибирам към нас след 20 часа и ме спрат полицаите за проверка и земат че ме глобат... е добре де... голямо престъпление правя.... направо съм за бесилото :blink: :P

Link to comment
Share on other sites

Това са глупости! Децата, които са отгледани от баба им и дядо им в почти всички случаи стават по-добри хора от тия, дето са расли по разни ясли и градини. В днешно време родителите нямат време за децата си, защото трябва да работят за да ги издържат!

 

 

А едно време как е било? Бащата работи, майката гледа детето цял ден? В България винаги бабите са гледали децата, заради манталитета на българина. Мамо ходи ми се на бар, гледай децата, мамо ходи ми се на море, гледай децата, мамо ходи ми се еди къде си, гледай децата... Еми като си решил/а да имаш деца, ще си ги гледаш сам, ще се лишаваш от повечето неща. Не случайно си поел такава отговорност, а когато бягаш от нея търсиш помощта на баба и дядо.

 

А относно 14 годишните щангистчета...предлагам за всички да има вечерен час, само за тях да няма, защото спокойно могат да се отбраняват, дори и срещу 30-40 годишни нападатели.

Link to comment
Share on other sites

А едно време как е било? Бащата работи, майката гледа детето цял ден? В България винаги бабите са гледали децата, заради манталитета на българина. Мамо ходи ми се на бар, гледай децата, мамо ходи ми се на море, гледай децата, мамо ходи ми се еди къде си, гледай децата... Еми като си решил/а да имаш деца, ще си ги гледаш сам, ще се лишаваш от повечето неща. Не случайно си поел такава отговорност, а когато бягаш от нея търсиш помощта на баба и дядо.

 

А относно 14 годишните щангистчета...предлагам за всички да има вечерен час, само за тях да няма, защото спокойно могат да се отбраняват, дори и срещу 30-40 годишни нападатели.

Ем да обаче и бабите се радват на внуците си и ги обичат като свои деца

а за щангистите не сам съгласен то половината спортисти са мутирали говеда ( пример 90 набор 196 9+ кила не сам сигурен колко )

Сега за лятото не виждам смисал от вечерен час то се стамва в 22:00 даже и по касно а ти да нямаш право да си вънка :punk представям си седа от ванка идват куките и казват " момченце светло не светло не ти е мястото ванка сега е наи опасния час привечер "

Link to comment
Share on other sites

hHAHAHAHAHAHAHAHA to4no pak lqtoto moga da vi kaja 4e kogato sma bil na bar ili diskoteka bilo to na moreto ili tuka v grada nikoga ne sa mi pravili proverka a minaloto lqto sam se pribiral sqka ve4erpo4ti sled 4 kasa

 

a otnosno ve4erniq 4as bih kazal do 16 da ima 16 da pose6tavat diskoteki no bez da im se servira alkohol

 

tuka narejdate malkite kvi sa ama q se vijte vie ili kato ideten a diskoteka se poogledaite kvi suliovci ima po na 20 i na gore koit ose darjat to4no kato pi6ligari(s izvinenie) pie dve golemi vodki i op ve4e e SUPER Liubo i moje da izkarti si4ki i samo 4aka povod za da se sbie s nqkoi ebasi i otverkite deto sa !!!

Link to comment
Share on other sites

Това са глупости! Децата, които са отгледани от баба им и дядо им в почти всички случаи стават по-добри хора от тия, дето са расли по разни ясли и градини. В днешно време родителите нямат време за децата си, защото трябва да работят за да ги издържат!

 

С тва съм напълно съгласен. Бабите и дядовците са изгледали вече свойте деца, разбират си от работата (освен ако и тия деца които са изгледали не са олигофрени), а кво разбират майката и бащата. Та те никога не са гледали деца, те се учат. Нестига че повечето родители нямат време за децата си, ами и толквоа разбират от гледане на деца. :ghost За дискотеките да не се допускат под 18 години, но за улицата, така да излезнеш да се разходиш, вечерния час трябва да е за под 16 годишни :) Все пак, може да искаш да се прибереш от някъде, може да си бил на кино или в приятел и до вас да има 200 метра, та с такси ли да се прибираш :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...