Jump to content
BulForum.com

Хранителни добавки


Stenli

Recommended Posts

Креатин

 

Креатинът е един от най-популярните и ефективни суплементи, използвани от културистите. Използван като добавка към диетата на културиста, той спомага за бърз и сериозен напредък в мускулното развитие на трениращия.

Креатинът се състои от три свързани аминокиселини - аргинин, глицин и метионин. Открит е за първи път през 1832 г. от френски учен, а през 1923 г. е установено, че 95% от креатина в тялото се съдържа в мускулната тъкан. Три години по-късно е проведено първото изследване, което показва положителните му ефекти при изграждането на мускулите. Въпреки всичко препаратът се използва активно в спорта едва след Олимпийските игри в Барселона през 1992 г. За разлика от анаболните стероиди, креатинът е приет за натурален препарат и се съдържа в много храни. Затова не може да бъде намерен в допинглистите на различните спортове, независимо в коя една страна. Основните хранителни източници на креатин са месото (особено телешкото) и рибата (херинга, сьомга, риба тон и др). Един килограм месо съдържа около 4 грама креатин. Но поемането на необходимите дози с храната не винаги е удобно, тъй като не всеки може да изяде 1кг месо на едно хранене. За да си ги набавите по този начин ще Ви е доста трудно, тъй като ще трябва да поемате голямо количество храна, богата на белтъчини. Ето защо се стига до нуждата да поемате креатина във вид на препарат. Креатинът има две разновидности: креатин - монохидрат и креатин - фосфат (КФ).

 

Креатинът е един от главните суплементи в културизма. Основната му функция е увеличаването на енергийния резерв в мускулите, което води до повишаване на мускулната сила и издръжливост. Ето защо става това: "горивото" за мускулната работа е АТФ (аденозин-трифосфат). При съкращаване на мускулите АТФ се разпада до АДФ (аденозин-дифосфат). За да продължи работата на мускулите, този АДФ отново трябва да се превърне в АТФ чрез присъединяване на фосфатна група. Тя се взема от съединението креатин-фосфат (КФ) . Приемате ли креатин (монохидрат или фосфат), Вие ще увеличите нивото на КФ, което ще доведе до увеличаването на енергийния резерв. Ако приемете креатин - монохидрат, той ще се трансформира в КФ, а ако приемете направо КФ, той се използва директно. Ето защо креатин-фосфата е по-ефективен от креатин-монохидрата. Приемате ли креатин, твърде скоро ще увеличите работната си тежест и ще забележите, че не се нудаете от големи почивки между тежките серии. Креатинът също така ускорява възстановяването между тренировките, като предотвратява процесите на разпадане (катаболизъм) на мускулната тъкан. Или казано по-просто - ако ползвате креатин, ще можете да провеждате по-интензивни тренировки с бързо възстановяване между тях, което пък неизбежно ще предизвика бърз мускулен растеж. През последните пет години няколко института независимо един от друг провеждат изследвания на креатина. Всички достигат до общи заключения. Те доказват, че препаратът увеличава енергията в мускулите и оттам - силата, издръжливостта и скоростта на възстановяването. Скоро беше открита и друга привилегия на креатина - той ускорява процеса на изгаряне на мазнините, като в същото време съдейства за изграждането на чиста мускулна маса.

 

Най-добри резултати се постигат, когато креатинът се взема по специален метод, разделен на 2 етапа. Първият етап се нарича "зареждащ" и е препоръчителен за всеки, който взема креатин за първи път. Както подсказва името, този етап включва "зареждане" на мускулите с креатин. той има продължителност 4-7 дни, през които се вземат 20-30 грама на ден, най-добре с вода или плодов сок. След това започва вторият етап. През него се вземат 5 - 10 грама на ден, за да се поддържат мускулите заредени (по-големите дози от 15 г. няма да предизвикат по-големи ефекти, така че са излишни). Съществува и друг метод за приемане на креатина. при него няма зареждащ етап. Просто започвате с дози от 5 до 10 грама дневно и пиете всеки ден. Отново ще получите желаните резултати, но когато има зареждащ етап, те идват по-бързо. Най-добре е креатинът да се комбинира с прости въглехидрати (като плодов сок) и да се приема половин час преди тренировка.

 

При креатина се наблюдават някои странични ефекти. Единият, който показват изследванията е, "уголемяването на клетката", предизвикано от засиленото задържане на вода (креатинът задържа водата в мускулите). Другият може да се наблюдава при поемане на голяма доза креатин (над 15 грама) наведнъж. Изразява се в лек стомашен дискомфорт, който отминава бързо. Затова големите дози креатин трябва да се приемат не наведнъж, а на 3-4 пъти. В някои изследвания в последно време се оказва, че прекомерното използване на креатин води до рак. Това не е напълно сигурно, но все пак не прекалявайте с дозата.

 

много изчерпателна статия, благодаря, това за рака ме стресна малко, ......ако наистина е вярно на 100%

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 654
  • Created
  • Last Reply
  • 2 weeks later...

Искам да си взема acetyl l-carnetine на primaforce. В Пловдив някъде дали го има, че само в разни сайтове го намирам...

Link to comment
Share on other sites

Искам да си взема acetyl l-carnetine на primaforce. В Пловдив някъде дали го има, че само в разни сайтове го намирам...

 

 

Като ида следващия път в Перлата ще проверя и ще ти пиша дали го има :)

Link to comment
Share on other sites

Като ида следващия път в Перлата ще проверя и ще ти пиша дали го има :)

Мерси. Не за друго, но от качествените този идва най на сметка.

Link to comment
Share on other sites

Вземе си Кре-Алкалим на фирмата патентовала го (ааефх) или етил естер.Другите са боза вече >_>

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Мерси. Не за друго, но от качествените този идва най на сметка.

 

 

Бях те забравил :) Няма на тази фирма имаше на други две фирми, но на primaforce нямаше...

Link to comment
Share on other sites

То аз вече си взех на Адифарм, него поне го има по аптеките и ще залагам на количеството. Пък и пълен боклук да е, в съчетание с един фет бърнър и хранителен режим все ще има резултати...

Link to comment
Share on other sites

някой знае ли магазинът на GNC от Иван Вазов, къде се е преместил?

в сайта адресът е стария..

 

В Grand-а имаше магазин на GNC виж там...

Link to comment
Share on other sites

да, първо беше там, закриха го и го направиха до колелото на руски/иван вазор

сега го махнали оттам и ..

хубави и изгодни ми идваха оттам витамините ултра мега голд, рибеното масло и вит. е

Link to comment
Share on other sites

да, първо беше там, закриха го и го направиха до колелото на руски/иван вазор

сега го махнали оттам и ..

хубави и изгодни ми идваха оттам витамините ултра мега голд, рибеното масло и вит. е

 

в google няма ли информация къде е преместен?

алтернатива е, да поръчваш от онлайн магазина на GNC

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ако някой познат, или познат на познат пазарува от http://silabg.com/ или http://www.udarbg.com/ .... имам близо 30% отстъпка, от която можете да се възползвате.

 

 

Animal Stack-a на какви пари можеш да го дадеш?

Link to comment
Share on other sites

Animal Stack-a на какви пари можеш да го дадеш?

 

мда.. и аз като получих отстъпките се засилих към animal* .., но за съжаление, точно те идват с най-малки отстъпки

ако искаш дай мейл да ти пратя условията и отстъпките им.

 

 

ANIMAL STAK 21 packs/ANIMAL M-STAK 21 packs: 66 лв .., реално с 12 лв надолу от цената в сайта.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Мисля, да обогатя менюто с протеини. След консултация с човек, на когото имам сериозно доверие съм се спрял на този протеин. Спрял съм се на такова количество, понеже разбирам, че така излиза доста по-изгодно.

Имам два въпроса.

1. От къде може да се купи в Пловдив (че нямам доверие на родните о-лайн магазини)?

2. Някой има ли желание да го поделим, че като цена ще ми дойде нанагорно към месечния бюджет?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Таааамън и аз да пиша за тоя протеин :D След малко повече от месец принудителна пауза - подновявам тренировките. Понеже още ми е забранено да си товаря ръцете (дясната) ще наблягам повече на крака, корем и разтежение.

 

Питанката ми е следната - понеже по време на паузата малко се освиних, тоест - корема и гъза малко нарастнаха, се чудя дали не е добре да не почвам веднага с протеините? Другия момент е, че ще увелича броя тренировки седмично от три на пет - може би само преди тренировка?

 

 

Мнения?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 5 months later...

Някой може ли да ми каже система за приемане на бета-аланин(по колко пъти дневно, каква доза в тренировъчните дни и в дните на почивка, има ли специфично време за приемане през деня), зашото в интернет не наимирам нищо достатъчно подробно и добре описано. Всичко е доста общо казано и с по една две думи.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...