Jump to content
BulForum.com

Шофьорски курсове


mYa

Recommended Posts

Горещо препоръчвам на всички млади ентусиасти да карат поне 32 часа курса, защото всекидневно ставаме свидетели на катастрофи предизвикани точно от водачи с по 24 часа курсове... Ако зависи от мен ще направя курса поне 50 часа и ще направя изпита поне 2 часа със задължително изпитване на всички видове паркинг и маневри. Не че и така ще има гаранция, но...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 248
  • Created
  • Last Reply
всекидневно ставаме свидетели на катастрофи предизвикани точно от водачи с по 24 часа курсове...

То това си е по-скоро до акъл, а не до стаж. Да не ви разправям за няколкото часа, колко супермени видях по улицата.

Link to comment
Share on other sites

То това си е по-скоро до акъл, а не до стаж. Да не ви разправям за няколкото часа, колко супермени видях по улицата.

 

Ами не съм много съгласен , защото за 24 часа няма как да си изградиш рефлексите, необходими ти за реагиране в дадена ситуация :rolleyes: И от там идва целия безпорядък :)

Link to comment
Share on other sites

Никакви курсове не могат да те подготвят напълно за шофиране. За добиване на необходимите рефлекси се необходими не 24 нито 50 часа, можеш да говориш за рефлекси едва като навъртиш 2-3 хиляди километра.

Link to comment
Share on other sites

Еми и аз пък не съм много съгласен. :)

При по-малко навъртяни часове, човека гледа да кара по-внимателно, отколкото когато има "самочувствието", че вече може да кара. Не вярвам да има някой, който да не познава поне двама свои приятели, които карат от поне 2 години и си карат като съзтезатели по пътя. Е от такива да те е страх. Аз още не съм чул да има сериозни катастрофи с хора, с навъртяни 100 км. на пътя, докато с другите бол.

 

Edit:

за 24 часа няма как да си изградиш рефлексите, необходими ти за реагиране в дадена ситуация :rolleyes:

А като стана дума за рефлекси. Аз например като си гледам да си карам по правилата и някой си реши, че ще се прави на турбо гъзар пред мен. Е кажи ми сега! Е за какво пък ти е да ми пробваш рефлексите, особено ако гледаш, че колата е учебна. На няколко ситуации ми мина през ума дали да не му отнеса задния стоп. Ама ме хвана жал, че може да прекратим с курсовете за известен период, та се отказах. :)

Link to comment
Share on other sites

Няма такова нещо.Курсовете са все още по 24 часа, и с разходите за документи за съответните 2 изпита, БЧК и поле за книжка подаване нема как да паднеш под 4 стотака вече.; )

Аз в момента карам при един доста тънкажен инструктор и ще ми излезе сичко 420 лв.

Иначе съм напълно съгласен, че с 24 часа не ставаш шофьор, нито пък с 50, нито със 100.

Иска се много опит за тази работа.Идеята е през тези 24 часа учебни да разбереш основните работи и някои по-важни неща в шофирането, които ако не прилагаш, горко ти на портфейла и на афтомобила, а и на околните.

Ако искаш да станеш добър шофьор до 20 год, тряа веднага след шофьорските да земеш кола и да покараш поне 1 год, остей тея дето ги разпраят, че като земеш курса и веднага след тва караш много по-добре от шофьор с 20 год стаж, защото стриктно спазваш прясно научените правила.

Я ако може някой да даде инфо дали на изпита по кормуване са го карали да паркира, щото на мене още не ми е ясна тая работа. ; )

Link to comment
Share on other sites

като гледам как паркират младите шофиори както жени така и мъже и съм сигурен че ако на изпитите повечето не ги "избутваха" взетите книжки ще намалеят с поне 50%

Link to comment
Share on other sites

...При по-малко навъртяни часове, човека гледа да кара по-внимателно, отколкото когато има "самочувствието", че вече може да кара... :)

 

За съжаление обаче , тези хора според мен са не повече от 20 % от всички млади шофьори, като болшинството от тях са момичетата , които гледат втренчено в една точка напред и стискат волана така , че чак вода ще текне :D

 

 

Я ако може някой да даде инфо дали на изпита по кормуване са го карали да паркира, щото на мене още не ми е ясна тая работа. ; )

 

Аз поне не познавам човек с книжка , взета през последните 10-на години , който да е паркирал на изпита си :unsure: Обаче би било добре да стане това , за да се отсеят трагикомичните ситуации на пътя :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Я ако може някой да даде инфо дали на изпита по кормуване са го карали да паркира, щото на мене още не ми е ясна тая работа.
И мен не са ме карали, но имаше място където маршрута налагаше да се използва и задна. А и по принцип според мен паркирането си е лесна работа. До 4-5 опит ако не ти се получи, значи и карането напред няма да ти се получи. :)

Някой по-нагоре спомена, че при по-евтин курс няма как да минеш от първия път. Е и аз не минах, но всичко е по-скоро въпрос на късмет. Следващия път от 5 човека при нашия инструктор, минахме 4. А иначе курса беше 300 лв. + 100 за изпитите (сега мисля, че ги увеличи).

 

И за тези, които искат да тъпчат младите шофьори повече на курсовете, една добра новина. От тази година се увеличават на 32 часа и при всяко едно късане, трябва да се вземат задължително 8 часа, което означава още около 150 лв. отгоре за изпит и часове. Съответно и за редовните 8 часа отгоре, таксата би трябвало да се покачи с още около 100 лв. Така че едва ли ще има вече курсове за по 400 лв. с включена такса за изпити.

 

А аз имам и един въпрос. Понеже вчера ми остана време, отидох да си подам документите за книжка, но нали сме едва началото на годината и тази от гишето се е объркала и ми е написала 02.01.2007г и ми е издала талон на който пише "първоначален максимален размер 39 контролни точки" (вместо 27) от тази дата. Та сега съм малко объркан. За датата ясно, че е сбъркана, ама за точките съм направо очарован. :) И се чудя дали да си призная следващия път като отивам да си взимам книжката или да си трая. И това с обърканата дата дали ще има значение някъде?

Link to comment
Share on other sites

По-нагоре се спомена за паркирането. Аз като си карах курсовете миналата година съм правил успоредно (френско, софийско) паркиране точно 2 пъти, а на задна съм карал не повече от 5. И аз бях един от късметлийте, защото повечето и толкова не са правили. Има "шофьор(к)и" които дори не знаят къде е задната скорост. И както трафика в плд е станал някакъв ад, и както броя на паркоместата е намалял.. И черешката на тортата е някоя млада "колежка" с кола колкото бременна въшка реши да паркира на най-широкото място по възможно най-диагоналния начин. :wir Задължително е, според мен, поне 1-2 часа от курса да са на полигон, където освен тръгване/спиране, да се научат и начините за паркиране, и най-важното - габаритите на колата.

 

Помня че на изпита си паркирах, но то беше едно паркиране - напред между две коли, т.е. нищо специално. Обикновенно изпитващия иска колата да е паркирана така, както я е паркирал този преди теб.

Link to comment
Share on other sites

Зад Папараци. Уличката вляво ако вървиш в посоко Полиграфията. Ако може да го нареча улица де щото там си е див кър.

Link to comment
Share on other sites

Зад Папараци. Уличката вляво ако вървиш в посоко Полиграфията. Ако може да го нареча улица де щото там си е див кър.

Намира се на площат Съборище(Срещу блоковите,бивша детска градина)

Link to comment
Share on other sites

Някой може ли да ми каже къде точно се намира БЧК?

 

Няма никакъв начин да сбъркаш.Бившата децка градина,сега БЧК център. Ако не по друго то поне по линейките в двора ще го познаеш.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Някой платил си за 10-дневно изкарване на книжка да сподели дали се справят по-бързо от 10 дена ?

Link to comment
Share on other sites

Някой платил си за 10-дневно изкарване на книжка да сподели дали се справят по-бързо от 10 дена ?

 

На 100% съм сигурен, че имат и експресна поръчка. Мисля за порядъка до 72ч.

Но съответно с по голяма такса.

Иначе и обикновените поръчки са готови до 15дни. максимум.

Link to comment
Share on other sites

На 100% съм сигурен, че имат и експресна поръчка. Мисля за порядъка до 72ч.

Но съответно с по голяма такса.

Иначе и обикновените поръчки са готови до 15дни. максимум.

В понеделник влезна за 10 дневна услуга, ще ги проверя в петък :) А поне в КАТ Пловдив 72 часова няма; въпреки, че четох по някои форуми, че се предлагала такава на различни места.

Link to comment
Share on other sites

В понеделник влезна за 10 дневна услуга, ще ги проверя в петък :) А поне в КАТ Пловдив 72 часова няма; въпреки, че четох по някои форуми, че се предлагала такава на различни места.

 

 

Навремето когато вземах моята КАТ Пловдив предлагаха такава услуга.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Да попитам в тая тема че е старичка ама да не отварям нова: къде в момента е най-евтин шофьоркия курс да запиша жената... В момента намерих едно на 350лв ама искали още по 40лв за изпитите което май значи 2х40 = 80 и 350 за курса = 430лв.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...