Jump to content
BulForum.com

Тема МАКРО


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Replies 261
  • Created
  • Last Reply

Чак сега като ъпнахте темата забелязах, че изобщо има такава... :rolleyes:

Лятото бях на една вила на 50 км. от Пампорово и тъй като току що бях взел на старо едно апаратче Канон - модел 2.1 мегапиксела, от най-първите им модели (1999 г.), но с доста голяма матрица за мегапикселите, качествена оптика и доста екстри (все пак е от S серията и нов е струвал $700).....та лятото снимах на воля всякакви красиви природни картини и панорамни снимки, каквито изобилстват в Родопите и между тях доста пощраках и на макро. Не съм кой знае какъв майстор-фотограф, нито пък имам апарат последна дума на техниката, но все пак си харесвам това дето снимам и искам да ви се "похваля" с някоя друга снимка... :)

някакво цвете

друго цвете с гарнитура...търтей :)

 

Случайно мернах един много красив скакалец, който чак на снимките забелязах, че е без един от краката си, горкият...сигурно е случил някоя богомолка и се е спасил в последния момент... :bgrin:

 

 

въпросният скакалец

...и от друг ракурс...

 

 

Тия снимки се наложи да ги компресирам, защото има ограничение в големината за качване от сървъра, та малко им е паднало качеството...Имам още доста такива...много се кефих докато ги разглеждах за пръв път... :D

Link to comment
Share on other sites

Aз не че съм най-големия професионалист, ама тая снимка нещо объркана ми се струва. В смисъл, че нещо не е както трябва, за да е всичко подредено и да си е точно на мястото. Фокуса ли, това че обектите са повече от 1, незнам. :)

Link to comment
Share on other sites

Aз не че съм най-големия професионалист, ама тая снимка нещо объркана ми се струва. В смисъл, че нещо не е както трябва, за да е всичко подредено и да си е точно на мястото. Фокуса ли, това че обектите са повече от 1, незнам. :)

 

 

Нищо объркано няма. Така снимат огледално-рефлексните апарати (с много по-добър DOF от компактните).

Link to comment
Share on other sites

Нищо объркано няма. Така снимат огледално-рефлексните апарати (с много по-добър DOF от компактните).

 

Аз говоря от дизайнерска гледна точка, а не като изпълнение.

Link to comment
Share on other sites

Аз говоря от дизайнерска гледна точка, а не като изпълнение.

 

 

Аз мисля, че е спазил златното сечение (тройното правило).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

001622520.jpg

Ред: Съжалявам, просто не съм вникнал напълно в идеята Макро... Няма да се разсърдя ако някой ми пообясни, понеже от скоро разполагам с едно апаратче и се късам да снимам :]

Link to comment
Share on other sites

Скорпионе, туй не ми мяза много на макро, но определено създава настроение. :punk

Ето от мен една жаба дето снимах от 15 см. ама май беше заспала, понеже я снимах от още 100 ракурса и не мръдна (ама не беше умряла...може просто да й харесва да я снимат). :rolleyes: :lol:

 

-> жабокът

 

...после случайно улових в кадър и правнука на горния жабок. :bgrin:

 

-> ей тука

 

П.П. Чукнете с мишката върху снимката ако искате да стане на 1600Х1200.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Хмм... shadowhand, айде да се видим некой път, аз ще ти дам да ми пробваш 50мм ф/1.8 ти ще ми дадеш да видя що е то марко обектив, к?:)

Link to comment
Share on other sites

Скоро не съм правил макро снимки, но ето няколко опита от миналото лято. Обективът е Sigma macro 70-300 mm f/4.0-5.6 (не са идеални, защото са снимани без статив):

 

mg0411zi0.jpg

 

mg0413jg3.jpg

 

mg0421rk8.jpg

 

mg0427nu3.jpg

 

mg0430oy2.jpg

 

mg0432wj2.jpg

 

mg0435ch9.jpg

 

mg0442we8.jpg

 

mg0444mx8.jpg

Link to comment
Share on other sites

Скоро не съм правил макро снимки, но ето няколко опита от миналото лято. Обективът е Sigma macro 70-300 mm f/4.0-5.6 (не са идеални, защото са снимани без статив):

 

Снимките са хубави, но просто такива са възможностите на тази сигма. Пробвай да снимаш със статив - няма да са много по-различни.

Link to comment
Share on other sites

Снимките са хубави, но просто такива са възможностите на тази сигма. Пробвай да снимаш със статив - няма да са много по-различни.

 

Вярно е, че обектива е слаба ракия (то и цената му затова е толкова ниска), но все пак може да се постигне забележима разлика със статив. ;)

Link to comment
Share on other sites

Godfather, май само китките са за тази тема ;)

 

Защо така реши? Всички снимки са правени в макро диапазона на обектива с включена макро функция (то така или иначе в нормалния диапазон не можеш да минеш на макро). ;)

Link to comment
Share on other sites

Това, че е снимано с включена макро функция и такъв обектив не означава, че и получената снимка е "МАКРО"

Link to comment
Share on other sites

Това, че е снимано с включена макро функция и такъв обектив не означава, че и получената снимка е "МАКРО"

 

Моето скромно мнение е, че когато се снимат подобни животинки, които трудно можеш да доближиш на по-малко от 20 метра, варианта теле-макро е неизбежен. :)

Link to comment
Share on other sites

Моето скромно мнение е, че когато се снимат подобни животинки, които трудно можеш да доближиш на по-малко от 20 метра, варианта теле-макро е неизбежен. :)
Съгласен, но пак повтарям това не прави свимките МАКРО. Идеята на макрото е съвсем друга. Виж ако снимаш някое перо на патицата или мустаките на катерицата...
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...