Jump to content
BulForum.com

Фото Конкурс "Catch the Lightning"


Recommended Posts

От две вечери насам се кефя на светкавиците над Пловдив и се мъча да ги снимам. След дълги мъки успях! :D

Чудя се дали има и други такива ненормалници кат мен дето да кибичат и да снимат светкавици ? Едва ли...

Но все пак, ако някъде някой има подобна снимка, или му харесва идеята да се снима такова нещо, да заповяда :)

Ето аз давам пример с моите светкавици:

sMARTBomber:

1, 2

1, 2

1, 2

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10!, 11!!!, 12.

 

RIP:

1, 2, 3

 

ack:

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

1, 2, 3, 4, 5

 

Robi:

1, 2, 3, 4, 5

1,2,3,4,5

 

alchemy

1

 

BoqoJIa3a

1

 

Crexis

1

 

BapBapuHaT

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

1 2

 

mureto

1,2,3,4,5,6,7,8

1!!, 2!!!

 

Хайде да си ги премерим!!!

...светкавиците ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Вече почти година си нямам апаратче и още се пъна да събирам пари и все ги давам за други неща...иначе и аз бих кибичил да снимам... Давайте, давайте, колкото имате...малко тъжно, че не мога да се включа, ама пък иначе е красиво.

Link to comment
Share on other sites

Страхотни снимки.Я разкажи как успя да ги щракнеш-настройки на апарата,снимане без цел,докато не се появи нещо и т.н.Айде,на следващата буря и аз ще се стационирам на терасата,за да дебна светкавици

Link to comment
Share on other sites

Как се снима светкавица: Първо и най-важно не с всеки апарат може да снима светкавица. Нека разгледаме случая на снимане с цифров апарат: желателно е апарата да има възможност за променяне на светлочувствителността на матрицата и възможност за ръчно нагласяне на скоростта на снимане. Ако не това поне скоростта да може да се наглася ръчно макар, че в такъв случай не знам какво би се получило. Та по същество: ако може да се наглася светлочувствителност на матрицата се задава да речем на ISO100. Наглася се затвора на изцяло ръчно управление и се оставя апарата, когато се появи светкавица затвора се затваря. Апарата задължително трябва да стой неподвижен, най-често на статив.

 

By Bruce Dale. National Geographic.

Link to comment
Share on other sites

sMARTBomber, снимките ми харесват... Е, има още какво да се желае от първата... Но всичко идва със снимането, както каза hypocrisy...

PS - С какъв фотоапарат снимаш?

Снима с KODAK DX 6490 :D Много добър апарат,бих добавил...Снимките ми харесват,ако си мислите че е лесно да клечиш на терасата по време на буря,и да снимаш небето....SMARTBomber,много ме зариби,при следващата качествена буря заемам позиция :lol:

Link to comment
Share on other sites

Страхотни снимки.Я разкажи как успя да ги щракнеш-настройки на апарата,снимане без цел,докато не се появи нещо и т.н.Айде,на следващата буря и аз ще се стационирам на терасата,за да дебна светкавици

Значи ISO 100-140 (автоматично си го сетва), фокуса на пейзажна снимка и режим burst (поредица от снимки), на моя апарат действа като задържиш бутона и прави 6 снимки 1 след друга. По начина със затваряне на блендата, не вярвам да стане, защото светва супер бързо за миг и апарата ще хване само отблясъка на светкавицата.

Но, да ви кажа след известното количество опит което натрупах от кибичене по терасата и прозореца на кухнята :), то се усеща кога ще удари... Значи горе-долу са на периоди, като тресне първата и после почва да се трупа за втората и удря след почти същия период на почти същото място. И ако нацелиш тайминга, натискаш burst-a и 1 от 6-те снимки хваща светкавицата. Това разбира се хич не е толкова лесно колкото изглежда, даже е супер трудно и много хора биха се отказали още на 10-тата минута, сигурен съм.

Особено ме хваща тихата лудост, точно като изредя снимките и докато чакам да се изпразни буфера на апарата ми светнат 2-3 супер яки парчета :bgrin:, но накрая тази втората дето я хванах ме извади от кризата... :)

 

Абе зарибявка голяма е.

Link to comment
Share on other sites

sMART... евала ти правя! Не знам за какви рефлекси трябва да става дума, но това си е изкуство!

Снощи, в един момент си загасих всички светлини в стаята и се наслаждавах на бурята - светлинните ефекти бяха потресаващи. Имаше няколко мълнии, които бих дал мило и драго да можех да ги овековеча...

Link to comment
Share on other sites

Аз имам към 200 снимки, но ще пусна най-добрите. Снимани са с камера и тъй като е уловено всичко, понякоа се получават добри поредици блиц ефект-светкавица-блиц и т.н. Качеството за жалост е лошо, но скоро си взех цифрово фотоапаратче, понеделник си взимам добри батерии и ще седя да снимам :).

 

Ще пусна само някой снимки, а останалите ще намерите в архива най-долу.

 

Това е от миналата година:

1.jpg

 

Тази не пада, но се получава интересно отражение в реката:

112.JPG

 

Това е част от поредица:

221.JPG

 

Lightnings (3.6MB) @ Hit.bg

Link to comment
Share on other sites

Е-е-ее да ама аз на моя апарат нямам такъв режим за поредица от снимки и май няма как да стане... :(  :(

Зависи... колко си навит да направиш такава снимка.

Първата я направих без този режим и даже тя е по-яката от двете.

 

edit: @RIP тази първата кърти отвсякъде :punk Жалко че не си я хванал с фотоапарат, щеше дълго време да краси десктопа ми :)

Link to comment
Share on other sites

Аз съм с некав хибрид , хем цифрово апаратче . хем готина камера , снима в МПЕГ4 и праи клипчета 800Х600 , така че ако искам и аз моа да напрая кат @РИП , от филмче да ги изкарам , ама с апаратче си е по зарибявка.... :bgrin: :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Преди време някой беше написал в форума че се мъчил сумати време да снима светкавица и било много трудно!!Браво на вас че сте успяли да гои сторите!! :punk :punk

Link to comment
Share on other sites

Много яко гръмка вънка, така че залягайте по балконите :) . И аз ще се пробвам с моя сапун ама едва ли ще стане нещо :( .

Link to comment
Share on other sites

Много нарядко и хаотично бяха днеска и нямаше как да се хване каквато и да е последователност... :/

Нищо следващия път (дано да не е утре, че сме за риба ;)) се надявам да има повече :)

Link to comment
Share on other sites

Ох, добре де... как успявате да я хванете тази светкавица на момента...

 

Значи ISO 100-140 (автоматично си го сетва), фокуса на пейзажна снимка и режим burst (поредица от снимки), на моя апарат действа като задържиш бутона и прави 6 снимки 1 след друга. По начина със затваряне на блендата, не вярвам да стане, защото светва супер бързо за миг и апарата ще хване само отблясъка на светкавицата.

Но, да ви кажа след известното количество опит което натрупах от кибичене по терасата и прозореца на кухнята :), то се усеща кога ще удари... Значи горе-долу са на периоди, като тресне първата и после почва да се трупа за втората и удря след почти същия период на почти същото място. И ако нацелиш тайминга, натискаш burst-a и 1 от 6-те снимки хваща светкавицата. Това разбира се хич не е толкова лесно колкото изглежда, даже е супер трудно и много хора биха се отказали още на 10-тата минута, сигурен съм.

Особено ме хваща тихата лудост, точно като изредя снимките и докато чакам да се изпразни буфера на апарата ми светнат 2-3 супер яки парчета  :bgrin:, но накрая тази втората дето я хванах ме извади от кризата... :)

 

Абе зарибявка голяма е.

Link to comment
Share on other sites

Браво и на двамата ! Какви ли рефлекси имате, че да хванете светкавица :wir

Иначе днес едва ли ще има светкавици, макар че от 24 часа не е спирало да вали ... :angry:

Link to comment
Share on other sites

RIP и sMARTBomber,regards,момчета,разбирам малко от фотография и смятам,че снимките ви са много добри.Браво и за търпението!!!

Go on! ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...