Jump to content
BulForum.com

Фото Конкурс "Catch the Lightning"


Recommended Posts

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Tези ги бива наистина. Най-ми хареса 1 и 6, нищо че не е много на фокус. Да взема накрая да си сложа някоя за тапет на компа. То и сега ми е във светкавици, ама си е друго когато е реално. :)

Link to comment
Share on other sites

2, 6 и седем са добри. 2 не е много на фокус, но ме кефи как хоризонта все едно е леко изкривен, а и тези оранжеви цветове допринасят за атмосферата. 6 и 7 са прсото красиви :).

Link to comment
Share on other sites

6 определено най ми харесва.....имам си нов десктоп вече!!!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Ай стига бе.

Кво толкова ви хареса? Не са фокусирани,тъй като ми го нямаше стативът,а пък и не са обработени-много шум имат.

И аз като sMARTBomber сума време прекарах на прозореца,даже доста сериозно се намокри апарата.

Пък и не ме кефи фона - панелната Тракия.

Малко инфо за номер 6 : ISO 100; M: 2 секунди и половина; F5.0 ;COLOUR Vivid.

Ako имах на разположение статив щеше да е много по яко - 2,5 секунди в ръцете не може да е напълно неподвижно...

Link to comment
Share on other sites

Да беше казал...аз имам статив, но вече нямам апарат. А иначе доста добре е станало. Аз като се знам, какъв съм паркинсон, за 2.5 секунди щеше да стане ярмичка...

Link to comment
Share on other sites

Aз имам едно жалко подобие на статив,но го бях забутал някъде.

Какво е станало с твоя апарат?

Link to comment
Share on other sites

:blink: :blink: :blink:

Стига бе. Това ти ли го засече. Кажи ми че е от интернет. Е гати снимката. Ако беше и по-големичка, щеше да стане идеален тапет. ;)

Link to comment
Share on other sites

Естествено, че не го е снимал той. Толкова си личи, че няма накъде :). Пък и лично мен тоя кадър въобще не ме кефи.

Link to comment
Share on other sites

Aз имам едно жалко подобие на статив,но го бях забутал някъде.

Какво е станало с твоя апарат?

 

Не съм точно убеден, че знам. Първо миналото лято го изпуснах малко под Вихрен и му се изкъртих Flash картата. Обаче с другата, дето си я имах, си бачкаше идеално. И после есента майка ми ходи в Америка на гости на сестрата и на оглед на зетя и като се върна...йок ток в апарата. Никакво захранване. Къде ли не съм го водил по доктори - никой нищо не можа да направи. А най-близкият официален сервиз на Никон е в Солун. Пратката с DHL и така нататък ще ми излезе по-скъпо от това да си купя нов. Ама криво, щото моят много си го обичам. Даже тая нощ изпуснах същия на търг в ebay за $10...много ме е яд...

Link to comment
Share on other sites

:blink:  :blink:  :blink:

Стига бе. Това ти ли го засече. Кажи ми че е от интернет. Е гати снимката. Ако беше и по-големичка, щеше да стане идеален тапет. ;)

От нета е просто ей така си я срещнах сред ВАЛЛПАПЕРИТЕ и реших да ви я кача , обаче на следващата буря ще сграбча апарата и с малко късмет може да засека некое чудовище :D

Link to comment
Share on other sites

Ето го новия "улов"...

Не е истина само колко тлъсти парчета ми минаха и заминаха пред обектива, а тия дето ги хванах са някакви хилави... :(

 

Lightning%2003_resize.jpg

 

Lightning%2004_resize.jpg

 

Lightning%2005_resize.jpg

Link to comment
Share on other sites

Аз снощи пробвах, но нещо настройките ми бяха кофти. Я кажи освен на ISO 100, какво друго настройваш.

Link to comment
Share on other sites

Аз снощи пробвах, но нещо настройките ми бяха кофти. Я кажи освен на ISO 100, какво друго настройваш.

ISO 140 е най добре. Пейзажната снимка я ползвам защото не фокусира на определен обект а снима бързо и всичко което е пред обектива в широк план.

Ето:

6490_rec_screen.jpg

 

Включени са само: Burst и Landscape и ISO 140, което е Auto

Link to comment
Share on other sites

Аз питах за shutter speed-a и големината на отвора, но ти явно не снимаш на ръчни настройки :). Ще пробвам и аз на пейзаж, мерси.

Link to comment
Share on other sites

но ти явно не снимаш на ръчни настройки :)

Еми да - другото е на Auto, защото не ми се рискува да видя как ще излезе някоя светкавица на различни ръчни настройки ;)

Това е моята комбинация, но ако откриеш някаква ръчна по-кадърна настройка - казвай.

Link to comment
Share on other sites

Аз снощи пробвах, но нещо настройките ми бяха кофти. Я кажи освен на ISO 100, какво друго настройваш.

Възможно най-ниско ISO. Целта е да си проличи самата светкавицата и да не се появяват много точки. Може и да увеличиш ISO speed-а, но малко фотоапарати успяват на по-висока скорост да направят снимката без влошено качество.

 

Shutter speed - възможно най-дълго. Ако фотоапарата ти е по-хубав при скорост от 15 секунди ще получиш много ефектна снимка. Това означава, че всичките светлини, които ще пресветнат за това време ще бъдат хванати. Такава висока скорост означава и голям "блур" в качеството и именно за това е добре да се прави със статив. В противен случай всяко едно леко мърдане може да ти размаже снимката.

 

Пример за такава снимка:

1908cartrails.jpg

Link to comment
Share on other sites

При следващата буря, ще пробвам на статива със следните ръчни настройки:

 

Aperture f/8.0

Shutter Speed 16.0"

ISO 80

 

Иначе за RIP мога да посоча детайлите на първата снимка:

  • Model KODAK DX6490 ZOOM DIGITAL CAMERA
    Date/time original 30.6.2005 г. 20:57:06
    Exposure time 1/8 s
    Aperture value f/2.8
    Metering mode Pattern
    Flash Flash did not fire, compulsory flash mode
    Focal length 6.3 mm
    White balance Auto white balance

...които всъщност всеки може да види например с ACDSee (десен клик - Properties)

Link to comment
Share on other sites

sMARTBomber, да, предполагах, че настройките ще са близки до тези. Иначе с тези които си решил да снимаш едва ли ще сътвориш нещо. Бтв на мен ИСО-то се променя само на 50/100/200 и 400.

 

shadowhand, аз ISO-то си го държа на 50, а променям отвора на диафрагмата. На 15 секунди скорост на затвора е абсурд да се снима нещо. Пробвах с напълно ндеподвижен апарат и пак се получават страшни отклонения (от натискането на бутона). Мисля, че повече от 1-2 сек. няма да използвам, освен ако не търся специфичен ефект.

Link to comment
Share on other sites

sMARTBomber, да, предполагах, че настройките ще са близки до тези. Иначе с тези които си решил да снимаш едва ли ще сътвориш нещо. Бтв на мен ИСО-то се променя само на 50/100/200 и 400.

 

shadowhand, аз ISO-то си го държа на 50, а променям отвора на диафрагмата. На 15 секунди скорост на затвора е абсурд да се снима нещо. Пробвах с напълно ндеподвижен апарат и пак се получават страшни отклонения (от натискането на бутона). Мисля, че повече от 1-2 сек. няма да използвам, освен ако не търся специфичен ефект.

На тези настройки съм снимал доста успешно луната и то даже със 10x Optical Zoom. При доста ниска осветеност, това смуче всяка светлинка до последно.

 

RIP, не е трудно да избегнеш натискането на бутона и отклоненията от него. Функцията я има почти, да не кажа - всеки цифров фотоапарат. Казва се... Самоснимачка :woot

Link to comment
Share on other sites

Еми тогава и от мен:

една

две леко edit ,че стана едно кълбо

три

четири-леееекичка

пет

Тогава да си кажа и мойте настройки(които можете да видите и от проперти-то на снимката)1.Статив задължително,2 самоснимачка задължително(за да не се поклаща машината),3 сега за времето на снимане; според мен зависи ама мноооого от апарата, тоест както забелязвате снимките със Сонито с кратко време но отворена апертура(изцяло ръчен режим) НО -най добре стават с пробване след около 7 8 ми опит се добива представа за най добрия режим,с Канона почти обратно( режим с приоритет само на Затвора) тоест време на снимане 20 сек. като се оставя апарата сам да решава апертурата, мисля се получиха добри докато не обърках фокуса.4 ФОКУСА ако има ръчен най-добре (аз лично го задавам на безкрайност защото разстоянието е достатъчно да се фокусира светкавицата)ако няма режим панорама или нещо от тоя сорт.5 ISO-то както казах зависи от апарата може да се снима и на 100 и на 200 и на колкто си искате но най-добрия резултат се установява от проби.6 как да я "хванем", аз лично просто снимам(примерно според амплитудата на на "святкане" примерно средно 5 сек; броя 1,2,3,снимам броя 1,2,3 снимам и т.н. мисля се сещате) е ако апарата позволява добри снимки с дълго експониране тогава е по-лесно. Това за сега от мен.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...